Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, adi32 είπε

Στη βολτον κοιμουνται 

Εχω κανει αιτηση εδω και 10 μερες και μου ζηταγανε προηγουμενο λογαριασμο τον οποιο δεν ειχα απο ΗΡΩΝ που ειχα παει για ενα μηνα 

Τους εστειλα βεβαιωση 

Πριν ημουν παλι Βολτον και δεν εχει βγει καν τελικος 

Ειχαν βγαλει ενα εναντι τρελο με 750kw ενω ειχα 300 τον οποιο δεν πληρωσα 

Τωρα ο ΗΡΩΝ μου ζηταει να δωσω μετρησεις ενω ειχα δωσει στη βολτον πριν 15 μερες για την αλλαγη 

Δινω ή οχι ?

 

Είναι βέβαιο ότι δεν έχεις αλλάξει πάροχο? Τσέκαρες αν άλλαξε το τελευταίο νούμερο στον αριθμό της παροχής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Είναι βέβαιο ότι δεν έχεις αλλάξει πάροχο? Τσέκαρες αν άλλαξε το τελευταίο νούμερο στον αριθμό της παροχής?

ναι δεν εχει αλλαξει 

Αλλωστε θα με ειχε τρελανει στα τηλεφωνα ο ηρων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις παρέλαβα από κούριερ τις δώροεπιταγές Σκλαβενίτη, αίτηση στην elpedison είχα κάνει 30/5, δεν ενόχλησα κανέναν, μόνοι τους με ενημέρωσαν για την αποστολή εχτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madboy είπε

Για αρχή μίλα με Δεδδηε να δείς αν έχουν λάβει αύτημα απο την Volton για αλλαγή παρόχου. Αν όχι τότε πρέπει να δώσεις μετρήσεις στον Ηρων.

 

H Volton μου ειπε οτι θα κανει σημερα ή αυριο το αιτημα και να δωσω μετρηση στον ηρων

Αν δωσω δε θα γινει μπερδεμα γιατι στη βολτον ειχα δωσει λιγοτερα και μετα θα με χρεωσουν και οι δυο τις ιδες κοινες kw ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, adi32 said:

H Volton μου ειπε οτι θα κανει σημερα ή αυριο το αιτημα και να δωσω μετρηση στον ηρων

Αν δωσω δε θα γινει μπερδεμα γιατι στη βολτον ειχα δωσει λιγοτερα και μετα θα με χρεωσουν και οι δυο τις ιδες κοινες kw ?

Αν είχες έξυπνο μετρητή θα σου έλεγα κανένα πρόβλημα. Τώρα  θα πρέπει να δώσεις τις ίδιες Kwh και στον ηρων και στην βολτον για να μην χρεωθείς 10 μέρες και στην βόλτον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, adi32 said:

H Volton μου ειπε οτι θα κανει σημερα ή αυριο το αιτημα και να δωσω μετρηση στον ηρων

Αν δωσω δε θα γινει μπερδεμα γιατι στη βολτον ειχα δωσει λιγοτερα και μετα θα με χρεωσουν και οι δυο τις ιδες κοινες kw ?

Kαθε μήνα ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια...

Κάνεις αίτηση στη volton. Φροντίζεις στην αίτηση που υπογράφεις, να αναγράφεται η ένδειξη του μετρητή.

Η Volton στέλνει στον ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα με αυτή την ένδειξη.

Ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρώνει την αλλαγή.

Αυτή η ένδειξη είναι η αρχική της Volton και η τελική του ΗΡΩΝ. Και οι 2 ενημερώνονται απ'τον ΔΕΔΔΗΕ συστεμικά.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, madboy είπε

Αν είχες έξυπνο μετρητή θα σου έλεγα κανένα πρόβλημα. Τώρα  θα πρέπει να δώσεις τις ίδιες Kwh και στον ηρων και στην βολτον για να μην χρεωθείς 10 μέρες και στην βόλτον. 

Αν το αφησω ετσι και δεν δωσω νεες και δεν περασει ο ΔΕΔΗΕ να μετρησει δε θα λαβουν υποψιν και οι 2 αυτες που ειχα δωσει πτιν 10 μερες ?

Οποτε δεν πρεπει να δω που με συμφερει να πανε αυτες οι ενδιαμεσες kw?

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Kαθε μήνα ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια...

Κάνεις αίτηση στη volton. Φροντίζεις στην αίτηση που υπογράφεις, να αναγράφεται η ένδειξη του μετρητή.

Η Volton στέλνει στον ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα με αυτή την ένδειξη.

Ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρώνει την αλλαγή.

Αυτή η ένδειξη είναι η αρχική της Volton και η τελική του ΗΡΩΝ. Και οι 2 ενημερώνονται απ'τον ΔΕΔΔΗΕ συστεμικά.

 

Αυτο ξερω κι εγω 

Αλλα οι βλακες τις βολτον θελουν μαλλον να χασουν kw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, adi32 said:

Αν το αφησω ετσι και δεν δωσω νεες και δεν περασει ο ΔΕΔΗΕ να μετρησει δε θα λαβουν υποψιν και οι 2 αυτες που ειχα δωσει πτιν 10 μερες ?

Οποτε δεν πρεπει να δω που με συμφερει να πανε αυτες οι ενδιαμεσες kw?

Αυτο ξερω κι εγω 

Αλλα οι βλακες τις βολτον θελουν μαλλον να χασουν kw 

Ο ΔΕΔΔΗΕ δε περνάει για καταμέτρηση όταν γίνεται αλλαγή παρόχου.

Αν δώσεις ένδειξη στον ΗΡΩΝ, αυτή η ένδειξη είναι έναντι. Καμία σχέση δηλαδή με την αλλαγή παρόχου για την οποία υπεύθυνη είναι η Volton.

Αν το αφήσεις όπως είναι, φυσικά και η αλλαγή θα γίνει με την ένδειξη που είχες δώσει πριν 10 μέρες.

Αν δώσεις νέα ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, δε πρόκειται να γίνει αλλαγή μ'αυτή την ένδειξη. Είτε θα έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή (αν στείλει γρήγορα το αίτημα η volton με τη παλιά ένδειξη) και θα χρεωθείς την 10ήμερη κατανάλωση σε περίοδο 1-2 ημερών με εκκαθαριστικό στη volton... είτε αν καταχωρηθεί στον ΔΕΔΔΗΕ η νέα ένδειξη σου και η Volton στείλει το αίτημα αργότερα με τη παλιά ένδειξη, τότε το αίτημα θα κολλήσει με αιτιολογία ένδειξη εκτός ορίων.

Επίσης έαν αυτό το 10 ήμερο έχει περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια καταμέτρηση και η Volton στείλει το αίτημα με τη παλιά ένδειξη (πριν 10 ημερών), τότε πάλι το αίτημα θα κολλήσει.

Και τέλος εάν στην αίτηση δεν έχει αναγραφή η ένδειξη που έδωσες πριν 10 μέρες, υπάρχει το ενδεχόμενο να καταχωρήσει τη τελευταία εκκαθαριστική ή τελική καταμέτρηση που υπάρχει στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ.

Τελευταία φορά που τα γράφω όλα αυτά... αφού κανείς δε τα διαβάζει

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, bilham said:

Από την NRG περιμένουμε ένα άκρως ανταγωνιστικό νέο πρόγραμμα (κατά δήλωσή τους) από 1/7

Ανταγωνιστικό για όλους, όχι μόνο για την μαμα Λαμπρογιάννη 🤪

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, ekrepali said:

Ο ΔΕΔΔΗΕ δε περνάει για καταμέτρηση όταν γίνεται αλλαγή παρόχου.

Αν δώσεις ένδειξη στον ΗΡΩΝ, αυτή η ένδειξη είναι έναντι. Καμία σχέση δηλαδή με την αλλαγή παρόχου για την οποία υπεύθυνη είναι η Volton.

Αν το αφήσεις όπως είναι, φυσικά και η αλλαγή θα γίνει με την ένδειξη που είχες δώσει πριν 10 μέρες.

Αν δώσεις νέα ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, δε πρόκειται να γίνει αλλαγή μ'αυτή την ένδειξη. Είτε θα έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή (αν στείλει γρήγορα το αίτημα η volton με τη παλιά ένδειξη) και θα χρεωθείς την 10ήμερη κατανάλωση σε περίοδο 1-2 ημερών με εκκαθαριστικό στη volton... είτε αν καταχωρηθεί στον ΔΕΔΔΗΕ η νέα ένδειξη σου και η Volton στείλει το αίτημα αργότερα με τη παλιά ένδειξη, τότε το αίτημα θα κολλήσει με αιτιολογία ένδειξη εκτός ορίων.

Επίσης έαν αυτό το 10 ήμερο έχει περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια καταμέτρηση και η Volton στείλει το αίτημα με τη παλιά ένδειξη (πριν 10 ημερών), τότε πάλι το αίτημα θα κολλήσει.

Και τέλος εάν στην αίτηση δεν έχει αναγραφή η ένδειξη που έδωσες πριν 10 μέρες, υπάρχει το ενδεχόμενο να καταχωρήσει τη τελευταία εκκαθαριστική ή τελική καταμέτρηση που υπάρχει στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ.

Τελευταία φορά που τα γράφω όλα αυτά... αφού κανείς δε τα διαβάζει

Την τελευταία φορά που ήρθε καταμετρητής μου είπε ότι ενεργοποιήθηκε η τηλεμέτρηση σε μένα. Εν τω μεταξύ η καταμέτρηση έχει γίνει μηνιαία. Σε περίπτωση που ισχύει η τηλεμέτρηση τότε στην αλλαγή παρόχου ο ΔΕΔΔΗΕ παίρνει την μέτρηση απομακρυσμένα και προχωράει η μετάβαση ή όλα αυτά είναι μία ψευδαίσθηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε πήρε η volton μόλις είδε την αίτηση για ΔΕΗ.Μου πρότειναν το Yellow Simple Protect αλλ'α επέμεινα για τις 500kWH δώρο. Θα τους καλέσω ξανά στις 17.00 για να βγάλω φωτό τις ενδείξεις.

Ποιο πρόγραμμα συμφέρει περισσότερο με τις 500 δώρο, το Green Ειδικό ή Yellow Simple.

Στο excel βγαίνει το Yellow Simple 2€ φθηνότερο απότι βλέπω. Έχει κάποια δέσμευση ή φοβόμαστε κάτι άλλο?

 

Edit: Ξεκινάω το 5ο πέρασμα από Voltοn, εννοείται με τις 500kWh δώρο + 1 πάγιο στο Green Ειδικό.

Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά εδώ, και τον korakio που μας άνοιξαν τα μάτια και γλιτώνουμε 50€ κάθε μήνα τουλάχιστον. 

Όποιος έχει μεγάλες καταναλώσεις (εγώ έχω πλέον με τα air cool 700kWh/μήνα) είναι θεωρώ μονόδρομος η volton με τα υπάρχοντα δώρα των εταιρειών. 

 

Επεξ/σία από armenistis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peragialos είπε

Την τελευταία φορά που ήρθε καταμετρητής μου είπε ότι ενεργοποιήθηκε η τηλεμέτρηση σε μένα. Εν τω μεταξύ η καταμέτρηση έχει γίνει μηνιαία. Σε περίπτωση που ισχύει η τηλεμέτρηση τότε στην αλλαγή παρόχου ο ΔΕΔΔΗΕ παίρνει την μέτρηση απομακρυσμένα και προχωράει η μετάβαση ή όλα αυτά είναι μία ψευδαίσθηση;

Ναι όταν έχεις τηλεμέτρηση παίρνουν απομακρυσμένα ένδειξη και προχωράει η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν φύγω πριν βγει λογαριασμός ΕΛΠΕ το παίρνω το 15αρι για ένα μήνα η πρεπει να περιμένω έκδοση λογαριασμού πρώτα , ή το τραβάνε πίσω με τον τελικό ;

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...