Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στη διαδικασία του φεύγω από Ήρων για Βόλτον...

Με πήρε μία σήμερα από Ήρωνα και με ρώτησε "γιατί θέλετε να φύγετε;"...🤤

Της το κλεισα...

Από τότε μ' έχει πάρει 5-6 φορές....δεν απαντάω...

Πάνε καλά; Νταξ το ξέρω ότι είμαι καταπληκτικός πελάτης, το παραδέχομαι, αλλά όχι κι έτσι! Αυτοί έχουν πλαντάξει στο κλάμα!

Επεξ/σία από panosena
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα αίτηση στην ελπέντισον στις 14 Ιουνίου, την ανέβασαν στο σύστημα 21 και την προώθησαν ΔΕΔΔΗΕ στις 24. Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ έχω στις 15 Ιουλίου πράγμα που σημαίνει ότι η κατανάλωση των 10 ημερών (από 14 Ιουνίου που έδωσα ενδείξεις μέχρι 24 Ιουνίου που στην καλύτερη θα φαίνεται η μετάβαση στον ΔΕΔΔΗΕ) θα προστεθεί στις επόμενες 21 και λόγω καύσωνα και κλιματιστικών μάλλον θα με πάει στην τελευταία κλίμακα ΥΚΩ. Υπάρχει τρόπος να πληρώσει η ελπέντισον που καθυστέρησε τόσο πολύ την αίτηση αυτή τη διαφορά; Κάποια νομοθεσία κτλ; @ekrepali

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, geopro είπε

Πελάτης στην ελπέ από 15 Μαίου αλλά οι διατακτικές Σκλαβενίτη άφαντες παρόλες τις οχλήσεις στο πωλητή της μπεφόν.

Τίς έχει πάρει κανείς από 15 Μαίου και μετά εκπροσώπηση;

 Εγώ παρέλαβα χτες μετά από 2  χαλαρές οχλήσεις στην πωλήτρια (κονέ @doomnx) ,οι πόντοι μπήκαν 06/06 περίπου όταν είχαν πάρει και κάποια άλλα μέλη εκείνη την περίοδο.

Εκπροσωπήσει από 21/05.

7 ώρες πριν, geopro είπε

 

 @doomnx

Επεξ/σία από koriosg4
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Απο smart σε bright up παίζει να παρω κανένα 50αρι σε go4more ή μπα;

Δεν δίνονται πια, αλλά και να δίνονταν είναι για νέους πελάτες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Απο smart σε bright up παίζει να παρω κανένα 50αρι σε go4more ή μπα;

Τώρα δίνονται 35€ public και από εβδομάδα μπορεί και Σκλαβενίτη αλλά πρέπει να κάνεις πρώτα αίτηση για άλλον πάροχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

54 minutes ago, marinna said:

Έκανα αίτηση στην ελπέντισον στις 14 Ιουνίου, την ανέβασαν στο σύστημα 21 και την προώθησαν ΔΕΔΔΗΕ στις 24. Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ έχω στις 15 Ιουλίου πράγμα που σημαίνει ότι η κατανάλωση των 10 ημερών (από 14 Ιουνίου που έδωσα ενδείξεις μέχρι 24 Ιουνίου που στην καλύτερη θα φαίνεται η μετάβαση στον ΔΕΔΔΗΕ) θα προστεθεί στις επόμενες 21 και λόγω καύσωνα και κλιματιστικών μάλλον θα με πάει στην τελευταία κλίμακα ΥΚΩ. Υπάρχει τρόπος να πληρώσει η ελπέντισον που καθυστέρησε τόσο πολύ την αίτηση αυτή τη διαφορά; Κάποια νομοθεσία κτλ;

Άμα τη προώθησαν στον ΔΕΔΔΗΕ στις 24, τότε είσαι Elpedison λογικά από τις 25. Όταν ολοκληρωθεί συστεμικά η αλλαγή, θα επιβεβαιώσεις την ημερομηνία. Επίσης να επιβεβαιώσεις και την ένδειξη που έστειλαν. Εσύ μπορεί να έδωσες πχ φώτο στις 14/6, κι εκείνοι να έκαναν πατάτα και να έβαλαν την ένδειξη παλαιού εκκαθαριστικού... το 'χουμε ξαναδεί το έργο.

Η κατανάλωση 30 μερών που θα πάει σε περίοδο 20 ημερών είναι όντως πρόβλημα. Το οποίο λύνεται μόνο αν ζητήσεις απ'την Εlpedison να στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ αίτημα διόρθωσης αρχικής ένδειξης. Κι αν διορθωθεί η ένδειξη και μπει η πραγματική που δείχνει τώρα ο μετρητής (βγάλε φώτο αν δεν έχες βγάλει ήδη), θα πρέπει να ενημερωθεί συστεμικά και ο παλιός πάροχος για τη νέα τελική ένδειξη. Δηλαδή αν ο παλιός έχει βγάλει τελικό, θα πρέπει να βγάλει έκτακτο με τη διορθωμένη ένδειξη.

Όσο για τη καθυστέρηση... ως και 15 μέρες.

Δυστυχώς όπως είναι γραμμένος ο ΚΠΗΕ, απ'τη μια μας βολεύει να γίνεται η αλλαγή με δική μας ένδειξη, απ'την άλλη γίνεται αυτό το μπλέξιμο όταν ο πάροχος καθυστερεί να στείλει την αίτηση. Με τη τηλεμέτρηση μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα, πάντα η αλλαγή γίνεται με τη πραγματική ένδειξη.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vklon είπε

Λίγες μέρες πιο μετά ενεργοποιήθηκα και τις έλαβα την Δευτέρα για όλες μου τις παροχές αλλά είχα κάνει ΡΑΕ 

Έχουν μαζευτεί έξι το τελευταίο διάστημα με πήραν τηλέφωνο πριν δώδεκα μέρες μου έκλεισαν ραντεβού για κούριερ την προηγούμενη Δευτέρα και από τότε (10 μέρες+) τίποτα! Έχασαν το δρόμο!! Στα τηλέφωνα ασάφειες... αύριο -και πολύ το καθυστέρησα - μπαίνω στο myRAE.

Όμως σε όλα τα υπόλοιπα, εθνική και public ήταν άψογοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι Ηρων και αρχές Ιουλίου σκέφτομαι για Volton για τις 500 Kwh. Επειδή η αίτηση θα γίνει τηλεφωνικά ξέρετε αν απαιτείται και λογαριασμός από τον Ηρων; Η με βεβαίωση εκπροσώπησης ή λογαριασμό από προηγούμενο πάροχο γίνονται δεκτά και προχωράει η αίτηση;

Ρωτάω αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Οι πόντοι της Εθνικής και του σουπερμαρκετ απο τη προωθητική του Ελπεντισον πότε μπαίνουν και πώς θα μου τα στείλουν?

Οι ποντοι μπαίνουν αυτόματα στη κάρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nebtios είπε

Καλησπέρα, 

Οι πόντοι της Εθνικής και του σουπερμαρκετ απο τη προωθητική του Ελπεντισον πότε μπαίνουν και πώς θα μου τα στείλουν?

Οι ποντοι μπαίνουν αυτόματα στη κάρτα ?

Οι δωροεπιταγές του Σκλαβενίτη έρχονται συνήθως σε ένα μήνα. Οι πόντοι μπορεί να μπουν σε 15 μέρες όπως λέει στην ιστοσελίδα. Όμως έχουν δικαίωμα μέχρι και 5 μήνες. Ναι μπαίνουν αυτόματα στην κάρτα

26 λεπτά πριν, madboy είπε

Ειμαι Ηρων και αρχές Ιουλίου σκέφτομαι για Volton για τις 500 Kwh. Επειδή η αίτηση θα γίνει τηλεφωνικά ξέρετε αν απαιτείται και λογαριασμός από τον Ηρων; Η με βεβαίωση εκπροσώπησης ή λογαριασμό από προηγούμενο πάροχο γίνονται δεκτά και προχωράει η αίτηση;

Ρωτάω αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο καιρό. 

Γίνεται και με λογαριασμό από προηγούμενο πάροχο άμα δεν έχεις από τον ΗΡΩΝ. Εγώ είχα κάνει τηλεφωνικά την αίτηση στην Volton και επειδή δεν είχα λογαριασμό τους έδωσα τον τελευταίο από Elpedison που ήμουν προηγουμένως.

Επεξ/σία από vklon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα και πού θα πέσεις. Εμένα αυτή που με εξυπηρέτησε στη Volton μου ζητούσε της Παναγιάς τα μάτια να βεβαιωθεί ότι δε χρωστάω, μέχρι και screenshots από το my.heron επειδή δεν είχε βγει λογαριασμός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Eunice power, τι γνώμη έχετε ?

Ανεξάρτητα για το ότι ακόμη δεν έχει myaccount, γενικότερα, βλέπω ότι έχει μια σταθερότητα σε χαμηλές τιμές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση που έχουμε από τις εταιρείες είναι ότι λόγω αύξησης της τιμής χονδρικής του ρεύματος, τα μπλε προγράμματα όλων των παρόχων αναμένεται να τροποποιηθούν από 1/7/2024 φυσικά προς τα πάνω (σίγουρα για Protergia, Nrg)

Το ίδιο ισχύει και για το κιτρινομπλε Simple Protect της VOLTON

Όσοι μπήκατε, μπήκατε!

Άντε έχετε ακόμη 2 μέρες ως την Παρασκευή...

Από την NRG περιμένουμε ένα άκρως ανταγωνιστικό νέο πρόγραμμα (κατά δήλωσή τους) από 1/7

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, clam86 είπε

Για την Eunice power, τι γνώμη έχετε ?

Ανεξάρτητα για το ότι ακόμη δεν έχει myaccount, γενικότερα, βλέπω ότι έχει μια σταθερότητα σε χαμηλές τιμές.

 

Το σάιτ της δεν είναι ενημερωμένο και δεν έχει εύκολη πρόσβαση στους τρόπους υπολογισμού τιμών. Επίσης δεν είναι ιδιαίτερα φθηνη.

Για να μην αναφερθώ στο ότι το σταθερό της πρόγραμμα λέγεται WeYellow και τη κυμαινόμενο της WeBlue. Είναι εξοφθαλμη παραπλάνηση του καταναλωτή. Όνειρα γλυκά στο υπουργείο ανάπτυξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...