Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, crazyhorse1 είπε

Καλημέρα Παιδιά. Μια ερώτηση για volton. Το δώρο με τις 500 κιλοβατωρες μετραει απο τη στιγμη που φανεί η ένδειξη στο δεδδηε μέχρι 30 ημερολογιακές ημέρες ή μετράει μόνο για τον μήνα που γίνεται η αλλαγή;

Από την μέρα που αρχίζει η εκπροσώπηση από την Volton για 30 μέρες. Άμα πάρεις τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ θα σου πουν πότε ενεργοποιήθηκες. Μπορείς βέβαια να φύγεις και νωρίτερα. Το δώρο είναι 16,6 kWh την μέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, physnik said:

Και κάτι άλλο. Πόσο κάνει η ελπεντισον να βγάλει τελικό όταν πας σε άλλο παροχο

Μια μέρα μετά την αλλαγή ένα email έστειλα ζητώντας να εκδοθεί τελικος και σε 6 μέρες τον είχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vklon είπε

Η Elpedison έβγαλε νέο κυμαινόμενο πρόγραμμα το οποίο δίνει 300€ δώρο τμηματικά σε ένα χρόνο (25€ τον μήνα) με κλειδωμένη τιμή 0,087€ ως τον Δεκέμβριο και πάγιο 9,9€. Αυτοί το διαφημίζουν πως είναι για όσους έχουν φορτιστή στο σπίτι που όμως δεν αναγράφεται στους όρους ως προϋπόθεση  https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-drive-green-welcome-electricity_133292/

Διαβάζοντας τους όρους, όντως φαίνεται να μη χρειάζεται να έχεις φορτιστή στο σπίτι για να επιλέξεις το πρόγραμμα. Όμως το promo των 300€ τμηματικά έχει όρο να "έχουν αγοράσει ή μισθώσει ηλεκτρικό ή Plug-in υβριδικό όχημα Mercedes-Benz ή Smart".

Spoiler

image.png.8c2e09240772454e89a2676f19523156.png

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vklon είπε

Από την μέρα που αρχίζει η εκπροσώπηση από την Volton για 30 μέρες. Άμα πάρεις τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ θα σου πουν πότε ενεργοποιήθηκες. Μπορείς βέβαια να φύγεις και νωρίτερα. Το δώρο είναι 16,6 kWh την μέρα 

Επειδή βλέπω ότι το κατέχεις έχω κάνει ένα ποστ στην προηγούμενη σελίδα.Αν μπορούσες να βοηθήσεις γιατί θέλω να πάω να κάνω την αίτηση σήμερα.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Διαβάζοντας τους όρους, όντως φαίνεται να μη χρειάζεται να έχεις φορτιστή στο σπίτι για να επιλέξεις το πρόγραμμα. Όμως το promo των 300€ τμηματικά έχει όρο να "έχουν αγοράσει ή μισθώσει ηλεκτρικό ή Plug-in υβριδικό όχημα Mercedes-Benz ή Smart".

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.8c2e09240772454e89a2676f19523156.png

 

Αυτό δεν το είδα άρα συμφέρει μόνο ως αντικαταστάτης του Bright up αφού σου δίνει 0,087 χωρίς την εξάμηνη παραμονή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vklon είπε

Αυτό δεν το είδα άρα συμφέρει μόνο ως αντικαταστάτης του Bright up αφού σου δίνει 0,087 χωρίς την εξάμηνη παραμονή 

Η οποία 6μηνη παραμονή στην ΕΛΠΕ δεν υφίσταται. Οπότε μια τρύπα στο νερό για εμάς.

13 λεπτά πριν, rex78 είπε

Επειδή βλέπω ότι το κατέχεις έχω κάνει ένα ποστ στην προηγούμενη σελίδα.Αν μπορούσες να βοηθήσεις γιατί θέλω να πάω να κάνω την αίτηση σήμερα.Ευχαριστω.

Σου είπανε όλοι ότι αν φύγεις στο μήνα τότε εκκαθαρίζονται 30 μέρες και παίρνεις κανονικά το δώρο. Το έχουμε επιβεβαιώσει οι ίδιοι.

41 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Ήμουν στο Ελπε σμαρτ και πήγα στο bright up γιατί η τιμή του σμαρτ έχει πάει στα 0,16 και δειχνει ανοδική τάση. Έτσι μέχρι τέλος του χρόνου θα είμαι κλειδωμένος στα 0,089 οπότε τέλος ο τουρισμός για φέτος. Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να πέσουν οι τιμές στα κυμαινόμενα κάτω από το 0,089 μέχρι το τέλος του 2024; Το ρωτάω γιατί βλέπω τους παρόχους να επιμένουν και να "σπρώχνουν" τους πελάτες τους προς τα σταθερά λες και ξέρουν ότι θα βγουν κερδισμένοι στο τέλος.

Θα βγουν κερδισμένοι ναι. Το μέλλον της ΤΕΑ κανείς δεν το ξέρει.

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Μπηκε παλι λιγνιτικη μοναδα σε λειτουργια, ακριβαινει το κοστος της ενεργειας

Πιο ορθά: ανεβαίνει η ζήτηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης στην ελπέ από 15 Μαίου αλλά οι διατακτικές Σκλαβενίτη άφαντες παρόλες τις οχλήσεις στο πωλητή της μπεφόν.

Τίς έχει πάρει κανείς από 15 Μαίου και μετά εκπροσώπηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, geopro said:

Πελάτης στην ελπέ από 15 Μαίου αλλά οι διατακτικές Σκλαβενίτη άφαντες παρόλες τις οχλήσεις στο πωλητή της μπεφόν.

Τίς έχει πάρει κανείς από 15 Μαίου και μετά εκπροσώπηση;

Εγώ μόνο public πηρα. Εκπροσώπηση 29 Μαΐου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geopro είπε

Πελάτης στην ελπέ από 15 Μαίου αλλά οι διατακτικές Σκλαβενίτη άφαντες παρόλες τις οχλήσεις στο πωλητή της μπεφόν.

Τίς έχει πάρει κανείς από 15 Μαίου και μετά εκπροσώπηση;

Σήμερα πήραν εμένα και 2 γνωστούς μου. Ωστόσο εγώ ακόμα δεν έχω δει πόντους go4more..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geopro είπε

Πελάτης στην ελπέ από 15 Μαίου αλλά οι διατακτικές Σκλαβενίτη άφαντες παρόλες τις οχλήσεις στο πωλητή της μπεφόν.

Τίς έχει πάρει κανείς από 15 Μαίου και μετά εκπροσώπηση;

Λίγες μέρες πιο μετά ενεργοποιήθηκα και τις έλαβα την Δευτέρα για όλες μου τις παροχές αλλά είχα κάνει ΡΑΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, geopro είπε

Πελάτης στην ελπέ από 15 Μαίου αλλά οι διατακτικές Σκλαβενίτη άφαντες παρόλες τις οχλήσεις στο πωλητή της μπεφόν.

Τίς έχει πάρει κανείς από 15 Μαίου και μετά εκπροσώπηση;

Βιάζεσαι 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vklon είπε

Η Elpedison έβγαλε νέο κυμαινόμενο πρόγραμμα το οποίο δίνει 300€ δώρο τμηματικά σε ένα χρόνο (25€ τον μήνα) με κλειδωμένη τιμή 0,087€ ως τον Δεκέμβριο και πάγιο 9,9€. Αυτοί το διαφημίζουν πως είναι για όσους έχουν φορτιστή στο σπίτι που όμως δεν αναγράφεται στους όρους ως προϋπόθεση  https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-drive-green-welcome-electricity_133292/

Μετά το Δεκέμβριο γίνεται: 1,249*ΤΕΑ + 0,0339  //  πάγιο 5€

Στους ειδικούς όρους βλέπω:

H προωθητική ενέργεια με τίτλο «300€ EV Welcome PRΟΜΟ» αφορά σε νέους οικιακούς πελάτες που θα συνάψουν σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας με την ELPEDISON ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (εφεξής η «ELPEDISON») και έχουν αγοράσει ή μισθώσει ηλεκτρικό ή Plug-in υβριδικό όχημα Mercedes-Benz ή Smart (εφεξής ο «Πελάτης»).


2. Προϋποθέσεις Ένταξης στην Προωθητική Ενέργεια: Οι προϋποθέσεις για να ενταχθεί ο Πελάτης στην παρούσα προωθητική ενέργεια με τίτλο «300€ EV Welcome PRΟΜΟ» είναι α) να έχει συνάψει σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για το προϊόν Drive Green Welcome Electricity, β) να έχει αγοράσει ή μισθώσει ηλεκτρικό ή plug-in hybrid όχημα Mercedes-Benz ή smart EQ γ) να έχει προμηθευτεί το φορτιστή ΜΒ Wallbox του ηλεκτρικού ή Plug-in υβριδικού οχήματός του από την Star Automotive Hellas Μονοπρόσωπη Ανώνυμη Εταιρεία (εφεξής η «STAR AUTOMOTIVE HELLAS», δ) να έχει λάβει επιστολή επιδότησης για πρόγραμμα προμήθειας ηλεκτρικού ρεύματος από τη Star Automotive Hellas, ε) η ELPEDISON να έχει υλοποιήσει την εγκατάσταση του MB Wallbox που έχει αγοράσει ο Πελάτης από τη Star Automotive Hellas και στ) να έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία ηλεκτρονικής τιμολόγησης e-bill και να τη διατηρήσει ενεργή καθ’ όλη τη διάρκεια της Σύμβασης.

 

Δεν βρήκα έτσι γρήγορα που το κοίταξα ποινή για πρόωρη αποχώρηση.

Επεξ/σία από maglor1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
Προϊόν Χρέωση Προμήθειας (€/kWh)
έως 31/12/2024
Χρέωση Προμήθειας (€/kWh)
από 1/1/2025
Τιμή Παγίου (€/μήνα)
Έως 31/12/2024
Τιμή Παγίου (€/kWh)
από 1/1/2025
ELPEDISON Bright Up 0,089 1,249*ΤΕΑ + 0,0339 9,90 5,00
Elpedison Drive Green Electricity 0,088 1,249*ΤΕΑ + 0,0339 9,90 5,00
Elpedison Drive Green Welcome Electricity 0,087 1,249*ΤΕΑ + 0,0339 9,90 5,00

Τρελές διαφορές 🤣

Επεξ/σία από SofoS@
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λέω πάντως να την κάνω από το Elpedison smart day/night και να πάω στο σταθερό Bright Up μέχρι το Δεκέμβρη αν μου δώσουν 50άρι ή το συνεχίσουν από το υπόλοιπο που έχω λόγω Smart (καταναλώσεις 250-350kWh/μήνα)

Μου φαίνεται καλό και χαλαρώνουμε και λίγο από το συνεχόμενο τουρισμό. Με τον νέο έτος βλέπω.

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...