Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, physnik είπε

Το σκέφτηκα αλλά δεν το γνωρίζω.

Ναι, εντάξει, το γράφουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα καθυστερήσει να εφαρμοστεί στο 100%. Που πιστεύω δεν θα εφαρμοστεί ποτέ στο 100%, γιατί σιγά μην πηγαίνουν σε κάθε χωριό κάθε μήνα. Στις πόλεις ναι. 

Τελοσπαντων, μπορεί και να πέρασα στη μηνιαία, μπορεί και όχι. Μπορεί να έτυχε τώρα με την αλλαγή παροχου. Ποιος ξέρει;

Ο Ηρων από την άλλη δεν φημίζεται για την γρηγοράδα του και επειδή γύρω στις 20/6 φάνηκε η παροχή μου στην εφαρμογή, πιστεύω ότι πιο πιθανό είναι να μην πρόλαβαν να βγάλουν ημερομηνίες για καταχώρηση.

Οπότε, βάζω ένδειξη μέχρι το ΣΚ στον δεδδηε και αν έχει γίνει καταμέτρηση, ας μην την λάβουν υπόψη. 

Έχεις την ευκαιρία να δεις αν πέρασε η καταμέτρηση.. Και μπορείς μετά να δώσεις την ένδειξη εντός 3-4 ημερών αν δεν έχουν περασει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, giorgos_76 said:

Κάθε πότε μπορεί να αλλάζει πάροχο ένας τουρίστας ;;;

Αναλόγως τον πάροχο αν κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά ή αλλιώς τον υπάλληλο αν κάνεις την διαδικασία σε κατάστημα ή και τηλεφωνικά. 

Έκανα αίτηση στον Ηρων ηλεκτρονικά και έβαλα λογαριασμό από προηγούμενο πάροχο,  γιατί αυτός που ήμουν δεν είχε εκδώσει ακόμα λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Κάθε πότε μπορεί να αλλάζει πάροχο ένας τουρίστας ;;;

Δεν υπάρχει περιορισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, doomnx said:

Δεν υπάρχει περιορισμός.

Με μια μικρή επιφύλαξη που ακόμα δεν έχουμε δει στη πράξη... 😆

  

On 17/05/2024 at 09:30, ekrepali said:

Τι γίνεται αν η παροχή φτάσει στο -99 και κάνουμε αίτηση σε νέο πάροχο; Το γελάμε τώρα, αλλά με τους ρυθμούς που αλλάζουμε πάροχο θα φτάσει αυτή η ώρα...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο μπαίνουμε στη 12η εργάσιμη και ούτε φωνή ούτε ακρόαση στην καταγγελία στο myrae. Ακόμη φαίνεται να είναι στην πρώτη φάση "το αίτημα υποβλήθηκε" χωρίς να έχει προχωρήσει στο δεύτερο στάδιο "λήψη και έλεγχος του αιτήματος" πόσο μάλλον μέχρι να φτάσει στο τρίτο για να γίνει η επεξεργασία... Μέχρι πότε είναι "φυσιολογικό" να περιμένω και τί μπορώ να κάνω σε δεύτερο βαθμό που δεν προχωράει η αίτηση; Όχι τίποτα άλλο αλλά θέλω άμεσα να κάνω αλλαγή παρόχου και περιμένω την απάντηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, nick_81 said:

Αύριο μπαίνουμε στη 12η εργάσιμη και ούτε φωνή ούτε ακρόαση στην καταγγελία στο myrae. Ακόμη φαίνεται να είναι στην πρώτη φάση "το αίτημα υποβλήθηκε" χωρίς να έχει προχωρήσει στο δεύτερο στάδιο "λήψη και έλεγχος του αιτήματος" πόσο μάλλον μέχρι να φτάσει στο τρίτο για να γίνει η επεξεργασία... Μέχρι πότε είναι "φυσιολογικό" να περιμένω και τί μπορώ να κάνω σε δεύτερο βαθμό που δεν προχωράει η αίτηση; Όχι τίποτα άλλο αλλά θέλω άμεσα να κάνω αλλαγή παρόχου και περιμένω την απάντηση.. 

14 εργάσιμες είναι το περιθώριο.

Τι θέμα αφορά; Δε βρήκα κάτι στο ιστορικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2024 στις 1:55 ΜΜ, nick_81 είπε

Πιθανόν να έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρίσκω και είναι λίγο άμεσο..

Στις 16/5 έκανα σύμβαση σε φυσικό για να κουμπώσει σε double με το ρεύμα που ήδη είχα. Δώρα 120+40 Σκλαβενιτη+50 εθνική. Σήμερα που πήρα να δω γιατί δεν είχε ενεργοποιηθεί η μετάβαση μου είπαν ότι συστημικά δεν προχώρησε το συμβόλαιο χωρίς να ξέρει κάποιος τους λόγους και χωρίς ποτέ να ενημερωθώ. Στο νέο πρόγραμμα του φυσικού που μου προτάθηκε να κάνω με δώρα 50 στο λογαριασμό+40 Σκλαβενιτη+50 εθνική υπάρχει όρος ότι το 50αρι στο λογαριασμό μπαίνει όχι στον πρώτο όπως ίσχυε παλιά αλλά ΜΕΤΑ την παρέλευση 150 ημερών και ΕΦΟΣΟΝ μέχρι τότε δεν υπάρχει διακοπή σε ρεύμα η αέριο.

Καταρχάς γίνεται έτσι αυθαίρετα να σε πετάει το σύστημα ενώ έχεις στείλει να συναινώ και αποδέχομαι με όλα τα δικαιολογητικά η είναι καλυμμένοι; Δεύτερον υπάρχει ακομη το παλιό πρόγραμμα με τα 120 που μπαιναν στον πρώτο λογαριασμό χωρίς ψιλά γράμματα αποχώρησης;

 

 

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

14 εργάσιμες είναι το περιθώριο.

Τι θέμα αφορά; Δε βρήκα κάτι στο ιστορικό σου.

Το παραπάνω. Αθέτηση συμβολαίου χωρίς να έχω συναινέσει και χωρίς να ερωτηθώ ποτέ. Νόμιζα ότι ήταν 10 οι εργάσιμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nick_81 είπε

 

Το παραπάνω. Αθέτηση συμβολαίου χωρίς να έχω συναινέσει και χωρίς να ερωτηθώ ποτέ. Νόμιζα ότι ήταν 10 οι εργάσιμες. 

ΠΑΝΤΑ οι πόντοι go4more είχαν περιθώριο τις 150 ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nick_81

Quote

Στις 16/5 έκανα σύμβαση σε φυσικό για να κουμπώσει σε double με το ρεύμα που ήδη είχα. Δώρα 120+40 Σκλαβενιτη+50 εθνική. Σήμερα που πήρα να δω γιατί δεν είχε ενεργοποιηθεί η μετάβαση μου είπαν ότι συστημικά δεν προχώρησε το συμβόλαιο χωρίς να ξέρει κάποιος τους λόγους και χωρίς ποτέ να ενημερωθώ.  Καταρχάς γίνεται έτσι αυθαίρετα να σε πετάει το σύστημα ενώ έχεις στείλει να συναινώ και αποδέχομαι με όλα τα δικαιολογητικά η είναι καλυμμένοι;

Mετά την αποδοχή στο email, η elpedison παίρνει τηλέφωνο και για προφορική συνέναιση. Είτε σε ξέχασαν, είτε σε κάλεσαν και δε το σήκωσες και όφειλαν να ξανακαλέσουν.

Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί σε μένα όπου έκανα αίτηση για τα 100 πριν τη πρωτοχρονιά, έστειλα τα δικαιολογητικά στις 5/1 (κατόπιν συνεννόησης με την εκπρόσωπο)... και μετά έμαθα από συμφορουμήτες ότι παίρνουν και τηλέφωνο αλλιώς δε προχωράει η σύμβαση. Επί 5 μέρες τους είχα ταράξει στα τηλέφωνα να βρω την εκπρόσωπο που είχε αναλάβει την αίτηση μου (άφαντη)για να ολοκληρωθεί ο έλεγχος... και τελικά με πήρε τηλέφωνο κάποια άλλη για προφορική επιβεβαίωση. 11/1 ξεκίνησε η εκπροσώπηση.

 

Σε περίπτωση που σε κάλεσαν και προχώρησαν τις αιτήσεις σε ΔΕΔΔΗΕ και ΕΔΑ και για κάποιο λόγο κόλλησαν, εκεί είναι άλλο μπλέξιμο περί ευθύνης. Γιατί οι συμβάσεις το ξεκαθαρίζουν πως η εκπροσώπηση ξεκινά όταν ολοκληρωθεί απ'τον διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΠΑΝΤΑ οι πόντοι go4more είχαν περιθώριο τις 150 ημέρες 

Δεν περιμένω πόντους σύμβαση μου ακύρωσαν.

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@nick_81

Mετά την αποδοχή στο email, η elpedison παίρνει τηλέφωνο και για προφορική συνέναιση. Είτε σε ξέχασαν, είτε σε κάλεσαν και δε το σήκωσες και όφειλαν να ξανακαλέσουν.

Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί σε μένα όπου έκανα αίτηση για τα 100 πριν τη πρωτοχρονιά, έστειλα τα δικαιολογητικά στις 5/1 (κατόπιν συνεννόησης με την εκπρόσωπο)... και μετά έμαθα από συμφορουμήτες ότι παίρνουν και τηλέφωνο αλλιώς δε προχωράει η σύμβαση. Επί 5 μέρες τους είχα ταράξει στα τηλέφωνα να βρω την εκπρόσωπο που είχε αναλάβει την αίτηση μου (άφαντη)για να ολοκληρωθεί ο έλεγχος... και τελικά με πήρε τηλέφωνο κάποια άλλη για προφορική επιβεβαίωση. 11/1 ξεκίνησε η εκπροσώπηση.

 

Σε περίπτωση που σε κάλεσαν και προχώρησαν τις αιτήσεις σε ΔΕΔΔΗΕ και ΕΔΑ και για κάποιο λόγο κόλλησαν, εκεί είναι άλλο μπλέξιμο περί ευθύνης. Γιατί οι συμβάσεις το ξεκαθαρίζουν πως η εκπροσώπηση ξεκινά όταν ολοκληρωθεί απ'τον διαχειριστή.

16/5 αποστολή σύμβασης με δικαιολογητικά και 21/5 τηλεφωνική καταγραφή και επιβεβαίωση του συμβολαίου. Όλα έγιναν όπως έπρεπε από τη μεριά μου. Επίσης αίτημα στην ΕΔΑ δεν πήγε ποτέ γιατί απλά αποφάσισαν να ακυρώσουν το συμβόλαιο για αδιευκρίνιστο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, nick_81 said:

Δεν περιμένω πόντους σύμβαση μου ακύρωσαν.

16/5 αποστολή σύμβασης με δικαιολογητικά και 21/5 τηλεφωνική καταγραφή και επιβεβαίωση του συμβολαίου. Όλα έγιναν όπως έπρεπε από τη μεριά μου. Επίσης αίτημα στην ΕΔΑ δεν πήγε ποτέ γιατί απλά αποφάσισαν να ακυρώσουν το συμβόλαιο για αδιευκρίνιστο λόγο.

Θα σου απαντήσω σε λίγο στο topic του αερίου για να μη βγούμε off topic... τώρα είδα ότι είμαστε σε λάθος topic. 😆

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ΕΛΠΕ σε Ήρων για το 50ρικο, έχω πάει από 8/6 λέει ο Ήρων και έχει αλλάξει και ο αριθμός παροχής, παρόλα αυτά στο my elpedison ακόμα φαίνομαι ενεργός! Πώς γκεγκεν ατο? Διπλοθεσιτης? Σας έχει ξανατυχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, namenick είπε

Από ΕΛΠΕ σε Ήρων για το 50ρικο, έχω πάει από 8/6 λέει ο Ήρων και έχει αλλάξει και ο αριθμός παροχής, παρόλα αυτά στο my elpedison ακόμα φαίνομαι ενεργός! Πώς γκεγκεν ατο? Διπλοθεσιτης? Σας έχει ξανατυχει?

Με ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες κιόλας... ακόμη ενεργός είμαι Elpedison... ενεργός ΗΡΩΝ...και περιμένω να φανεί η εκ νέου μετάβαση στην Elpedison που έκανα αίτηση στις 21 😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...