Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλό θα ήταν να μη συνεχιστεί αυτή η κουβέντα περι χονδρικής λιανικής συγκρίσεις με άλλες χώρες και λοιπά το τοπικ ξεφεύγει και σε πολιτικές προεκτάσεις και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα  να κλειδωθεί.Το νήμα είναι για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον σε προσφορές, καλύτερες τιμές εμπειρίες κλπ για εναλλακτικούς παρόχους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, k0stas1 είπε

Τελικά είχα κάνει λάθος και έχει μπει η έκπτωση. Αναφέρεται σαν έκπτωση 30 ευρώ στην ανάλυση λογαριασμού.

Συνήθως μπαίνει εκεί που λέει: διαφορες χρεώσεις πιστώσεις.

Έσενα το αναφέρει αλλού?

3 ώρες πριν, petranthe είπε

Γιατί κάποιοι συνεχίζουν να βάζουν τις τιμές της χονδρικής, για να αποδείξουν ότι το ρεύμα στην Ελλάδα τάχα είναι πανάκριβο.  Αυτό που πληρώνουμε είναι κάτω από το ΜΟ των ευρωπαϊκών τιμών. Τι κόλλημα έχετε φάει; Δεν μας ενδιαφέρει η τιμή της χονδρικής όσο πληρώνουμε 20 λεπτά την κιλοβατώρα(μαζί με ρυθμιζόμενες και φόρους). Ας είμαστε η πιο ακριβή στον κόσμο στην χοντρική, τι το βάζετε εδώ; Να αποδείξετε τι;

 

 

Ψεκες....

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, doomnx είπε

Άντε πάλι συγκρίνετε την Ισπανία και την Πορτογαλία με την Ελλάδα. Δεν έχουν καμία σχέση με το δικό μας σύστημα.

Συγκρίνουμε ολόκληρη την Ευρώζωνη με τις ακριβότερες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο ηλεκτρικό που είναι η Μάλτα και η Ελλάδα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση που με καίει αυτή τη χρονική στιγμή!!!

Ήμουν Volton, έκανα αίτηση μέσω e-contract για 4all. 

Αν μετά από 3-4 ημέρες κάνω αίτηση πάλι για volton παίρνω πάλι τις 500kWh?

Κατανάλωση μηνιαία 700kWh(350H-350N)

 

Επεξ/σία από armenistis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Ερώτηση που με καίει αυτή τη χρονική στιγμή!!!

Ήμουν Volton, έκανα αίτηση μέσω e-contract για 4all. 

Αν μετά από 3-4 ημέρες κάνω αίτηση πάλι για volton παίρνω πάλι τις 500kWh?

Κατανάλωση μηνιαία 700kWh(350H-350N)

 

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Ερώτηση που με καίει αυτή τη χρονική στιγμή!!!

Ήμουν Volton, έκανα αίτηση μέσω e-contract για 4all. 

Αν μετά από 3-4 ημέρες κάνω αίτηση πάλι για volton παίρνω πάλι τις 500kWh?

Κατανάλωση μηνιαία 700kWh(350H-350N)

 

Για να δεις αν έχουν περάσει αυτές οι αλλαγές  που έχεις  αιτηθεί θα πρέπει να μιλήσεις με τον Δεδδηε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, agentsmith84 είπε

Βλέπω άρθρα για αύξηση χονδρικής αλλά τιμές δε λένε. Πόσο έχει φτάσει μέχρι σήμερα;

Στο εξέλ μου στα φύλλα preview θα δεις ότι η ΤΕΑ Ιουνίου έχει φτάσει 99.38 €/MWh στις 26 Ιουνίου.

3 ώρες πριν, PedroG είπε

Συγκρίνουμε ολόκληρη την Ευρώζωνη με τις ακριβότερες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο ηλεκτρικό που είναι η Μάλτα και η Ελλάδα!!!

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60333773

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματικό ρεύμα ισχύει το excel ή τα επαγγελματικά έχουν αποκλειστικά άλλα προγράμματα. Μιλάω για γραφείο λίγων τετραγωνικών και με κατανάλωση περίπου 500 kwh τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Για να δεις αν έχουν περάσει αυτές οι αλλαγές  που έχεις  αιτηθεί θα πρέπει να μιλήσεις με τον Δεδδηε.. 

Ε ναι, αφού αλλάξει το ψηφίο ή έστω μετά από τηλεφωνική ενημέρωση από ΔΕΔΔΗΕ τότε είναι το θέμα εάν ξαναδώσουν τις 500kWh σε νέα αίτησή μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μερικές αλλαγές στο εξέλ.

Στα σταθερά αφαίρεσα τις κατηγορίες επταμήνου και οκταμήνου καθώς δεν έχει μείνει κάποιο πρόγραμμα που να μη λήγει τέλος του 2024. Επίσης αφαίρεσα από τους υπολογισμούς εξαμήνου το πέναλτι αποχώρησης στα ετήσια προγράμματα, δεδομένου ότι μπορείτε να το αποφύγετε μεταπηδώντας πρώτα σε κυμαινόμενο της ίδιας εταιρείας όταν έρθει η ώρα.

Στα ex-post η ZeniΘ τώρα δίνει δώρο στο Power Home More 15 €/μήνα τους τελευταίους 6 μήνες, αντί για 30 €/μήνα το τελευταίο τρίμηνο που ίσχυε.

Στα χρήσιμα έφτιαξα τα links που δεν έβγαζαν κάπου (korakie θα σε πνίξω 😛).

Τέλος, αφαίρεσα τα δώρα της ELPEDISON μέχρι να μάθουμε νεότερα αύριο.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Ηρων από 15/6. Φάνηκε η παροχή και στην εφαρμογή, αλλά δε δίνει "παράθυρο" καταχώρησης ενδείξεων. Παλιά, που ήμουν πάλι, μου έδινε περίπου μέχρι 27-28 του μηνός, και έβγαζε λογαριασμό κανα μήνα μετά. 

Να βάλω ένδειξη στον δεδδηε στις 30/6  ή πιο νωρίς, για να τους προλάβω μη βγάλουν έναντι με βάση τις περσινές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, physnik είπε

Είμαι Ηρων από 15/6. Φάνηκε η παροχή και στην εφαρμογή, αλλά δε δίνει "παράθυρο" καταχώρησης ενδείξεων. Παλιά, που ήμουν πάλι, μου έδινε περίπου μέχρι 27-28 του μηνός, και έβγαζε λογαριασμό κανα μήνα μετά. 

Να βάλω ένδειξη στον δεδδηε στις 30/6  ή πιο νωρίς, για να τους προλάβω μη βγάλουν έναντι με βάση τις περσινές; 

Μήπως έχεις περάσει σε μηνιαία καταμέτρηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...