Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Sdask92 είπε

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ήρθε η ώρα μα μεταβώ σε σταθερό μιας και πλέον με τις θερμοκρασίες έξω και τα ac,ενυδρειο, να δουλεύουν κάθε μέρα κοντεύω τις 600-700kwh τον μήνα. Χωρίς τα ac είμαι γύρω στις 300kwh αλλά αυτό είναι περίπου 3 4 μήνες τον χρόνο μιας και έχω και σαν πηγή θέρμανσης τα κλιματιστικα.  Τα Κλείνουμε 3 4 μήνες και ξανα παίρνουν μπρος κρυο-ζεστη. Έβλεπα για το Volton Protect αλλά ακούω για καθυστερήσεις και τέτοια. Μετά είδα τις EΛΠΕ το bright αλλά ακούγονται για αυξήσεις και αλλά τέτοια και φοβάμαι ότι είναι ικανοί να μας αλλάξουν τιμές μέχρι και στα σταθερά.  ( το λέω από εμπειρία με W+V πρόπερσι που το σταθερό τους από 9 λεπτά πήγε 50! χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. Τέλος η ΔΕΗ με το μπλε της στην οποία ήμουν σε σταθερό της και ενώ οι άλλοι ανέβαζαν τιμές,αυτή δεν με ενόχλησε ποτέ. 

Ευχαριστώ πολύ οποιον ενδιαφερθεί να απαντήσει:)

Μόνο εσύ ξέρεις αν ήρθε η ώρα σου για σταθερό. Μπορούμε να σε κατευθύνουμε προς το φθηνότερο σταθερό, αλλά μέχρι εκεί.

Η άλλη εναλλακτική σου είναι να κάνεις τουρισμό κάθε μήνα/δίμηνο και να κερδίζεις πολύ περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, vklon είπε
22 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

ΗΡΩΝ σε ποια προγραμματα δινει το 50αρι που δε θελει 6μηνη παραμονη;

Μόνο στο solar generous (Είναι το τελευταίο στο e-contract)

Δεν υπάρχει ρήτρα εξάμηνης παραμονής αλλά δεν δίνεται το 50€ στα αλλά προγράμματα αν έχεις ξαναπάρει το δώρο τους τελευταίους 6 μήνες 

Από που προκύπτει αυτό (ότι δηλαδή στο solar το δίνουν χωρίς την προϋπόθεση του προηγούμενου 6μηνου); Είναι σίγουρο αυτό;

Ασχέτως αυτού, αν εξαιρέσεις το 50άρικο, είναι βάσει excel θάνατος. Μόνο για ένα γρήγορο πέρασμα και αντίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, doomnx είπε

Δεν πείραξα τις εκπτώσεις καθόλου. Πιστεύω πως αν μπορεί η Volton να κρατήσει χαμηλή τιμή μέχρι τέλη Αυγούστου,  τότε μπορεί κ η Protergia.

Η Volton όμως έχει δείξει έως τώρα ότι ανεβοκατεβάζει τις εκπτώσεις κάθε μήνα σαν ασανσέρ. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα διατηρήσει την έκπτωση στο 20% ;

Σε ρωτάω γιατί σε περίπου 10 μέρες θα την κάνω για Volton, και σκεφτόμουν ακριβώς αυτό, ποια να είναι η πρόβλεψη για τον Ιούλιο άραγε; Και μπαίνοντας βλέπω ότι έχεις ήδη βγάλει preview ρε μπαγάσα. Σωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Από που προκύπτει αυτό (ότι δηλαδή στο solar το δίνουν χωρίς την προϋπόθεση του προηγούμενου 6μηνου); Είναι σίγουρο αυτό;

Ασχέτως αυτού, αν εξαιρέσεις το 50άρικο, είναι βάσει excel θάνατος. Μόνο για ένα γρήγορο πέρασμα και αντίο.

Από τους όρους που υπογράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Από τους όρους που υπογράφεις.

Βάσει του excel σου βλέπω ότι τα 50 δίδονται και στο Yellow One Home, που έχει και χαμηλότερο πάγιο από το Solar (5 vs 5,50). Στο yellow παίζει το 6μηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atom7 είπε

Η Volton όμως έχει δείξει έως τώρα ότι ανεβοκατεβάζει τις εκπτώσεις κάθε μήνα σαν ασανσέρ. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα διατηρήσει την έκπτωση στο 20% ;

Σε ρωτάω γιατί σε περίπου 10 μέρες θα την κάνω για Volton, και σκεφτόμουν ακριβώς αυτό, ποια να είναι η πρόβλεψη για τον Ιούλιο άραγε; Και μπαίνοντας βλέπω ότι έχεις ήδη βγάλει preview ρε μπαγάσα. Σωραίος!

Εγώ πάντως θα έκανα τον προϋπολογισμό μου με βάση τον τιμοκατάλογο και όχι με βάση μια αβέβαιη έκτακτη έκπτωση. Υπάρχουν προγράμματα κλειδωμένα μέχρι τέλους Αυγούστου όπως το Protect της Volton που συμφέρουν περισσότερο από την Protergia. Αλλά βραχυπρόθεσμα συμφέρει το πράσινο της Volton χωρίς χρέωση Προμήθειας για 30 μέρες. Για χαμηλές καταναλώσεις δες ΗΡΩΝ και ELPEDISON.

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Βάσει του excel σου βλέπω ότι τα 50 δίδονται και στο Yellow One Home, που έχει και χαμηλότερο πάγιο από το Solar (5 vs 5,50). Στο yellow παίζει το 6μηνο;

Μόνο το Solar ξέμεινε χωρίς όρο να μην έχεις ξαναλάβει 50άρικο το προηγούμενο εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μόνο εσύ ξέρεις αν ήρθε η ώρα σου για σταθερό. Μπορούμε να σε κατευθύνουμε προς το φθηνότερο σταθερό, αλλά μέχρι εκεί.

Η άλλη εναλλακτική σου είναι να κάνεις τουρισμό κάθε μήνα/δίμηνο και να κερδίζεις πολύ περισσότερα. 

Παραθέτω δείγμα τουρισμου από άλλο μέλος. Θεωρείς ότι ένας τέτοιος τρόπος θα βοηθούσε περισσότερο οικονομικά ακόμα και με τις καταναλώσεις μου? 

Τον πρώτο μήνα πηγαίνεις Ηρων για το 50αρικο και πληρώνεις 10 ευρώ για 200 Kwh και τον αλλο μήνα πας Volton για τις 500 Kwh δωρο και πληρώνεις 28 ευρώ. 

Μετά πας και μια βόλτα στην Ελπε με κάποια προσφορά που θα έχει βγάλει εως τότε και για ενα τρίμηνο είσαι καλυμμενος. Μετά πάς πάλι απο την αρχή σε παρόχους με προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, doomnx said:

Μόνο εσύ ξέρεις αν ήρθε η ώρα σου για σταθερό. Μπορούμε να σε κατευθύνουμε προς το φθηνότερο σταθερό, αλλά μέχρι εκεί.

Η άλλη εναλλακτική σου είναι να κάνεις τουρισμό κάθε μήνα/δίμηνο και να κερδίζεις πολύ περισσότερα. 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι πολύ κόσμος έχει φοβηθεί μην δει πάλι τις εξωπραγματικές τιμές του χειμώνα του 22, αλλά νομίζω κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει. Και γιατί οι ΑΠΕ κάθε μήνα πλέον έχουν μεγαλύτερο ποσοστό στο μείγμα παραγωγής και γιατί η τιμή στο φυσικό αέριο έχει ήδη απορροφήσει τους αστάθμητους παράγοντες που έπαιζαν ρόλο πριν 2 χρόνια.

Αν πάντως φοβάστε μην γίνει το ίδιο, τότε μόνο ΔΕΗ, γιατί μόνο αυτή τήρησε το συμβόλαιο. Αν όχι παίξτε μπάλα με τα κίτρινα και τις προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sdask92 είπε

Παραθέτω δείγμα τουρισμου από άλλο μέλος. Θεωρείς ότι ένας τέτοιος τρόπος θα βοηθούσε περισσότερο οικονομικά ακόμα και με τις καταναλώσεις μου? 

Τον πρώτο μήνα πηγαίνεις Ηρων για το 50αρικο και πληρώνεις 10 ευρώ για 200 Kwh και τον αλλο μήνα πας Volton για τις 500 Kwh δωρο και πληρώνεις 28 ευρώ. 

Μετά πας και μια βόλτα στην Ελπε με κάποια προσφορά που θα έχει βγάλει εως τότε και για ενα τρίμηνο είσαι καλυμμενος. Μετά πάς πάλι απο την αρχή σε παρόχους με προσφορές.

Ναι, τουλάχιστον βγάλε το καλοκαίρι και μετά βλέπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εγώ πάντως θα έκανα τον προϋπολογισμό μου με βάση τον τιμοκατάλογο και όχι με βάση μια αβέβαιη έκτακτη έκπτωση. Υπάρχουν προγράμματα κλειδωμένα μέχρι τέλους Αυγούστου όπως το Protect της Volton που συμφέρουν περισσότερο από την Protergia. Αλλά βραχυπρόθεσμα συμφέρει το πράσινο της Volton χωρίς χρέωση Προμήθειας για 30 μέρες. Για χαμηλές καταναλώσεις δες ΗΡΩΝ και ELPEDISON.

Από το Δεκέμβρη κάνω τους υπολογισμούς μου και καταστρώνω το τουριστικό μου πλάνο με βάση το excel σου και δεν έχω βγει χαμένος. Μόνο ένα μήνα (τον Απρίλιο νομίζω) η Volton μας έβγαλε λίγο εκτός επειδή μείωσε την έκπτωση από 20% -> 5% αλλά και πάλι ήταν από τις φθηνότερες, οπότε μικρό το κακό.

Έχω εξαντλήσει τα δρομολόγια Volton -> ΗΡΩΝ -> ΕΛΠΕ και τώρα ήρθε η ώρα της Volton πάλι. Δεν έχω χαμηλές καταναλώσεις -ειδικά τώρα με το A/C- επομένως το Green Ειδικό είναι ταμάμ. Ίσως πάω στο Yellow Protect τον Αύγουστο που έτσι κι αλλιώς θα λείπω και θα έχω μικρή κατανάλωση.

ΥΓ: Η ΕΛΠΕ για μένα πρέπει να βγει από το πλάνο του τουρισμού όσο το δώρο της είναι μόνο τα 50€ σε Go4more, αφού στο 5μηνο που τους αποδίδει δεν αξίζει, είναι στην πράξη 10€/μήνα με προϋπόθεση παραμονής 5μήνου. Άρα "δώρο-άδωρο" που έλεγε και η γιαγιά μου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ναι, τουλάχιστον βγάλε το καλοκαίρι και μετά βλέπεις 

Οκ. Η σειρά είναι η παραπάνω? Επίσης έχει συγκεκριμένα συμβόλαια που πρέπει να κάνω. Πχ πράσινο κίτρινο και αν ναι σου είναι εύκολο να μου τα αρίθμησεις όπως εσύ θα έκανες στην θέση μου με μεγάλες καταναλώσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μόνο το Solar ξέμεινε χωρίς όρο να μην έχεις ξαναλάβει 50άρικο το προηγούμενο εξάμηνο.

Υπάρχει καμιά άλλη παγίδα στο solar, εκτός του ότι πάμε, παίρνουμε τα 50 και φεύγουμε; Έχω και ένα πιστωτικό υπόλοιπο στον Ήρωνα, οπότε θα ζητήσω να προστεθεί κιόλας...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Sdask92 είπε

Οκ. Η σειρά είναι η παραπάνω? Επίσης έχει συγκεκριμένα συμβόλαια που πρέπει να κάνω. Πχ πράσινο κίτρινο και αν ναι σου είναι εύκολο να μου τα αρίθμησεις όπως εσύ θα έκανες στην θέση μου με μεγάλες καταναλώσεις? 

Είπες 700 kWh/μήνα; Πόσα kVA είναι η παροχή σου; Έχεις και νυχτερινό;

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Υπάρχει καμιά άλλη παγίδα στο solar, εκτός του ότι πάμε, παίρνουμε τα 50 και φεύγουμε; Έχω και ένα πιστωτικό υπόλοιπο στον Ήρωνα, οπότε θα ζητήσω να προστεθεί κιόλας...

Δεν έχουν παγίδες τα κίτρινα, φεύγεις όποτε θες.

17 λεπτά πριν, atom7 είπε

ΥΓ: Η ΕΛΠΕ για μένα πρέπει να βγει από το πλάνο του τουρισμού όσο το δώρο της είναι μόνο τα 50€ σε Go4more, αφού στο 5μηνο που τους αποδίδει δεν αξίζει, είναι στην πράξη 10€/μήνα με προϋπόθεση παραμονής 5μήνου. Άρα "δώρο-άδωρο" που έλεγε και η γιαγιά μου.

Από όσα έχουμε δει, στο μήνα μπαίνουν συνήθως. Ελπίζω να γυρίσει σε εκπτώσεις στο λογαριασμό και η Elpedison.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόταση  από Ηρων 0.099  η κιλοβατώρα  με έκπτωση  και δώρο τα πάγια που είναι 9.5€/ μηνα για 6 μήνες.  Πως σας φαίνεται;

Επεξ/σία από nikos20047
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos20047 είπε

Πρόταση  από Ηρων 0.099  η κιλοβατώρα  με έκπτωση  και δώρο τα πάγια που είναι 9.5€/ μηνα για 6 μήνες.  Πως σας φαίνεται;

Καλύτερα Bright Up με 85 € δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...