Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dogtor21 είπε

Γύρω στα 100-120 το μήνα 

Απλά από Παρασκευή θα μπει και κλιματιστικό στο παιχνίδι (δεν υπήρχε μέχρι τώρα) οπότε σίγουρα για τον επόμενο 1,5 μήνα θα είναι περισσότερο.

Το win της Elpedison σε καλύπτει έως τέλος Ιουλίου. Με λίγα λόγια σε 1 μήνα θα ψάχνεσαι πάλι, και αν φύγεις διακινδυνεύεις τα 50€ του go4more, εφόσον δεν μπουν ως τότε 

Κι επειδή δεν ξέρεις ακριβώς πόσο παραπάνω θα κάψεις με το κλιματιστικό, προτείνω Volton με 0,083 έως τέλος Αυγούστου.

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Δλδ για να παρουμε δωροεπιταγες ανοιγουμε rae;

Οι πωλητες ελπεντισον του φορουμ εχουν καμια πληροφορια; Παμε rae ή να περιμενουμε;

Παιδιά, καλό είναι να μην τρέχουμε στο my rae κατευθείαν. Πιέστε λίγο στην εξυπηρέτηση, στείλτε ένα email στον πωλητή σας πρώτα. Αν δεν πάρετε ικανοποιητική απάντηση απειληστε με καταγγελία και αν δεν πιάσει τότε πηγαίντε το my rae.

Μη νομίζετε ότι οι εταιρίες είναι ένας άνθρωπος και θα φοβηθεί με το my rae και θα σας δώσει αυτό που θέλετε.

Συνήθως οι δωροεπιταγες αποστέλλονται από τους συνεργάτες και έχοντας ως ψωμοτυρι το my rae δημιουργούμε πιο πολλή συμφόρηση.

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Το win της Elpedison σε καλύπτει έως τέλος Ιουλίου. Με λίγα λόγια σε 1 μήνα θα ψάχνεσαι πάλι, και αν φύγεις διακινδυνεύεις τα 50€ του go4more, εφόσον δεν μπουν ως τότε 

Κι επειδή δεν ξέρεις ακριβώς πόσο παραπάνω θα κάψεις με το κλιματιστικό, προτείνω Volton με 0,083 έως τέλος Αυγούστου.

Αν θελει απλά καλή τιμή kwh συμφωνώ.Με καταναλώσεις όμως 100-120 kwh το μήνα δε θεωρώ ότι η χρήση κλιματιστικου θα αλλάξει τόσο πολύ τα δεδομένα ώστε να αντισταθμισει το κέρδος από τα οποια δώρα σε σχεση με τη συνολικη κατανάλωση. (Με την προϋπόθεση της αυθαίρετης παράδοχης ότι δε θα καίει όλη μέρα βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, BrokenExe είπε

Συγνώμη είναι δυνατόν να μου βάλει υπάλληλος εταιρείας προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας, που βλέπει τουλάχιστον 10 ενδείξεις την μέρα, 21423 ημερήσια και 147 νυχτερινη κατανάλωση; Δηλαδή τι κάνω τον τελευταίο χρόνο με το πού μπει η ώρα του νυχτερινού κατεβάζω τον γενικό; 

Και μάλιστα όταν της είπα ότι κάτι μου φαίνεται λάθος (ήμουν σίγουρος ότι είναι λάθος, είχα τις φωτογραφίες μπροστά μου, αλλά ήθελα να είμαι ευγενικός), με διαβεβαίωσε ότι όλα είναι σωστά και τα έλεγξε 2 φορές και σε σχέση με τον εκκαθαριστικό (!!!??) λογαριασμό από τον προηγούμενο πάροχο που τους έστειλα. 

 

Όταν εν τέλη είδαμε μαζί τον λογαριασμό που αναφερόταν, με πήγε στην πίσω σελίδα, σε ένα κουτάκι που αναγράφοταν το 147 ως η διαφορά νυχτερινής κατανάλωσης σε σχέση με αυτή του προηγούμενο μήνα.

Δηλαδή, με βάση έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό, με ημερομηνία έκδοσης 3 μήνες πριν, πάρθηκε σαν τωρινή ένδειξη, η ΔΙΑΦΟΡΑ της νυχτερινής κατανάλωσης εκείνης της περιόδου σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα. 

Προφανώς και η ημερήσια ένδειξη ήταν και αυτή λανθασμένη, καθώς μου είχε συμπληρώσει το σύνολο του ημερήσιου και νυχτερινού ρεύματος. 

 

Γι αυτό λοιπόν γραπτά όλοι και έλεγχο 2 και 3 φορές, καμια εμπιστοσύνη σε κανέναν! 

 

Μπορεί το νυχτερινό να είχε μπει πριν 18 ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

 

Παιδιά, καλό είναι να μην τρέχουμε στο my rae κατευθείαν. Πιέστε λίγο στην εξυπηρέτηση, στείλτε ένα email στον πωλητή σας πρώτα. Αν δεν πάρετε ικανοποιητική απάντηση απειληστε με καταγγελία και αν δεν πιάσει τότε πηγαίντε το my rae.

Μη νομίζετε ότι οι εταιρίες είναι ένας άνθρωπος και θα φοβηθεί με το my rae και θα σας δώσει αυτό που θέλετε.

Συνήθως οι δωροεπιταγες αποστέλλονται από τους συνεργάτες και έχοντας ως ψωμοτυρι το my rae δημιουργούμε πιο πολλή συμφόρηση.

Το myrae επι της ουσίας είναι απλά μια πλατφόρμα επικοινωνίας με τον παροχο.Η ρυθμιστική αρχή δεν επεμβαίνει, μην αγχώνεσαι. (Στατιστικά κρατάει κυρίως δυστυχώς)

Καμια συμφόρηση δε δημιουργείται. Είπαμε το αίτημα το κάνει κάποιος αν έχει παρέλθει ένας μήνας και δεν εχει ενημερωση για ημερομηνια παραλαβής.Μετα δε βλέπω προσωπικά το λόγο να χανω χρόνο στα τηλέφωνα. Κάνω το γραπτό μου αίτημα με επισυναψη της σύμβασης που το αναγράφει και αναμένω.

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Δλδ για να παρουμε δωροεπιταγες ανοιγουμε rae;

Οι πωλητες ελπεντισον του φορουμ εχουν καμια πληροφορια; Παμε rae ή να περιμενουμε;

Περιμένεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/06/2024 at 15:24, atom7 said:

Συμβαίνει και σε άλλον κατά την ολοκλήρωση της διαδικασίας e-contract στον ΗΡΩΝ ή μόνο σε εμένα;

image.png.2b9de215934dae5e035ca5b6af7295cd.png

Αν εχεις.ενεργα adblockers, απενεργοποίησης τα.

Αν έχεις ολοκληρώσει τη αίτηση και περιμένεις τη σύμβαση, τσεκαρε και τα spam.

An δε μπορείς με τίποτα να καταχωρήσεις αίτηση, πάρε στο

216 0019740

Και ζητα να σου στείλουν σύμβαση bonus με 50αρικο. Υπόψιν το παραπάνω τηλέφωνο ίσχυε για το econtract μέχρι και πριν 3 μήνες αλλά μάλλον επειδή τους πρηξαμε τα αρχιδιαζ τώρα βγάζει στις πωλήσεις... και ο κάθε υπάλληλος του econtract έχει άλλο τηλέφωνο (φαίνεται κάτω στο mail όταν στείλουν τη σύμβαση). Αλλά αυτά τα τηλέφωνα δε τα σηκώνουν αν έχουν φόρτο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μπορεί το νυχτερινό να είχε μπει πριν 18 ημέρες 

O λογαριασμούς που πήρε την ένδειξη αυτή είχε ημερομηνία έκδοσης πριν 3 μήνες οπότε δεν γίνεται να μπήκε πριν 18 μέρες. 

Επεξ/σία από BrokenExe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση που δεν έχει να κάνει με χρεώσεις αλλά νομίζω ότι ταιριάζει στο θέμα....

σε μερικές ημέρες μετακομίζω σε καινούργιο σπίτι που νοίκιασα, τώρα υπάρχει μέσα ενοικιαστής και ουσιαστικά η αλλαγή θα γίνει: βγαίνει ο ένας, μπαίνει ο άλλος σε μερικές ημέρες. 

Πως ακριβώς πρέπει να γίνει η μετάβαση; Πρέπει να διακόψει ο ένας (παλιός ενοικιαστής) με αίτηση διακοπής και να κάνει ο νέος (αίτηση ηλεκτροδότησης);

Μπορεί να γίνει απευθείας η αλλαγή του ονόματος; (αν φυσικά είναι στην ίδια εταιρεία φαντάζομαι).

Αυτό που θέλω είναι να μην υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποιο πιθανό χρεός του προηγούμενου ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atom7 είπε

Ποιο πρόγραμμα είναι αυτό με 0,083 δεν το βρίσκω κάπου..

Volton yellow simple protect

https://volton.gr/services/volton-yellow-simple-protect/

 

1 ώρα πριν, messinia3 είπε

Το myrae επι της ουσίας είναι απλά μια πλατφόρμα επικοινωνίας με τον παροχο.Η ρυθμιστική αρχή δεν επεμβαίνει, μην αγχώνεσαι. (Στατιστικά κρατάει κυρίως δυστυχώς)

Καμια συμφόρηση δε δημιουργείται. Είπαμε το αίτημα το κάνει κάποιος αν έχει παρέλθει ένας μήνας και δεν εχει ενημερωση για ημερομηνια παραλαβής.Μετα δε βλέπω προσωπικά το λόγο να χανω χρόνο στα τηλέφωνα. Κάνω το γραπτό μου αίτημα με επισυναψη της σύμβασης που το αναγράφει και αναμένω.

Το ξέρω ότι η ΡΑΕ δεν επεμβαίνει (ευτυχώς γιατί θα είχαμε έξτρα γραφειοκρατία, "όπου λαλούν πολλοί κοκοροι αργει να ξημερώσει").

Όταν λέω συμφόρηση, εννοώ ότιω θα κάνεις την καταγγελία, θα ενημερωθεί ο πάροχος, θα το προωθήσει στο αρμόδιο τμήμα, θα προωθηθεί στο συνεργάτη που έκανε το συμβόλαιο, και η ενημέρωση θα πάρει την αντίστροφη πορεία μέχρι να φτάσει σε σένα.

Αυτό αν είσαι τυχερός και γίνει με την πρώτη. Διότι μπορεί την πρώτη φορά να σου στειλουν μια τυποποιημένη απάντηση και να πρέπει να απαντήσεις ξανά.

Είναι θέμα χρόνου και πρακτικότητας δηλαδή, όχι κάτι άλλο.

Πίστεψε με, ο πωλητής σου ενδιαφέρεται πολύ περισσότερο για την φήμη του από τον πάροχο και θα κινήσει πιο άμεσα τη διαδικασία (εφόσον υπάρχουν όντως οι δώροεπιταγες και δεν υπάρχει έλλειψη), αν του στείλεις ένα απλό email.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει.

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tempo είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση που δεν έχει να κάνει με χρεώσεις αλλά νομίζω ότι ταιριάζει στο θέμα....

σε μερικές ημέρες μετακομίζω σε καινούργιο σπίτι που νοίκιασα, τώρα υπάρχει μέσα ενοικιαστής και ουσιαστικά η αλλαγή θα γίνει: βγαίνει ο ένας, μπαίνει ο άλλος σε μερικές ημέρες. 

Πως ακριβώς πρέπει να γίνει η μετάβαση; Πρέπει να διακόψει ο ένας (παλιός ενοικιαστής) με αίτηση διακοπής και να κάνει ο νέος (αίτηση ηλεκτροδότησης);

Μπορεί να γίνει απευθείας η αλλαγή του ονόματος; (αν φυσικά είναι στην ίδια εταιρεία φαντάζομαι).

Αυτό που θέλω είναι να μην υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποιο πιθανό χρεός του προηγούμενου ενοικιαστή.

το ορθο ειναι φευγει ο παλιος, πας παιρνεις φωτογραφιες το ρολοι και με το συμβολαιο σου απο το ταξις κανεις αιτηση για παροχη στο ονομα σου. Το τι θα κανει ο παλιος δε σε νοιαζει, γιατι οτιδηποτε πριν  παρεις εσυ/ο δεδηε ενδειξη για την αλλαγη ονοματος βαρυνει αυτον. Και φυσικα τα οποια χρεη του ειναι στο αφμ του, εσενα δε σε αφορουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alefther said:

το ορθο ειναι φευγει ο παλιος, πας παιρνεις φωτογραφιες το ρολοι και με το συμβολαιο σου απο το ταξις κανεις αιτηση για παροχη στο ονομα σου. Το τι θα κανει ο παλιος δε σε νοιαζει, γιατι οτιδηποτε πριν  παρεις εσυ/ο δεδηε ενδειξη για την αλλαγη ονοματος βαρυνει αυτον. Και φυσικα τα οποια χρεη του ειναι στο αφμ του, εσενα δε σε αφορουν

ευχαριστώ για την απάντηση, απλά δεν γνωρίζω αν είναι καλό ο παλιός να κάνει αίτηση διακοπής ρευματοδότησης της παροχής και εγώ μετά αίτηση επανατροφοδότησης στο όνομα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tempo είπε

ευχαριστώ για την απάντηση, απλά δεν γνωρίζω αν είναι καλό ο παλιός να κάνει αίτηση διακοπής ρευματοδότησης της παροχής και εγώ μετά αίτηση επανατροφοδότησης στο όνομα μου

καλο κακο δεν σε αφορα, εσυ θες ρευμα στο ονομα σου, αν εχει γινει διακοπη θα γινει επανασυνδεση

καλο για τον παλιο σιγουρα ειναι, γιατι αν εσυ εισαι κακοπροεραιτος μπορει να μπεις μεσα, να "ξεχασεις" να κανεις αιτηση και να του ''ρθει εκεινου το φεσι. Γιαυτο θεωρητικα ο παλιος κανει διακοπη. Αλλα για σενα δε κανει καμια διαφορα, φωτο τον μετρητη και αιτηση αφου φυγει ο παλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως τους πόντους go 4more απο τον περασμένο Νοεμβρη δεν τους έβαλαν ποτέ. Και μάλιστα μια απο τις τόσες φορές που κάλεσα μου το πέταξε η τηλεφωνήτρια οτι δεν έκατσα πολύ για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, alefther said:

καλο κακο δεν σε αφορα, εσυ θες ρευμα στο ονομα σου, αν εχει γινει διακοπη θα γινει επανασυνδεση

καλο για τον παλιο σιγουρα ειναι, γιατι αν εσυ εισαι κακοπροεραιτος μπορει να μπεις μεσα, να "ξεχασεις" να κανεις αιτηση και να του ''ρθει εκεινου το φεσι. Γιαυτο θεωρητικα ο παλιος κανει διακοπη. Αλλα για σενα δε κανει καμια διαφορα, φωτο τον μετρητη και αιτηση αφου φυγει ο παλιος

αν ο παλιός κάνει διακοπή και εγώ αιτηθώ επανασύνδεση θα πληρώσω κάτι επιπλέον (για την επανασύνδεση που θα γίνει πλέον στο όνομα μου);

Επίσης αν γνωρίζεις για πόσο καιρό απο την αίτηση διακοπής μέχρι την επανασύνδεση το σπίτι θα είναι χωρίς ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...