Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.jpeg.68e047da0dba7c7a2a11c3ddd887a0e5.jpeg

οταν λεει μεχρι 31/10 φανταζομαι περιλαμβανεται και η 31/10 μεχρι το βραδυ της σωστα;;;;;
δε θελω να το αφησω τελευταια στιγμη και να εξαφανιστει το κουτακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

γενικά δε γίνεται να κάνουν αλλαγές συνεχώς , νομίζω έπρεπε να τηρείται ανα 6μηνο και στην αλλαγή τιμών

Στην Ελίν (electricon) πέρυσι μέσα σε ένα εξάμηνο άλλαξαν την έκπτωση από 10% σε 5%,  μετά η αρχική πήγε 0.099 από 0.085, μετά καταργήθηκε εντελώς η συνέπεια και μετά η αρχική πήγε 0.12 με 12ευρώ πάγιο. Κι εγώ θεωρώ ότι κάθε φορά που γίνεται αλλαγή, έχουμε ουσιαστικά μια ανανεωμένη σύμβαση και θα έπρεπε να ισχύει νέο 6μηνο. Όμως έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο ΚΠΗΕ (Άρθρο 28, παρ3)... το 6μηνο αφορά την Προσφορά Προμήθειας (Άρθρο 17) δηλαδή το αρχικό 6μηνο της σύμβασης και όχι τις τροποποιήσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

image.jpeg.68e047da0dba7c7a2a11c3ddd887a0e5.jpeg

οταν λεει μεχρι 31/10 φανταζομαι περιλαμβανεται και η 31/10 μεχρι το βραδυ της σωστα;;;;;
δε θελω να το αφησω τελευταια στιγμη και να εξαφανιστει το κουτακι

Μέσα είναι ναι και η τελευταία μέρα ολόκληρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε. Εχω Πρωτεργια αν μπορεί κάποιος να τσεκαρει πώς βλέπει τον λογαριασμό είμαστε μονοκατοικία ισόγειο και ημιυπόγειο όπου μένουν οι γονείς με ενιαίο ρολόι. Ήρθε βασικά ανεβασμένος χώρος μάλιστα ac. Αν θέλει κάποιος γνώστης στελνω και πμ

Screenshot_20221028-153207__01.jpg

 

 

Screenshot_20221028-153213__01.jpg

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...αν μπορείς, βάλε τους σε "spoiler" (και για 'σένα είναι καλό, γιατί "όταν βγάζουν μάτι", είναι λόγος να ΜΗΝ ασχοληθεί κάποιος μαζί τους....Και γενικά "ενοχλούν" τόσες πολλές εικόνες μαζεμένες, σε κοινή θέα...)

...επίσης, στο άλλο thread έλεγες ότι είναι "της ΔΕΗ"....Μας τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα....

Κι αν τους ξανανεβάσεις, τα "σβησίματα με κόκκινο", καν' τα λίγο "πιο όμορφα" ρε συ....Ένα κεντρικό πχ, σβήνει πράγματα που ΔΕΝ θα έπρεπε...Τέλος πάντων....

edit: έχεις επίσης αφήσει,,,τα μισά "προσωπικά στοιχεία" στη φόρα....Τσαπατσουλοδουλειά δηλαδή. ΔΕΝ είναι καλό γενικά (για σ'ένα) αυτό. Αφού ΜΠΟΡΕΙΣ να επεξεργαστείς αρχεία εικόνας, κάνε το ΣΩΣΤΑ....Και γενικά δες το "λίγο πιο σοβαρά το θέμα ρεύμα", γιατί όποιος το αντιμετωπίζει "έτσι στο φλου", με μαθηματική ακρίβεια θα πληρώνει κέρατα στο τέλος....

edit No2 :....εμ δεν είναι "3.000-κάτι" απλώς οι κιλοβατώρες, έχεις ΚΑΙ νυχτερινές...Σύνολο κοντά στις 4.000. ΑΝ δεν έκανε κα'να λάθος ο καταμετρητής, "πάτε για φούντο" με τέτοιες καταναλώσεις....Μήπως έχεις κα'να gaming PC (με 2-3 οθόνες κι όλας ίσως) που το ξεσκίζεις 24/7......; (...αν μάλιστα κάνεις κα΄να mining, σηκώνω χέρια ψηλά....)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Χαίρετε. Εχω Πρωτεργια αν μπορεί κάποιος να τσεκαρει πώς βλέπει τον λογαριασμό είμαστε μονοκατοικία ισόγειο και ημιυπόγειο όπου μένουν οι γονείς με ενιαίο ρολόι. Ήρθε βασικά ανεβασμένος χώρος μάλιστα ac. Αν θέλει κάποιος γνώστης στελνω και πμ

Screenshot_20221028-153207__01.jpg

 

 

Screenshot_20221028-153213__01.jpg

Μαζί με τις κρατικές επιδοτήσεις:

Ο Μάιος βγήκε 0,16

Ο Ιούνιος 0,19

Ο Ιούλιος 0,23

Ο Αύγουστος 0,21

Ο Σεπτέμβριος 0,14

Φυσιολογικές φαίνονται οι χρέωσεις του λογαριασμού σου.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Χαίρετε. Εχω Πρωτεργια αν μπορεί κάποιος να τσεκαρει πώς βλέπει τον λογαριασμό είμαστε μονοκατοικία ισόγειο και ημιυπόγειο όπου μένουν οι γονείς με ενιαίο ρολόι. Ήρθε βασικά ανεβασμένος χώρος μάλιστα ac

αν εννοείς σε κατανάλωση , είναι αδιάφορο και εκτός θέματος

τωρα για τις χρεώσεις :

απο 25/5-31/7 έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής 0,2971 που είναι σωστή (0,2969 την υπολογίζω στο excel)

δλδ στην υποτιθέμενη παραπλανητική τιμή του MVP 0,0551€/kw πλήρωσες επιπλέον τη ρήτρα μείον τις επιδοτήσεις

τα ποσά των επιδοτήσεων θα τα βρεις στο excel της πρώτης σελίδας του νήματος

για να υπολογίσεις τις επιδοτήσεις πρέπει να σπάσεις αναλογικά τις κιλοβατώρες ανα ημέρα και μετά να δεις πόσες μέρες δλδ πόσα κιλοβάτ έκαψες ανα περίοδο μηνός που αλλάζουν και τα ποσά

απο 1/8/22 η ρήτρα αναπροσαρμογής ενσωματώθηκε στη βασική τιμή και το ιστορικό χρεώσεων το βλέπεις στο αντίστοιχο φύλλο του excel

απο ότι κατάλαβες είναι εφικτή η επαλήθευση αλλά θέλει χρόνο γιαυτό και προτείνω να κάνεις αμφισβήτηση του ποσού και να ζητήσεις ανάλυση που θα γράφει :

τη χρέωση kw απο 25/5 έως 31/7

ανα μήνα αναλογικά τις ΤΕΜ σε κιλοβάτ επί € μέχρι 31/7

και απο 1/8

αναλογικά την κατανάλωση Αύγουστο και Σεπτέμβριο καθώς και τις ΤΕΜ του κάθε μήνα

αν περάσουν 10 εργάσιμες και δε σου στείλουν ανάλυση με τον παραπάνω τρόπο προχωράς μέσω myrae

αν σου στείλουν ανάλυση , ανέβασε εδώ για επαλήθευση αν και οι τιμές αναγράφονται στο excel

ΥΓ. αποφεύγεις κάθε τηλεφωνική επικοινωνία απαραίτητα 

10 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Μαζί με τις κρατικές επιδοτήσεις:

Ο Μάιος βγήκε 0,16

Ο Ιούνιος 0,19

Ο Ιούλιος 0,23

Ο Αύγουστος 0,21

Ο Σεπτέμβριος 0,14

Φυσιολογικές φαίνονται οι χρέωσεις του λογαριασμού σου.

πότε πρόλαβες ρε θηρίο και τα έβγαλες ? μόνο που σκέφτηκα τη διαδικασία ανάλυσης το παράτησα 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

πότε πρόλαβες ρε θηρίο και τα έβγαλες ? μόνο που σκέφτηκα τη διαδικασία ανάλυσης το παράτησα 😁

μου πήρε κάνα πεντάλεπτο.

Περιμένω στις επόμενες 2 εβδομάδες λογαριασμό ΗΡΩΝ και φοβάμαι πόσο θα έρθει για 2,5 μήνες κατανάλωση. Υπολογίζω κάνα 200άρι αν βάλουν το 50άρικο αλλά χλωμό το βλέπω.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

1. δες ειδοποιήσεις

2. κατάλαβες τι έπαιξε

3. αν ξέμεινε στο σταθερό , ναι

 

1. Είδα ειδοποιήσεις, ποτέ δεν έγραψαν κάτι ούτε σε λογαριασμό ούτε μήνυμα ήρθε σε κινητό. Το μόνο που γράφουν σε κάθε λογαριασμό είναι αυτό: "Οποιεσδήποτε αντιρρήσεις για τις χρεώσεις του λογαριασμού σας πρέπει να τις υποβάλετε γραπτώς πριν τη λήξη προθεσμίας πληρωμής του επόμενου λογαριασμού"

3. Ακόμα κ να ξέμεινε στο σταθερό πρόγραμμα όμως, από τη στιγμή που άλλαξαν την τιμή, η ρήτρα παύει να ισχύει, όπως έγραψε και ο @dasnowy, σωστά @korakios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aris2022k είπε

1. Είδα ειδοποιήσεις, ποτέ δεν έγραψαν κάτι ούτε σε λογαριασμό ούτε μήνυμα ήρθε σε κινητό. Το μόνο που γράφουν σε κάθε λογαριασμό είναι αυτό: "Οποιεσδήποτε αντιρρήσεις για τις χρεώσεις του λογαριασμού σας πρέπει να τις υποβάλετε γραπτώς πριν τη λήξη προθεσμίας πληρωμής του επόμενου λογαριασμού"

3. Ακόμα κ να ξέμεινε στο σταθερό πρόγραμμα όμως, από τη στιγμή που άλλαξαν την τιμή, η ρήτρα παύει να ισχύει, όπως έγραψε και ο @dasnowy, σωστά @korakios?

είναι μεγάλο μπέρδεμα , η ρήτρα αποχώρησης δεν ισχύει για 30 μέρες το ελάχιστο πριν την ειδοποίηση 60ημερών πριν , όμως ποτέ δε σου έγινε

ξεκινάς με αμφισβήτηση λογαριασμού ζητώντας την τηλεφωνική ηχογράφηση (τρέχα γύρευε) ωστε να αλλάξει σε κυμαινόμενο αναδρομικά .

καθώς και εξηγήσεις γιατί δεν υπήρξε ειδοποίηση αλλαγής τιμών 60 μέρες πριν (0,10371 και στου Ιουλίου 0,178)  όπως ορίζει η νομοθεσία ( @ekrepali δες Παράρτημα ΙΙΙ σ71)

αναφέρεις σε περίπτωση μη απάντησης ή ασαφής απάντησης θα συνεχιστεί η διαδικασία μέσω ΡΑΕ και αρνείσαι κάθε είδους τηλεφωνική επικοινωνία , μόνο γραπτώς μέσω email

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geodimis είπε

Βεβαίωση εκπροσώπησης ζήτησες να σου βγάλουν χειροκίνητα και να στη στείλουν με μειλ από τον πάροχο που είσαι και σου αρνήθηκαν;

Το ζήτησα χθες βράδυ. Μέχρι να το δουν, φαντάζομαι στα τέλη της άλλης βδομάδας. Δεν είπα ότι θα κάνω αίτημα στη ΡΑΕ, ρώτησα αν μπορώ να κάνω. 

3 ώρες πριν, korakios είπε

ε, ναι , απο τη στιγμή που δε σου δίνουν βεβαίωση όπως οφείλουν

για τη μη πίστωση της έξτρα επιδότησης φαντάζομαι έχεις κάνει άλλο αίτημα

 

Δεν έχω κάνει αίτημα γιατί ακόμα δεν έχω λάβει λογ/σμο. Το μόνο που έκανα, εστειλα μεηλ ζητώντας σωστή βεβαίωση εκπροσώπησης αλλά φοβάμαι ότι θα μου στείλουν αυτή που βγάζω κι εγώ. Επίσης έστειλα στη we ρωτώντας αν με δέχονται πίσω χωρίς να έχω λογ/σμο παρόχου. Έστειλα απευθείας σε αυτόν που είχε αναλάβει την ένταξή μου πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, POUARO είπε

Βαζοντας στο allazoreyma.gr την καταναλωση μου για 121 μερες -1226 Κwh μου βγαζει με διαφορα φθηνοτερο το GENEROUS HOME ΗΡΩΝ. Ισχύει?

Ισχύει. Αλλά εδώ και σελίδες όλοι γράφουμε για αυτή την εταιρία....όχι και τα καλύτερα λόγια. Δίμηνη αρχική καθυστέρηση στον πρώτο λογ/σμο, μη πίστωση στον πρώτο λογ/σμο του δώρου 50Ε που δίνουν με online αίτηση, μη σωστή εξυπηρέτηση. Το κυριότερο πρόβλημα είναι στα επαγγελματικά που δεν βάζει τη σωστή επιδότηση. Αν είσαι οκ με τα παραπάνω, πας εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, POUARO είπε

Βαζοντας στο allazoreyma.gr την καταναλωση μου για 121 μερες -1226 Κwh μου βγαζει με διαφορα φθηνοτερο το GENEROUS HOME ΗΡΩΝ. Ισχύει?

...ακόμα και να ισχύει, μάθε να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ κάθε ένα από τα "online εργαλεία" όπως του "allazo", γιατί έχουν διαπιστωθεί στην πράξη αφερέγγυα κατά και καιρούς - είτε με λάθη, είτε με "αβλεψίες", είτε και,,,εμμέσως πλην σαφώς "υποστήριξη" προς συγκεκριμένες εταιρίες (ανάλογα ποιος τους τα σκάει κάθε φορά :ρ) "προτείνοντάς" τες, ενώ κάθε άλλο παρά "οι φθηνότερες" ήταν. Είτε λοιπόν λόγω τσαπατσουλιάς, είτε και "για άλλους λόγους", ΓΕΝΙΚΑ δεν είναι να τα εμπσιτεύεσαι. Φέρσου σαν να μην υπάρχουν λοιπόν, και να βασίζεσαι ΜΟΝO στο τί βλέπεις στο γνωστό "Excel του korakios"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ακόμα και να ισχύει, μάθε να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ κάθε ένα από τα "online εργαλεία" όπως του "allazo", γιατί έχουν διαπιστωθεί στην πράξη αφερέγγυα κατά και καιρούς - είτε με λάθη, είτε με "αβλεψίες", είτε και,,,εμμέσως πλην σαφώς "υποστήριξη" προς συγκεκριμένες εταιρίες (ανάλογα ποιος τους τα σκάει κάθε φορά :ρ) "προτείνοντάς" τες, ενώ κάθε άλλο παρά "οι φθηνότερες" ήταν. Είτε λοιπόν λόγω τσαπατσουλιάς, είτε και "για άλλους λόγους", ΓΕΝΙΚΑ δεν είναι να τα εμπσιτεύεσαι. Φέρσου σαν να μην υπάρχουν λοιπόν, και να βασίζεσαι ΜΟΝO στο τί βλέπεις στο γνωστό "Excel του korakios"...

Μηπως μπορεις να κανεις την συγκριση για μένα? καταναλωση 1226 για 121 μερες , μονο ημερησιο χωρις ΚΟΤ. Τωρα είμαι σταθερο στην ΔΕΗ με 0.17 μεχρι 04/2023. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...