Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, DimitrisMant said:

Ευχαριστώ πολύ. Υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να αλλάξω πρόγραμμα στην ίδια εταιρία. Σκέφτομαι μήπως πάω βόλτον τώρα να πάρω τις 500kw , και να μεταφερθώ σε ένα μήνα στο άλλο κίτρινο της βόλτον(0,083).

Το simple protect της Volton είναι για νέους πελάτες. Αν είσαι εκεί ίσως δεν δεχτούν αλλαγή, εκτός και αν κάνεις αίτηση για αλλού και σου δώσουν το protect στην διαπραγμάτευση (δεν ξέρω αν γίνεται). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, messinia3 said:

@ekrepali κάπου είχες γράψει ένα κείμενάκι για τις 30 ημέρες για τα δώρα εξ αποστάσεως, αλλά δεν το έχω εύκαιρο.

Τελευταία αργεί πολύ ο Σκλαβενίτης δυστυχώς.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/shipping-delivery/index_el.htm

Προϊόντα εξ αποστάσεως πρέπει να παραδίδονται εντός 30 ημερών. Μετά υπάρχει μια επιπλέον εύλογη προθεσμία και μετά ο πελάτης απαλλάσσεται από τη σύμβαση εξ αποστάσεως. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση που επρόκειτο για επιταγές που δεν έχουν δωθεί, προφανώς το 3ο βήμα του πελάτη είναι η καταγγελία σε αρμόδια αρχή. Εγώ με το που άνοιξα αίτημα στη ραε και έγραψα γενικά κι αόριστα ότι βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας θα έπρεπε να τις είχανε στείλει εντός 30 ημερών, την επόμενη μέρα πήρανε τηλέφωνο για ραντεβού.

Παρεμπιπτόντως αυτή τη προθεσμία τη γνώριζα από το PayPal όπου οι πωλητές έχουν 30 μέρες περιθώριο να αναρτήσουν το tracking number αλλιώς ο πελάτης μπορεί να κάνει dispute.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τουρισμό αυτήν την περίοδο μόνο το yellow one (ήρων) παίζει; Το 6μηνο για τα 50 ισχύει σε αυτό; Και ναι, μάθαμε τελικά από πότε μετράει το 6μηνο (από τελευταία μέτρηση ή από τελευταία έκδοση λογαριασμού); Έχω τελευταία μέτρηση 28/12 και ο τελικός βγήκε 17/1.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mercator84 είπε

Σωστός σε όλο, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και τον χρόνο που πρέπει να αφιερώνεις κάθε μέρα για ενημέρωση.

Μιλάμε για επικοινωνία με παρόχους, τόσο για τις αλλαγές, όσο και για τα δώρα. Την ενημέρωση μέσω ειδήσεων και άρθρων. Την ενημέρωση για καινούργια προγράμματα και δώρα. Την επικοινωνία με ΡΑΕ και φυσικά την ενημέρωση μέσω αυτού του νήματος όπου συχνά φτάνει τις 5 σελίδες τη μέρα!

Αν είναι να κερδίζεις 30-40€ το μήνα από τον ταχυτουρισμο και τα δώρα και να αφιερώσεις κάνα 20λεπτο  ΚΑΘΕ μέρα για πολλούς δεν αξίζει.

 

Λίγο υπερβολικά τα λες.

Σίγουρα θέλει ψάξιμο και χρόνο. Η διαδικασία αλλαγής δεν είναι χρονοβόρα. Φυσικά πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα να συμβούν απρόοπτα.

Εγώ έδωσα στον άνθρωπο κάποιες επιλογές με νούμερα έτοιμες. Δεν απαίτησα να κατσει να τα ψάξει ολα από το μηδέν. Κυρίως όμως το έκανα γιατί επικρατεί ένας πανικός με την αύξηση στις τιμές του ρεύματος, οι οποίες όμως είναι "λογικές" βάσει συνθηκών.

Είναι κρίμα να πληρώνει 12,5 λεπτά την κιλοβατώρα τον Οκτώβριο αν η τιμή ξανακατρακυλησει όπως πέρυσι.

53 λεπτά πριν, DimitrisMant είπε

Ευχαριστώ πολύ. Υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να αλλάξω πρόγραμμα στην ίδια εταιρία. Σκέφτομαι μήπως πάω βόλτον τώρα να πάρω τις 500kw , και να μεταφερθώ σε ένα μήνα στο άλλο κίτρινο της βόλτον(0,083).

Αν θέλεις να να μην κάνεις πολλά πολλά διαλέγεις το πρόγραμμα της βολτον με τη σταθερή τιμή μέχρι τέλος Αυγούστου και έχεις το νου σου για νέες προσφορές όταν λήγει η προστασία τιμής.

Αλλιώς η προτιμότερη τακτική είναι: πρώτα ΗΡΩΝ (50€) και μετά βολτον (500 κιλοβατώρες) ή το αντίστροφο. Όπως αναφέρθηκε οι προωθητικές ισχύουν μόνο για μεταφορά από άλλο πάροχο. Άρα αυτό που είπες με την εσωτερική μεταφορά στη βολτον δεν παίζει.

Έχε πάντοτε κατά νου όμως όταν ανά πάσα στιγμή η κάθε προωθητική μπορεί να καταργηθεί.

Make your choice. 😎

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Πλέον το 50ρικο του Ήρωνα έμεινε και 50go4more από elpe?

Και το δωρεάν ρεύμα της Volton (δωρεάν 500kwh και πάγιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Tόσο καιρό δηλαδή έχεις τη δυνατότητα να πας σε κατάστημα και δε πας;

Εν έτει 2024 θεωρείς αυτονόητο το να πάω σε κατάστημα;

Διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, panosena said:

Εν έτει 2024 θεωρείς αυτονόητο το να πάω σε κατάστημα;

Διαφωνώ.

Εν έτει 2024 που τα καταστήματα βαράνε μύγες, ξεμπλέξεις με τη σύμβαση σε 10 λεπτά (με σωστές ενδείξεις μετρητή) και την επόμενη μέρα έχει γίνει η αλλαγή. Αν κάνεις αναζήτηση 'κατάστημα' με το username μου, θα βρεις περίπου 100 αποτελέσματα. Και φυσικά κανείς δε με ακούει, οπότε συνεχίστε να ταλαιπωρείστε ελεύθερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να παω Ηρων για τα 50 ευρώ μέσω e-contract. Ειναι η πρώτη φορά που θα πάω Ηρων. Θα μείνω ενα μήνα περίπου και μετά θα πάω Volton για τις 500 Kwh δώρο.

Πρόγραμμα να επιλέξω το Yellow One ή το Generous Solar;

Στην Ελπέ που είμαι τώρα δεν έχω λάβει ακόμα λογαριασμό. Θα υπάρχει πρόβλημα να δώσω λογαριασμό απο τον προηγούμενο πάροχο ή θα πρέπει να βγεί λογαριασμός απο την Ελπε και μετά να κάνω την αίτηση;

Ενδειξη μετρητή ζητάνε φωτογραφία ή απλά αναγράφεις τις Kwh; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, madboy είπε

Σκέφτομαι να παω Ηρων για τα 50 ευρώ μέσω e-contract. Ειναι η πρώτη φορά που θα πάω Ηρων. Θα μείνω ενα μήνα περίπου και μετά θα πάω Volton για τις 500 Kwh δώρο.

Πρόγραμμα να επιλέξω το Yellow One ή το Generous Solar;

Στην Ελπέ που είμαι τώρα δεν έχω λάβει ακόμα λογαριασμό. Θα υπάρχει πρόβλημα να δώσω λογαριασμό απο τον προηγούμενο πάροχο ή θα πρέπει να βγεί λογαριασμός απο την Ελπε και μετά να κάνω την αίτηση;

Ενδειξη μετρητή ζητάνε φωτογραφία ή απλά αναγράφεις τις Kwh; 

Σε econtract Ηρωνα απλά γράφεις τις ενδείξεις. Δε χρειάζεται φωτογραφία.

Αν δεν πέσεις σε σκαλωμενο υπάλληλο συμβιβαζονται με λογαριασμό του προηγούμενου παροχου η βεβαίωση εκπροσώπησης από τον υφιστάμενο (για elpe μπορείς να τη ζητήσεις μέσω email η απο το chat)

Τώρα για επιλογή προγράμματος αν δεν έχεις ξαναπάει εγώ με το solar δε θα ασχολούμουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, madboy είπε

Σκέφτομαι να παω Ηρων για τα 50 ευρώ μέσω e-contract. Ειναι η πρώτη φορά που θα πάω Ηρων. Θα μείνω ενα μήνα περίπου και μετά θα πάω Volton για τις 500 Kwh δώρο.

Πρόγραμμα να επιλέξω το Yellow One ή το Generous Solar;

Στην Ελπέ που είμαι τώρα δεν έχω λάβει ακόμα λογαριασμό. Θα υπάρχει πρόβλημα να δώσω λογαριασμό απο τον προηγούμενο πάροχο ή θα πρέπει να βγεί λογαριασμός απο την Ελπε και μετά να κάνω την αίτηση;

Ενδειξη μετρητή ζητάνε φωτογραφία ή απλά αναγράφεις τις Kwh; 

Το yellow one είναι καλύτερο από την στιγμή που δεν έχεις πάει στον ΗΡΩΝ παλιότερα. Στο econtract ζητάει λογαριασμό αλλά δεν ρωτάει σε ποιον πάροχο ήσουν προηγμένως άρα μπορείς να δώσεις λογαριασμό από προηγούμενο πάροχο. Για την ένδειξη δεν ζητάει φωτογραφία 

Επεξ/σία από vklon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εν έτει 2024 που τα καταστήματα βαράνε μύγες, ξεμπλέξεις με τη σύμβαση σε 10 λεπτά (με σωστές ενδείξεις μετρητή) και την επόμενη μέρα έχει γίνει η αλλαγή.

Με το που διάβασα αυτό το μήνυμα έβαλα παπούτσια, περπάτησα 4 λεπτά ως το πλησιέστερο κατάστημα volton, ολοκλήρωσα την αίτηση και τώρα ήδη περπατάω προς το σπίτι. Λιγότερο από δέκα λεπτά η όλη διαδικασία, ευχαριστώ για την επισήμανση, από μόνος μου δεν θα πήγαινα ποτέ σε κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, BrokenExe said:

Με το που διάβασα αυτό το μήνυμα έβαλα παπούτσια, περπάτησα 4 λεπτά ως το πλησιέστερο κατάστημα volton, ολοκλήρωσα την αίτηση και τώρα ήδη περπατάω προς το σπίτι. Λιγότερο από δέκα λεπτά η όλη διαδικασία, ευχαριστώ για την επισήμανση, από μόνος μου δεν θα πήγαινα ποτέ σε κατάστημα. 

Ελπίζω να γράψατε ένδειξη/ενδείξεις μετρητή στην αίτηση...

Επεξ/σία από ekrepali
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Ελπίζω να γράψατε ένδειξη στην αίτηση...

Τους προώθησα τις ενδείξεις μετρητή εκείνη την στιγμή αλλά δεν τους βλέπω στο συμβόλαιό που μου έδωσαν περασμένες. Να πάω πίσω; 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, BrokenExe said:

Τους προώθησα τις ενδείξεις μετρητή εκείνη την στιγμή αλλά δεν τους βλέπω στο συμβόλαιό που μου έδωσαν περασμένες. Να πάω πίσω; 

Το πιο βασικό ξέχασες...Φαντάζομαι αν έχουν φώτο ή τις ενδείξεις γραμμένες κάπου, μπορεί να διορθώσουν το συμβόλαιο πριν το στείλουν στα κεντρικά. Αλλά εγώ αν δε το έχω γραμμένο στην αίτηση δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...