Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιοσέβαστη κοινότητα καλησπέρα, σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και να πάω στο σταθερό της ΔΕΗ, με 0,125/kw (με πάγια εντολή) και δώρο το πάγιο για το πρώτο  10μηνο που με δεσμεύει με ρήτρα.  Έχω κατανάλωση γύρω στις 180-250kw/μήνα.  Μου φαίνεται καλή προσφορά, δεδομένου ότι τουλάχιστον για κανα δίμηνο θα είναι αυξημένες οι τιμές στα κυμανινόμενα.  Αυτή τη στιγμή είμαι στο κίτρινο της elpedison (smart day) , από το οποίο ούτως ή αλλώς θα έφευγα γιατί θα λήξει η προσφορά με τις εκπτώσεις που μου έκαναν.  Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 minutes ago, panosena said:

Ε... κάπου εκεί υποχρεούμαι να απελπιστώ...

 

Περίεργο... εγώ μια φορά που έκανα volton τηλεφωνικά πριν πολλούς μήνες, έδωσα τα στοιχεία μου μέσω τηλεφώνου... συμπλήρωσε την αίτηση εκείνη τη στιγμή, την έστειλε στο mail και απαντησα ότι αποδέχομαι, στέλνοντας και τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Δε ξέρω τι σόι σύστημα είναι αυτό που έχουν τώρα, αλλά γενικώς τα mail τους είναι ό,τι να'ναι... λες και παίζεις κουφό τηλέφωνο με χρονοκαθυστέρηση 2-3 ημερών, και κάθε φορά λαμβάνει το mail διαφορετικός υπάλληλος. Χώρια που αν τελικά καταφέρεις να προχωρήσεις την αίτηση (με καθυστέρηση) η φώτο που θα έχεις αποστείλει θα είναι παλιά και θα προκύψουν ένα σωρό προβλήματα πχ φουσκωμένα ΥΚΩ, ή κολλημένη αίτηση σε περίπτωση που λάβει επιτόπια ο ΔΕΔΔΗΕ στο μεσοδιάστημα.

Εγώ πλέον πάντα πηγαίνω σε κατάστημα και κάνω τη συμβαση. Αν δεν υπάρχει κατάστημα κοντά στο σπίτι σου, βρες το τηλέφωνο απ'το κοντινότερο κατάστημα και ζήτα να κάνεις τη σύμβαση από απόσταση. Να στείλεις δηλαδή τα δικαιολογητικά στο προσωπικό τους mail, να ετοιμάσουν τη σύμβαση, να σου στείλουν τα έγγραφα... βάζεις υπογραφές (και μέσω GOV αν θέλουν) και τα στέλνεις πίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2024 στις 12:15 ΠΜ, physnik είπε

Σχετικά με ταχυτουρισμο ή μάλλον υπερ-ταχυτουρισμο κτλ κτλ

Την Τρίτη 11/6 εκανα αίτηση στον Ηρων 

Τεταρτη ειδοποίηση ότι το προώθησα στον Δεδδηε. 

Πέμπτη νέκρα. 

Σήμερα Παρασκευή κατά τις 12 με παίρνουν από Ελπεντισον που ήμουν. Δεν απαντάω γιατί ήμουν στο δρόμο και οδηγούσα. Προφανώς για αντιπροσφορα. Δεν ξαναπήραν.

Το μεσημέρι κατά τις 4 αγνωστο νούμερο, λέω η Ελπε πάλι, αλλά τελικά ήταν από Ηρων. Αρχίζει να μου λέει τα σχετικά με το πρόγραμμα που αιτηθηκα. Έλεγε έλεγε χωρίς να τη διακόψω σχεδόν. Ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα και πόσο καλοί κτλ κτλ. Τι έγινε λέω, τι έπαθαν. Είπαμε κάτι σχετικά γιατί μου είπε ότι είναι το σκέτο benefit, της λέω είναι το benefit bonus, Μου λέει α ναι έχετε δώρο. Ωραία. Και στο τέλος μου λέει θα σας ειδοποησουμε όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση και να ξέρετε ότι αν σας πάρουν από την προηγούμενη εταιρεία, εμείς είμαστε οι καλύτεροι. Α μαλιστα λέω. Γιαυτό όλο αυτό. Εντάξει λέω, μην ανησυχείτε. Με ρώτησε κι αν έχω κι άλλη παροχή στο όνομά μου...

Μπαίνω δεδδηε από το λινκ για την ΥΔΕ αλλά και από το app ακόμα δεν έχει αυξηθεί το νούμερο. 

Οπότε, πιθανόν να μην έχει γίνει ακόμα η αλλαγή παρόλο που με πήρε η ελπε, και να μην υπαρχει θέμα υπερ-ταχυτουρισμου ( με πιστωτικά στον Ηρων για τη μία μέρα κτλ) σε περίπτωση που πάρουν για να με κρατήσουν στην ελπε. 

Τι φάση με τις εταιρείες;

Μετά το παραπάνω, εχθές Δευτέρα με ταραξαν στα τηλέφωνα κανα 2 από από ελπε και άλλες κανα 2 από ηρων. Μέσα σε 3 ώρες 4 κλήσεις. Τα περισσότερα δεν τα απάντησα γιατί έκανα κάτι χειρωνακτικές εργασίες και μέχρι να απαντήσω έκλεινε η γραμμή. Απάντησα το μεσημέρι. Ήταν από Ηρων για να πάω σ' αυτούς. Έχω κάνει αίτηση για εσάς λέω. Εντάξει, το κλείνουμε. Κοιτάζω στο app του ΔΕΔΔΗΕ, δε φαινόταν να έχει γίνει αλλαγή.

Σήμερα Τρίτη με παίρνει από ελπε πάλι, μου είπε τα σχετικά. Εντάξει, λέω θα το σκεφτώ και θα σας πάρω. Μπαίνω πάλι στο app του ΔΕΔΔΗΕ δε φαινόταν αλλαγή. Και μου ρχεται η "επιφώτηση" και παίρνω τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ και μου λένε ότι έγινε η αλλαγή από 15/6 (Σάββατο;;;).

Οπότε αν θέλετε να επιβεβαιώσετε αν αλλάξατε, καλύτερα με τηλέφωνο στον δεδδηε.

Μετά από το τηλεφώνημα, φάνηκε η αλλαγή και στην εφαρμογή...

Καλά στον Ήρων δεν μπορούσαν να δουν ότι έχει γίνει ήδη η αλλαγή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ πλέον πάντα πηγαίνω σε κατάστημα και κάνω τη συμβαση. Αν δεν υπάρχει κατάστημα κοντά στο σπίτι σου, βρες το τηλέφωνο απ'το κοντινότερο κατάστημα και ζήτα να κάνεις τη σύμβαση από απόσταση.

Ε...υποτίθεται ότι είμαστε στ0 2024...
Κι αφού μου είπαν "είναι σε εξέλιξη"....

Ή λες να μην τους εμπιστευτώ και να πάω σε κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, panosena said:

Ή λες να μην τους εμπιστευτώ και να πάω σε κατάστημα;

Tόσο καιρό δηλαδή έχεις τη δυνατότητα να πας σε κατάστημα και δε πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 32 Μέρες στη ΕΛΠΕ στο smartup πλέον που είναι ακριβό και δεν έχω λάβει ακόμα την επιταγή Σκλαβενίτη. Επικοινώνησα δυο φορές με την πωλήτρια και μου λέει σε έχω προτεραιότητα περιμένω να έρθουν. Έστειλα στο my rae που μου απαντήσαμε  ότι οι επιταγές δίνονται με σειρά προτεραιότητας.Θελω να φύγω να πάω για ένα μηνα βολτον.Το ξέρω ότι στο συμβόλαιο αναγράφεται η επιταγή και πως δεν υπάρχει όρος ότι αν αποχωρήσεις τις χάνεις αλλά αποτι βλέπω και η διεκδίκηση μέσω myrae δεν είναι και τόσο αποτελεσματικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DimitrisMant είπε

Αξιοσέβαστη κοινότητα καλησπέρα, σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και να πάω στο σταθερό της ΔΕΗ, με 0,125/kw (με πάγια εντολή) και δώρο το πάγιο για το πρώτο  10μηνο που με δεσμεύει με ρήτρα.  Έχω κατανάλωση γύρω στις 180-250kw/μήνα.  Μου φαίνεται καλή προσφορά, δεδομένου ότι τουλάχιστον για κανα δίμηνο θα είναι αυξημένες οι τιμές στα κυμανινόμενα.  Αυτή τη στιγμή είμαι στο κίτρινο της elpedison (smart day) , από το οποίο ούτως ή αλλώς θα έφευγα γιατί θα λήξει η προσφορά με τις εκπτώσεις που μου έκαναν.  Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που όλοι αγχώνονται και τρέχουν να δεσμευτούν σε σταθερό (εκτός αν δε θέλουν να ασχολούνται).

Το καλοκαίρι είναι αναμενόμενη η αύξηση της κιλοβατώρας λόγω αύξησης της ζήτησης. Και έως τώρα δεν έχει ξεφύγει υπερβολικά η τιμή.

Με το σωστό τουρισμό κάνεις απόσβεση της αύξησης τιμής.

Αν πάρουμε τις 250 κιλοβατώρες που ανέφερες, με τιμή σταθερού 0,125 θα έχεις κόστος ρεύματος 31,25.

1. Αν δικαιούσαι το 50αρικο του e-contract από την Ήρων, αφαιρώντας το πάγιο 5,5€, έχεις ενα μπόνους 44,5€.

Σε ένα σενάριο όπου θα πληρώσεις καθαρά για κόστος ρεύματος το ίδιο και στον Ήρων 31,25€, το συνολικό κόστος του ρεύματος θα είναι 44,5+31,25=75,75€.

Αν αυτό αντιστοιχεί σε 250 κιλοβατώρες, το κόστος κιλοβατώρας θα ειναι 75,75/250=0,303€.

Με λίγα λόγια, ακόμη και 30 λεπτά να φτάσει η κιλοβατώρα δε βγαίνεις χαμένος, και δε δεσμεύεσαι.

2. Πας βολτον με 1 μήνα δωρεαν ρεύμα έως 500 κιλοβατώρες.

3. Πας βολτον με τιμή κιλοβατώρας 0,083 έως τέλος Αυγούστου. Η διαφορά στην τιμή είναι 0,125-0,083= 0,042€ ανά κιλοβατώρα.

Στις 250 κιλοβατώρες το κέρδος είναι 0,042€ Χ 250= 10,50€ -5€ πάγιο= 5€ κέρδος.

Μην τρελαίνεστε με τα σταθερά όσοι έχετε λογικές καταναλώσεις. Όσοι θέλετε να ανάβετε το κλιματιστικό στο τέρμα όλη μέρα, θα το πληρώσετε στις ρυθμιζόμενες ούτως ή άλλως, όποτε για να παρηγορηθείτε βάλτε σταθερό.

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, favou2000 said:

Είμαι 32 Μέρες στη ΕΛΠΕ στο smartup πλέον που είναι ακριβό και δεν έχω λάβει ακόμα την επιταγή Σκλαβενίτη. Επικοινώνησα δυο φορές με την πωλήτρια και μου λέει σε έχω προτεραιότητα περιμένω να έρθουν.

και σε μενα τα ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vklon είπε

Ναι, από την στιγμή που αλλάζεις πρόγραμμα κανείς νέο συμβόλαιο που σημαίνει ότι ακυρώνεται το άλλο. Οι δωροεπιταγές Σκλαβενίτη αν γράφονται το συμβόλαιο μπορούν να διεκδικηθούν μέσω ΡΑΕ. Το goformore έχει ως όρο να είσαι πελάτης Elpedison κατά την απόδοση του δώρου. Τώρα μπορεί να εννοεί ότι και σε διαφορετικό πρόγραμμα να είσαι αποδίδονται πάλι.

Λόγω του ότι με ενδιαφέρει και εμένα η αλλαγή προγράμματος εντός της ελπέ τους ρώτησα σχετικά και μου απάντησαν ότι το μόνο που δεν θα αποδοθεί είναι το 2*15€ ανά μήνα έκπτωση.

Όλα τα άλλα δώρα όπως πάμπλικ, Σκλαβενίτη, go 4 more αποδίδονται κανονικά. Στην πραγματικότητα αυτό που καθυστέρησε είναι ο Σκλαβενίτης.

Αυτό μου είπαν.

Επεξ/σία από geopro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Είμαι 32 Μέρες στη ΕΛΠΕ στο smartup πλέον που είναι ακριβό και δεν έχω λάβει ακόμα την επιταγή Σκλαβενίτη. Επικοινώνησα δυο φορές με την πωλήτρια και μου λέει σε έχω προτεραιότητα περιμένω να έρθουν. Έστειλα στο my rae που μου απαντήσαμε  ότι οι επιταγές δίνονται με σειρά προτεραιότητας.Θελω να φύγω να πάω για ένα μηνα βολτον.Το ξέρω ότι στο συμβόλαιο αναγράφεται η επιταγή και πως δεν υπάρχει όρος ότι αν αποχωρήσεις τις χάνεις αλλά αποτι βλέπω και η διεκδίκηση μέσω myrae δεν είναι και τόσο αποτελεσματικη.

@ekrepali κάπου είχες γράψει ένα κείμενάκι για τις 30 ημέρες για τα δώρα εξ αποστάσεως, αλλά δεν το έχω εύκαιρο.

Τελευταία αργεί πολύ ο Σκλαβενίτης δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapas640 είπε

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που όλοι αγχώνονται και τρέχουν να δεσμευτούν σε σταθερό (εκτός αν δε θέλουν να ασχολούνται).

 

Σωστός σε όλο, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και τον χρόνο που πρέπει να αφιερώνεις κάθε μέρα για ενημέρωση.

Μιλάμε για επικοινωνία με παρόχους, τόσο για τις αλλαγές, όσο και για τα δώρα. Την ενημέρωση μέσω ειδήσεων και άρθρων. Την ενημέρωση για καινούργια προγράμματα και δώρα. Την επικοινωνία με ΡΑΕ και φυσικά την ενημέρωση μέσω αυτού του νήματος όπου συχνά φτάνει τις 5 σελίδες τη μέρα!

Αν είναι να κερδίζεις 30-40€ το μήνα από τον ταχυτουρισμο και τα δώρα και να αφιερώσεις κάνα 20λεπτο  ΚΑΘΕ μέρα για πολλούς δεν αξίζει.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapas640 είπε

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που όλοι αγχώνονται και τρέχουν να δεσμευτούν σε σταθερό (εκτός αν δε θέλουν να ασχολούνται).

Το καλοκαίρι είναι αναμενόμενη η αύξηση της κιλοβατώρας λόγω αύξησης της ζήτησης. Και έως τώρα δεν έχει ξεφύγει υπερβολικά η τιμή.

Με το σωστό τουρισμό κάνεις απόσβεση της αύξησης τιμής.

Αν πάρουμε τις 250 κιλοβατώρες που ανέφερες, με τιμή σταθερού 0,125 θα έχεις κόστος ρεύματος 31,25.

1. Αν δικαιούσαι το 50αρικο του e-contract από την Ήρων, αφαιρώντας το πάγιο 5,5€, έχεις ενα μπόνους 44,5€.

Σε ένα σενάριο όπου θα πληρώσεις καθαρά για κόστος ρεύματος το ίδιο και στον Ήρων 31,25€, το συνολικό κόστος του ρεύματος θα είναι 44,5+31,25=75,75€.

Αν αυτό αντιστοιχεί σε 250 κιλοβατώρες, το κόστος κιλοβατώρας θα ειναι 75,75/250=0,303€.

Με λίγα λόγια, ακόμη και 30 λεπτά να φτάσει η κιλοβατώρα δε βγαίνεις χαμένος, και δε δεσμεύεσαι.

2. Πας βολτον με 1 μήνα δωρεαν ρεύμα έως 500 κιλοβατώρες.

3. Πας βολτον με τιμή κιλοβατώρας 0,083 έως τέλος Αυγούστου. Η διαφορά στην τιμή είναι 0,125-0,083= 0,042€ ανά κιλοβατώρα.

Στις 250 κιλοβατώρες το κέρδος είναι 0,042€ Χ 250= 10,50€ -5€ πάγιο= 5€ κέρδος.

Μην τρελαίνεστε με τα σταθερά όσοι έχετε λογικές καταναλώσεις. Όσοι θέλετε να ανάβετε το κλιματιστικό στο τέρμα όλη μέρα, θα το πληρώσετε στις ρυθμιζόμενες ούτως ή άλλως, όποτε για να παρηγορηθείτε βάλτε σταθερό.

Ευχαριστώ πολύ. Υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να αλλάξω πρόγραμμα στην ίδια εταιρία. Σκέφτομαι μήπως πάω βόλτον τώρα να πάρω τις 500kw , και να μεταφερθώ σε ένα μήνα στο άλλο κίτρινο της βόλτον(0,083).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...