Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, speedobear είπε

Ο Ήρων έχει προσφορά στο πρόγραμμα yellow benefit δώρο τα πάγια του πρώτου 6μηνου. Έχει και δώρο €50;

Ναι με econtract

59 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άμα σε πήρε τηλέφωνο η elpedison χτες, σημαίνει πως είσαι ΗΡΩΝ από χτες (απλά δεν έχει γίνει συστεμική ενημέρωση ακόμα απ'τον ΔΕΔΔΗΕ). Αν δεχτείς την προσφορά της elpedison, γυρνάς elpedison σε νέα σύμβαση με αυτά που σου προσέφεραν.

Έχουμε πει ότι καλό θα ήταν να μη γίνεται ταχυτουρισμός στον ΗΡΩΝ και να μένουν πιστωτικά υπόλοιπα 50 ευρώ γιατί μπορεί να τα κόψουν εντελώς. Αλλά εφόσον η προσφορά go4more λήγει 15/6, τι να σου πω... να μη τη δεχτείς;

Έχεις δίκιο. Αλλά δεν είναι όλοι insomniacs και ταχυτουρίστες. Απλά κάποιος είδε 50αρικο στο site του Ηρων και είπε θα πάω. Τον παίρνει η ΕΛΠΕ να επιστρέψει και λέει ας επιστρέψω. Που να ξέρει ότι έχει φύγει ήδη για Ήρων και ότι θα του βγει πιστωτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα οσοι ειμαστε τωρα Ηρων αν αποκλεισουμε την ελπε λογω του ορου 150 ημερων go for more εχουμε μονη επιλογη τη βολτον 

Οποτε ή παμε Green Ειδικό με τις 500kw και βλεπουμε τον αλλο μηνα

(με μια καταναλωση 500KW βγαινει 40+113+113=266€ για 3 μηνες αλλα παιζεται τι τιμες θα εχει Ιουλιο Αυγουστο)

ή παμε Volton Yellow Simple Protect: Ανώτατο όριο τιμής 0,083 €/kWh μέχρι 31/08/2024.

(με μια καταναλωση 500KW βγαινει 89+89+89=267€ για 3 μηνες εγγυημενο)

(Και μετα δε θα μπορουμε να ξαναπαρουμε απο ΗΡΩΝ 50ε οποτε τα δωρα παπαλα)

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Άμα σε πήρε τηλέφωνο η elpedison χτες, σημαίνει πως είσαι ΗΡΩΝ από χτες (απλά δεν έχει γίνει συστεμική ενημέρωση ακόμα απ'τον ΔΕΔΔΗΕ). Αν δεχτείς την προσφορά της elpedison, γυρνάς elpedison σε νέα σύμβαση με αυτά που σου προσέφεραν.

Έχουμε πει ότι καλό θα ήταν να μη γίνεται ταχυτουρισμός στον ΗΡΩΝ και να μένουν πιστωτικά υπόλοιπα 50 ευρώ γιατί μπορεί να τα κόψουν εντελώς. Αλλά εφόσον η προσφορά go4more λήγει 15/6, τι να σου πω... να μη τη δεχτείς;

 

Μπήκα το πρωι στον δεδδηε και οντως αυξηθηκε ο αριθμός παροχής, αλλά δεν πήγα για ταχυτουρισμό, ουτε και περίμενα τέτοια αντιπροσφορά. Εξι μήνες στο smart ήμουν χωρίς καν να ασχοληθώ με αλλαγή, αλλά ακούγοντας για αυξήσεις.......την έκανα.Στην τελική την τσέπη μου θα κοιτάξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dogtor21 είπε

Screenshot_2024-06-14-14-54-52-697_com.android.chrome.jpg

Έως 21/6 τελικά???

Είχανε πει από χθες πως θα πάρει παράταση αλλιώς θα έπρεπε να βγάζαν νέα δώρα από εβδομάδα. Άρα δεν θα βγάλουν κάποιο καινούργιο δώρο την Δευτέρα δυστυχώς…

Επεξ/σία από vklon
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, physnik είπε

Ναι με econtract

Έχεις δίκιο. Αλλά δεν είναι όλοι insomniacs και ταχυτουρίστες. Απλά κάποιος είδε 50αρικο στο site του Ηρων και είπε θα πάω. Τον παίρνει η ΕΛΠΕ να επιστρέψει και λέει ας επιστρέψω. Που να ξέρει ότι έχει φύγει ήδη για Ήρων και ότι θα του βγει πιστωτικό. 

Έτσι ακριβώς έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα εκανα την αιτηση αλλαγης παροχου απο ΕΛΙΝ πρασινο στο σταθερο της ELPEDISON. Ειναι η πρωτη αλλαγη παροχου που κανω οποτε μηπως γνωριζετε απο την εμπειρια σας ποσο καιρο θα παρει να περασει το ρολοι στον νεο παροχο; Επισης, φανταζομαι θα βγει τελευταιος εκκαθαριστικος λογαριασμος απο την ΕΛΙΝ μεχρι την ημερα που θα γινει η αλλαγη. Γνωριζουμε μετα ποσο διαστημα χρειαζεται για να σου επιστρεψουν την εγγυηση που ειχα δωσει; Και που στα βαζουν τα χρηματα γιατι δεν ειμαι σιγουρος αμα είχα δωσει ποτε ΙΒΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

σημερα εκανα την αιτηση αλλαγης παροχου απο ΕΛΙΝ πρασινο στο σταθερο της ELPEDISON. Ειναι η πρωτη αλλαγη παροχου που κανω οποτε μηπως γνωριζετε απο την εμπειρια σας ποσο καιρο θα παρει να περασει το ρολοι στον νεο παροχο; Επισης, φανταζομαι θα βγει τελευταιος εκκαθαριστικος λογαριασμος απο την ΕΛΙΝ μεχρι την ημερα που θα γινει η αλλαγη. Γνωριζουμε μετα ποσο διαστημα χρειαζεται για να σου επιστρεψουν την εγγυηση που ειχα δωσει; Και που στα βαζουν τα χρηματα γιατι δεν ειμαι σιγουρος αμα είχα δωσει ποτε ΙΒΑΝ.

Για να εκδώσουν τελικό λογαριασμό έχουν δικαίωμα μέχρι 2 μήνες μετά την λήξη της εκπροσώπησης. Ο τελικός λογαριασμός αν είναι πιστωτικός θα χρειαστεί να δώσεις ένα ΙΒΑΝ (συνήθως σε κάποιο mail). Τώρα για την μεταφορά της παροχής εξαρτάται από τον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής. Μπορεί να κάνει μια μέρα μπορεί και μια εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, POUARO said:

πως βλεπουμε σε ποιον παροχο ειναι η παροχη μας?

 

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

βάλε τον αριθ. παροχής και δες εαν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Volton Yellow Simple Protect, πως προτεινετε να γινει η αιτηση/διαδικασια; Τηλεφωνικα μετα απο αιτημα ενδιαφεροντος στο site;

ή σε καταστημα volton ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

03/06/2024 πήρα μήνυμα ότι η παροχή μου εκπροσωπείται απο elpedison (μεταφορά απο ΗΡΩΝ ), ενώ με είχαν πείσει να παραμείνω στον ΗΡΩΝ και είχα συμφωνήσει. Τώρα από τον ΗΡΩΝ μου λενε  ότι η αίτηση μεταφοράς εκκρεμεί από τον ΔΕΔΔΗΕ . Πόσο ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ? Είναι ΗΔΗ 10 ΜΕΡΕΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να καλέσεις και εσυ απευθειας και να μην περιμενεις να σε καλεσουν.

Αν εχεις εξυπνο μετρητή μπορεις ανετα τηλεφωνικά. Οταν γίνει η μετάβαση θα τραβήξει ο Δεδδηε τις τρέχουσες μετρήσεις. 

Αλλιως θα σου πρότεινα σε συμβατικό μετρητή επίσκεψη στο κατάστημα και επιβεβαίωση οτι έγραψαν τις σωστές μετρήσεις. Γιατί κατά καιρούς έχουν γίνει διάφορα λάθη σε αιτήσεις απο το τηλέφωνο.

3 minutes ago, POUARO said:

03/06/2024 πήρα μήνυμα ότι η παροχή μου εκπροσωπείται απο elpedison (μεταφορά απο ΗΡΩΝ ), ενώ με είχαν πείσει να παραμείνω στον ΗΡΩΝ και είχα συμφωνήσει. Τώρα από τον ΗΡΩΝ μου λενε  ότι η αίτηση μεταφοράς εκκρεμεί από τον ΔΕΔΔΗΕ . Πόσο ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ? Είναι ΗΔΗ 10 ΜΕΡΕΣ!!!

Μάλλον ο Ηρων κάνει λάθος. 

Μιλα με Δεδδηε για να δεις τι ισχύει. Οι πάροχοι αρκετές φορές λένε άκυρα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα ειδα κι εγω πως αλλαξε το τελευταιο ψηφιο, οποτε περασε η παροχη απο Ελπε σε Ηρων! Αν συνεχιστουν οι ζέστες θα το φαμε για πλακα το 50αρικο με τα κλιματιστικα.. Τουλαχιστον να ροκανισουμε τις αυξησεις! Ακομη δεν φαινεται η αλλαγη στο My Hρων

Και μολις βγει ο πρωτος λογαριασμος..μη τον ειδατε😄Εκτος κι αν ο Ηρων βγαλει κανα τρελο προγραμμα..σιιιγααα🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μικρη παραμονη σε elpedison μηπως πρεπει να ενεργοποιησω παγια εντολη για να μην χρεωθω την εγγύηση και ζηταω επιστροφες μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...