Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε Όλους. Για Επαγγελματικό ‘Γ.21’ σε Δύο Παροχές, με μηνιαία κατανάλωση 100.Kwh(M.O.) .. Σκέφτομαι να πάω στο ‘Zenith Power Business Basic’ – Κίτρινο :: μου το δίνει με 0€ Πάγιο & τρέχουσα τιμή Ιουνίου: 0,126€(περίπου) .. Είμαι στην ΕΛΠΕ -> ELPEDISON Ειδικό Τιμολόγιο(Πράσινο) με 5,0€ Πάγιο (Αν & μειώνεται από 1.6.’24)... *Ζήτησα να το γυρίσουν στο : Elpedison Smart Zero , αλλά δεν μου δίνουν την Προσφορά : (δώρο 2*15€ (15/μήνα)) .. Είναι σωστή η σκέψη αλλαγής με βάση την Κατανάλωση ?? Επισυνάπτω & τον Εκκαθαριστικό 4μήνου .. *Έχεις κάποιος εμπειρία από ΖΕΝΙΘ ?? *Λειτουργεί καλά το ‘my.zenith’ ?? * Γιατί δεν έχω ξαναπάει σ’ αυτούς... {*Μου δίνει η 'ZENITH' & κουπόνι_VOUCHER 4ήμερη διαμονή σε HOTEL 4*Αστέρων..).. Μπορεί να διαφωτίσει κάποιος ?? Thanks , εκπληκτική δουλειά απ’ όλους !!  

ELPE - Invoice 4Μηνο.zip

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

 του ελεγα που συμφερει να παμε μου ελεγε εκει,ημασταν δεη μετα πηγαμε ζενιθ πλεον προτεργια,εχοντας λοιπον και εγω δει ολα αυτα τα λουμπεν βιντεο για τρελες αυξησεις στο ρευμα τον ρωτησα τι συμβαινει και μου εξηγησε οτι για διαφορους λογους/πολεμος ανατιμησεις παγκοσμια οικονομια κτλ 

Εγω θα έλεγα να κάνεις ακριβώς το αντίθετο. Μήπως σου εξήγησε αν ο πόλεμος, οι ανατιμήσεις και γενικά η παγκόσμια οικονομία θα πλήξει μόνο την Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε δεν ειναι ιδανικο σεναριο το μπλε δεν εχω καταλαβει??

5 λεπτά πριν, Tasos είπε

Εγω θα έλεγα να κάνεις ακριβώς το αντίθετο. Μήπως σου εξήγησε αν ο πόλεμος, οι ανατιμήσεις και γενικά η παγκόσμια οικονομία θα πλήξει μόνο την Ελλάδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

παιδες καλησπερα,να κανω μια γενικη ερωτηση  επειδη δεν το πολυκατεχω,εχω εναν γειτονα που ειναι πωλητης αντιπροσωπος σε διαφορους παροχους,ανεκαθεν επειδη εχουμε και καλες σχεσεις του ελεγα που συμφερει να παμε μου ελεγε εκει,ημασταν δεη μετα πηγαμε ζενιθ πλεον προτεργια,εχοντας λοιπον και εγω δει ολα αυτα τα λουμπεν βιντεο για τρελες αυξησεις στο ρευμα τον ρωτησα τι συμβαινει και μου εξηγησε οτι για διαφορους λογους/πολεμος ανατιμησεις παγκοσμια οικονομια κτλ η τιμη του ρευματος στο μελλον θα αυξηθει και οτι απο δω και στο εξης ειναι πιο συμφερον να φυγουμε απο την πρασινη κλιμακα και να παμε στην μπλε που αν και πιο ακριβο ειναι σταθερο και δεν θα επηρεαζεται,ετσι ηθελα να ρωτησω αν τελικα ισχυει αυτο σαν γενικος κανονας ??

 

(συγκεκριμενα να πω πως μου εστειλε ενα πινακα τιμων και μου ειπε να παμε ηρων)

Αυτοί που συνεργάζονται με πολλούς παρόχους λέγονται ενεργειακοί σύμβουλοι. Συνήθως σε μεταφέρουν στον πάροχο που τους δίνει μεγαλύτερη προμήθεια. Αν πήγαινες elpedison τον χειμώνα θα έπαιρνες 100€ και αν επέστρεφες μετά θα έπαιρνες αλλά 85€. Η protergia δεν δίνει δώρα και η zenith τα δίνει σπαστά στους 12 μήνες. Τώρα για σταθερό του ΗΡΩΝ δεν συμφέρει και τόσο καλύτερο είναι το Bright up. Δες τι έγραψα και σε κάποιον με την ίδια απορία.

1 ώρα πριν, vklon είπε

Δεν συμφέρει το σταθερό του ΗΡΩΝ καθώς στο πρώτο μήνα θα πληρώσεις  0,124. Και μετά θα πληρώνεις 0,09920. Βέβαια αν ξεχάσεις να πληρώσεις ένα λογαριασμό ο επόμενος θα είναι πανάκριβος. Αν θέλεις να πας σε σταθερό το elpedison bright up έχει κλειδωμένη τιμή 0,089 χωρίς συνέπεια που βγαίνει φθηνότερο από τη συνέπεια του ΗΡΩΝ κατά ένα λεπτό και δίνει 85€ δώρα ενώ ο ΗΡΩΝ μόνο το 50€

Στον τελικό λογαριασμό εξαρτάται. Έχει τύχει να μου βάλουν την συνέπεια σε κάποιες παροχές και σε άλλες να κάνω αίτημα στη ΡΑΕ για να πιστωθεί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!
3 παροχες Ελπε... μια Βολτον... καιρος για αλλαγη περασε μηνας και...

Προτεινετε τιποτα;
(Ηρων, μπλακλιστ για μενα...)
Επισης πως τα βλεπετε τα πραγματα για το καλοκαιρακι οι ειδικοι; καμια 'προβλεψη';
Προτιμαει κανεις καποια σταθερα;

Με Ελπε παντως πηραμε προηγουμενο μηνα public επιταγη,
Σκλαβ αργησε, στειλανε πριν 2 μερες αλλα ολα οκ... job done 💯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darkelfdvr είπε

Καλημερα!
3 παροχες Ελπε... μια Βολτον... καιρος για αλλαγη περασε μηνας και...

Προτεινετε τιποτα;
(Ηρων, μπλακλιστ για μενα...)
 

γιατι μπλακλιστ?????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darkelfdvr είπε

Καλημερα!
3 παροχες Ελπε... μια Βολτον... καιρος για αλλαγη περασε μηνας και...

Προτεινετε τιποτα;
(Ηρων, μπλακλιστ για μενα...)
Επισης πως τα βλεπετε τα πραγματα για το καλοκαιρακι οι ειδικοι; καμια 'προβλεψη';
Προτιμαει κανεις καποια σταθερα;

Με Ελπε παντως πηραμε προηγουμενο μηνα public επιταγη,
Σκλαβ αργησε, στειλανε πριν 2 μερες αλλα ολα οκ... job done 💯

Πάνε Volton στον δωρεάν μήνα στο πράσινο αφού δεν θέλεις ΗΡΩΝ και μετά βλέπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

γιατι μπλακλιστ?????????????????

επειδη με καρα ταλαιπωρησαν με τιμολογηση σε ακραιο βαθμο... και ειναι θεο αργοι...
ποτε ξανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, darkelfdvr said:

επειδη με καρα ταλαιπωρησαν με τιμολογηση σε ακραιο βαθμο... και ειναι θεο αργοι...
ποτε ξανα...

πηγαινε βολτον και τα ξαναλεμε :P

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kkatzos είπε

@doomnx

Στο Excel στα σταθερά  βλέπω το ΗΡΩΝ Fix Genius Home και έχω κάποιες απορίες.

1) Το 50€ δώρο το δίνουν χωρίς περιορισμό εξαμήνου στο συγκεκριμένο;

2) H τιμή KWh που αναφέρεις είναι μαζί με την έκπτωση συνέπειας, σωστά;

3) Άρα στον πρώτο λογαριασμό που δεν έχεις έκπτωση συνέπειας και στον τελικό που δεν τη δίνουν με τίποτα, αν μείνεις 5 μήνες (το ελάχιστο) βγαίνει σωστά το πενταμηνιαίο σύνολο στο excel σου;

1) Για την ώρα δεν έχει περιορισμό στους όρους

2) Αν έχεις επιλεγμένη την έκπτωση συνέπειας στο φύλλο «Εξατομίκευση» τότε βλέπεις τιμή με έκπτωση συνέπειας.

3) Την έκπτωση για τον πρώτο μήνα την παίρνεις στο 2ο λογαριασμό. Αν επιλέξεις να φύγεις αμέσως μετά την έκδοση του εκκαθαριστικού θα χάσεις το μικρότερο δυνατό ποσό συνέπειας. Δεν μπορώ να υπολογίσω πόση έκπτωση συνέπειας θα χαθεί στον τελικό γιατί εξαρτάται από την ημερομηνία αποχώρησης. Μπορείς επίσης να μη φύγεις από την ΗΡΩΝ, αλλά να πας σε άλλο πρόγραμμα οπότε δεν εκδίδεται τελικός λογαριασμός και δεν χάνεις τη συνέπεια.

Αν θες να δεις πόσο παραπάνω θα πληρώσεις λόγω του τελικού λογαριασμού και την απώλεια της συνέπειας πολλαπλασίασε 0,026412 €/kWh επί την κατανάλωση (kWh) που εκτιμάς ότι θα κάνεις από τον τελευταίο εκκαθαριστικό που θα λάβεις.

ΥΓ: Πενταμηνιαίο σύνολο δεν έχω. Εξαμηνιαίο έχω.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες τελικά πράσινο ή μπλε? Από μπλε 6μηνο Bright up το φθηνότερο σωστά? 

 

Για ένα απλό εξάμηνο οικιακό παίζει κάνα δώρο? 

50 € Go For More και 35 € Public στο Bright Up.

Μόλις μας πήραν τηλέφωνο να μας στείλουν τις δυο 20άρες Σκλαβενίτη. Αίτηση 26 Απριλίου 😂

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Βόλτον yellow simple protect υπάρχει κάτι κρυφό στα 0,083 μαξ χρέωση μέχρι 31 Αυγούστου; Σε σχέση με το πράσινο που έχω τώρα και χαμηλότερη χρέωση έχει και ελάχιστα μικρότερο πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

(συγκεκριμενα να πω πως μου εστειλε ενα πινακα τιμων και μου ειπε να παμε ηρων)

Ανέβασέ μας τον πίνακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...