Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εγώ το έλεγα

θα τη δώσει μέσω ΡΑΕ , δε μπορεί να κάνει διαφορετικά , η μόνη περίπτωση είναι να μη δώσει κανένας πάροχος ομαδικά που δεν παίζει (τουλάχιστον όχι ακόμα , δεν ξέρω μελλοντικά)

Πώς μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι που δεν έχει γίνει;

Η ΡΑΕ καλά καλά δεν απαντάει σε αιτήματα. Ο Ηρων επίσημα απάντησε ότι περιμένει να βγει ΚΥΑ. Πώς συμπεραίνεις ότι δεν θα απαντήσει το ίδιο και στα αιτήματα μέσω ΡΑΕ; Εγώ βλέπω ότι καλύπτεται και από το νόμο γιατί νόμος δεν έχει βγει για εξτρα επιδότηση (και δεν βγαίνει όπως λες), άρα είναι θέμα παρόχου ποιός δίνει την εξτρα επιδότηση βασιζόμενος στις αναγγελίες της κυβέρνησης. Ο Ήρων θέλει ΚΥΑ σου λέει, αλλιώς δεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

 

Εδώ εμφανίζουν τον προηγούμενο έναντι απλήρωτο, ενώ τον έχω πληρώσει, τι να λέμε. Και αντί να αφαιρείται, προστίθεται...

Πότε έκανες τη πληρωμή... μήπως δε πρόλαβε να λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή; Επίσης αν έγινε η πληρωμή με πληκτρολόγηση του κωδικού πληρωμής, είσαι σίγουρος ότι γράφτηκε σωστά; Αν αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα τότε έχει κάνει μαλακία η elpedison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Πώς μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι που δεν έχει γίνει;

γιατί την έχουν δωσει οι άλλοι πάροχοι

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η ΡΑΕ καλά καλά δεν απαντάει σε αιτήματα

δε χρειάζεται να απαντήσει , σημασία θα έχει η απάντηση του Ηρών μέσω ΡΑΕ

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ο Ηρων επίσημα απάντησε ότι περιμένει να βγει ΚΥΑ

μπορεί και επίσημα στο email να ζητά 1€ να πάρει τυρόπιτα  , δεν έχει σημασία

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

. Πώς συμπεραίνεις ότι δεν θα απαντήσει το ίδιο και στα αιτήματα μέσω ΡΑΕ;

το υποθέτω φυσικά , την άποψή μου λέω.

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εγώ βλέπω ότι καλύπτεται και από το νόμο γιατί νόμος δεν έχει βγει για εξτρα επιδότηση (και δεν βγαίνει όπως λες), άρα είναι θέμα παρόχου ποιός δίνει την εξτρα επιδότηση βασιζόμενος στις αναγγελίες της κυβέρνησης.

δεν είναι τόσο απλό να αγνοείς εντολή απο υπουργείο

7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ο Ήρων θέλει ΚΥΑ σου λέει, αλλιώς δεν. 

ας τα πει και μέσω ΡΑΕ ,

άποψή μου είναι οτι βρήκε ευκαιρία να καθυστερήσει , φυσικά μπορεί και να τα φάει και να μην τα δώσει ποτέ ,

ο καθένας κάνει ότι νομίζει οτι είναι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

δε θα βγει ποτέ σε ΦΕΚ η έξτρα επιδότηση

https://www.taxheaven.gr/news/61063/programma-ypsoys-800-ekat-eyrw-gia-th-sthrixh-sthn-ellada-mh-oikiakwn-katanalwtwn-hlektrikhs-energeias-enekrine-h-epitroph

"Η ενίσχυση θα χορηγηθεί το αργότερο έως τις 31 Δεκεμβρίου 2022"

"Η μη εμπιστευτική εκδοχή της απόφασης θα δημοσιευθεί με αριθμό υπόθεσης SA.103978 στο μητρώο κρατικών ενισχύσεων που περιλαμβάνεται στον ιστότοπο της Επιτροπής για τον ανταγωνισμό, αφού διευθετηθούν τυχόν ζητήματα απορρήτου".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί την έχουν δωσει οι άλλοι πάροχοι

 

Δεν την έχουν δώσει όλοι. Δεη και nrg ξέρουμε σίγουρα ότι την έδωσαν. We δεν έχω καταλάβει αν τη δίνει όλη (κάποιος έγραφε ότι δεν την έδωσαν και την έδωσαν μετά σε διορθωτικό). Για τους άλλους παρόχους δεν ξέρουμε. 

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://www.taxheaven.gr/news/61063/programma-ypsoys-800-ekat-eyrw-gia-th-sthrixh-sthn-ellada-mh-oikiakwn-katanalwtwn-hlektrikhs-energeias-enekrine-h-epitroph

"Η ενίσχυση θα χορηγηθεί το αργότερο έως τις 31 Δεκεμβρίου 2022"

"Η μη εμπιστευτική εκδοχή της απόφασης θα δημοσιευθεί με αριθμό υπόθεσης SA.103978 στο μητρώο κρατικών ενισχύσεων που περιλαμβάνεται στον ιστότοπο της Επιτροπής για τον ανταγωνισμό, αφού διευθετηθούν τυχόν ζητήματα απορρήτου".

 

Αυτό σημαίνει ότι θα βγει σε φεκ/κυα ή απλά μας λέει ότι εγκρίθηκε ως μέτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Αυτό σημαίνει ότι θα βγει σε φεκ/κυα ή απλά μας λέει ότι εγκρίθηκε ως μέτρο;

Θα βγει με επίσημη απόφαση της ευρωπαϊκής επιτροπής... λογικά μετά θα υπάρξει και φεκ/κυα. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι η WeEnergy άρχισε να βγάζει λογαριασμούς με πρόσθετη επιδότηση 3 μέρες μετά τη προσωρινή ανακοίνωση. Οι πάροχοι γνωρίζουν ότι θα πάρουν τα λεφτά, απλά το παίζουν δύσκολοι για να μη βγάλουν ζεστό χρήμα απ'τα ταμεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πότε έκανες τη πληρωμή... μήπως δε πρόλαβε να λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή; Επίσης αν έγινε η πληρωμή με πληκτρολόγηση του κωδικού πληρωμής, είσαι σίγουρος ότι γράφτηκε σωστά; Αν αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα τότε έχει κάνει μαλακία η elpedison.

Θα το κοιτάξω. Αυτή τη στιγμή αυτό είναι το πιο απλό, πιστεύω θα λυθεί. Τα υπόλοιπα με καίνε.

Λοιπόν τα κατάφερα, παραθέτω για όλο το φιλοθεαμον κοινό τον τελικό ακριβώς για 60 μέρες. 3 σελίδες παρακαλώ! Έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για πλιάτσικο:

1) Τρώνε την εγγύηση.

2) 'Όλως τυχαίως' ο Σεπτέμβρης έχει τη μεγαλύτερη κατανάλωση (αναλογικά φυσικά), που είχε αρχική ενώ του 1 ευρώ. Η απόλυτη καταστροφή.

3) Τρώνε την έκπτωση Σεπτεμβρίου ενώ έμεινα όλα το Σεπτέμβρη.

4) Αναδρομική αναπροσαρμογή (μα πως υπολογίζεται;!).

5) ο πληρωμένος έναντι φαίνεται ανεξοφλητος.

6) Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες εκπτώσεις.

Βάλτε ένα χεράκι αδέρφια, γιατί δεν έχω ξαναπληρωσει τόσα και κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό....

0001.jpg.2f67ae9e14878eb840fc1b429528c9d4.jpg0002.jpg.45bcec9345e6a6ff86b886baf6874036.jpg0003.jpg.732da0f13ae118a461b00bc19828730b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζημιά σου έκανε η αναδρομική ρήτρα και ο έναντι που δεν φαίνεται πληρωμένος. Οι χρεώσεις ρεύματος είναι κανονικές (ο αύγουστος βγήκε 0,3905 με την επιδότηση). Την εγγύηση μάλλον δεν την αφαίρεσαν γιατί ήξεραν ότι θα υπάρξει και διορθωτικός λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θα βγει με επίσημη απόφαση της ευρωπαϊκής επιτροπής... λογικά μετά θα υπάρξει και φεκ/κυα. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι η WeEnergy άρχισε να βγάζει λογαριασμούς με πρόσθετη επιδότηση 3 μέρες μετά τη προσωρινή ανακοίνωση. Οι πάροχοι γνωρίζουν ότι θα πάρουν τα λεφτά, απλά το παίζουν δύσκολοι για να μη βγάλουν ζεστό χρήμα απ'τα ταμεία.

Bασικά η Ευρώπη έχει δώσει ήδη έγκριση, από τις 14/10.

Και τα ζώα εδώ, πότε θα βγάλουν ΦΕΚ... ποτέ που λέει κι ο κοράκιος.  😄

Spoiler


0.jpg.8f4198a4a5239a7bd0b5a26f84ead639.jpg

 

1.jpg.1c0ce2867cfcc65c24996c1b768d8aab.jpg

 

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θα βγει με επίσημη απόφαση της ευρωπαϊκής επιτροπής... λογικά μετά θα υπάρξει και φεκ/κυα. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι η WeEnergy άρχισε να βγάζει λογαριασμούς με πρόσθετη επιδότηση 3 μέρες μετά τη προσωρινή ανακοίνωση. Οι πάροχοι γνωρίζουν ότι θα πάρουν τα λεφτά, απλά το παίζουν δύσκολοι για να μη βγάλουν ζεστό χρήμα απ'τα ταμεία.

Α η we πλέον δίνει όλη την επιδότηση; Θυμάμαι που έλεγες ότι δεν την έδινε. Καλό αυτό. Άρα έχουμε δεη, we, nrg που τη δίνουν όλη.

Το θέμα με τους άλλους παρόχους είναι ότι απλά το παίζουν δύσκολοι ή θα βασιστούν στη μη έκδοση ΚΥΑ και δεν θα πιστώσουν ποτέ την εξτρα επιδότηση; Γιατί αν είναι έτσι, σίγουρα δεν συμφέρει ο Ηρων στα επαγγελματικά...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ζημιά σου έκανε η αναδρομική ρήτρα και ο έναντι που δεν φαίνεται πληρωμένος. Οι χρεώσεις ρεύματος είναι κανονικές (ο αύγουστος βγήκε 0,3905 με την επιδότηση). Την εγγύηση μάλλον δεν την αφαίρεσαν γιατί ήξεραν ότι θα υπάρξει και διορθωτικός λογαριασμός.

Οκ, τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω γιατί ο Σεπτέμβρης, που καίει, 'βολικά' πρέπει να έχει υποτίθεται την μεγαλύτερη κατανάλωση (που δεν παίζει φυσικά). Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί τρώνε την 'προκαταβολή'Σεπτεμβρίου, έμεινα όλο το Σεπτέμβρη.

Τέλος, πως 'ήξεραν ότι θα υπάρξει διορθωτικός'; Σα να μας λένε δηλαδή ξέρουμε ότι θα μας πιάσετε να σας κλέβουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, tryfos είπε

Θα το κοιτάξω. Αυτή τη στιγμή αυτό είναι το πιο απλό, πιστεύω θα λυθεί. Τα υπόλοιπα με καίνε.

Λοιπόν τα κατάφερα, παραθέτω για όλο το φιλοθεαμον κοινό τον τελικό ακριβώς για 60 μέρες. 3 σελίδες παρακαλώ! Έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για πλιάτσικο:

1) Τρώνε την εγγύηση.

2) 'Όλως τυχαίως' ο Σεπτέμβρης έχει τη μεγαλύτερη κατανάλωση (αναλογικά φυσικά), που είχε αρχική ενώ του 1 ευρώ. Η απόλυτη καταστροφή.

3) Τρώνε την έκπτωση Σεπτεμβρίου ενώ έμεινα όλα το Σεπτέμβρη.

4) Αναδρομική αναπροσαρμογή (μα πως υπολογίζεται;!).

5) ο πληρωμένος έναντι φαίνεται ανεξοφλητος.

6) Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες εκπτώσεις.

Βάλτε ένα χεράκι αδέρφια, γιατί δεν έχω ξαναπληρωσει τόσα και κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό....

 

1) Όντως έμεινε μέσα η εγγύηση... αυτό διορθώνεται εύκολα.

2) Η περίοδος κατανάλωσης είναι 12/8 - 11/10, δηλαδή 19 μέρες για Αύγουστο, 30 μέρες για Σεπτέμβρη και 11 μέρες για Οκτώβρη. Σωστά έχουν σπάσει οι καταναλώσεις.

4) Αν γίνει ανάλυση της ρήτρας αναπροσαρμογής το τελευταίο έτος, πιστεύω σωστά θα βγούνε τα ποσά... βάσει του μαθηματικού τύπου της σύμβασης. Σου ξαναλέω... η παρανομία της Elpedison είναι ότι χρέωνε τη ρήτρα αναπροσαρμογής με 2 μήνες καθυστέρηση χωρίς να ενημερώσει τους πελάτες. Η δικαιολογία τους είναι γελοία (ότι καθυστερούσε να ανακοινώσει ο ΑΔΜΗΕ τους λογαριασμούς προσαυξήσεων) καθώς η βασική παράμετρος της ρήτρας αναπροσαρμογής είναι η χονδρική τιμή (ΤΕΑ) η οποία είναι γνωστή σε ημερήσια και μηνιαία βάση... και η Elpedison χρέωνε λιγότερο.

3) Δεν έχουν φάει την έκπτωση Σεπτεμβρίου...

- Είναι σωστός ο αντιλογισμός, δίνεις πίσω τη προκαταβολή για το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου... και παίρνεις για Αύγουστο 0.25.

- Σωστά σου βάλανε Loyalty Pass Σεπτεμβρίου 0.4 (για το Σεπτέμβρη)

- Toν Οκτώβρη η έκπτωση είναι ενσωματωμένη στη τιμή

7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Α η we πλέον δίνει όλη την επιδότηση; Θυμάμαι που έλεγες ότι δεν την έδινε. Καλό αυτό. Άρα έχουμε δεη, we, nrg που τη δίνουν όλη.

 

Η WE την έδωσε με μια μικρή χρονοκαθυστέρηση.

Η ΝRG τη δίνει όλη για τα επαγγελματικά;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Όντως έμεινε μέσα η εγγύηση... αυτό διορθώνεται εύκολα.

2) Η περίοδος κατανάλωσης είναι 12/8 - 11/10, δηλαδή 19 μέρες για Αύγουστο, 30 μέρες για Σεπτέμβρη και 11 μέρες για Οκτώβρη. Σωστά έχουν σπάσει οι καταναλώσεις.

4) Αν γίνει ανάλυση της ρήτρας αναπροσαρμογής το τελευταίο έτος, πιστεύω σωστά θα βγούνε τα ποσά... βάσει του μαθηματικού τύπου της σύμβασης. Σου ξαναλέω... η παρανομία της Elpedison είναι ότι χρέωνε τη ρήτρα αναπροσαρμογής με 2 μήνες καθυστέρηση χωρίς να ενημερώσει τους πελάτες. Η δικαιολογία τους είναι γελοία (ότι καθυστερούσε να ανακοινώσει ο ΑΔΜΗΕ τους λογαριασμούς προσαυξήσεων) καθώς η βασική παράμετρος της ρήτρας αναπροσαρμογής είναι η χονδρική τιμή (ΤΕΑ) η οποία είναι γνωστή σε ημερήσια και μηνιαία βάση... και η Elpedison χρέωνε λιγότερο.

3) Δεν έχουν φάει την έκπτωση Σεπτεμβρίου...

- Είναι σωστός ο αντιλογισμός, δίνεις πίσω τη προκαταβολή για το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου... και παίρνεις για Αύγουστο 0.25.

- Σωστά σου βάλανε Loyalty Pass Σεπτεμβρίου 0.04 (για το Σεπτέμβρη)

- Toν Οκτώβρη η έκπτωση είναι ενσωματωμένη στη τιμή

Δηλαδή τα μόνα λάθη είναι η εγγύηση και ότι θεώρησαν ανεξοφλητο τον έναντι; Πραγματικά δεν είχα πληρώσει ποτέ τόσα πολλά και οι καταναλώσεις μου δεν είναι μεγάλες όπως βλέπεις.

ΥΓ: Επειδή είμαι σε ταραχή λίγο για να το ξεκαθαρίσω, ο πληρωμένος έναντι 94,78 θα αφαιρεθεί κανονικά από το τελικό 472, έτσι δεν είναι; Όχι όπως τώρα που προστέθηκε. Και η εγγύηση συμψηφιζεται κανονικά; Ή σου λένε δώσε λογαριασμό να στη βάλουμε (μετά από 6-7 μήνες);

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Η ΝRG τη δίνει όλη για τα επαγγελματικά;

Ναι. Έχει ο πατέρας μου. Το είχα γράψει πριν λίγες μέρες. 0,30 για Αύγουστο, 0,604 Σεπτέμβριο λέει ο λογ/σμος του. 

Έστειλα μεταμεσονύχτιο email στη we να μου πουν τι επιδότηση πίστωσαν για Σεπτέμβριο στα επαγγελματικά ως 35kva και αν μπορώ να επιστρέψω χωρίς λογ/σμο ρεύματος, με βεβαίωση εκπροσώπησης. Δεν κάθομαι σε αυτό το τσίρκο-ήρωνα ούτε μέρα παραπάνω. Ούτε 50αρικο θα βάλουν, ούτε σωστή επιδότηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Πραγματικά δεν είχα πληρώσει ποτέ τόσα πολλά και οι καταναλώσεις μου δεν είναι μεγάλες όπως βλέπεις.

πάντα πλήρωνες παραπανω στην elpedison λόγω του (ακριβού) τύπου υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής που είχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...