Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giannos91 είπε

Είμαι κίτρινο Zenith ( Power home choice) από τον Ιανουάριο. Έχω εκεί κ το αέριο μου με σταθερό.
Επίσης τα έχω με πάγεια εντολή και τα 2 οπότε παίζει πάντα η έκπτωση συνέπειας, και συνδιαστική έκπτωση (αέριο + ρεύμα).
Παρατήρησα οτι στο excel του @doomnx οτι όλα τα κίτρινα εχουν μεγάλες αυξήσεις, κ επίσης οτι το πρόγραμμα που έχω τώρα δεν υπάρχει πια.  Να πάω σε κάποιο άλλο της Zenith?

Μια χαρά πρόγραμμα είναι το choice, ίσως έχει και την καλύτερη τιμή από όλα. Για εμένα δεν υπάρχει λόγος να φύγεις

31 λεπτά πριν, baspav είπε

https://volton.gr/services/volton-yellow-simple-protect/

Το τυράκι το βλέπω. Υπάρχει κάπου η φάκα που δεν βλέπω;

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να δεις

19 λεπτά πριν, doomnx είπε

Copy paste μήνυμα το έχω πάρει 3 φορές μέχρι τώρα.

Ο δωρεάν μήνας στο πράσινο είναι καλύτερος.

Αν έχεις σκοπό να φύγεις σε ένα μήνα ναι, αλλιώς το 3μηνο "σταθερό" Protect είναι καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 minutes ago, favou2000 said:

Στην αναφορά στοmyrae απάντησαν αρκετά γρήγορα το εξής:

"θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αρμόδιο τμήμα διαχειρίζεται με σειρά καταχώρησης την διαδικασία αποστολής τους λόγω μεγάλου όγκου διαχείρισης."

Ένας-ένας παιδιά... όλοι θα πάρετε... 😆

rrr.jpg.7a08cfe0d1e34a265e786306a1b438e4.jpg

  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου λένε συνέχεια να πάω από το win της elpedison στο σταθερό της για κατανάλωση μεγαλύτερη των 500 kWh το μήνα γιατί από 1η Αυγούστου που λήγει το win μου λένε δεν θα υπάρχουν σταθερά τιμολόγια και η τιμή θα έχει πάει στο θεό.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μια από τις γνωστές παπάτζες για να οδηγηθείς σώνει και καλά σε σταθερό τιμολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Mου λένε συνέχεια να πάω από το win της elpedison στο σταθερό της για κατανάλωση μεγαλύτερη των 500 kWh το μήνα γιατί από 1η Αυγούστου που λήγει το win μου λένε δεν θα υπάρχουν σταθερά τιμολόγια και η τιμή θα έχει πάει στο θεό.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μια από τις γνωστές παπάτζες για να οδηγηθείς σώνει και καλά σε σταθερό τιμολόγιο;

Κανείς δεν ξέρει. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε δει σταθερά να καταργούνται και να ακριβαίνουν τον τελευταίο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Mου λένε συνέχεια να πάω από το win της elpedison στο σταθερό της για κατανάλωση μεγαλύτερη των 500 kWh το μήνα γιατί από 1η Αυγούστου που λήγει το win μου λένε δεν θα υπάρχουν σταθερά τιμολόγια και η τιμή θα έχει πάει στο θεό.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μια από τις γνωστές παπάτζες για να οδηγηθείς σώνει και καλά σε σταθερό τιμολόγιο;

Οι πωλήτριες δεν ξέρουν την άλλη βδομάδα τι προσφορές θα βγάλουν στην elpedison και ξέρει αν στις 1 Αυγούστου θα καταργηθούν τα κίτρινα με κλειδωμένη τιμή. Όταν κλείνουν σταθερό παίρνουν μεγαλύτερη προμήθεια και σε έχουν και δεσμευμένο. Αν δεν έχει το win κλειδωμένη τιμή θα βγει κάποιο άλλο για να μπορέσουν να ανταγωνιστούν τους άλλους παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Δεν έχω ανεβάσει βραβεία γιατί τα προγράμματα αλλάζουν 2 και 3 φορές τη βδομάδα πια και δεν μπορώ να επεξεργαστώ τις «προτάσεις μηνός». Επειδή ανεβαίνει η χονδρική υπάρχει τεράστια κινητικότητα.

Δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να δίνω βραβεία στο τέλος του μήνα σε όσα προγράμματα αποδείχτηκαν τίμια. Αλλά σίγουρα οδηγό αγοράς δεν μπορώ να κάνω σε post γιατί σε λίγες μέρες βγαίνει άκυρος.

Ίσως κάνω καινούργια καρτέλα στο εξέλ με τις κατηγορίες βραβείων που θα μπορώ να αλλάζω πολλές φορές στο μήνα.

Όσο για σένα τι θα έλεγες να πας στο Benefit της ΗΡΩΝ γι' αυτό το μήνα ή στο πράσινο της Volton αν έχεις μεγάλη κατανάλωση; Γιατί καλή η τιμή του Choice, αλλά σαν το τζάμπα δεν έχει.

Εγώ πάλι και το excel σου δυσκολεύομαι να βρω..! Ευχαριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, madwalker είπε

Εγώ πάλι και το excel σου δυσκολεύομαι να βρω..! Ευχαριστούμε.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pubhtml#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Ελπεντισον με καλεσαν μολις ειδαν αιτηση για Ηρωνα. Συζητωντας  τα δωρα για να επιστρεψω εκεινο που ξεκαθαρισαν  ειναι πως η επιταγη Σκλαβενιτη για συσταση πελατη ισχυει μονο αν ο πελατης δεν ηταν ποτε Ελπεντισον...αρα η επιταγη Σκλαβενιτη που δινεται σε υπαρχοντα πελατη για συσταση ειναι μονο για νεο πελατη. Ηταν παντα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Specs said:

Απο Ελπεντισον με καλεσαν μολις ειδαν αιτηση για Ηρωνα. Συζητωντας  τα δωρα για να επιστρεψω εκεινο που ξεκαθαρισαν  ειναι πως η επιταγη Σκλαβενιτη για συσταση πελατη ισχυει μονο αν ο πελατης δεν ηταν ποτε Ελπεντισον...αρα η επιταγη Σκλαβενιτη που δινεται σε υπαρχοντα πελατη για συσταση ειναι μονο για νεο πελατη. Ηταν παντα ετσι?

πριν λίγες μέρες αυτό ακριβώς μου είπαν κι εμένα. Έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν πάντα έτσι, πριν μήνες είχα πάρει (με τα χίλια ζόρια βέβαια) επιταγή για σύσταση σε πελάτη που ήταν και παλιότερα ελπεντισον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Απο Ελπεντισον με καλεσαν μολις ειδαν αιτηση για Ηρωνα. Συζητωντας  τα δωρα για να επιστρεψω εκεινο που ξεκαθαρισαν  ειναι πως η επιταγη Σκλαβενιτη για συσταση πελατη ισχυει μονο αν ο πελατης δεν ηταν ποτε Ελπεντισον...αρα η επιταγη Σκλαβενιτη που δινεται σε υπαρχοντα πελατη για συσταση ειναι μονο για νεο πελατη. Ηταν παντα ετσι?

Γενικά δεν δίνουν δωροεπιταγές Σκλαβενίτη στο τμήμα διακράτησης πελατών. Σήμερα με πήραν 3 φορές και μου πρότειναν 50€ go for more αν επιστρέψω (για 3 διαφορετικές παροχές) ενώ εγώ επέστρεψα τις παροχές μου κανονικά με τα 40€ Σκλαβενίτη από την πωλήτρια μου χθες. Δεν ήταν ούτε πρόθυμη να παζαρέψει και απλά το έκλεισε όταν την είπα πως δεν ενδιαφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το ίδιο μου είπαν εχθές που με κάλεσαν από κάποια συνεργαζόμενη εταιρεία με την Volton για να πάω στη Volton 😂...

Ότι από 1 Αυγούστου δεν θα υπάρχουν σταθερά και ότι οι προσφορές από τη volton (500kw δώρο) σταματάνε άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

Mου λένε συνέχεια να πάω από το win της elpedison στο σταθερό της για κατανάλωση μεγαλύτερη των 500 kWh το μήνα γιατί από 1η Αυγούστου που λήγει το win μου λένε δεν θα υπάρχουν σταθερά τιμολόγια και η τιμή θα έχει πάει στο θεό. Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μια από τις γνωστές παπάτζες για να οδηγηθείς σώνει και καλά σε σταθερό τιμολόγιο;

Σταθερά θα υπάρχουν ίσως με υψηλότερες τιμές.

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι η χονδρική τον Μάιο έχει αυξηθεί 35% από του προηγούμενου μήνα και μέχρι τώρα ο Ιούνιος είναι πιο πάνω ακόμα 20% περίπου. Ο Ιούλιος και ο Αύγουστος διαχρονικά είναι μήνες με υψηλές τιμές. Οπότε κρίνε μόνος σου για τη συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γίνει τα νεύρα μου κουρέλια με το my volton. Μια εμφανίζονται οι παροχές, μια λέει ότι δεν έχουν καταχωρηθεί....ένα μπάχαλο.

Πόσες μέρες κάνει να ανέβει το pdf του λογαριασμού; Ενώ δείχνει ότι είναι διαθέσιμο, εδώ και 7 ημέρες, όταν πάω να το κατεβάσω μου λέει ότι δεν είναι ακόμη έτοιμο. Υπάρχει κάποιο κόλπο να το παρακάμψουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, donnarumma said:

Έχουν γίνει τα νεύρα μου κουρέλια με το my volton. Μια εμφανίζονται οι παροχές, μια λέει ότι δεν έχουν καταχωρηθεί....ένα μπάχαλο.

Πόσες μέρες κάνει να ανέβει το pdf του λογαριασμού; Ενώ δείχνει ότι είναι διαθέσιμο, εδώ και 7 ημέρες, όταν πάω να το κατεβάσω μου λέει ότι δεν είναι ακόμη έτοιμο. Υπάρχει κάποιο κόλπο να το παρακάμψουμε;

μονο σε καταστημα μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...