Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εξοχικό που καταναλώνει ρεύμα το πολύ 1 μήνα καλοκαίρι να το γυρίσω σε yellow free home από γ1; παίρνω και τα 50€ από econtract?

Επεξ/σία από geofak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, geofak είπε

Για εξοχικό που καταναλώνει ρεύμα το πολύ 1 μήνα καλοκαίρι να το γυρίσω σε yellow free home από γ1; παίρνω και τα 50€ από econtract?

Αυτόν τον 1 μήνα να πας στη VOLTON. Και μετά σε κάποιο με μηδενικό πάγιο και δώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αυτόν τον 1 μήνα να πας στη VOLTON. Και μετά σε κάποιο με μηδενικό πάγιο και δώρα.

Yellow Simple Protect δηλαδη; και το αλλάζω απο Σεπτέμβρη ξανα;

Επεξ/σία από geofak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, geofak είπε

Yellow Simple Protect δηλαδη;

Το πράσινο για τον δωρεάν μήνα 

Επεξ/σία από doomnx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bilham είπε

Τι εννοείς κονέ; Άνθρωπο να κάνει την αίτηση; Παρών 😉

30 λεπτά που μεσολάβησαν από την ερώτησή μου μέχρι την απάντηση = μία αιωνιότητα για την VOLTON...😵

Παιδιά θέλουμε προπόνηση στο reaction time...😁

Έκλεισα και για τις τρεις...

Δεν μου ζήτησαν τίποτα από έγγραφα, γιατί μου είπαν ότι επειδή δεν πέρασαν ούτε δύο μήνες που ήμουν εκεί είχαν ταυτότητες κ.λπ.

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν θες να είσαι 100% σίγουρος ότι δε θα τα κάνουν μπάχαλο με τις ενδείξεις των μετρητών, πήγαινε σε κατάστημα volton.

Ευτυχώς αύριο έχει προγραμματισμένη καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ, οπότε οι φωτογραφίες που έβγαλα από τους μετρητές δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Τελική τιμή χρεώνεσαι.

Η ΤΕΑ Μαϊου ήταν 81

Η ΤΕΑ 1-10 Μαϊου ήταν 69

Η ΤΕΑ 14-31 Μαϊου ήταν 90

Αναλόγως τη περίοδο κατανάλωσης του εκκαθαριστικού, έχεις διαφορετική ΤΕΑ άρα και τελική τιμή.

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Δηλαδή, στους έναντι λογαριασμούς ΔΕΝ ισχύουν ούτε οι τιμές κιλοβατώρας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν γνωρίζει κάποιος, το 2023 είχα elpedison πήγα Ήρων το 2024 και τώρα ξαναπάω elpedison. Το ερώτημα μου είναι για την εφαρμογή, κάνω σύνδεση και έχει την παλιά παροχή τότε που ήμουν elpedison(απενεργοποίημενη) . Θα ενημερωθεί αυτόματα η εφαρμογη όταν ολοκληρωθεί η μεταβαση στη elpedison? Και δεύτερον ξερουμε εάν χρειάζονται ενδείξεις από δεδδηε (είχε περάσει πριν από 3 βδομάδες για εκκαθάριστικες), ή φτάνουν αυτές που έστειλα φωτό τον μετρητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, GREGORYMO said:

Δηλαδή, στους έναντι λογαριασμούς ΔΕΝ ισχύουν ούτε οι τιμές κιλοβατώρας ?

Το μόνο που ισχύει στους έναντι είναι τα δημοτικά τέλη και η ΕΡΤ. Όλες οι υπόλοιπες χρεώσεις ρεύματος αντιλογίζονται στον εκκαθαριστικό (μείον αξία ρεύματος έναντι) και υπολογίζονται απ'την αρχή ανάλογα τη περίοδο εκκαθάρισης.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλα, για να πάρει κανείς το 50ρικο με econtract από ΗΡΩΝ πρέπει να έχουν περάσει 6 μήνες από τον τερματισμό της προηγούμενης εκπροσωπησης. Αυτο γίνεται σε επίπεδο παροχής? Αν το ίδιο ΑΦΜ έχει δεύτερη παροχή στην οποία δεν έχει γίνει στο παρελθόν εκπροσώπηση από ΗΡΩΝ, μπορεί να πάρει το 50ρικο ανεξάρτητα από το αν έχει περάσει 6μηνο από την εκπροσώπηση σε ΗΡΩΝ της πρώτης παροχής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosena είπε

Έχουμε κανένα πωλητή Volton στο φόρουμ; Πελάτης εδώ...

Διενεργών αιτήσεις εδώ!

Τι σόι πελάτης όμως; Σταθερός ή άστατος; 

Για να ξέρουμε δηλαδή... 😅

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Αν έχω καταλάβει καλα, για να πάρει κανείς το 50ρικο με econtract από ΗΡΩΝ πρέπει να έχουν περάσει 6 μήνες από τον τερματισμό της προηγούμενης εκπροσωπησης. Αυτο γίνεται σε επίπεδο παροχής? Αν το ίδιο ΑΦΜ έχει δεύτερη παροχή στην οποία δεν έχει γίνει στο παρελθόν εκπροσώπηση από ΗΡΩΝ, μπορεί να πάρει το 50ρικο ανεξάρτητα από το αν έχει περάσει 6μηνο από την εκπροσώπηση σε ΗΡΩΝ της πρώτης παροχής?

Ναι καθώς το 50€ έχει να κάνει με τον αριθμό παροχής και όχι με το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη. Αν η παροχή δεν έχει λάβει δώρο στο εξάμηνο μπορεί να το πάρει και στα καινούργια τιμολόγια αλλιώς μόνο το solar δίνει 50€ άνευ όρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση, σκέφτομαι να πάω από Elpedison smart up που είμαι ακόμη στο κίτρινο της Volton που διαφημίζει 0,083 σταθερή τιμή εως 31/08, αυτή η τιμή είναι συν τον μηχανισμό διακύμανσης; Αν ναι τότε περίπου πόσο να βγαίνει η κιλοβατώρα τον μήνα;; Έχει και πάγιο 5 ευρώ, συμφέρει ή να κοιτάξω άλλου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bilham είπε

Διενεργών αιτήσεις εδώ!

Τι σόι πελάτης όμως; Σταθερός ή άστατος; 

Για να ξέρουμε δηλαδή... 😅

Δε μ' αρέσει να περιαυτολογώ... αλλά είμαι λίγο άστατος. 

Αν δεν το σηκώνεις άστο.🤣

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, bilham said:

Διενεργών αιτήσεις εδώ!

Τι σόι πελάτης όμως; Σταθερός ή άστατος; 

Για να ξέρουμε δηλαδή... 😅

Oι insomniacs της Volton είμαστε όλοι σταθερότατοι, φεύγουμε ακριβώς στις 30 μέρες. 😁

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...