Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, physnik είπε

Πάω να κάνω Ήρων μέσω econtract και ζητάει "Στοιχεία δημοσιότητας ΓΕΜΗ". Και αν δεν φορτώσω αρχείο δεν προχωράει.

Τι είναι ετούτο πάλι;

Τελικά μετά από επικοινωνία στο chat, που δεν έγινε τίποτα και με έστειλε μια βόλτα από ΔΕΔΔΗΕ (η άσχετη) για να επιβεβαιώσω ότι δεν είναι καταχωρημένο σαν επαγγελματικό, στην 4η φορά που το έκανα τελικά δεν ζήτησε ΓΕΜΗ.

Όσο για τους όρους για το 50αρικο, εγώ δεν έχω θέματα εξαμήνου. Δεν είχα πάρει τίποτα από Ηρων εδώ και τρία χρόνια. Μου ήρθε συμβόλαιο για το benefit Bonus και δώρο τα πάγια για 6 μήνες. Και επειδή είχαν λάθος κάποια στοιχεία και επικοινώνησα για να τα αλλάξουν, μου το επιβεβαίωσε.

image.png.5f8fa55a175cecff97e95cd01b025a1d.png

 

image.png.37c19944dc545515d0a042a5b9d3027c.png

 

Edit: Εν τω μεταξύ, φώτο μετρητή δεν ζήτησαν. Ό,τι δηλώσεις.

Επεξ/σία από physnik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vklon είπε

@doomnx Ναι τα 50€ go for more δίνονται σε όλα. Για τα 40€ υπάρχει σειρά προτεραιότητας.

Θέμα χρόνου είναι να κοπούν.Αυριο ίσως να μη μπορεί να τα δώσει.Τωρα θεωρώ ότι νέο βγει θα είναι μετά τη λήξη των 50 go4more.Εκει κάτι θα πρέπει να βγάλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ελιν πρασινο τιμολογιο και σκεφτομαι να παω στο σταθερο της Εlpedison bright up  με 0,089 την κιλοβατωρα. καλη τιμη θεωρω να κλειδωσεις. οσοι εχετε elpedisον  ειστε ευχαριστημενοι; δεν υπαρχουν τιποτα κρυφες χρεωσεις; επισης, μπορεις να στελνεις εσυ τι καταναλωση ειχες ανα μηνα ωστε να βγαινει παντα εκκαθαριστικος λογαριασμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

ειμαι ελιν πρασινο τιμολογιο και σκεφτομαι να παω στο σταθερο της Εlpedison bright up  με 0,089 την κιλοβατωρα. καλη τιμη θεωρω να κλειδωσεις. οσοι εχετε elpedisον  ειστε ευχαριστημενοι; δεν υπαρχουν τιποτα κρυφες χρεωσεις; επισης, μπορεις να στελνεις εσυ τι καταναλωση ειχες ανα μηνα ωστε να βγαινει παντα εκκαθαριστικος λογαριασμος;

Τώρα έχει ξεκινήσει η μηνιαία κατανάλωση άρα δεν χρειάζεται να στέλνεις κάθε μήνα εσύ την δικιά σου. (Αλλά γίνεται αυτό από το myelpedison πάλι αν θες) Η τιμή είναι 9,90€ πάγιο και 0,089kwh. Αν βάλεις και τα δώρα μηδενίζονται το πάγιο 50 go for more και 35€ public

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vklon είπε

Τώρα έχει ξεκινήσει η μηνιαία κατανάλωση άρα δεν χρειάζεται να στέλνεις κάθε μήνα εσύ την δικιά σου. (Αλλά γίνεται αυτό από το myelpedison πάλι αν θες) Η τιμή είναι 9,90€ πάγιο και 0,089kwh. Αν βάλεις και τα δώρα μηδενίζονται το πάγιο 50 go for more και 35€ public

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. ελα ξεκινησαν τελικα να ερχονται καθε μηνα να μετρανε; μια χαρα γιατι εγω ακομη το στελνω στην ελιν. χμ διαβασα εδω στα βραβεια απριλιου :) οτι αξιζει το συγκεκριμενο πακετο για καταναλωσεις ανω των 260 kwh, εγω συνηθως εχω καπου στα 180-200 kwh το μηνα. δωρα εκτος απο τα 50 ευρω που σου δινει σε ποντους στην εθνικη εχει οντως και για τα public?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, colombiano747 είπε

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. ελα ξεκινησαν τελικα να ερχονται καθε μηνα να μετρανε; μια χαρα γιατι εγω ακομη το στελνω στην ελιν. χμ διαβασα εδω στα βραβεια απριλιου :) οτι αξιζει το συγκεκριμενο πακετο για καταναλωσεις ανω των 260 kwh, εγω συνηθως εχω καπου στα 180-200 kwh το μηνα. δωρα εκτος απο τα 50 ευρω που σου δινει σε ποντους στην εθνικη εχει οντως και για τα public?

Ναι σας έστειλα μήνυμα για όλα τα δώρα αν ενδιαφέρεστε δίνετε και public

Επεξ/σία από vklon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο ελπεντισον zero.

Ο λογαριασμός του Μαίου 01 έως 10 ήταν έναντι και χρέωνε την κιλοβατώρα 0.13456.

Έφυγα 30 Μαίου και βγήκε τελικός λογαριασμός. Χρεώνει λοιπόν όλο τον Μάιο με τιμή 0.14792€ !!

Στα κίτρινα η τιμή που χρεωνομαστε ΔΕΝ είναι τελική? Είναι και αυτή 'έναντι' ?

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Λοιπόν συμπλήρωσα τον πίνακα αφού μάθαμε την ΜΤΑ.

mQpvor5.jpeg

Να σας πληροφορήσω επίσης ότι το θρυλικό πρώτο οκταμηνιαίο MAXI Home Fixed από Φυσικό Αέριο σταμάτησε και το έβγαλαν από τη σελίδα.

Η Volton αύξησε την τιμή στο εξαμηνιαίο σταθερό κατά 12,3%.

Στα κυμαινόμενα, η ΗΡΩΝ απέσυρε το Guarantee από τη σελίδα.

Η Φυσικό Αέριο έβγαλε καινούργιο πρόγραμμα το MAXI Home Super+ που είναι σαν το MAXI Home με 1 € ακριβότερο πάγιο και δώρο μια επιταγή ΑΒ 6 € κάθε μήνα.

Α και οι Σκλαβενίτη τέλος για Elpedison.

Είμαι ελπεντισον zero και με χρεώνει 0.12378 για Απριλίο

και 0.14792 για Μάιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για VOLTON yellow simple υπάρχει κονέ (έχω τρεις παροχές να πάρω από την ELPEDISON και να τις πάω εκεί) ή μιλάμε απευθείας με την εταιρεία στο 216 3001000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, GREGORYMO said:

Είμαι στο ελπεντισον zero.

Ο λογαριασμός του Μαίου 01 έως 10 ήταν έναντι και χρέωνε την κιλοβατώρα 0.13456.

Έφυγα 30 Μαίου και βγήκε τελικός λογαριασμός. Χρεώνει λοιπόν όλο τον Μάιο με τιμή 0.14792€ !!

Στα κίτρινα η τιμή που χρεωνομαστε ΔΕΝ είναι τελική? Είναι και αυτή 'έναντι' ?

Είμαι ελπεντισον zero και με χρεώνει 0.12378 για Απριλίο

και 0.14792 για Μάιο 

Τελική τιμή χρεώνεσαι.

Η ΤΕΑ Μαϊου ήταν 81

Η ΤΕΑ 1-10 Μαϊου ήταν 69

Η ΤΕΑ 14-31 Μαϊου ήταν 90

Αναλόγως τη περίοδο κατανάλωσης του εκκαθαριστικού, έχεις διαφορετική ΤΕΑ άρα και τελική τιμή.

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο χθες  10/6 ειμαι στον Ηρωνα (yellow free home bonus)συμφωνα με τηλεφωνο που εκανα στην δεεδηε.

Ημουν ελπε για 5 μηνες.

Να φυγω για μπλε ελπε για την σιγουρια της σταθερης τιμης,και τα δωρα που υπαρχουν ακομα?

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, myrmigki said:

Για VOLTON yellow simple υπάρχει κονέ (έχω τρεις παροχές να πάρω από την ELPEDISON και να τις πάω εκεί) ή μιλάμε απευθείας με την εταιρεία στο 216 3001000;

Αν θες να είσαι 100% σίγουρος ότι δε θα τα κάνουν μπάχαλο με τις ενδείξεις των μετρητών, πήγαινε σε κατάστημα volton.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimviii είπε

απο χθες  10/6 ειμαι στον Ηρωνα (yellow free home bonus)συμφωνα με τηλεφωνο που εκανα στην δεεδηε.

Ημουν ελπε για 5 μηνες.

Να φυγω για μπλε ελπε για την σιγουρια της σταθερης τιμης,και τα δωρα που υπαρχουν ακομα?

Γρηγορο πιστολι εισαι ! Από μηδενικό πάγιο στα 9,90? Μόνο αν έχεις σημαντική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ερώτηση.

είμαι ελπε και έχω λιγότερο από 6 μήνες που έφυγα από ΗΡΩΝ.

αν ξαναπάω ΗΡΩΝ μέσω e contract για το μπλε τιμολόγιο Gix Genius Home παίζει να πάρω το 50αρικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, myrmigki είπε

Για VOLTON yellow simple υπάρχει κονέ (έχω τρεις παροχές να πάρω από την ELPEDISON και να τις πάω εκεί) ή μιλάμε απευθείας με την εταιρεία στο 216 3001000;

Τι εννοείς κονέ; Άνθρωπο να κάνει την αίτηση; Παρών 😉

Επεξ/σία από bilham
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...