Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Specs είπε

@korakios εννοειται οτι θα μας βαλεις και την επιδοτηση Νοεμβριου γιατι δεν μας εμαθαν στο σχολειο αφαιρεση  θειε ε?

και μη ξεχασεις να βαλεις και για οσους θα εχουν μειωμενη καταναλωση την εξτρα επιδοτηση ε θειε?

και δεν πιστευω να εξαφανιστεις για ολο το 3μερο ε θειε?

έτοιμο , αν κάποιος είναι σίγουρος οτι θα πετύχει μειωμένη κατανάλωση ας βάλει έξτρα επιδότηση στα πεδία 😁

η έξτρα ισχύει και για την 3η κλίμακα ?

33 λεπτά πριν, vpanos1 είπε

τωρα κανω καταγγελία στη ραε?

ναι μιας και δε θα βγει ποτέ σε ΦΕΚ η έξτρα επιδότηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

η έξτρα ισχύει και για την 3η κλίμακα ?

συμφωνα με την ΔΕΗ στην αναλυση του προηγουμενου μηνα ναι...η υπουργικη ανακοινωση ειναι διφορουμενη σε αυτο παντως!

469498504_2710202213749.jpg.5be1996f7cd3a51334c248eda58804e1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παιρνουν συνεχως απο μια εταιρια MELON που λενε οτι ειναι συνεργατες της ΔΕΗ να αλλάξω προγραμμα απο σταθερο σε Γ1 οικιακο. Το σταθερό μου είναι 0,17 και ληγει 04/2023. Να το αλλαξω σε Γ1? Γιατι τόση επιμονή? Μηπως κρύβεται κάτι , με σκεφτονται τοσο πολύ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, POUARO είπε

Με παιρνουν συνεχως απο μια εταιρια MELON που λενε οτι ειναι συνεργατες της ΔΕΗ να αλλάξω προγραμμα απο σταθερο σε Γ1 οικιακο. Το σταθερό μου είναι 0,17 και ληγει 04/2023. Να το αλλαξω σε Γ1? Γιατι τόση επιμονή? Μηπως κρύβεται κάτι , με σκεφτονται τοσο πολύ?????

σε λάθος νήμα πόσταρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, POUARO είπε

Με παιρνουν συνεχως απο μια εταιρια MELON που λενε οτι ειναι συνεργατες της ΔΕΗ να αλλάξω προγραμμα απο σταθερο σε Γ1 οικιακο. Το σταθερό μου είναι 0,17 και ληγει 04/2023. Να το αλλαξω σε Γ1? Γιατι τόση επιμονή? Μηπως κρύβεται κάτι , με σκεφτονται τοσο πολύ?????

Στο θέμα της ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, POUARO είπε

Με παιρνουν συνεχως απο μια εταιρια MELON που λενε οτι ειναι συνεργατες της ΔΕΗ να αλλάξω προγραμμα απο σταθερο σε Γ1 οικιακο. Το σταθερό μου είναι 0,17 και ληγει 04/2023. Να το αλλαξω σε Γ1? Γιατι τόση επιμονή? Μηπως κρύβεται κάτι , με σκεφτονται τοσο πολύ?????

Πήγαινε στο άλλο θέμα με την ΔΕΗ.. Θα βρεις απαντήσεις εκεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scarface5323 είπε

Πρώτη ερώτηση ,Σε σπίτι που ενοικιαστήκε τον προηγούμενο μήνα δηλαδή , πως θα μετρήσει η πτώση κατανάλωσης ? Σε σχέση με τον περσινό ιδιοκτήτη ?αν ναι   Ο περσινός ιδιοκτήτης έλειπε όλο τον χρόνο και είχε μηδενική κατανάλωση..., Δεύτερον κάποιος που τις έχει όλες τις συσκευές  οικονομίας , και καίει παράδειγμα 130 κιλοβατώρες τον μήνα , πως θα κάνει μείωση κατανάλωσης αν για παράδειγμα και πέρσυ έκαιγε 130 τον μήνα ? 

μεχρι τα 500 κανεις δν κανεις οικομια δν κερδιζεις κατι ... ειτε εκαιγες 5000 ειτε 50 περσι ανα μηνα .. εαν εχεις μεχρι τωρα μεχρι 500 δν κερδιζεις κατι με η χωρις οικονομια.. κερδιζεις κατι πανω απο τις 500  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είστε Elpedison ετοιμαστείτε για πολύ κλάμα πάντως με τους εκκαθαριστικούς Αυγούστου, Σεπτεμβρίου κοκ. Έφυγα για Ήρωνα και μου έβγαλε η ελπε τελικό ένα 500αρικο για 880 kWh σε 60 μέρες ακριβώς (12/8-11/10). Ολη η αναπροσαρμογή Ιούνιο-Αύγουστο μέσα (270!), πήρανε πίσω μια 'προκαταβολή Σεπτεμβρίου', άνω του 1 ευρώ η kwh τον Σεπτέμβριο, ο,τι μπορούσαν έχουν βάλει. Επίσης είχε πληρωθεί ο τελευταίος έναντι κανονικά και μου τον παρουσιάζουν απλήρωτο και ζητάνε κι αυτό, ο,τι μπορούν να κλέψουν.

Επίσης η εγγύηση δεν συμψηφιζεται όπως περίμενα, πως γίνεται;

Έπαθα τέτοια ταραχή που δεν μπόρεσα καν να καταλάβω τι χρεώνουν, έχει γίνει πάρτυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vpanos1 είπε

εγω ειμαι σε επαγγελματικο τιμολογιο ηρων

στις 20/10 τους εστειλα το ΕΝΤΥΠΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ για την χαμηλη πιστωση τεμ

και σημερα μου απαντησαν το παρακατω

Αγαπητέ πελάτη,

Σε συνέχεια του αιτήματος σας, σας ενημερώνουμε ότι έχουν γίνει κάποιες εξαγγελίες από την Πολιτεία, ωστόσο έως σήμερα δεν έχει εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), η οποία θα προβλέπει τους όρους και προϋποθέσεις εφαρμογής της πρόσθετης επιδότησης στους δικαιούχους.

Ασφαλώς, μόλις εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ και εφόσον πληροίτε τις σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, η ΗΡΩΝ θα σας πιστώσει άμεσα την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιούστε, όπως άλλωστε η Εταιρεία μας κάνει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή της εφαρμογής τους.  

Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής ανακοινώσεις της Πολιτείας, δικαιούχοι της πρόσθετης επιδότησης θα είναι και επιχειρήσεις που λειτουργούν ως αρτοποιεία με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας 1071και οι επαγγελματικές παροχές ≤35kva.

τωρα κανω καταγγελία στη ραε?

- Kαταγγελία στο myrae

- Τηλέφωνο στη ΡΑΕ

- Tηλέφωνο στην Εφημερίδα των Συντακτών ή στη Δημοκρατία. 1 χρόνο υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τις εξτρα επιδοτήσεις σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις και φούρνους κι ο κάθε πάροχος κάνει ό,τι γουστάρει. Άμα δε κάνετε κάνετε κάτι, δε πρόκειται να λυθεί το θέμα από μόνο του... εκτός κι αν περιμένετε πότε θα πάρω εγώ λογαριασμό.

 

21 λεπτά πριν, tryfos είπε

πήρανε πίσω μια 'προκαταβολή Σεπτεμβρίου',

Αυτό που έλεγα τόσο καιρό και δε με άκουγε ο κοράκιος. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό που έλεγα τόσο καιρό και δε με άκουγε ο κοράκιος

Τί είναι αυτό ακριβώς, γιατί το παίρνει πίσω; Επίσης γιατί πάνε να φάνε την εγγύηση;

Έχει γίνει πάρτυ, θα πέσει μαύρο κλάμα με την ελπε, θα τα δώσει (πάρει) όλα τώρα όσο προλαβαίνει.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τί είναι αυτό ακριβώς, γιατί το παίρνει πίσω; Επίσης γιατί πάνε να φάνε την εγγύηση;

 

Στις 20/8 η Εlpedison ανακοίνωσε έκπτωση 0.04Ε/kwh "Loyalty Pass Σεπτεμβρίου". Η έκπτωση αυτή μπήκε στους λογαριασμούς που εκδόθηκαν τον Αύγουστο, αλλά ήταν προκαταβολή για το Σεπτέμβριο. Αφορούσε τη κατανάλωση Σεπτεμβρίου, όχι Αυγούστου. Απ'τη στιγμή που εσύ έφυγες τον Σεπτέμβριο, δίνεις πίσω τη προκαταβολή που πήρες. Αυτή ήταν η παγίδα της Εlpedison, μπερδεύοντας το κόσμο με προκαταβολές και ψιλά γράμματα για να μη καταλάβουν ότι θα χρεωθούν τον Αύγουστο με 1 ευρώ τη κιλοβατώρα. Εκ των υστέρων κι αφού η ΡΑΕ τούς ανάγκασε να αλλάξουν τον τρόπο εφαρμογής των εκπτώσεων, ανακοίνωσαν έκπτωση για τον Αύγουστο 0.25Ε/kwh

Πρέπει να ανεβάσεις το λογαριασμό μπρος πίσω χωρίς τα στοιχεία σου, να δούμε τι εκπτώσεις σου έδωσαν ή αν τις έφαγαν εντελώς... και τι γίνεται με την εγγύηση. Όσο για τη ρήτρα αναπροσαρμογής τα έχουμε ξαναπεί, τη χρέωναν με καθυστέρηση 2 μηνών δήθεν επειδή αργούσε να ανακοινώσει τα στοιχεία ο ΑΔΜΗΕ. Κάνε αναζήτηση 'ΑΔΜΗΕ' για να διαβάσεις παλιές σελίδες.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vpanos1 είπε

εγω ειμαι σε επαγγελματικο τιμολογιο ηρων

στις 20/10 τους εστειλα το ΕΝΤΥΠΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ για την χαμηλη πιστωση τεμ

και σημερα μου απαντησαν το παρακατω

Αγαπητέ πελάτη,

Σε συνέχεια του αιτήματος σας, σας ενημερώνουμε ότι έχουν γίνει κάποιες εξαγγελίες από την Πολιτεία, ωστόσο έως σήμερα δεν έχει εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), η οποία θα προβλέπει τους όρους και προϋποθέσεις εφαρμογής της πρόσθετης επιδότησης στους δικαιούχους.

Ασφαλώς, μόλις εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ και εφόσον πληροίτε τις σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, η ΗΡΩΝ θα σας πιστώσει άμεσα την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιούστε, όπως άλλωστε η Εταιρεία μας κάνει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή της εφαρμογής τους.  

Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής ανακοινώσεις της Πολιτείας, δικαιούχοι της πρόσθετης επιδότησης θα είναι και επιχειρήσεις που λειτουργούν ως αρτοποιεία με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας 1071και οι επαγγελματικές παροχές ≤35kva.

τωρα κανω καταγγελία στη ραε?

Πολύ ανησυχητική απάντηση. Κάποιοι έλεγαν ότι είναι εντολή από το υπουργείο και δεν παίζει να μην το τηρήσουν οι πάροχοι κι ας μην βγαίνει σε φεκ (η εξτρα επιδότηση). Τώρα βλέπουμε ξεκάθαρα ότι ο ήρων δεν σκοπεύει ποτέ να δώσει την έξτρα επιδότηση μέχρι να βγει σε ΚΥΑ.... Κι αν σκεφτώ ότι και για το Νοέμβριο ο υπουργός διαχώρισε τις επιδοτήσεις για επιχειρήσεις ως 35kva θα πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Πολύ ανησυχητική απάντηση. Κάποιοι έλεγαν ότι είναι εντολή από το υπουργείο και δεν παίζει να μην το τηρήσουν οι πάροχοι κι ας μην βγαίνει σε φεκ (η εξτρα επιδότηση).

εγώ το έλεγα

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Τώρα βλέπουμε ξεκάθαρα ότι ο ήρων δεν σκοπεύει ποτέ να δώσει την έξτρα επιδότηση μέχρι να βγει σε ΚΥΑ...

θα τη δώσει μέσω ΡΑΕ , δε μπορεί να κάνει διαφορετικά , η μόνη περίπτωση είναι να μη δώσει κανένας πάροχος ομαδικά που δεν παίζει (τουλάχιστον όχι ακόμα , δεν ξέρω μελλοντικά)

50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό που έλεγα τόσο καιρό και δε με άκουγε ο κοράκιος. 😝

βάρα αλύπητα 😂

θα δούμε τις χρεώσεις όσων ξεμείναν στην ελπέδισον , νομίζω ευτυχώς εδώ όλοι φύγαν άρα θα φανεί στους τελικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Απ'τη στιγμή που εσύ έφυγες τον Σεπτέμβριο, δίνεις πίσω τη προκαταβολή που πήρες.

Άλλαξε η εκπροσώπηση 11/10, οπότε αυτό δεν παίζει. Ή παίζει και πολύ απλά πάνε να το κλέψουν.

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πρέπει να ανεβάσεις το λογαριασμό μπρος πίσω χωρίς τα στοιχεία σου, να δούμε τι εκπτώσεις σου έδωσαν ή αν τις έφαγαν εντελώς... και τι γίνεται με την εγγύηση.

Θα το προσπαθήσω γιατί έχω καραφλιασει.

Εδώ εμφανίζουν τον προηγούμενο έναντι απλήρωτο, ενώ τον έχω πληρώσει, τι να λέμε. Και αντί να αφαιρείται, προστίθεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...