Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα, 

παρακάτω οι λογαριασμοί από το "πέρασμα" για λίγο στον ήρων με το δώρο 50€.

είναι σωστά ή το έφαγαν το 50αρικό όπως είχε τύχει σε κάποιους τον προηγούμενο καιρό. Στον πρώτο λογαριασμό φαίνεται ξεκάθαρα μετά μπερδεύτηκα.

1ος Λογαριασμός εκκαθαριστικός

Αναφορά σε κείμενο

2ος Λογαριασμός έναντι με ένδειξη 

Αναφορά σε κείμενο

3ος Λογαριασμός τελικός 

Αναφορά σε κείμενο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekans είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω elpe smart, αξίζει να παω στο bright up;

Όσο παίζουν δώρα,συμφέρει περισσότερο ο τουρισμός. Τώρα τι θα γίνει στο μέλλον δύσκολο να το προβλέψουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ekans είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω elpe smart, αξίζει να παω στο bright up;

Το bright up είναι σταθερό άρα έχει εξάμηνη δέσμευση συνεπώς δεν μπορείς να αλλάζεις πάροχο όποτε θέλεις. Ωστόσο αν δεν επιθυμείς να ασχολείσαι με τις τιμές του ρεύματος κάθε μήνα και με τον τουρισμό είναι ένα από τα καλύτερα σταθερά με 0,089kwh (9,90€ πάγιο) και δώρα 125€ (με επιστροφή από άλλο πάροχο) μηδενίζοντας τα πάγια.

Επεξ/σία από vklon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες!

Απο 26/4 εκπροσωπούμαι απο ελπε (προηγουμένως βολτον). Πσρολα αυτα μου ηρθε εναντι απο βολτον για το διαστημα που εχω φυγει (!!). Προφανως δεν εχουν λαβει τελικες ενδειξεις ακομα για να βγαλουν τελικο 

 

Δεν εχω πληρωσει ακομα, περιμενω μεχρι 16/6 που ειναι η τελικη ημερομηνια πληρωμης, μπας και βγει ο τελικος τους.

Το ερωτημα ειναι τι κανω?? Πρεπει να το πληρωσω? (Το ποσο ειναι πολυ μεγαλυτερο της πραγματικης καταναλωσης)

Εχω στειλει εδω κ καμια 10αρια μερες κ αιτημα στο myrae, αλλα ακομα τιποτα

 

Τα φωτα σας πλιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, paranoid_android said:

Καλησπέρα παίδες!

Απο 26/4 εκπροσωπούμαι απο ελπε (προηγουμένως βολτον). Πσρολα αυτα μου ηρθε εναντι απο βολτον για το διαστημα που εχω φυγει (!!). Προφανως δεν εχουν λαβει τελικες ενδειξεις ακομα για να βγαλουν τελικο 

 

Δεν εχω πληρωσει ακομα, περιμενω μεχρι 16/6 που ειναι η τελικη ημερομηνια πληρωμης, μπας και βγει ο τελικος τους.

Το ερωτημα ειναι τι κανω?? Πρεπει να το πληρωσω? (Το ποσο ειναι πολυ μεγαλυτερο της πραγματικης καταναλωσης)

Εχω στειλει εδω κ καμια 10αρια μερες κ αιτημα στο myrae, αλλα ακομα τιποτα

 

Τα φωτα σας πλιζ

Δες το comment του atom και την απαντηση μου... και θα έχεις πλήρη εικόνα για το πιθανό μπάχαλο που θα σου προκύψει.

Mέσω myRAE λύνονται τα προβλήματα αλλά αργά και βασανιστικά... είναι τόσο σίγουροι πως τα έχουν κάνει όλα σωστά, που δε μπαίνουν καν στο κόπο να ξανακοιτάξουν τους λογαριασμούς... πάτησα 2 φορές κόκκινο ζητώντας να τα ξανακοιτάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, armenistis1980 said:

Oι τιμή του ρεύματος πως πάει ρε παιδιά τώρα που φάγαμε το 1ο δεκαήμερο?

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Επιλέγεις τη περίοδο που θες και σου βγάζει μέσο όρο. 93 είναι μέχρι στιγμής.

Βάζεις 93 στο excel του κοράκιου ή 0.093 στο excel του doom, και βλέπεις τα αποτελέσματα τελικών τιμών.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, physnik said:

@ekrepali Δηλαδή τόσο κακό το θεωρείτε το yellow;

Με δεδομένο ότι η παραμονή θα είναι μόνο ένα πέρασμα. 

Είπα εγώ ότι είναι κακό το yellow?

1 hour ago, st@kas said:

 

είναι σωστά ή το έφαγαν το 50αρικό 

Eκκαθαριστηκε σωστά στον 1ο λογαριασμό, δεν το έφαγαν. Τα υπόλοιπα βαριεμαι να τα κοιτάξω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είπα εγώ ότι είναι κακό το yellow?

Απλά επειδή είπες αν θέλω να πάω, ελεύθερα.

Και επειδή δεν έπαιρνα μια απάντηση σχετικά με το benefit vs yellow one.

Οπότε, υπέθεσα ότι με αυτές τις επιλογές δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί ή εμμέσως να κάνω "ό,τι με φωτίσει ο θεος". 

Στο γραπτό λόγο μερικές φορές δεν είναι πλήρως αντιληπτό το ύφος. Αλλά ξεκάθαρα, όχι. Δεν είπες. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δες το comment του atom και την απαντηση μου... και θα έχεις πλήρη εικόνα για το πιθανό μπάχαλο που θα σου προκύψει.

Mέσω myRAE λύνονται τα προβλήματα αλλά αργά και βασανιστικά... είναι τόσο σίγουροι πως τα έχουν κάνει όλα σωστά, που δε μπαίνουν καν στο κόπο να ξανακοιτάξουν τους λογαριασμούς... πάτησα 2 φορές κόκκινο ζητώντας να τα ξανακοιτάξουν.

Το είδα ομως και παλι δεν κατάλαβα στην πράξη τι πρεπει να κάνω.

Μπορω να αφησω απληρωτο τον εναντι?

Ο δεδδηε που ειχα ρωτησει μου ειχε πει να μην ασχοληθω με αυτον τον λογαριασμο, αφου δεν 'ισχυει'. Αλλα φοβαμαι στην πραξη, αν μεινει απληρωτος μηπως μου κοψουν το ρευμα πχ.

Να ξανακανω αιτημα myrae? Οχι τπτ αλλο αλλα σχεδον εφτασε η καταληκτικη ημ.πληρωμης του λογαριασμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, physnik said:

Απλά επειδή είπες αν θέλω να πάω, ελεύθερα.

Και επειδή δεν έπαιρνα μια απάντηση σχετικά με το benefit vs yellow one.

 

 

 

Το benefit που το είχα τσεκαρει με ΤΕΑ 100 ήταν φτηνότερο από το yellow. Και τα 2 με την επιφύλαξη παραπάνω... αν το 6μηνο μετράει από τον χρόνο απόδοσης του παλιού 50αρικο η απο τη λήξη εκπροσώπησης. Μάλλον ο χρόνος απόδοσης μετράει αλλά τα έχουμε δει όλα  με τον Ήρων.

Με solar  generous παίρνεις 100% το 50ρικο και πληρώνεις τη κιλοβατώρα στην αρχική τιμή δηλαδή περίπου 0.16. Αγνοείς εκπτώσεις κλπ καθώς ό,τι έκπτωση πάρεις θα την επιστρέψεις.

Διαλέγεις και παίρνεις.

46 minutes ago, paranoid_android said:

 

Ο δεδδηε που ειχα ρωτησει μου ειχε πει να μην ασχοληθω με αυτον τον λογαριασμο, αφου δεν 'ισχυει'. Αλλα φοβαμαι στην πραξη, αν μεινει απληρωτος μηπως μου κοψουν το ρευμα πχ.

Να ξανακανω αιτημα myrae? Οχι τπτ αλλο αλλα σχεδον εφτασε η καταληκτικη ημ.πληρωμης του λογαριασμου

Τα έγραψα τη περασμένη βδομάδα...

Edit: To βρήκα 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το benefit που το είχα τσεκαρει με ΤΕΑ 100 ήταν φτηνότερο από το yellow. Και τα 2 με την επιφύλαξη παραπάνω... αν το 6μηνο μετράει από τον χρόνο απόδοσης του παλιού 50αρικο η απο τη λήξη εκπροσώπησης. Μάλλον ο χρόνος απόδοσης μετράει αλλά τα έχουμε δει όλα  με τον Ήρων.

Με solar  generous παίρνεις 100% το 50ρικο και πληρώνεις τη κιλοβατώρα στην αρχική τιμή δηλαδή περίπου 0.16. Αγνοείς εκπτώσεις κλπ καθώς ό,τι έκπτωση πάρεις θα την επιστρέψεις.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Τα έγραψα τη περασμένη βδομάδα...

Edit: To βρήκα 

Βλέπω διαφωνείτε με τον doomnx ο οποιος υποστηριζε να μην πληρωθει ο εναντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ELPE smart και ήρθε η ώρα να κάνω μια αλλαγή προς ΗΡΩΝ και μετά πίσω (ή αλλού), άρα δεν υπολογίζω έκπτωση συνέπειας.

Θα έχω κατανάλωση περίπου 100-150 KWh τον επόμενο μήνα, ποιο πρόγραμμα να επιλέξω καλύτερα με econtract?

Το yellow free home που δεν έχει κ πάγιο αποτελέι καλή λύση για τη μικρή κατανάλωσή μου ή να πάω σε yellow one home?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...