Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, chocorellos είπε

αν πάω από elpe smart σε elpe bright up δικαιούμαι τα δώρα?

όχι, μόνο σε νέες συνδέσεις.

Επίσης οι αλλαγές εντός της ελπε που δοκίμασα 2-3 φορές είναι υπόθεση 1 λεπτού στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει κι άλλος πρόβλημα με την εφαρμογή της ζενιθ;

Έχω φτιάξει pin, με τα χίλια ζόρια αφού δεν αποθήκευε τα στοιχεία, αλλά δε λογκαρει ποτέ. Αν όμως βάλω λάθος pin το αναγνωρίζει και βγάζει σφάλμα.

Επίσης στο site δε βλέπω κάπου την επιλογή για καταχώρηση ενδείξεων μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, chocorellos είπε

αν πάω από elpe smart σε elpe bright up δικαιούμαι τα δώρα?

Όχι,πρέπει να κάνεις ταχυτουρισμο,αλλαγή παροχου δηλαδή και να επιστρέψεις σε elpedison.Με λίγη τύχη ίσως προλάβεις με econtract ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2024 στις 9:32 ΜΜ, ekrepali είπε

Επιστρέφουν τις παραπανίσιες χρεώσεις ρεύματος, κι από κάτω στα δημοτικά τέλη και ΕΡΤ μπαίνει μείον στις μέρες οπότε γίνεται κι εκεί πίστωση. Εκτός κι αν ξεχάσουν να επιστρέψουν τα δημοτικά τέλη, οπότε κάνεις μετά πάλι αμφισβήτηση για να βγει έκτακτος.

Μόλις τώρα(και ενώ υπάρχει ανοιχτό στη RAE το αίτημα) έβγαλε η VOLTON  τρεις λογαριασμούς, 2 εκκαθαριστικούς και έναν έναντι. Και οι 3 είναι αρνητικοί, συνολικό υπόλοιπο παροχής πλέον είναι 0€ (όπως πρέπει) από 139,54€ που ήταν με τον χαζό έναντι που είχαν βγάλει.
Δεν ανοίγουν ακόμα τα pdf ώστε να δω εάν υπάρχει χαρακτηρισμός ΤΕΛΙΚΟΣ σε έναν από αυτούς.

Επεξ/σία από armenistis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν μέχρι 12/23 στον ΉΡΩΝ και έχω εγγραφή στο myheron.

Τώρα που ξαναπάω, αν κάνω την αίτηση μέσα από το Myheron θα μπει το 50αρικο ή θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, physnik είπε

Ήμουν μέχρι 12/23 στον ΉΡΩΝ και έχω εγγραφή στο myheron.

Τώρα που ξαναπάω, αν κάνω την αίτηση μέσα από το Myheron θα μπει το 50αρικο ή θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Αν έχουν περάσει 6 μήνες από την μέρα που λάβατε το προηγούμενο 50€ θα το λάβετε, εάν όχι μόνο το solar δίνει 50€ χώρος περιορισμό.

Επεξ/σία από vklon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vklon είπε

Αν έχουν περάσει 6 μήνες από την μέρα που λάβατε το προηγούμενο 50€ θα το λάβετε, εάν όχι μόνο το solar δίνει 50€ χώρος περιορισμό.

Δεν ρωτάω για το εξάμηνο. Ήμουν από παλιά στον Ηρων και έφυγα Δεκ του 23. 

Ρωτάω αν συνδεθώ στο myheron και κάνω την αίτηση από εκει, αν θα μπει το 50αρι ή πρέπει να κάνω νέα εγγραφή;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Μόλις τώρα(και ενώ υπάρχει ανοιχτό στη RAE το αίτημα) έβγαλε η VOLTON  τρεις λογαριασμούς, 2 εκκαθαριστικούς και έναν έναντι. Και οι 3 είναι αρνητικοί, συνολικό υπόλοιπο παροχής πλέον είναι 0€ (όπως πρέπει) από 139,54€ που ήταν με τον χαζό έναντι που είχαν βγάλει.
Δεν ανοίγουν ακόμα τα pdf ώστε να δω εάν υπάρχει χαρακτηρισμός ΤΕΛΙΚΟΣ σε έναν από αυτούς.

Συνήθως έτσι κάνει η volton. Για 20 μέρες που ήμουν μου έβγαλε 3 λογαριασμούς έναν έναντι στην αρχή και 2 εκκαθαριστικούς-τελικούς με πιστώσεις, είτε δημοτικά τέλη η αλλά λάθη που διόρθωνε. Συνήθως τους στέλνουν και σε mail με επισυναπτόμενο το pdf. Δες από εκεί εάν δεν φαίνονται από την ιστοσελίδα

2 λεπτά πριν, physnik είπε

Δεν ρωτάω για το εξάμηνο. Ήμουν από παλιά στον Ηρων και έφυγα Δεκ του 23. 

Ρωτάω αν συνδεθώ στο myheron και κάνω την αίτηση από εκει, αν θα μπει το 50αρι ή πρέπει να κάνω νέα εγγραφή;

Εγώ κάνω την αίτηση έχοντας κάνει αποσύνδεση από την εφαρμογή πρώτα και μετά επιλέγω e-contract 

Επεξ/σία από vklon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, physnik said:

Δεν ρωτάω για το εξάμηνο. Ήμουν από παλιά στον Ηρων και έφυγα Δεκ του 23. 

Ρωτάω αν συνδεθώ στο myheron και κάνω την αίτηση από εκει, αν θα μπει το 50αρι ή πρέπει να κάνω νέα εγγραφή;

Δε κάνεις νέα εγγραφή. Συνδέεσαι και διαλέγεις πάλι.

Και εξηγούμε για πολλοστή φορά πως αν επιλέξεις το Yellow δε θα σου δώσουν 50άρικο, γιατί δεν έχουν περάσει 6μηνο απ'τη τελευταία εκπροσώπηση. Κάνε αίτηση στο Solar Generous (θα πληρώσεις τη κιλοβατώρα στην αρχική τιμή δηλαδή περίπου 0.16). Μόλις κάψεις 300kw φύγε.

Όχι περαιτέρω ερωτήσεις και σκαλίσματα σε τηλέφωνα και chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε κάνεις νέα εγγραφή. Συνδέεσαι και διαλέγεις πάλι.

Και εξηγούμε για πολλοστή φορά πως αν επιλέξεις το Yellow δε θα σου δώσουν 50άρικο, γιατί δεν έχουν περάσει 6μηνο απ'τη τελευταία εκπροσώπηση. Κάνε αίτηση στο Solar Generous (θα πληρώσεις τη κιλοβατώρα στην αρχική τιμή δηλαδή περίπου 0.16). Μόλις κάψεις 300kw φύγε.

Όχι περαιτέρω ερωτήσεις και σκαλίσματα σε τηλέφωνα και chat.

Για μια στιγμή... 

Πριν φύγω για ΕΛΠΕ τέλος Δεκέμβρη, ήμουν στον Ηρων πάνω από 2 χρόνια. 50αρικο είχα πάρει τότε. Τα παλιά τα χρόνια...

Μας ενδιαφέρει η εκπροσώπηση γενικά πότε έληξε ή αν πήρα 50αρικο το τελευταίο εξάμηνο;

Επίσης. Γιατί να κάψω 300; Αφού τα 50 αφαιρούνται από το σύνολο. Ή δεν το πήρα γραμμή και το άλλαξε και τρώει το 50αρι  μόνο από τις ανταγωνιστικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, physnik said:

 

Μας ενδιαφέρει η εκπροσώπηση γενικά πότε έληξε ή αν πήρα 50αρικο το τελευταίο εξάμηνο;

 

  Άγνωστο από πότε μετράνε το 6μηνο, δεν το έχουμε δει στο πράξη.

2 minutes ago, physnik said:

Γιατί να κάψω 300; Αφού τα 50 αφαιρούνται από το σύνολο. Ή δεν το πήρα γραμμή και το άλλαξε και τρώει το 50αρι  μόνο από τις ανταγωνιστικές;

Για λόγους ευκολίας το λέμε για να μη κάνουμε παραδείγματα που περιλαμβάνουν δημοτικά τέλη και ρυθμιζόμενες, γιατί άλλος έχει ακριβά τέλη, άλλος φτηνά... άλλος πληρώνει ρυθμιζόμενες, άλλος έχει ΚΟΤ κλπ. Εννοείται αν ξέρεις να τα υπολογίζεις όλα αυτά έστω στο περίπο, φεύγεις και νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Specs είπε

Μιας κ ηρθε το συμβολαιο, το ποσταρω το τμημα που μας ενδιαφερει.

Αφορα τα 50e δωρο εγγραφης ΜΟΝΟ μεσω e-contract του Ηρωνα...

1062024111150.jpg.52270768665c8a6aa19ef84d1300ff93.jpg

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ναι στο είπα πριν, το yellow έχει όρο να μην έχεις πάρει 50ρικο το προηγούμενο 6μηνο

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Άγνωστο από πότε μετράνε το 6μηνο, δεν το έχουμε δει στο πράξη.

Εδώ το συζητούσατε.

Λέει να μην έχει λάβει "Δώρο Εγγραφής" κατά τους τελευταίους 6 μήνες. Δεν μιλάει γενικά για εκπροσώπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, physnik said:

Εδώ το συζητούσατε.

Λέει να μην έχει λάβει "Δώρο Εγγραφής" κατά τους τελευταίους 6 μήνες. Δεν μιλάει γενικά για εκπροσώπηση.

Έτσι το γράφει στους όρους. Το θέμα είναι τι έχει πατήσει στη μηχανογράφηση ο προγραμματιστής. Αυτό δεν το έχουμε δει στη πράξη γιατί δεν έχει βγει κάποιος λογαριασμός ακόμα. Αν θες να κάνεις το πείραμα και να πας στο yellow, ελεύθερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έτσι το γράφει στους όρους. Το θέμα είναι τι έχει πατήσει στη μηχανογράφηση ο προγραμματιστής. Αυτό δεν το έχουμε δει στη πράξη γιατί δεν έχει βγει κάποιος λογαριασμός ακόμα. Αν θες να κάνεις το πείραμα και να πας στο yellow, ελεύθερα.

Για τη μηχανογράφηση του ηρων έχεις δίκιο.

Ε αφού το γράφει στους όρους. Με το έναν (τον καλό) ή με τον άλλον (τον κακό) τρόπο θα το δώσουν. 

Και ας ρωτήσω πάλι.

Benefit (ex-post) ή one (ex-ante) για να μην έχουμε εκπλήξεις;

Το solar μου φαίνεται σχετικά πολύπλοκο. Όχι, λίγο απο δω, λίγο Ε.ΝΑ. απο κει. Όχι, αν φυγεις δεν έχει έκπτωση, συνέπεια και δεν ξέρω τι άλλο. Δεν μας έφταναν όλα τα άλλα με τα ΜΤΑ, ΤΕΑ, ΣΕΑ, ΜΕΑ, θα έχουμε να υπολογίζουμε κι άλλα.

Θα το δουλέψουμε στο τέλος το 50αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...