Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η κατασταση ειναι τραγικη
αν εγω με μικρες καταναλωσεις
ο λογαριασμος απο 40 με ενα-δυο "λαθακια" γινεται 125....
φαντασου τι γινεται στις μεγαλες καταναλωσεις....

και τι ποσοστο των καταναλωτων μπορουν ή ειναι διατεθιμενοι να αναλυσουν τεμ και kwh...

α δε σας τα πα φιλος αγγλια
10.327p per kWh = 0,12 euro η kwh

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@vlavhs Όταν κάνεις αίτηση για επαγγελματική παροχή ζητάνε αντίγραφο απ'την έναρξη στην εφορία, όπου αναγράφεται ο κωδικός δραστηριότητας. Επιπλέον λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου (αν παραμένει ίδιο το όνομα) ή αντίγραφο του μισθωτηρίου αν αλλάζει όνομα η παροχή. Δε γίνεται να πάει ο λογαριασμός σε συγγενικό ΑΦΜ. Μόνο με διακανονισμό θα γλύτωνε τη διακοπή αλλά και πάλι θα είχε πρόβλημα αν έχανε τη προθεσμία εξόφλησης των δόσεων. Απ'τη στιγμή που ο πάροχος έστειλε αίτημα διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ, έχω την εντύπωση ότι πλέον δεν υπάρχει δυνατότητα διακανονισμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...δεν έχει παρά να πάρει σβάρνα τους παρόχους (οι γονείς του βασικά), μπας και δεχτεί κανένας (χλωμό, όχι γιατί κόπτονται για τον ανταγωνιστή, αλλά επειδή φοβούνται για την πάρτη τους. Δεν αποκλείεται να ζητήσουν τρελλή εγγύηση...).

Κατά τ' άλλα, ακόμη κι αν γλυτώσει έτσι το κόψιμο του ρεύματος, θα συνεχίσει να κινδυνεύει "δικαστικά" (έστω κι αν αυτό θα πάρει καιρό). Συνεπώς το καλύτερο που έχει να κάνει είναι διακανονισμό. Και να βάλει σε μια τάξη την επιχείριση, γιατί έτσι όπως το πάει,,,,,,,,,,,

 

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@vlavhs Όταν κάνεις αίτηση για επαγγελματική παροχή ζητάνε αντίγραφο απ'την έναρξη στην εφορία, όπου αναγράφεται ο κωδικός δραστηριότητας. Επιπλέον λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου (αν παραμένει ίδιο το όνομα) ή αντίγραφο του μισθωτηρίου αν αλλάζει όνομα η παροχή. Δε γίνεται να πάει ο λογαριασμός σε συγγενικό ΑΦΜ. Μόνο με διακανονισμό θα γλύτωνε τη διακοπή αλλά και πάλι θα είχε πρόβλημα αν έχανε τη προθεσμία εξόφλησης των δόσεων. Απ'τη στιγμή που ο πάροχος έστειλε αίτημα διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ, έχω την εντύπωση ότι πλέον δεν υπάρχει δυνατότητα διακανονισμού...

Παιδιά τι να πω ευχαριστώ και τους 2 για το χρόνο σας να απαντήσετε. Και εγώ χωρίς να έχω ιδέα από αυτά δεν μπορούσα να πιστέψω ότι θα είναι έτσι αέρα πατέρα η αλλαγή στο όνομα στο ρεύμα, σε άλλο πάροχο με την υπαρχουσα κατάσταση.

Μου λύσατε τις απορίες μου, ελπίζω να γίνει κάτι και να έχετε άδικο, αλλά δεν το βλέπω. 

Ευχαριστώ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Καλά θυμάμαι λοιπόν από ένα γνωστό που έδεινε ενδείξεις. Ο ΗΡΩΝ δε λειτουργεί με το σύστημα της WE, αλλά με το σύστημα της ΔΕΗ.

Δηλαδή δείνεις ενδείξεις και χρεώνεσαι έναντι... και στον εκκαθαριστικό σπάει αναλογικά.

Στην εποχή της ρήτρας τουλάχιστον που έδινα μετρήσεις δεν ίσχυε αυτό. Έβαζε μια «έναντι» ρήτρα στους έναντι βάσει ενδείξεων μου και στον εκκαθαριστικό έκανε εκκαθάριση της ρήτρας ανά μήνα βάσει των μηνιαίων μετρήσεων που είχα δώσει.

βεβαια τώρα μπορεί να το δουλεύει αλλιώς θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μηνιαία κατανάλωση έως 500 κιλοβατώρες, η επιδότηση θα είναι 238 ευρώ ανά μεγαβατώρα. Η επιδότηση αφορά σε όλα τα νοικοκυριά, για κύριες και μη κατοικίες, χωρίς εισοδηματικά κριτήρια και ανεξαρτήτως παρόχων. Απορροφάται έτσι το 90% της αύξησης. 

Για κατανάλωση από 501 έως 1000 κιλοβατώρες, η επιδότηση είναι 188 ευρώ ανά μεγαβατώρα. Σε περίπτωση που ένα νοικοκυριό μειώσει την κατανάλωση κατά 15% σε σχέση με πέρυσι, θα έχει μπόνους, αφού η επιδότηση αυξάνεται κατά 50 ευρώ ανά μεγαβατώρα. 

Για κατανάλωση από 1000 και κιλοβατώρες και πάνω, η επιδότηση θα είναι 50 ευρώ ανά μεγαβατώρα.

Σε ό,τι αφορά στα νοικοκυριά που έχουν μπει στο Κοινωνικό Τιμολόγιο, η επιδότηση θα είναι 286 ευρώ ανά μεγαβατώρα και, όπως είπε ο Κώστας Σκρέκας, απορροφάται το 100% της αύξησης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Στην εποχή της ρήτρας τουλάχιστον που έδινα μετρήσεις δεν ίσχυε αυτό. Έβαζε μια «έναντι» ρήτρα στους έναντι βάσει ενδείξεων μου και στον εκκαθαριστικό έκανε εκκαθάριση της ρήτρας ανά μήνα βάσει των μηνιαίων μετρήσεων που είχα δώσει.

Άλλα σε σένα, αλλά στον άλλον συμφορουμήτη που είχε σταθερό τιμολόγιο. Δε βγαίνει άκρη... θα δούμε στη πράξη όταν έρθει η ώρα (καλό Φλεβάρη) ή όταν κάποιος πάρει τελικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nikosbt είπε

Για μηνιαία κατανάλωση έως 500 κιλοβατώρες, η επιδότηση θα είναι 238 ευρώ ανά μεγαβατώρα. Η επιδότηση αφορά σε όλα τα νοικοκυριά, για κύριες και μη κατοικίες, χωρίς εισοδηματικά κριτήρια και ανεξαρτήτως παρόχων. Απορροφάται έτσι το 90% της αύξησης. 

Για κατανάλωση από 501 έως 1000 κιλοβατώρες, η επιδότηση είναι 188 ευρώ ανά μεγαβατώρα. Σε περίπτωση που ένα νοικοκυριό μειώσει την κατανάλωση κατά 15% σε σχέση με πέρυσι, θα έχει μπόνους, αφού η επιδότηση αυξάνεται κατά 50 ευρώ ανά μεγαβατώρα. 

Για κατανάλωση από 1000 και κιλοβατώρες και πάνω, η επιδότηση θα είναι 50 ευρώ ανά μεγαβατώρα.

Σε ό,τι αφορά στα νοικοκυριά που έχουν μπει στο Κοινωνικό Τιμολόγιο, η επιδότηση θα είναι 286 ευρώ ανά μεγαβατώρα και, όπως είπε ο Κώστας Σκρέκας, απορροφάται το 100% της αύξησης. 

με λιγα λογια οι τιμες υποτιθεται κατεβηκαν πολυ.. αλλα τελικα εμεις θα πληρωσουμε παραπανω!! απο 0.14 προτεργια παει 0.16!!! 0,395 - 0.238 + φπα  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nikosbt είπε

Για μηνιαία κατανάλωση έως 500 κιλοβατώρες, η επιδότηση θα είναι 238 ευρώ ανά μεγαβατώρα. Η επιδότηση αφορά σε όλα τα νοικοκυριά, για κύριες και μη κατοικίες, χωρίς εισοδηματικά κριτήρια και ανεξαρτήτως παρόχων. Απορροφάται έτσι το 90% της αύξησης. 

Για κατανάλωση από 501 έως 1000 κιλοβατώρες, η επιδότηση είναι 188 ευρώ ανά μεγαβατώρα. Σε περίπτωση που ένα νοικοκυριό μειώσει την κατανάλωση κατά 15% σε σχέση με πέρυσι, θα έχει μπόνους, αφού η επιδότηση αυξάνεται κατά 50 ευρώ ανά μεγαβατώρα. 

Για κατανάλωση από 1000 και κιλοβατώρες και πάνω, η επιδότηση θα είναι 50 ευρώ ανά μεγαβατώρα.

Σε ό,τι αφορά στα νοικοκυριά που έχουν μπει στο Κοινωνικό Τιμολόγιο, η επιδότηση θα είναι 286 ευρώ ανά μεγαβατώρα και, όπως είπε ο Κώστας Σκρέκας, απορροφάται το 100% της αύξησης. 

Σε συνέχεια αυτού, αξίζει να αναφερθεί το παρακάτω (κάποιοι το επισήμαναν εδώ πριν λίγους μήνες) και τα συμπεράσματα δικά σας για το ποιος πληρώνει την επιδότηση:

https://www.in.gr/2022/10/27/economy/oikonomikes-eidiseis/ilektriki-energeia-kryfes-ayksiseis-stous-logariasmous-nea-ptosi-tis-katanalosis/

"Η σχετική ανακοίνωση του Κώστα Σκρέκα είχε γίνει τον περασμένο Αύγουστο και η επιβάρυνση των νοικοκυριών έρχεται προκειμένου να συγκεντρωθούν πόροι για τη συνέχιση της επιδοματικής πολιτικής της κυβέρνησης χωρίς να απαιτείται η χρηματική στήριξη του κρατικού προϋπολογισμού. Με την αύξηση των ΥΚΩ που θεσπίζεται από την τροπολογία, η κυβέρνηση επιδιώκει να αντλήσει από τα νοικοκυριά και τις επιχειρήσεις 300 εκ. ευρώ. Αυτά τα ποσά μέσω του Μόνιμου Μηχανισμού Αντιστάθμισης Κινδύνου θα αποτελούν το νέο κουμπαρά για τις επιδοτήσεις των λογαριασμών ρεύματος."

ή αλλιώς Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akaloith είπε

η κατασταση ειναι τραγικη
αν εγω με μικρες καταναλωσεις
ο λογαριασμος απο 40 με ενα-δυο "λαθακια" γινεται 125....
φαντασου τι γινεται στις μεγαλες καταναλωσεις....

και τι ποσοστο των καταναλωτων μπορουν ή ειναι διατεθιμενοι να αναλυσουν τεμ και kwh...

α δε σας τα πα φιλος αγγλια
10.327p per kWh = 0,12 euro η kwh

Παραμυθια λεει ο φιλος σου. Αυτη ειναι η τιμη του ΦΑ στο ΗΒ. Το ρευμα, αυτη τη στιγμη και αν δε το αλλαξει ο Σουνακ, ειναι στις 34 πενες (δηλαδη καπου στα 40 σεντς του ευρω)

https://energysavingtrust.org.uk/what-is-the-october-prize-freeze/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios εννοειται οτι θα μας βαλεις και την επιδοτηση Νοεμβριου γιατι δεν μας εμαθαν στο σχολειο αφαιρεση  θειε ε?

και μη ξεχασεις να βαλεις και για οσους θα εχουν μειωμενη καταναλωση την εξτρα επιδοτηση ε θειε?

και δεν πιστευω να εξαφανιστεις για ολο το 3μερο ε θειε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Παραμυθια λεει ο φιλος σου. Αυτη ειναι η τιμη του ΦΑ στο ΗΒ. Το ρευμα, αυτη τη στιγμη και αν δε το αλλαξει ο Σουνακ, ειναι στις 34 πενες (δηλαδη καπου στα 40 σεντς του ευρω)

https://energysavingtrust.org.uk/what-is-the-october-prize-freeze/

Ακριβώς, να λέτε και ευχαριστώ για τις επιδοτήσεις που βγαίνει 0.15-0.16. Μη ξεχνάς και το πάγιο ΗΒ είναι πλέον 20+ το μήνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη ερώτηση ,Σε σπίτι που ενοικιαστήκε τον προηγούμενο μήνα δηλαδή , πως θα μετρήσει η πτώση κατανάλωσης ? Σε σχέση με τον περσινό ιδιοκτήτη ?αν ναι   Ο περσινός ιδιοκτήτης έλειπε όλο τον χρόνο και είχε μηδενική κατανάλωση..., Δεύτερον κάποιος που τις έχει όλες τις συσκευές  οικονομίας , και καίει παράδειγμα 130 κιλοβατώρες τον μήνα , πως θα κάνει μείωση κατανάλωσης αν για παράδειγμα και πέρσυ έκαιγε 130 τον μήνα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι σε επαγγελματικο τιμολογιο ηρων

στις 20/10 τους εστειλα το ΕΝΤΥΠΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ για την χαμηλη πιστωση τεμ

και σημερα μου απαντησαν το παρακατω

Αγαπητέ πελάτη,

Σε συνέχεια του αιτήματος σας, σας ενημερώνουμε ότι έχουν γίνει κάποιες εξαγγελίες από την Πολιτεία, ωστόσο έως σήμερα δεν έχει εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), η οποία θα προβλέπει τους όρους και προϋποθέσεις εφαρμογής της πρόσθετης επιδότησης στους δικαιούχους.

Ασφαλώς, μόλις εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ και εφόσον πληροίτε τις σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, η ΗΡΩΝ θα σας πιστώσει άμεσα την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιούστε, όπως άλλωστε η Εταιρεία μας κάνει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή της εφαρμογής τους.  

Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής ανακοινώσεις της Πολιτείας, δικαιούχοι της πρόσθετης επιδότησης θα είναι και επιχειρήσεις που λειτουργούν ως αρτοποιεία με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας 1071και οι επαγγελματικές παροχές ≤35kva.

τωρα κανω καταγγελία στη ραε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Ξεκινώντας, ο πάροχος πρέπει να προυπολογίσει και να εξασφαλίσει το κόστος του για τον μήνα αναφοράς π.χ. Οκτώβριος

Τα συμβόλαια CFD, διαπραγραγματεύονταν έναντι 470-480€ (έφτασαν και τα 650€ σε κάποια φάση) για τον μήνα Οκτώβριο. Έστω λοιπόν πως είτε εξασφαλίζει το κόστος της ενέργειας μέσω future 480€.

Το κόστος της λιανικής του είναι 480 + 25(ΛΠ1,2,3, ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ) (*) απώλειες = περίπου 595€ βάλε και το εμπορικό περιθώριο πάς στα 610€. Κόστος λοιπόν για να σου πουλήσει ρεύμα τον Οκτώβριο είναι 595€. 

Από αυτά τα 430 τα πληρώνει το κράτος (και τα γλυτώνεις εσύ) και τα υπόλοιπα τα πληρώνεις εσύ. 

Προφανώς, υπάρχουν πάροχοι που δεν αγοράζουν CFD και βασίζονται σε εκτιμήσεις (επάνω στα CFD που δεν αγοράζουν). Εκεί λοιπον κάποιοι έχασαν τον Αύγουστο και κάποιοι κέρδισαν τους επόμενους μήνες. Εάν όμως είχαν πέσει εκτός προβλέψεων αυτοί θα πλήρωναν το μάρμαρο. Τα υπερκέρδη από αυτήν την "βλακεία" με την δημοσίευση τιμής θα φορολογηθούν να είσαι σίγουρος. Την βλακεία με την κατάργησης της ρήτρας δεν ξέρω ποιος θα πληρώσει. 

 

 

 

Στη δήλωση ότι 

"Από αυτά τα 430 τα πληρώνει το κράτος (και τα γλυτώνεις εσύ) και τα υπόλοιπα τα πληρώνεις εσύ.

θα παρατηρήσω ότι τα 430 πάλι εγω τα πληρώνω έμμεσα μέσα από την φορολογία μου. Αρα το σύνολο πάλι από εμένα φεύγει. Φυσικά με εμένα εννοώ όλους μας που πληρώνουμε φόρους.

Επιπλέον θα παρατηρήσω τα εξής:

α. Υπερκέρδη κάνει κάποιος πάνω από εμένα και πέρα από το κράτος. Τώρα αυτός είναι ο ΠΑΡΟΧΟΣ ή ο Future - ας εξαρτάται από την περίπτωση. Με απλά λόγια από εμένα-εμάς φεύγουν τα λεφτά και ταξιδεύουν προς κάποιον ΙΔΙΩΤΗ.

β. Για την "σίγουρη" όπως λές φορολόγηση θα σου απαντήσω ότι όσοι πάροχοι πήραν future (δεν ξέρω πόσοι είναι) ΔΕΝ θα πληρώσουν σχεδόν τίποτε αφού το κόστος τους θα είναι υψηλό. Τα φράγκα τελικά που έβγαλε κάποιος πέρα (λέγε με future) από τον ΠΑΡΟΧΟ ΧΑΘΗΚΑΝ πέρα από τον ορίζοντα της κυβέρνησης!!! Δεν θα φορολογηθούν από καμία Ελληνική κυβέρνηση.

γ. Με την λογική αγοράζει ο εκάστοτε πάροχος futures για να έχει εξασφαλισμένη τιμή (αν και την καταλαβαίνω) αναρωτιέμαι τι τους θέλουμε τους παρόχους; Δεν εξυπηρετούν κανέναν καθώς είναι ενδιάμεσοι χωρίς προστιθέμενη αξία στην ενέργεια. Αρα πρέπει να κλείσουν. Αν μάλιστα αναλογιστούμε ότι πολλοί (οι περισσότεροι) είναι χειρότερα οργανωμένοι από τη ΔΕΗ και όπως διαβάζουμε εδώ με χίλια απατεωνίστικα τερτίπια προσπαθούν να μας κλέψουν (βλέπε ΕΛΠΕγδυσον κλπ) τότε  πρέπει να κλείσουν χτες. ΜΟΝΟ όσοι πάροχοι πουλάνε ρεύμα που παράγουν έχουν ΘΕΣΗ στην αγορά. ΟΛΟΙ οι άλλοι είναι ενδιάμεσοι δηλ. παράσιτα!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...