Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, myrmigki said:

Υπάρχει σε ισχύ πρόγραμμα του ΗΡΩΝ που δίνει ακόμη τα 50 € σε όσους ήταν πριν κανένα δίμηνο εκεί και έφυγαν; Ρωτάω, γιατί γνωστός ισχυρίστηκε ότι τα πήρε, ενώ είχε φύγει από ΗΡΩΝ πριν από δύο μήνες περίπου (Απρίλιο), για να πάει στην ELPEDISON και ξαναγύρισε τώρα (Ιούνιο). Δεν διευκρίνισε εάν έγινε μέσω e-contract ή με άλλο τρόπο.

Yπηρχε το generous μέχρι πριν μερικές μέρες (χωρίς όρο για 6μηνο) και το ξηλωσαν. Τώρα έμεινε μόνο το solar generous, στο οποίο θα πληρώσεις την kw στην αρχική τιμή. Ο,τι έκπτωση πάρεις στην τιμή κιλοβατώρας την επιστρέφεις αν φύγεις. Αλλά με το 50αρι θα είσαι κομπλέ. Μην το σκαλίζεις με ερωτήσεις σε εκπροσώπους, μη ξηλωθεί κι αυτό.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα με ρολόι που έχει και ημερήσια και νυχτερινή μέτρηση με συμφέρει να μεταβώ από Ήρων σε ΕΛΠΕ bright up ή δεν θα χωρίζουν οι κιλοβατώρες για τις ΥΚΩ;

Επεξ/σία από Petross94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου ηρθε μηνυμα οτι απο 22/5 ειμαι Ηρων 

Μεχρι σημερα τα 50ε δωρο εχουν καλυφθει οποτε λεω να την κανω

Ιουνιο μεχρι τελος Ιουλιου θα καιω φουλ κλιματιστικα 

Λεω να παω ή βολτον με 500 free (τρίτη φορά) ή στο βολτον simple protect με τα 0,083 να βγει το καλοκαιρι  

ή ελπε με τα δωρα που δεν ξερω αν τα δωσουν (2 φορες δεν ειχα παρει επιταγη σκλαβενιτη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Petross94 είπε

Καλημέρα με ρολόι που έχει και ημερήσια και νυχτερινή μέτρηση με συμφέρει να μεταβώ από Ήρων σε ΕΛΠΕ bright up ή δεν θα χωρίζουν οι κιλοβατώρα για τις ΥΚΩ;

Για τις πρώτες 1600 κιλοβατώρες το τετράμηνο η ΥΚΩ είναι 0,0069 ευρώ ανά κιλοβατώρα. Εγώ που έχω και ημερήσιο και νυχτερινό τις χωρίζει και ποτέ δεν έχω πάει στην επόμενη κλίμακα για άνω των 1600 που είναι 0,05 λεπτά το ΥΚΩ ανά κιλοβατώρα. Τώρα το bright up είναι πιο φθηνό από το fix του ΗΡΩΝ και δίνει και πολλά δώρα αυτήν την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τωρα μου ηρθε μηνυμα οτι απο 22/5 ειμαι Ηρων 

Μεχρι σημερα τα 50ε δωρο εχουν καλυφθει οποτε λεω να την κανω

Ιουνιο μεχρι τελος Ιουλιου θα καιω φουλ κλιματιστικα 

Λεω να παω ή βολτον με 500 free (τρίτη φορά) ή στο βολτον simple protect με τα 0,083 να βγει το καλοκαιρι  

ή ελπε με τα δωρα που δεν ξερω αν τα δωσουν (2 φορες δεν ειχα παρει επιταγη σκλαβενιτη)

 

Καλημέρα,

 

Για τις επιταγές Σκλαβενίτη εννοείς ότι ήταν αναγραφόμενες στο συμβόλαιό σου και δεν τις έλαβες ή ότι δεν στις έδωσαν εξ αρχής?

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, messinia3 είπε

Καλημέρα,

 

Για τις επιταγές Σκλαβενίτη εννοείς ότι ληταν αναγραφόμενες στο συμβόλαιό σου και δεν τις έλαβες ή ότι δεν στις έδωσαν εξ αρχής?

Ηταν πριν 7-8 μηνες αυτο και δεν πρεπει να τις εγραφε στο συμβαλαιο 

Ειχα παρει τηλ 6-7 φορες λεγανε θα τη στειλουν και δεν ηρθε ποτε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2024 στις 8:52 ΠΜ, vklon είπε

Πάνε Volton για ένα μήνα που δίνει τις δωρεάν 500kwh αλλιώς ΗΡΩΝ για το πενηντάρικο αν δεν το έχεις πάρει τους τελευταίους 6 μήνες.

Το 50ρικο μπαίνει στον πρώτο λογαριασμο/αφαιρείται σταδιακά αναλόγως της κατανάλωσης (όπως με την elpedison που έχω) ή έχει κάποιον "κρυφό" όρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, chsam said:

Το 50ρικο μπαίνει στον πρώτο λογαριασμο/αφαιρείται σταδιακά αναλόγως της κατανάλωσης (όπως με την elpedison που έχω) ή έχει κάποιον "κρυφό" όρο;

Μπαίνει στο 1ο λογαριασμό και πιάνει όλη τη χρέωση του λογαριασμού (προμήθεια ρεύματος,.δημοτικά τέλη κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Ηταν πριν 7-8 μηνες αυτο και δεν πρεπει να τις εγραφε στο συμβαλαιο 

Ειχα παρει τηλ 6-7 φορες λεγανε θα τη στειλουν και δεν ηρθε ποτε

 

Κάνε αίτημα ΡΑΕ καθώς έχει περάσει πολύ καιρός 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, 1comment είπε

Οι πόντοι στο go4more που δίνει η ελπε αφορούν μόνο πιστωτική κάρτα ή και χρεωστική;

Eνεργή χρεωστική ή πιστωτική κάρτα εκδόσεως της Εθνικής Τράπεζας που συμμετέχει στο Πρόγραμμα.

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Η volton μου τα έχει κάνει ρόιδο σε μία από τις εκπροσωπήσεις του Μαρτίου. Πιο συγκεκριμένα, για εκπροσώπηση από 4/3/2024 έως και 3/4/2024 (30 ημέρες), έλαβα 1 έναντι αφού είχα φύγει, για 31 ημέρες εκπροσώπησης (4/3/2024 έως 4/4/2024) -πρώτο φάουλ:

Spoiler

image.png.6b4e7712e5a5385e980aa71bf0e4c6d6.png

image.png.867fa6606cb31af701cea07b57be0546.png

Στη συνέχεια έλαβα 2ο έναντι με ημερομηνίες εκπροσώπησης 4/4/2024 έως 4/5/2024 (!) άλλες 30 ημέρες -ενώ θυμίζω είχα φύγει ήδη από 3/4/2024- και με χρεώσεις δήμου κλπ 60 ημέρες (συν εγγύηση από το πουθενά) -δεύτερο φάουλ:

Spoiler

image.png.ee9f49a63eb04f14a12c41eb13955675.png

image.png.4bbf95027e5688e92efc00d3aace3bd9.png

Στη συνέχεια και έπειτα από τηλέφωνο και myrae, εκδίδουν έκτακτο που αφαιρεί ουσιαστικά 1 ημέρα ΔΤ, δηλαδή την 4/4/2024 που είχε χρεωθεί λανθασμένα στον πρώτο έναντι, αφού είχα φύγει την προηγούμενη ημέρα (3/4/2024). Φυσικά δεν αφαιρούν την εγγύηση, ούτε τις χρεώσεις Δήμου 30 ημερών από τον προηγούμενο έναντι -τρίτο φάουλ:

Spoiler

image.png.8b30e4f47563ad7a31729eec9446fa38.png

image.png.46ab6c5d1f5129af5eadea34c6d6952a.png

Την ίδια ημέρα εκδίδεται ο τελικός εκκαθαριστικός, ο οποίος μου φαίνεται αρκετά τσιμπημένος. Για την ακρίβεια μοιάζει σαν να "αγνοεί" τον πρώτο έναντι (που είχα φυσικά πληρώσει). Δεν μπορώ να βρω τι "μαγείρεμα" έχει γίνει, για αυτό και έχω ανεβάσει όλους τους λογαριασμούς, μήπως και καταφέρει κάποιος από τους experts και βγάλει άκρη.

Spoiler

Δεν με αφήνει να ανεβάσω άλλες φωτό, γιατί ξεπέρασα τα 2ΜΒ, θα ανεβάσω τον τελικό λογαριασμό σε νέο ποστ.

 

Μόλις τώρα, atom7 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Η volton μου τα έχει κάνει ρόιδο σε μία από τις εκπροσωπήσεις του Μαρτίου. Πιο συγκεκριμένα, για εκπροσώπηση από 4/3/2024 έως και 3/4/2024 (30 ημέρες), έλαβα 1 έναντι αφού είχα φύγει, για 31 ημέρες εκπροσώπησης (4/3/2024 έως 4/4/2024) -πρώτο φάουλ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.6b4e7712e5a5385e980aa71bf0e4c6d6.png

image.png.867fa6606cb31af701cea07b57be0546.png

Στη συνέχεια έλαβα 2ο έναντι με ημερομηνίες εκπροσώπησης 4/4/2024 έως 4/5/2024 (!) άλλες 30 ημέρες -ενώ θυμίζω είχα φύγει ήδη από 3/4/2024- και με χρεώσεις δήμου κλπ 60 ημέρες (συν εγγύηση από το πουθενά) -δεύτερο φάουλ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.ee9f49a63eb04f14a12c41eb13955675.png

image.png.4bbf95027e5688e92efc00d3aace3bd9.png

Στη συνέχεια και έπειτα από τηλέφωνο και myrae, εκδίδουν έκτακτο που αφαιρεί ουσιαστικά 1 ημέρα ΔΤ, δηλαδή την 4/4/2024 που είχε χρεωθεί λανθασμένα στον πρώτο έναντι, αφού είχα φύγει την προηγούμενη ημέρα (3/4/2024). Φυσικά δεν αφαιρούν την εγγύηση, ούτε τις χρεώσεις Δήμου 30 ημερών από τον προηγούμενο έναντι -τρίτο φάουλ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.8b30e4f47563ad7a31729eec9446fa38.png

image.png.46ab6c5d1f5129af5eadea34c6d6952a.png

Την ίδια ημέρα εκδίδεται ο τελικός εκκαθαριστικός, ο οποίος μου φαίνεται αρκετά τσιμπημένος. Για την ακρίβεια μοιάζει σαν να "αγνοεί" τον πρώτο έναντι (που είχα φυσικά πληρώσει). Δεν μπορώ να βρω τι "μαγείρεμα" έχει γίνει, για αυτό και έχω ανεβάσει όλους τους λογαριασμούς, μήπως και καταφέρει κάποιος από τους experts και βγάλει άκρη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν με αφήνει να ανεβάσω άλλες φωτό, γιατί ξεπέρασα τα 2ΜΒ, θα ανεβάσω τον τελικό λογαριασμό σε νέο ποστ.

 

Ο τελικός λογαριασμός:

Spoiler

image.png.add162e0ebd057737c087ce589bd83e2.png

image.png.5ddca458f7f5adc32dd806ea1ea61b1a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, ekrepali said:

Μπαίνει στο 1ο λογαριασμό και πιάνει όλη τη χρέωση του λογαριασμού (προμήθεια ρεύματος,.δημοτικά τέλη κλπ)

Για ΗΡΩΝ e-contract το εχουμε καπου γραπτως οτι πρεπει να εχει περασει το 6μηνο για να δοθει το 50ευρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

Για ΗΡΩΝ e-contract το εχουμε καπου γραπτως οτι πρεπει να εχει περασει το 6μηνο για να δοθει το 50ευρω ?

Ναι εκτός από το solar (που είναι το μόνο που δεν έχει τον περιορισμό) στα υπόλοιπα το γράφει το συμβόλαιο που θα σας στείλουν τον όρο για το 50€

Επεξ/σία από vklon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...