Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akaloith είπε

δεν ξερω το συστημα της we και της καθε we
εχεις καποιο λογαριασμο που δειχνει αυτο που λες;;;;;;;

Όχι, αλλά δε χρειάζεται να έχω.  "Έναντι" γράφει ο λογαριασμός σου. Που σημαίνει ότι στον εκκαθαριστικό:

- θα χρεωθείς όλη 4μηνιαία κατανάλωση αναλογικά

- θα αφαιρεθεί η αξία ρεύματος που έχεις προπληρώσει

- με τον ίδιο τρόπο θα γίνει εκκαθάριση του ΤΕΜ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλο εναντι 
αλλο εναντι απο ενδειξη πελατη

το εναντι ειναι kwh κουτουρου
το αλλο ειναι δηλωμενες kwh

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, guest8888 είπε

λέει ΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΕΛΑΤΗ

μη ψαρωνεις με τη τεμ αυγουστου
μετρηθηκε αυτη στο προηγουμενο παροχο με τις μερες / kwh του
και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ισχυει και στο νεο παροχο με τις μερες / kwh του
ειναι προφανεστατα απουσα και τη παραδεχτηκαν κιολας
το συστημα μπορει να θελει στρογγυλους μηνες και να επαθε tilt

και δεν ειναι και παραλογο τωρα που το ξανασκεφτομαι
ηδη πιστωθηκαμε μια ΤΕΜ για αυγουστο και κααααααααααπου μεσα στην ελληνικη μηχανογραφηση μπορει να μην ειναι λογικο να πιστωθουμε και δευτερη ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ
φυσικα τη χρωστανε γιατι η τεμ που πηραμε ηταν για καποιες μερες του αυγουστου

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

αλλο εναντι 
αλλο εναντι απο ενδειξη πελατη

το εναντι ειναι kwh κουτουρου
το αλλο ειναι δηλωμενες kwh

θα φανεί στην εκκαθάριση , μην προτρέχετε , ένα-ένα γιατί θα χάσετε τη μπάλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω δεν προτρεχω 
αλλος ειναι σιγουρος τι θα γινει χωρις να δινει ουτε ενα λογαριασμο που να γινεται
ποτε δε δηλωσα σιγουρος για λογαριασμο που δεν εχω στα χερια μου και ψαχνω να βρω λοιπον απο αυτον που ειναι σιγουρος. δεν πηρα ΔΥΣΤΥΧΩΣ

το τι κανει η we επισης δε το ξερω ουτε το συστημα we. και δε με απασχολει κιολας να μαθω συστημα  της πιο μικρης εταιρειας και με τιμες ακριβοτερες της ΔΕΗ! ειναι instant NO μονο απο τις τιμες της
εβαλε και τη συνεπεια... και ηρθε κ εδεσε το γλυκο...
απευθειας ΔΕΗ

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια σε μια περίεργη ιστορία που αν και κάποιοι δεν θα το πιστέψουν δεν αφορά εμένα. Θέλω να τονίσω ότι δεν επικροτώ όσα θα διηγηθώ σαν στάση /συμπεριφορά αλλά θα ήθελα μια γνώμη στο αν αυτά που μου μεταφερονται έχουν κάποια βάση αλήθειας. Καλός γνωστός μου έχει μαγαζί το οποίο έχει παροχο ή την nrg ή την ηρων δεν είμαι σίγουρος. Έχει φτάσει το χρέος του σε ένα σημείο της τάξης των 4.500 ευρώ. Αύριο του έχει έρθει ειδοποίηση ότι θα του κόψουν το ρευμα. 

Θεωρείται δεδομένο ότι έρχονται να στο κόψουν την μέρα που σου έρχεται το μήνυμα? Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην του το κόψουν? Αν υποθέσουμε ότι βρει τρόπο να μην του το κόψουν αύριο, υπαρχει δυνατότητα αλλαγής παροχου με αλλαγή ονόματος? Να βάλει δηλαδή τη μητέρα, το πατερα του πχ στον νέο παροχο? Γίνεται αυτό να συμβεί αν δεν έχει έρθει σε εξόφληση με το προηγούμενο παροχο ή έστω σε διακανονισμό ? Οι γονείς του δεν φαίνονται κάπου στο ενοικιαστήριο του μαγαζιού. 

Συγνώμη εκ των προτέρων ξανά λέω ότι δεν θεωρώ σωστό να φτάνεις σε τέτοια σημεία και σέβομαι αν σε κάποιους δεν χωράει στο χαρακτήρα τους. Απλά επειδή μιλάμε για καλό παιδί κατά τα άλλα σας παρακαλω αν κάποιος υπεύθυνα μπορεί να βοηθήσει με την απάντηση του να απάντησει. Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit: δεν εχω πειρα, ευτυχως, απο κυμαινομενα
ως τωρα τη σκαπουλαρα με fixed
και η μανα μου παραμενει fixed δεη οποτε το ολο ΤΕΜ ειναι εφιαλτης :P
οτι καταχωρουμε καθε μηνα  (εναντι πελατη) αυτο χρεωνεται χωρις καμια διορθωση στον εκκαθαριστικο

οποτε αν η δεη το κανει οπως λετε τοτε προφανως το κανουν και αλλοι
η we γραφει σε καθε λογαριασμο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ εφοσον ειναι με καταχωρηση πελατη;;;;;

αν το κανει η δεη προφανως αυτο δεχομαστε και το καταπινουμε

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, akaloith είπε

το τι κανει η we επισης δε το ξερω ουτε το συστημα we. και δε με απασχολει κιολας να μαθω συστημα  της πιο μικρης εταιρειας και με τιμες ακριβοτερες της ΔΕΗ!

0,567 και 0,538 ο μέσος όρος ΔΕΗ και WE αντίστοιχα , για λεπτομέρειες δες το ιστορικό τιμών του excel

5 λεπτά πριν, vlavhs είπε

Καλός γνωστός μου έχει μαγαζί το οποίο έχει παροχο ή την nrg ή την ηρων δεν είμαι σίγουρος. Έχει φτάσει το χρέος του σε ένα σημείο της τάξης των 4.500 ευρώ. Αύριο του έχει έρθει ειδοποίηση ότι θα του κόψουν το ρευμα. 

αφού δεν κυνηγούσε σταθερά συμβόλαια με 6μηνη διάρκεια ,λογικό , πολλοί την πατήσανε

3 λεπτά πριν, vlavhs είπε

υπαρχει δυνατότητα αλλαγής παροχου με αλλαγή ονόματος? Να βάλει δηλαδή τη μητέρα, το πατερα του πχ στον νέο παροχο?

ναι

4 λεπτά πριν, vlavhs είπε

Οι γονείς του δεν φαίνονται κάπου στο ενοικιαστήριο του μαγαζιού.

αλλά μιλάς για επαγγελματικό , δεν ξέρω αν μπαίνει οποιοδήποτε όνομα , @ekrepali ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιλαω για τους 2 τελευταιους μηνες we που οι καημενοι πεσαν εξω στις προβλεψεις τους
και βαλαν και τη συνεπεια με 0,46 χωρις !!!.... και 0,40 με, για νοεμβρη

δε νομιζω καποιος να επιλεγει we ΤΩΡΑ με βαση το τι εκανε τον αυγουστο
εκτος αν αρκειται να λεει οτι πηγε σε εταιρεια που ΗΤΑΝ φθηνη καποτε

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

0,567 και 0,538 ο μέσος όρος ΔΕΗ και WE αντίστοιχα , για λεπτομέρειες δες το ιστορικό τιμών του excel

αφού δεν κυνηγούσε σταθερά συμβόλαια με 6μηνη διάρκεια ,λογικό , πολλοί την πατήσανε

ναι

αλλά μιλάς για επαγγελματικό , δεν ξέρω αν μπαίνει οποιοδήποτε όνομα , @ekrepali ?

Αν κατάλαβα καλά μου λέτε ότι γίνεται γενικά αλλαγή ονόματος με ταυτόχρονη αλλαγή παροχου, αλλά δεν είναι σίγουρο αν αυτό μπορεί να συμβεί σε επαγγελματικό μιας και δεν αναφέρονται κάπου οι δικοί του?

Οσον αφορά το εάν μπορεί να κάνει αλλαγή μην έχοντας εξοφλήσει, ή μην έχοντας έρθει σε διακανονισμό με το προηγούμενο, τι προβλέπεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vlavhs είπε

Αν κατάλαβα καλά μου λέτε ότι γίνεται γενικά αλλαγή ονόματος με ταυτόχρονη αλλαγή παροχου, αλλά δεν είναι σίγουρο αν αυτό μπορεί να συμβεί σε επαγγελματικό μιας και δεν αναφέρονται κάπου οι δικοί του?

ναι , δεν γνωρίζω καθόλου σε επαγγελματικά τι παίζει

3 λεπτά πριν, vlavhs είπε

Οσον αφορά το εάν μπορεί να κάνει αλλαγή μην έχοντας εξοφλήσει, ή μην έχοντας έρθει σε διακανονισμό με το προηγούμενο, τι προβλέπεται? 

η νομοθεσία προβλέπει οτι ο νέος πάροχος μπορεί να αναλάβει αν θέλει νέο πελάτη με χρέος , αλλά πρακτικά κανένας δε θέλει (λογικό)

με χαρτί απο τον παλιό πάροχο οτι το χρωστούμενο ποσό έχει μπει σε διακανονισμό μπορεί να δεχτεί ο νέος πάροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, akaloith είπε

εγω δεν προτρεχω 
αλλος ειναι σιγουρος τι θα γινει χωρις να δινει ουτε ενα λογαριασμο που να γινεται
ποτε δε δηλωσα σιγουρος για λογαριασμο που δεν εχω στα χερια μου και ψαχνω να βρω λοιπον απο αυτον που ειναι σιγουρος. δεν πηρα ΔΥΣΤΥΧΩΣ

το τι κανει η we επισης δε το ξερω ουτε το συστημα we. και δε με απασχολει κιολας να μαθω συστημα  της πιο μικρης εταιρειας και με τιμες ακριβοτερες της ΔΕΗ! ειναι instant NO μονο απο τις τιμες της
εβαλε και τη συνεπεια... και ηρθε κ εδεσε το γλυκο...
απευθειας ΔΕΗ

Το είχε αναφέρει συμφορουμήτης πέρυσι (κάπου εδώ) ότι έδινε ενδείξεις μηνιαίως και στην εκκαθάριση έσπασε η κατανάλωση αναλογικά. Γι'αυτό εγώ πέρυσι (που ήμουν πελάτης ΗΡΩΝ και είχα χαμηλή σταθερή τιμή) δε βρήκα νόημα να δηλώνω ενδείξεις κι έπαιρνα έναντι κατά προσέγγιση.

Το αναφέρει επίσης εκπρόσωπος στη σελίδα στο facebook, μπορείς να επιβεβαιώσεις αν ισχύει ή όχι μ'ένα απλό τηλέφωνο.

Spoiler

44.jpg.ba275aec602cf7bf59e07e8bea0a3368.jpg

 

20 λεπτά πριν, akaloith είπε


η we γραφει σε καθε λογαριασμο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ εφοσον ειναι με καταχωρηση πελατη;;;;;

Ναι, έβγαινε μηνιαίος εκκαθαριστικός με ένδειξη πελάτη... και στον εκκαθαριστικό σου χρέωναν τις υπολοιπόμενες κιλοβατώρες βάσει της καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ... δεν έσπαγε αναλογικά στο 4μηνο. Δεν το είχα ξαναδεί αυτό, αν το ήξερα θα το είχα εκμεταλευτεί τον Αύγουστο που ήταν τζάμπα.

Τώρα για τα οικιακά τελείωσε το πανηγύρι, αναγκαστικά θα κάνουν εκκαθάριση 4μήνου ώστε να δώσουν και τις εκπτώσεις 15% βάσει ιστορικού του ΔΕΔΔΗΕ. Στα επαγγελματικά άγνωστο τι θα κάνουν.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , δεν γνωρίζω καθόλου σε επαγγελματικά τι παίζει

η νομοθεσία προβλέπει οτι ο νέος πάροχος μπορεί να αναλάβει αν θέλει νέο πελάτη με χρέος , αλλά πρακτικά κανένας δε θέλει (λογικό)

με χαρτί απο τον παλιό πάροχο οτι το χρωστούμενο ποσό έχει μπει σε διακανονισμό μπορεί να δεχτεί ο νέος πάροχος

Κατάλαβα.. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vlavhs είπε

Κατάλαβα.. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

...δεν έχει παρά να πάρει σβάρνα τους παρόχους (οι γονείς του βασικά), μπας και δεχτεί κανένας (χλωμό, όχι γιατί κόπτονται για τον ανταγωνιστή, αλλά επειδή φοβούνται για την πάρτη τους. Δεν αποκλείεται να ζητήσουν τρελλή εγγύηση...).

Κατά τ' άλλα, ακόμη κι αν γλυτώσει έτσι το κόψιμο του ρεύματος, θα συνεχίσει να κινδυνεύει "δικαστικά" (έστω κι αν αυτό θα πάρει καιρό). Συνεπώς το καλύτερο που έχει να κάνει είναι διακανονισμό. Και να βάλει σε μια τάξη την επιχείριση, γιατί έτσι όπως το πάει,,,,,,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...