Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ομάδα! Στο e-contract του Ήρωνος σας εμφανιζει 50 ευρω δώρο σε άλλο πρόγραμμα πλην του student; Επίσης, εχει τσατ η σελίδα για ερωτησεις;

Ευχααριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, petrox21 said:

Θα ηθελα γνωμες απο τους Guru του θεματος στο πως να κινηθω στην εξης περιπτωση:

Πριν 1,5 μηνα εκανα την 2πλη προωθητικη ενεργεια και συμβολαιο με Elpedison για ΦΑ και ρευμα. Για να μη τα πολυλογω ως προς το ρευμα η συμφωνια που εγινε τηλεφωνικα ηταν οτι θα λαβω 80 ευρω δωρο στον 1ο λογαριασμο. Μαλιστα ηταν χαρακτηριστικο γιατι αρχικα ηταν 50 ευρω, κι οταν με πηρανε για επιβεβαιωση μου ειπαν οτι ειχε ληξει και δεν ειχε κανενα δωρο, αρνηθηκα, και με πηρε μετα απο λιγο η πωλητρια και μου ειπε 80 ευρω πλεον με τη νεα προωθητικη, και ετσι δεχτηκα.

FF μου ερχεται ο λογαριασμος 1,5 μηνα μετα και δεν εχει μεσα απο δωρα ΤΙΠΟΤΑ. Χωρις πολλα πολλα εστειλα αμεσως αιτημα αναφεροντας την κατασταση μεσω MyRAE, και εχοντας σημειωσει και τις ωρες των ηχογραφημενων συνομιλιων.

Με πηραν λοιπον σημερα και μου λενε που να σας στειλουμε 2χ40 δωροεπιταγες Σκλαβενιτη, και το ιδιο μου απαντησαν στο myRAE, οτι η ενεργεια αφορουσε 80 ευρω Σκλαβενιτη. Πιστευετε οτι πρεπει να το αποδεχτω και να το αφησω εκει? Στη συνομιλια ηταν ξεκαθαρο αυτο που μου εδωσε, και μαλιστα θυμαμαι οτι με ρωτησε να κανω επιλογη απο σουπερμαρκετ ή αν θελω στο λογαριασμο και ειχα πει λογαριασμο. Εχουν την ηχογραφημενη, μπορουν να βαλουν να την ακουσουν. 

Τι λετε να κανω, να πατησω οτι δεν αποδεχομαι, αναφεροντας ακριβως αυτο για την ηχογραφηση? Μπορω να κερδισω κατι παραπανω? Παρεμπιπτοντως με τσαντιζει ακομα πιο πολυ οτι αν δεν ειχα κανει το αιτημα ΟΥΤΕ τις δωροεπιταγες δε θαμου ειχαν δωσει σιγουρα αφου τοσο καιρο δεν ειχε γινει απολυτως καμια σχετικη οχληση και ερωτηση.

Τι 80 στο ρεύμα, τι 80 στο σουπερμάρκετ…Να πω ότι ήταν και κανένα σουπερμάρκετ από τα ακριβά θα έλεγα ναι έχεις μια χασούρα .

 

Η δωροεπιταγή ΕΛΠΕ ήδη εξαργυρώθηκα σε public από τα πρώτα λεπτά κι όλας που μου την έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doomnx είπε

Ορίστε παιδιά οι ειδικοί όροι του Yellow Benefit Home Bonus.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Z1pEUDA.jpeg

Υπάρχει ο νέος όρος για το τελευταίο 6μηνο. Ωστόσο έστειλαν το BONUS και όχι το απλό συμβόλαιο. Λέω να το προχωρήσω να δω αν θα το πάρω.

Ένα καλό με το Benefit για τους τουρίστες είναι ότι παίζει να χρεωθείτε με την προηγούμενη χαμηλότερη ΜΤΑ όταν φύγετε.

Λογικό , τα "bonus" είναι απο το econtract δηλαδή το 50ρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, doomnx said:

 

Το έχεις δει να συμβαίνει; Τραβηγμένο μου φαίνεται.

Στο λογαριασμό που εκδίδεται μετά απ'τον 1ο απλήρωτο, υπάρχει ειδοποίηση ότι αν δε πληρωθεί θα σταλεί εντολή διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ. Εγώ δε θα έπαιρνα το ρίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tsigpan said:

Μετά απο 15 ημερες που ειχα κανει καταγγελια σε myRAE,  απαντησε η volton. Η καταγγελια  εγινε γιατι ενω  ειχα αλλαξει παροχο και ειχα παει σε ΔΕΗ ( επιβεβαιωμενη η αλλαγη μετα απο  επικοινωνια μου με ΔΕΔΗΕ)  συνεχιζαν να μου στελνουν εναντι λογαριασμούς και οχι τελικο, ισχυριζομενοι πως συνεχιζω να ειμαι πελατης τους και δεν εχουν λαβει τιποτα απο ΔΕΔΗΕ. Σημερα μου απαντησαν το παρακάτω:

"Αξιότιμε κ. 
σε απάντηση της υπ’ αριθ... αναφοράς σας ενώπιον της ΡΑΑΕΥ, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο επόμενος λογαριασμός που θα εκδοθεί, θα είναι ο τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός, ο οποίος αναμένεται να εκδοθεί μετά την ημερομηνία λήξης του έναντι λογαριασμού με ημερομηνία έκδοσης 13/05/2024.
Διευκρινίζεται, ότι ο εν λόγω τελικός εκκαθαριστικός, θα αφορά την περίοδο τιμολόγησης έως και την 03η/04/2024 (Ημερομηνία Λήξης Εκπροσώπησης της παροχής σας) που θα περιλαμβάνει τις τελικές ενδείξεις κατανάλωσης που λάβαμε από τον αρμόδιο διαχειριστής δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε.) και θα εκκαθαρίζει τους έναντι λογαριασμούς κατανάλωσης που προηγήθηκαν.

Παραμένουμε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση."

Στο myRAE  τι ειναι καλυτερο να κανω, να πατησω απορριψη απαντησης και αποστολή νεου σχολιου   ή να μην απαντησω τίποτα αναμενοντας τον τελικό λογαριασμό;  Αν θυμαμαι καλα εντος 10 ημερων κλεινει αυτοματα η καταγγελια  αν δεν απαντησω ή θυμαμαι λάθος;4/6/2024 εληξε η προθεσμια πληρωμής του τελευταιου εναντι της Volton.

 

Οκ αρα και εμενα το ιδιο θα απαντησουν. Αρα το κανουν σηστηματικα το κολπο και οποιος πληρωσει πληρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, doomnx είπε

260 με την προϋπόθεση ότι δεν αλλάζεις κλίμακα ΥΚΩ 😂

180 στην ακριβή κλίμακα ΥΚΩ.

 

 Εγώ πάντως για καμιά 💯άρα με βλέπω να κάθομαι...(smart up 1 μήνα 120kwh ήρθε 58€)...μην κακομαθει και ο ΗΡΩΝ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο λογαριασμό που εκδίδεται μετά απ'τον 1ο απλήρωτο, υπάρχει ειδοποίηση ότι αν δε πληρωθεί θα σταλεί εντολή διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ. Εγώ δε θα έπαιρνα το ρίσκο...

Με την προϋπόθεση ότι είσαι ακόμα πελάτης βέβαια. Τέλος πάντων εγώ φουσκωμένο έναντι δεν πληρώνω ποτέ 😅

40 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικό , τα "bonus" είναι απο το econtract δηλαδή το 50ρικο

Προχώρησα 2 παροχές να δούμε.

59 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Χαιρετώ την ομάδα! Στο e-contract του Ήρωνος σας εμφανιζει 50 ευρω δώρο σε άλλο πρόγραμμα πλην του student; Επίσης, εχει τσατ η σελίδα για ερωτησεις;

Ευχααριστώ!!

Ναι, μας εμφανίζει αυτά:

image.png.832baf0525192073fb3444a9d111de8a.png

Ό,τι θες ρώτα εμάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να κάνω μια παρατήρηση.

μόλις μετακόμισα στην ελπε και με πιστώσανε σχετικά άμεσα το επίδομα θέρμανση το ποσό τον 65 ευρώ ενώ στο ταχινετ είδα την απόφαση της αίτηση και αναφέρει το ποσό που δικαιούμαι είναι 95 ευρώ ....

μήπως σας έτυχε και σε σας?

σε ένα άλλο που είδα αλλά ήταν ΔΕΗ της έβαλαν όλο το ποσο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, glamor είπε

παιδιά να κάνω μια παρατήρηση.

κάνε αν μπορείς edit μιας και κάποιοι θα ξεκινήσουν συζήτηση οφτοπικ

υπάρχει νήμα εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/758984-ερώτηση-επίδομα-θέρμανσης/?do=getNewComment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, glamor είπε

παιδιά να κάνω μια παρατήρηση.

μόλις μετακόμισα στην ελπε και με πιστώσανε σχετικά άμεσα το επίδομα θέρμανση το ποσό τον 65 ευρώ ενώ στο ταχινετ είδα την απόφαση της αίτηση και αναφέρει το ποσό που δικαιούμαι είναι 95 ευρώ ....

μήπως σας έτυχε και σε σας?

σε ένα άλλο που είδα αλλά ήταν ΔΕΗ της έβαλαν όλο το ποσο

 

Να παρεις τηλέφωνο να το ρωτήσεις.. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, doomnx είπε

Προχώρησα 2 παροχές να δούμε.

πότε μπήκες Ηρων και πότε μπήκες στον επόμενο (μετά τον Ήρων) τελευταία φορά ?

(να δούμε και τι θεωρεί 6μηνο...)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

πότε μπήκες Ηρων και πότε μπήκες στον επόμενο (μετά τον Ήρων) τελευταία φορά ?

(να δούμε και τι θεωρεί 6μηνο...)

6 Μαρτίου μπήκα και 11 Απριλίου έφυγα και σήμερα ξαναγυρίζω. Έχω και μια φίλη που μπήκε 21 Απριλίου και έφυγε 26 Απριλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, doomnx είπε

 

Ναι, μας εμφανίζει αυτά:

image.png.832baf0525192073fb3444a9d111de8a.png

Ό,τι θες ρώτα εμάς.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Κι εμένα αυτα εμφανίζει, το θέμα είναι ότι στις "περισσοτερες πληροφοριες", όπου και αναλύει το κάθε προγραμμα,  μόνο στο student αναφέρει ρητώς το 50αρικο στα "Επιπλεον Προνομια". Μήπως πλέον ισχύει μόνο για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Κι εμένα αυτα εμφανίζει, το θέμα είναι ότι στις "περισσοτερες πληροφοριες", όπου και αναλύει το κάθε προγραμμα,  μόνο στο student αναφέρει ρητώς το 50αρικο στα "Επιπλεον Προνομια". Μήπως πλέον ισχύει μόνο για αυτό;

Όχι, ισχύει για όλα όσα σου εμφανίζει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Το Β είναι το πιο επίφοβο. Να στείλει το σύστημα της Volton εντολή διακοπής στον ΔΕΔΔΗΕ για τους απλήρωτους έναντι.

Σε περίπτωση που ο πελάτης έχει επιστρέψει volton... πχ παροχή -04 και οι απλήρωτοι έναντι αφορούν τη παροχή -02

Φωτογραφία με έβγαλες 😀😂😀😂😀

Να έχω το νου μου λοιπόν να ξαναφύγω πριν μαζευτούν πολλοί έναντι που ξεκίνησε να βγάζει η volton!!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...