Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Θα ηθελα γνωμες απο τους Guru του θεματος στο πως να κινηθω στην εξης περιπτωση:

Πριν 1,5 μηνα εκανα την 2πλη προωθητικη ενεργεια και συμβολαιο με Elpedison για ΦΑ και ρευμα. Για να μη τα πολυλογω ως προς το ρευμα η συμφωνια που εγινε τηλεφωνικα ηταν οτι θα λαβω 80 ευρω δωρο στον 1ο λογαριασμο. Μαλιστα ηταν χαρακτηριστικο γιατι αρχικα ηταν 50 ευρω, κι οταν με πηρανε για επιβεβαιωση μου ειπαν οτι ειχε ληξει και δεν ειχε κανενα δωρο, αρνηθηκα, και με πηρε μετα απο λιγο η πωλητρια και μου ειπε 80 ευρω πλεον με τη νεα προωθητικη, και ετσι δεχτηκα.

FF μου ερχεται ο λογαριασμος 1,5 μηνα μετα και δεν εχει μεσα απο δωρα ΤΙΠΟΤΑ. Χωρις πολλα πολλα εστειλα αμεσως αιτημα αναφεροντας την κατασταση μεσω MyRAE, και εχοντας σημειωσει και τις ωρες των ηχογραφημενων συνομιλιων.

Με πηραν λοιπον σημερα και μου λενε που να σας στειλουμε 2χ40 δωροεπιταγες Σκλαβενιτη, και το ιδιο μου απαντησαν στο myRAE, οτι η ενεργεια αφορουσε 80 ευρω Σκλαβενιτη. Πιστευετε οτι πρεπει να το αποδεχτω και να το αφησω εκει? Στη συνομιλια ηταν ξεκαθαρο αυτο που μου εδωσε, και μαλιστα θυμαμαι οτι με ρωτησε να κανω επιλογη απο σουπερμαρκετ ή αν θελω στο λογαριασμο και ειχα πει λογαριασμο. Εχουν την ηχογραφημενη, μπορουν να βαλουν να την ακουσουν. 

Τι λετε να κανω, να πατησω οτι δεν αποδεχομαι, αναφεροντας ακριβως αυτο για την ηχογραφηση? Μπορω να κερδισω κατι παραπανω? Παρεμπιπτοντως με τσαντιζει ακομα πιο πολυ οτι αν δεν ειχα κανει το αιτημα ΟΥΤΕ τις δωροεπιταγες δε θαμου ειχαν δωσει σιγουρα αφου τοσο καιρο δεν ειχε γινει απολυτως καμια σχετικη οχληση και ερωτηση.

Ότι θέλεις κάνεις.. Οι πωλητές λένε κάτι για να ανεβάσουν τις πωλήσεις τους.. Γιατί έτσι θα μείνουν στον πάροχο.. Μετά το αλλάζουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Θα ηθελα γνωμες απο τους Guru του θεματος στο πως να κινηθω στην εξης περιπτωση:

Πριν 1,5 μηνα εκανα την 2πλη προωθητικη ενεργεια και συμβολαιο με Elpedison για ΦΑ και ρευμα. Για να μη τα πολυλογω ως προς το ρευμα η συμφωνια που εγινε τηλεφωνικα ηταν οτι θα λαβω 80 ευρω δωρο στον 1ο λογαριασμο. Μαλιστα ηταν χαρακτηριστικο γιατι αρχικα ηταν 50 ευρω, δεχτηκα, κι οταν με πηρανε για επιβεβαιωση μου ειπαν οτι ειχε ληξει και δεν ειχε κανενα δωρο, αρνηθηκα, και με πηρε μετα απο λιγο η πωλητρια και μου ειπε 80 ευρω πλεον με τη νεα προωθητικη, και ετσι δεχτηκα.

FF μου ερχεται ο λογαριασμος 1,5 μηνα μετα και δεν εχει μεσα απο δωρα ΤΙΠΟΤΑ. Χωρις πολλα πολλα εστειλα αμεσως αιτημα αναφεροντας την κατασταση μεσω MyRAE, και εχοντας σημειωσει και τις ωρες των ηχογραφημενων συνομιλιων.

Με πηραν λοιπον σημερα και μου λενε που να σας στειλουμε 2χ40 δωροεπιταγες Σκλαβενιτη, και το ιδιο μου απαντησαν στο myRAE, οτι η ενεργεια αφορουσε 80 ευρω Σκλαβενιτη. Πιστευετε οτι πρεπει να το αποδεχτω και να το αφησω εκει? Στη συνομιλια ηταν ξεκαθαρο αυτο που μου εδωσε, και μαλιστα θυμαμαι οτι με ρωτησε να κανω επιλογη απο σουπερμαρκετ ή αν θελω στο λογαριασμο και ειχα πει λογαριασμο. Εχουν την ηχογραφημενη, μπορουν να βαλουν να την ακουσουν. 

Τι λετε να κανω, να πατησω οτι δεν αποδεχομαι, αναφεροντας ακριβως αυτο για την ηχογραφηση? Μπορω να κερδισω κατι παραπανω? Παρεμπιπτοντως με τσαντιζει ακομα πιο πολυ οτι αν δεν ειχα κανει το αιτημα ΟΥΤΕ τις δωροεπιταγες δε θαμου ειχαν δωσει σιγουρα αφου τοσο καιρο δεν ειχε γινει απολυτως καμια σχετικη οχληση και ερωτηση.

Η προωθητική που έπαιζε τότε ήταν 80 Σκλαβενίτη.Εγώ θα έπαιρνα τα 80 και τέλος 'Εδιναν πριν 50 στον λογαριασμό μόνο για σταθερά. Μην κλείσεις όμως το αίτημα στο myrae μέχρι να παραλάβεις.(Γράψε ότι θα κλείσεις το αίτημα όταν παραλάβεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο 15 ημερες που ειχα κανει καταγγελια σε myRAE,  απαντησε η volton. Η καταγγελια  εγινε γιατι ενω  ειχα αλλαξει παροχο και ειχα παει σε ΔΕΗ ( επιβεβαιωμενη η αλλαγη μετα απο  επικοινωνια μου με ΔΕΔΗΕ)  συνεχιζαν να μου στελνουν εναντι λογαριασμούς και οχι τελικο, ισχυριζομενοι πως συνεχιζω να ειμαι πελατης τους και δεν εχουν λαβει τιποτα απο ΔΕΔΗΕ. Σημερα μου απαντησαν το παρακάτω:

"Αξιότιμε κ. 
σε απάντηση της υπ’ αριθ... αναφοράς σας ενώπιον της ΡΑΑΕΥ, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο επόμενος λογαριασμός που θα εκδοθεί, θα είναι ο τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός, ο οποίος αναμένεται να εκδοθεί μετά την ημερομηνία λήξης του έναντι λογαριασμού με ημερομηνία έκδοσης 13/05/2024.
Διευκρινίζεται, ότι ο εν λόγω τελικός εκκαθαριστικός, θα αφορά την περίοδο τιμολόγησης έως και την 03η/04/2024 (Ημερομηνία Λήξης Εκπροσώπησης της παροχής σας) που θα περιλαμβάνει τις τελικές ενδείξεις κατανάλωσης που λάβαμε από τον αρμόδιο διαχειριστής δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε.) και θα εκκαθαρίζει τους έναντι λογαριασμούς κατανάλωσης που προηγήθηκαν.

Παραμένουμε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση."

Στο myRAE  τι ειναι καλυτερο να κανω, να πατησω απορριψη απαντησης και αποστολή νεου σχολιου   ή να μην απαντησω τίποτα αναμενοντας τον τελικό λογαριασμό;  Αν θυμαμαι καλα εντος 10 ημερων κλεινει αυτοματα η καταγγελια  αν δεν απαντησω ή θυμαμαι λάθος;4/6/2024 εληξε η προθεσμια πληρωμής του τελευταιου εναντι της Volton.

 

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια παροχή στον Ήρων basic home , κατανάλωση 4μηνου από 2000-2500kwh. Είναι καλή επιλογή να πάω στο bright up ; Ή έστω άλλο σταθερό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σκάτε πότε θα βγάλει η Volton τελικό; Αυτή καθυστερεί να πληρωθεί.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση από ότι κατάλαβα συνεχίζει και λαμβάνει χρεωστικούς έναντι, ενώ έχει αποχωρήσει.Οπότε λογικά ζητάει να λάβει τον τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, korakios είπε

φτου , απο εβδομάδα είχα σκοπό για guarantee ...

με το που βγήκε το guarantee κάποια άτομα κάνανε τηλεφωνικά και ίσχυε το δώρο (φαινόταν στους όρους) μιας και δεν υπήρχε το e-contract αλλά μόνο ου θα ακούσουνε όνομα θα πέσει η γραμμή 😂

μόνο το solar ξέμεινε στο e-contract , θα ποστάρω αν βάλανε και γιαυτό όρους όταν κάνω αίτηση

μακάρι να εννοούσαν περιπτώσεις εσωτερικής αλλαγής προγραμμάτων ,αλλά  δεν υπάρχει περίπτωση να πείσεις των Ήρων 😛

Λοιπόν από 'τι φαίνεται μετα το χαστουκι απο ηρωνα φαινεται να μας ξελασπωνει παλι ο korakios. στο solar που μολις μου στειλαν τους όρους δε βλεπω την εξαίρεση εξαμηνου οπως στα yellow.

solarhron.png

απλά αν κάποιος το γνωριζει αυτο το προγραμμα καλυτερα να ενημερωσει γενικά γτ δε το χω ψαξει.

Απλά να προσθεσω οτι μια διαφορά που έχει είναι η συμπληρωση με υπογραφες στο συμβολαιο

Επεξ/σία από Heretic0
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Στη συγκεκριμένη περίπτωση από ότι κατάλαβα συνεχίζει και λαμβάνει χρεωστικούς έναντι, ενώ έχει αποχωρήσει.Οπότε λογικά ζητάει να λάβει τον τελικό.

Για την ακριβεια εμεινα συνολικα 1 μηνα στην volton  και  ελαβα 2 εναντι, ο δευτερος 1+ μηνα αφου ειχα αποχωρησει  και ειχα λαβει λογαριασμό και απο τον νεο παροχο. Αφηνω το Θεμα  ανοιχτό  στη myrae και αναμένω τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, petrox21 said:

Εχουν την ηχογραφημενη, μπορουν να βαλουν να την ακουσουν. 

 

Σου'πα, μου'πες, του'πες...

Στη 1η σελίδα της αίτησης που έκανες αποδοχή, τι γράφει; Αυτό έχει σημασία.

Αν είναι να ξεμπερδέψεις με 80 Σκλαβενίτη, πάρτα να ησυχάσεις.

18 minutes ago, tsigpan said:

 

Στο myRAE  τι ειναι καλυτερο να κανω, να πατησω απορριψη απαντησης και αποστολή νεου σχολιου   ή να μην απαντησω τίποτα αναμενοντας τον τελικό λογαριασμό; 

 

Πάτα αποδοχή.

Αν στον τελικό δεν επιστρέψουν τα παραπανίσια δημοτικά τέλη, τότε ανοίγεις άλλο αίτημα κάνοντας αμφισβήτηση.

14 minutes ago, doomnx said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σκάτε πότε θα βγάλει η Volton τελικό; Αυτή καθυστερεί να πληρωθεί.

Γιατί αν βγουν 2-3 άκυροι έναντι πέρα απ'τη λήξη εκπροσώπησης και δεν πληρωθούν:

α) θα χρεωθεί και εγγύηση αν απενεργοποιηθεί η πάγια εντολή

β) μπορεί να σταλεί αίτημα διακοπής στον ΔΕΔΔΗΕ (αν έχει γίνει τράμπα και η παροχή βρίσκεται πάλι στη volton)

γ) θα χρεωθεί ασυνέπεια στον τελικό και μετά θα πρέπει να γίνει και γι'αυτό αμφισβήτηση (πέρα απ'το κλασικό λάθος με τα δημοτικά τέλη

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Στη συγκεκριμένη περίπτωση από ότι κατάλαβα συνεχίζει και λαμβάνει χρεωστικούς έναντι, ενώ έχει αποχωρήσει.Οπότε λογικά ζητάει να λάβει τον τελικό.

Και; Απλά τους αγνοεί μέχρι τον τελικό.

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

α) θα χρεωθεί και εγγύηση αν απενεργοποιηθεί η πάγια εντολή

Θα την πάρουν πίσω στον τελικό, κλάιν.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Δείτε αν θέλετε πώς διαμορφώνονται οι τιμές για την 1η εβδομάδα του Ιουνίου στα ex-post. Μη νομίζετε ότι επειδή έχετε δώρα συμφέρει να καίτε αλόγιστα 👇

 

Το 50αρι του guarantee φτανει ετσι χοντρικα για καμια 300kwh? Γιατι το χω ολο το σπιτι στη δροσια😂

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

β) μπορεί να σταλεί αίτημα διακοπής στον ΔΕΔΔΗΕ (αν έχει γίνει τράμπα και η παροχή βρίσκεται πάλι στη volton)

Αίτημα διακοπής σε παροχή που είναι ήδη αλλού; Σιγά μην το δεχτεί ο ΔΕΔΔΗΕ. Απλά το λογιστικό τους τμήμα καθυστερεί οικτρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, doomnx said:

Και; Απλά τους αγνοεί μέχρι τον τελικό.

 

Το Β είναι το πιο επίφοβο. Να στείλει το σύστημα της Volton εντολή διακοπής στον ΔΕΔΔΗΕ για τους απλήρωτους έναντι.

1 minute ago, doomnx said:

Αίτημα διακοπής σε παροχή που είναι ήδη αλλού; Σιγά μην το δεχτεί ο ΔΕΔΔΗΕ. Απλά το λογιστικό τους τμήμα καθυστερεί οικτρά.

Σε περίπτωση που ο πελάτης έχει επιστρέψει volton... πχ παροχή -04 και οι απλήρωτοι έναντι αφορούν τη παροχή -02

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Το 50αρι του guarantee φτανει ετσι χοντρικα για καμια 300kwh? Γιατι το χω ολο το σπιτι στη δροσια😂

260 με την προϋπόθεση ότι δεν αλλάζεις κλίμακα ΥΚΩ 😂

180 στην ακριβή κλίμακα ΥΚΩ.

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σε περίπτωση που ο πελάτης έχει επιστρέψει volton... πχ παροχή -04 και οι απλήρωτοι έναντι αφορούν τη παροχή -02

Το έχεις δει να συμβαίνει; Τραβηγμένο μου φαίνεται.

Επεξ/σία από doomnx
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...