Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε παιδιά οι ειδικοί όροι του Yellow Benefit Home Bonus.

Spoiler

Z1pEUDA.jpeg

Υπάρχει ο νέος όρος για το τελευταίο 6μηνο. Ωστόσο έστειλαν το BONUS και όχι το απλό συμβόλαιο. Λέω να το προχωρήσω να δω αν θα το πάρω.

Ένα καλό με το Benefit για τους τουρίστες είναι ότι παίζει να χρεωθείτε με την προηγούμενη χαμηλότερη ΜΤΑ όταν φύγετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimtech είπε

Ειναι σιγουρο οτι μπορεις να κανεις εσωτερικη μετακινηση απο σταθερο σε κυμαινομενο; Θελω να πω, ειναι μερος της εμπορικης πολιτικης τηε εταιρειας ή των εταιρειων; Διοτι αν γινεται κατι τετοιο, ειναι ενας εμμεσος τροπος να σπανε τα μπλε συμβολαια. Αλλιως για ποιο λογο να υπαρχουν;

Κάποιοι μπορεί να το κάνουν αυτό άτυπα αλλά αν αρχίσουν όλοι και κάνουν τα σταθερά κυμαινόμενα και μετά στο καπάκι φεύγουν δεν θα γίνεται για πολύ όπως και έγινε με το guarantee στον ΗΡΩΝ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με όλα τα στραβά της, η ΗΡΩΝ είναι η μόνη εταιρεία που έχει σοβαρό και λειτουργικό site μαζί με τη ΔΕΗ. Κάνεις e-contract χωρίς να χρειαστεί να μιλήσεις σε άνθρωπο, μόνο με ταυτότητα και λογαριασμό, βάζεις πάγια εντολή πριν εκδοθεί λογαριασμός, εκδίδεις βεβαίωση εκπροσώπησης μέσα σε 5 λεπτά...

Όλες οι άλλες είναι... κλάφτα. Περιμένεις καμιά βδομάδα να ενεργοποιθηθείς για να σου σταλούν οι κωδικοί να μπεις, πρέπει να συνεννοηθείς με την καθεμιά παράξενη στα τηλέφωνα, στη Volton ποτέ δεν μας έδειξε το λογαριασμό μας στην καρτέλα παρά τις πολλαπλές προσπάθειες προσθήκης παροχής (ευτυχώς ήρθε στο email), στην ELPEDISON βγάζει error με το που ανοίγεις το site, δεν σώζει ποτέ το login και κάθε φορά πρέπει να περνάς το captcha, έχουν αφαιρέσει και την εύκολη προσθήκη πάγιας και τρως και τη μισή εγγύηση στη μούρη στον 1ο λογαριασμό...

Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες μεγάλες εταιρείες (ήμουν στο αέριο της ZeniΘ πριν κάνει τη μεγάλη αναβάθμιση, κι εκεί μπάχαλο το θυμάμαι), αλλά ΔΕΗ και ΗΡΩΝ νιώθω ότι δείχνουν το δρόμο.

30 λεπτά πριν, dimtech είπε

Ειναι σιγουρο οτι μπορεις να κανεις εσωτερικη μετακινηση απο σταθερο σε κυμαινομενο; Θελω να πω, ειναι μερος της εμπορικης πολιτικης τηε εταιρειας ή των εταιρειων; Διοτι αν γινεται κατι τετοιο, ειναι ενας εμμεσος τροπος να σπανε τα μπλε συμβολαια. Αλλιως για ποιο λογο να υπαρχουν;

Εγώ το έκανα στην ΕΛΠΕ μετά από διαβεβαίωσή τους. Περιμένω τον πρώτο λογαριασμό στο κίτρινο για την επιβεβαίωση.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά και τις δραματικές , θα ελεγα, εξελίξεις, με την κατάργηση του guarantee από το econtact και την αντικαταστασή του με νέα προγράμματα (με ορους 6 μηνου για το 50 αρικο), ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ, στα υπόλοιπα ενεργειακά ταξίδια. Καλά την έβγαλα με 1 χρόνο δωρεάν ρεύμα και σουπερ μαρκετ. Πρόλαβα και πήρα και xbox απο τα public (elpedison- heron τράμπες).

Περασμένα μεγαλεία.....

Μόλις τώρα, katsios2010 είπε

Μετά και τις δραματικές , θα ελεγα, εξελίξεις, με την κατάργηση του guarantee από το econtact και την αντικαταστασή του με νέα προγράμματα (με ορους 6 μηνου για το 50 αρικο), ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ, στα υπόλοιπα ενεργειακά ταξίδια. Καλά την έβγαλα με 1 χρόνο δωρεάν ρεύμα και σουπερ μαρκετ. Πρόλαβα και πήρα και xbox απο τα public (elpedison- heron τράμπες).

Περασμένα μεγαλεία.....

ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, doomnx είπε

Πάντως με όλα τα στραβά της, η ΗΡΩΝ είναι η μόνη εταιρεία που έχει σοβαρό και λειτουργικό site μαζί με τη ΔΕΗ. Κάνεις e-contract χωρίς να χρειαστεί να μιλήσεις σε άνθρωπο, μόνο με ταυτότητα και λογαριασμό, βάζεις πάγια εντολή πριν εκδοθεί λογαριασμός, εκδίδεις βεβαίωση εκπροσώπησης μέσα σε 5 λεπτά...

Όλες οι άλλες είναι... κλάφτα. Περιμένεις καμιά βδομάδα να ενεργοποιθηθείς για να σου σταλούν οι κωδικοί να μπεις, πρέπει να συνεννοηθείς με την καθεμιά παράξενη στα τηλέφωνα, στη Volton ποτέ δεν μας έδειξε το λογαριασμό μας στην καρτέλα παρά τις πολλαπλές προσπάθειες προσθήκης παροχής (ευτυχώς ήρθε στο email), στην ELPEDISON βγάζει error με το που ανοίγεις το site, δεν σώζει ποτέ το login και κάθε φορά πρέπει να περνάς το captcha, έχουν αφαιρέσει και την εύκολη προσθήκη πάγιας και τρως και τη μισή εγγύηση στη μούρη στον 1ο λογαριασμό...

Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες μεγάλες εταιρείες (ήμουν στο αέριο της ZeniΘ πριν κάνει τη μεγάλη αναβάθμιση, κι εκεί μπάχαλο το θυμάμαι), αλλά ΔΕΗ και ΗΡΩΝ νιώθω ότι δείχνουν το δρόμο.

Εγώ το έκανα στην ΕΛΠΕ μετά από διαβεβαίωσή τους. Περιμένω τον πρώτο λογαριασμό στο κίτρινο για την επιβεβαίωση.

κι εγω τη σιχαινομαι τη βολτον αλλα τωρα ελεγα να βαλω ενα ατομο στο τριμηνο με 0,08 

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να μεινει καιρο καπου γιατι δεν μπορει να ασχολειται καθολου 

Ειναι ηδη στον ΗΡΩΝΑ πρασινο που πηγε 0,16

Μια αλλη λυση θα ηταν να παει στο FIX GENIUS HOME?  6 μηνο με 0,099?  

Αφου ειναι ηδη ΗΡΩΝ ενα απλο τηλ δε χρειαζεται  ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, doomnx είπε

Πάντως με όλα τα στραβά της, η ΗΡΩΝ είναι η μόνη εταιρεία που έχει σοβαρό και λειτουργικό site μαζί με τη ΔΕΗ. Κάνεις e-contract χωρίς να χρειαστεί να μιλήσεις σε άνθρωπο, μόνο με ταυτότητα και λογαριασμό, βάζεις πάγια εντολή πριν εκδοθεί λογαριασμός, εκδίδεις βεβαίωση εκπροσώπησης μέσα σε 5 λεπτά...

Όλες οι άλλες είναι... κλάφτα. Περιμένεις καμιά βδομάδα να ενεργοποιθηθείς για να σου σταλούν οι κωδικοί να μπεις, πρέπει να συνεννοηθείς με την καθεμιά παράξενη στα τηλέφωνα, στη Volton ποτέ δεν μας έδειξε το λογαριασμό μας στην καρτέλα παρά τις πολλαπλές προσπάθειες προσθήκης παροχής (ευτυχώς ήρθε στο email), στην ELPEDISON βγάζει error με το που ανοίγεις το site, δεν σώζει ποτέ το login και κάθε φορά πρέπει να περνάς το captcha, έχουν αφαιρέσει και την εύκολη προσθήκη πάγιας και τρως και τη μισή εγγύηση στη μούρη στον 1ο λογαριασμό...

Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες μεγάλες εταιρείες (ήμουν στο αέριο της ZeniΘ πριν κάνει τη μεγάλη αναβάθμιση, κι εκεί μπάχαλο το θυμάμαι), αλλά ΔΕΗ και ΗΡΩΝ νιώθω ότι δείχνουν το δρόμο.

Μιας και το αναφέρεις, σήμερα μου ήρθε μύνημα με την δωροεπιταγή 70 public (31/05 αίτηση), πάω να γραφτώ στο myelpedison τίποτα ακόμη (πότε θα με αφήσει?). Τώρα αυτό με την πάγια εντολή που λές, δηλαδή δεν θα μπορώ να τη βάλω από το site πριν την εκδοση του πρώτου λογαριασμού όπως σκόπευα, για να μη φάω την εγγύηση? Ούτε τηλεφωνικά γίνεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φέρνετε την καταστροφή. Ο τουρισμός θα υπάρχει όσο είναι χρηματιστήριο. Όταν έκοψε η ΕΛΠΕ το 100αρι πάλι τα ίδια ακούγονταν και έσκασε μύτη με 160€ δώρα 

1 minute ago, vaggy said:

Μιας και το αναφέρεις, σήμερα μου ήρθε μύνημα με την δωροεπιταγή 70 public (31/05 αίτηση), πάω να γραφτώ στο myelpedison τίποτα ακόμη (πότε θα με αφήσει?). Τώρα αυτό με την πάγια εντολή που λές, δηλαδή δεν θα μπορώ να τη βάλω από το site πριν την εκδοση του πρώτου λογαριασμού όπως σκόπευα, για να μη φάω την εγγύηση? Ούτε τηλεφωνικά γίνεται?

Εγώ που είχα ήδη λογαριασμό μπήκε αυτόματα σαν νέα παροχή ο μετρητής. Πάγια μπορείς να βάλεις μόλις εκδοθεί , γι αυτό δεν δεν χρεώνουν εγγύηση στον πρώτο λογαριασμο

Επίσης @doomnx το υπόλοιπο από παλιά εκπροσώπηση θα συμψηφιστεί λόγω αφμ; Γιατί ο λογαριασμός που εκδόθηκε πιστωτικά είναι σε άλλον «μετρητή»

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adi32 είπε

κι εγω τη σιχαινομαι τη βολτον αλλα τωρα ελεγα να βαλω ενα ατομο στο τριμηνο με 0,08 

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να μεινει καιρο καπου γιατι δεν μπορει να ασχολειται καθολου 

Ειναι ηδη στον ΗΡΩΝΑ πρασινο που πηγε 0,16

Μια αλλη λυση θα ηταν να παει στο FIX GENIUS HOME?  6 μηνο με 0,099?  

Αφου ειναι ηδη ΗΡΩΝ ενα απλο τηλ δε χρειαζεται  ?

 

Στον ΗΡΩΝ με ένα τηλέφωνο μπορείς να αλλάξεις το πρόγραμμα και την ίδια μέρα σου στέλνουν και τα συμβόλαια. Ωστόσο, η Elpedison τώρα με τα δώρα συμφέρει περισσότερο το σταθερό της (50 εθνική +40 Σκλαβενίτη) μηδενίζεις τα πάγια και έχει την kWh 0,089 πιο φθηνά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vklon είπε

Στον ΗΡΩΝ με ένα τηλέφωνο μπορείς να αλλάξεις το πρόγραμμα και την ίδια μέρα σου στέλνουν και τα συμβόλαια. Ωστόσο, η Elpedison τώρα με τα δώρα συμφέρει περισσότερο το σταθερό της (50 εθνική +40 Σκλαβενίτη) μηδενίζεις τα πάγια και έχει την kWh 0,089 πιο φθηνά.

Ευχαριστω αλλα το ατομο αυτο δεν μπορει να μπλεξει με πολλα πολλα και με δωρα αλλαγες κλπ 

Οποτε μαλλον θα του πω να μεινει ηρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Μην φέρνετε την καταστροφή. Ο τουρισμός θα υπάρχει όσο είναι χρηματιστήριο. Όταν έκοψε η ΕΛΠΕ το 100αρι πάλι τα ίδια ακούγονταν και έσκασε μύτη με 160€ δώρα 

Εγώ που είχα ήδη λογαριασμό μπήκε αυτόματα σαν νέα παροχή ο μετρητής. Πάγια μπορείς να βάλεις μόλις εκδοθεί , γι αυτό δεν δεν χρεώνουν εγγύηση στον πρώτο λογαριασμο

Επίσης @doomnx το υπόλοιπο από παλιά εκπροσώπηση θα συμψηφιστεί λόγω αφμ; Γιατί ο λογαριασμός που εκδόθηκε πιστωτικά είναι σε άλλον «μετρητή»

Στην elpedison δεν συμψηφίζεται αυτόματα το υπόλοιπο στην νέα παροχή πρέπει να πάρεις τηλέφωνο. Μπορείς να επιλέξεις είτε να στο δώσουν σε ΙΒΑΝ είτε στη νέα παροχή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω την γνώμη σας για αυτό:IMG_9459.jpeg.e2c65e186bcba2aab5fe2ff32d45dcc6.jpeg

Αυτο που καταλαβαινω είναι ότι το 0.8 δεν θα ισχύει αλλά θα ανεβεί άμεσα και πόσο;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, doomnx said:

στη Volton ποτέ δεν μας έδειξε το λογαριασμό μας στην καρτέλα παρά τις πολλαπλές προσπάθειες προσθήκης παροχής (ευτυχώς ήρθε στο email),

Στη Volton πρέπει να περιμένεις πρώτα να λάβεις το SMS ότι ξεκίνησε η εκπροσώπησης και μετά να καταχωρήσεις τη παροχή στο myportal. Μέσα σε μερικά λεπτά έρχεται mail επιβεβαίωσης.

Αν καταχωρήσεις τη παροχή πριν λάβεις το SMS, περνάει στο σύστημα αλλά με πρόβλημα. Δηλαδή μπαίνεις μέσα και λέει ότι δεν έχεις καταχωρημένη παροχή, πας μετά στη καταχώρηση ένδειξης και κάνεις κλικ πάνω στη παροχή, μετά επιστρέφεις στη καρτέλα των λογαριασμών και εμφανίζεται κανονικά. Αλλά κάθε φορά που μπαίνεις, πρέπει να κάνεις την ίδια διαδικασία.

Στρώνει μόνο αν προσθέσεις κι άλλη παροχή με τον ορθό τρόπο που ανέφερα πάνω, μετά το SMS.

8 minutes ago, vklon said:

Στην elpedison δεν συμψηφίζεται αυτόματα το υπόλοιπο στην νέα παροχή πρέπει να πάρεις τηλέφωνο. Μπορείς να επιλέξεις είτε να στο δώσουν σε ΙΒΑΝ είτε στη νέα παροχή.

Για IBAN πρέπει να συμπληρώσεις μια ειδική φόρμα και να βάλεις και γνήσιο υπογραφής. Εγώ εν τω μεταξύ το είχα στείλει πριν κανα μήνα, ως απάντηση στο δικό τους mail και δεν το έλαβαν ποτέ για κάποιο λόγο. Πηρα χτες τηλέφωνο και ζήτησα συμψηφισμό με νέα παροχή και μου είπανε ότι θα φανεί σε 3-4 εργάσιμες. 👍

Επίσης μιας που το έφερε η κουβέντα για Elpe, με πήρανε σήμερα τηλέφωνο για επιταγές για παροχή που είχε ξεκινήσει 1/5

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, madwalker είπε

Θέλω την γνώμη σας για αυτό:IMG_9459.jpeg.e2c65e186bcba2aab5fe2ff32d45dcc6.jpeg

Αυτο που καταλαβαινω είναι ότι το 0.8 δεν θα ισχύει αλλά θα ανεβεί άμεσα και πόσο;

Ευχαριστώ πολύ!

το οποιο στο εξελ βλεπω να φτανει 0,15

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Dogtor21 said:

Για όσους έχουν τηλεμέτρηση ναι. Για όσους έχουν παλιούς μετρητές, φοβάμαι ότι θα γίνει το γνωστό μπάχαλο με τις ενδείξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...