Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν απο λιγο εκδοθηκαν απο την Elpedison απο την οποια εχω αποχωρησει 3 εκτακτοι λογαριασμοι μεσα σε διαστημα 10 λεπτων που ολοι τους ειχαν πιστωτικα τελη απο το Δημο Αθηναιων. Εχει τυχει και σε καποιον αλλο ? Ο ενας ειχε πιστωτικο 17 ευρω ο αλλος 22 και ο αλλος 19

Επειδη χρωσταω ενα ποσο σε αυτους μειωθηκε το ποσο που τους οφειλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΔΕΗ- τραγικοί

Έφυγα απο Elpedison και επέστρεψα ΔΕΗ.

Εχω 2 παροχές στο όνομα μου Γ1 και Γ21

1-Δεν μπορώ να καταχωρώ μονος μου ιντερνετικά την καταναλωση στην Γ21 και πρεπει καθε φορά να τους παιρνω τηλ.

2- Δεν μπορώ να βλέπω και τις 2 παροχές σε ενα account e-bill (για καθε μια πρεπει να μπανω σε διαφορετικό λογαριασμό)

3 Στη Γ21 ο λογαριασμός ειναι δημηνου Δεν γινεται να ειναι καθε μήνα.

Μετά σου λένε γιατι ο κοσμος φευγει από την ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

56 λεπτά πριν, alexdjx είπε

Πριν απο λιγο εκδοθηκαν απο την Elpedison απο την οποια εχω αποχωρησει 3 εκτακτοι λογαριασμοι μεσα σε διαστημα 10 λεπτων που ολοι τους ειχαν πιστωτικα τελη απο το Δημο Αθηναιων. Εχει τυχει και σε καποιον αλλο ? Ο ενας ειχε πιστωτικο 17 ευρω ο αλλος 22 και ο αλλος 19

Επειδη χρωσταω ενα ποσο σε αυτους μειωθηκε το ποσο που τους οφειλω

Και σε μένα εκδόθηκε ένας έκτακτος με μείον 8 ευρώ από τα τέλη. τους έχω αφήσει απλήρωτο τον τελικό λογαριασμό με την αναδρομική ρήτρα 

Επεξ/σία από kokas10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Iannis_3 είπε

ΔΕΗ- τραγικοί

Έφυγα απο Elpedison και επέστρεψα ΔΕΗ.

Εχω 2 παροχές στο όνομα μου Γ1 και Γ21

1-Δεν μπορώ να καταχωρώ μονος μου ιντερνετικά την καταναλωση στην Γ21 και πρεπει καθε φορά να τους παιρνω τηλ.

2- Δεν μπορώ να βλέπω και τις 2 παροχές σε ενα account e-bill (για καθε μια πρεπει να μπανω σε διαφορετικό λογαριασμό)

3 Στη Γ21 ο λογαριασμός ειναι δημηνου Δεν γινεται να ειναι καθε μήνα.

Μετά σου λένε γιατι ο κοσμος φευγει από την ΔΕΗ

Καλημέρα... Δεν μπορείς να δίνεις τις ενδείξεις στον Δεδδηε.. Πότε δεν είναι κάθε μήνα  ο λογαριασμός.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdjx είπε

Πριν απο λιγο εκδοθηκαν απο την Elpedison απο την οποια εχω αποχωρησει 3 εκτακτοι λογαριασμοι μεσα σε διαστημα 10 λεπτων που ολοι τους ειχαν πιστωτικα τελη απο το Δημο Αθηναιων. Εχει τυχει και σε καποιον αλλο ? Ο ενας ειχε πιστωτικο 17 ευρω ο αλλος 22 και ο αλλος 19

Επειδη χρωσταω ενα ποσο σε αυτους μειωθηκε το ποσο που τους οφειλω

Θα σου έρθει ειδοποιητήριο απ'το Δήμο... η αν δε θες να περιμένεις τα ΕΛΤΑ, πάρε ένα τηλέφωνο στο ταμείο του Δήμου και ρώτα αν εμφανίζεται οφειλή στο ΑΦΜ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2022 στις 5:31 ΜΜ, nova_centurion είπε

H επιδότηση της αποδίδεται στους παρόχους και όχι στους καταναλωτές. Πήρες εσύ κάτι στην τράπεζα με εξαίρεση το Ρεύμα PASS? Μετά την κατάργηση της ρήτρας αναπροσαρμογής από τον Αύγουστο και μετά η διαδικασία είναι η εξής:

Εστω ότι καταναλώνεις 1000 Kwh και ότι ο Πάροχος χρεώνει 0,60 ε/kwh με επιδότηση από την κυβέρνηση 0,43 ε/kwh.

O πάροχος θα πάρει 

170 = 1000 χ 0,17 από εσένα με την πληρωμή του λσμού σου

430 = 1000 χ 0,43 από την κυβέρνηση μέσω της επιδότησης

Δηλ. ο πάροχος θα πάρει 170 από τον καταναλωτή και 430 από το κράτος. Δηλ. 600 ε θα πάνε στον πάροχο.

Τι λέει τώρα η κυβέρνηση. Από τα 430 ε που επιδοτεί ένα μέρος (το μεγαλύτερο αλλά ΜΗ οριστικοποιημένο ακόμη) ΘΑ το πάρει από επιπλέον φορολόγηση των κερδών στους παρόχους που ΘΑ οριστικοποιήσει στο μέλλον (κατά τον Δεκ λένε αλλά θα φανεί). Το υπόλοιπο (όποιο δεν μπορέσει να το πάρει από την επιπλέον φορολόγηση) θα χρεωθεί στον κρατικό προΥπολογισμό δηλ. από τους φόρους μας.

Φυσικά όποιος ξέρει από οικονομικά γνωρίζει ότι εφόσον οι πάροχοι ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι θα φορολογηθούν θα "γαργαλήσουν" όσο χρειάζεται τα νούμερα ώστε η επιπλέον φορολόγηση να ειναι ελάχιστη.

Με δεδομένο μάλιστα ότι για να υπολογιστούν τα κέρδη θα πάρουν λογικά μήνες μετά την λήξη του  έτους πάμε αρχές του επομένου έτους. Δηλ. πάνω στην περίοδο των εκλογών. Ετσι μάλλον το θέμα της επιπλέον φορολόγησης θα είναι πρόβλημα της ΝΕΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.

Μέχρι τότε οι πάροχοι θα έχουν στην τσέπη τους όλα τα λεφτά και φυσικά τα κέρδη. NOT BAD!!

Ξεκινώντας, ο πάροχος πρέπει να προυπολογίσει και να εξασφαλίσει το κόστος του για τον μήνα αναφοράς π.χ. Οκτώβριος

Τα συμβόλαια CFD, διαπραγραγματεύονταν έναντι 470-480€ (έφτασαν και τα 650€ σε κάποια φάση) για τον μήνα Οκτώβριο. Έστω λοιπόν πως είτε εξασφαλίζει το κόστος της ενέργειας μέσω future 480€.

Το κόστος της λιανικής του είναι 480 + 25(ΛΠ1,2,3, ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ) (*) απώλειες = περίπου 595€ βάλε και το εμπορικό περιθώριο πάς στα 610€. Κόστος λοιπόν για να σου πουλήσει ρεύμα τον Οκτώβριο είναι 595€. 

Από αυτά τα 430 τα πληρώνει το κράτος (και τα γλυτώνεις εσύ) και τα υπόλοιπα τα πληρώνεις εσύ. 

Προφανώς, υπάρχουν πάροχοι που δεν αγοράζουν CFD και βασίζονται σε εκτιμήσεις (επάνω στα CFD που δεν αγοράζουν). Εκεί λοιπον κάποιοι έχασαν τον Αύγουστο και κάποιοι κέρδισαν τους επόμενους μήνες. Εάν όμως είχαν πέσει εκτός προβλέψεων αυτοί θα πλήρωναν το μάρμαρο. Τα υπερκέρδη από αυτήν την "βλακεία" με την δημοσίευση τιμής θα φορολογηθούν να είσαι σίγουρος. Την βλακεία με την κατάργησης της ρήτρας δεν ξέρω ποιος θα πληρώσει. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akaloith είπε

ε ναι
γιατι;;; καλο ή κακο; :P

Για να καταλάβουμε -πριν τα Χριστούγεννα που θα δεις την ανάλυση σου- αν χρεώθηκες ή πιστώθηκες το 50αρικο του econtract

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

14/10 εκδοση
19/10 ποσο στο site
26/10 pdf

εχω δει αναλυση και τα γραψα στη προηγουμενη σελιδα
δεν πιστωσαν 50αρι, δεν πιστωσαν ΤΕΜ αυγουστου
φυσικα προχωρησα στα αυτονοητα
τουλαχιστον λαβαν υποψιν τις καταμετρησεις μου αυγουστου σεπτεμβριου που ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
αλλο να μιλαμε με κουτουρου νουμερα και αλλο με τις πραγματικες kwh

ο ΠΡΩΤΟΣ λογαριασμος εκδοθηκε σε 65 μερες
5 μερες μετα φανηκε το ποσο
και 7 μερες παραμετα το pdf
δεν τρελαθηκα αλλα δεν ειναι και dealbreaker

εκλεισα τα αιτηματα στη ραε περι καταχωρησεων kwh, καθυστερησης εκδοσης κτλ
και εμεινε ενα και καλο με τις μη πιστωσεις τις οποιες και δεν αρνηθηκαν

συμπερασμα: τηρησαν το 2μηνο, δεν ξερω αν φταιει το κυνηγητο μου ή οχι
ο λογαριασμος θελει 5+7 μερες για να δεις ποσα και pdf
και το βασικο θεμα ειναι οι μη πιστωσεις που ομως στον ξεκαθαρο λογαριασμο φαινονται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ, δεν τις αρνηθηκαν φυσικα και ειμαστε στο περιμενε

οταν μου πε το 50αρι στο 2ο ειπα οχι εφοσον θα γινει διορθωση του πρωτου για τη ΤΕΜ προφανως θα μπει και το 50αρι στο διορθωμενο, αν βγει αυτος ποτε τελικα. ο λογαριασμος μου ηταν πολυ απλος και δεν υπαρχει δικαιολογια, 2 τεμ ειχαν να βαλουν και ενα 50αρι.

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, akaloith είπε

14/10 εκδοση
19/10 ποσο στο site
26/10 pdf

εχω δει αναλυση και τα γραψα στη προηγουμενη σελιδα
δεν πιστωσαν 50αρι, δεν πιστωσαν ΤΕΜ αυγουστου
φυσικα προχωρησα στα αυτονοητα
τουλαχιστον λαβαν υποψιν τις καταμετρησεις μου αυγουστου σεπτεμβριου που ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
αλλο να μιλαμε με κουτουρου νουμερα και αλλο με τις πραγματικες kwh

ο ΠΡΩΤΟΣ λογαριασμος εκδοθηκε σε 65 μερες
5 μερες μετα φανηκε το ποσο
και 7 μερες παραμετα το pdf

εκλεισα τα αιτηματα στη ραε περι καταχωρησεων kwh, καθυστερησης εκδοσης κτλ
και εμεινε ενα και καλο με τις μη πιστωσεις τις οποιες και δεν αρνηθηκαν

συμπερασμα: τηρησαν το 2μηνο, δεν ξερω αν φταιει το κυνηγητο μου ή οχι
ο λογαριασμος θελει 5+7 μερες για να δεις ποσα και pdf
και το βασικο θεμα ειναι οι μη πιστωσεις που ομως στον ξεκαθαρο λογαριασμο φαινονται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ, δεν τις αρνηθηκαν φυσικα και ειμαστε στο περιμενε
οταν μου πε το 50αρι στο 2ο ειπα οχι εφοσον θα γινει διορθωση του πρωτου για τη ΤΕΜ προφανως θα μπει και το 50αρι στο διορθωμενο, αν βγει αυτος ποτε τελικα. ο λογαριασμος μου ηταν πολυ απλος και δεν υπαρχει δικαιολογια, 2 τεμ ειχαν να βαλουν και ενα 50αρι.

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ ομοιοπαθής. Πήγα στον Ήρωνα στις 19/8 και σήμερα επιτέλους είδα το PDF με τον αναλυτικό λογαριασμό. ο λογαριασμός εκδόθηκε 14/10 και είναι για 42 ημέρες έως και 29/9 και σήμερα άνοιξε το αρχείο με τις αναλυτικές χρεώσεις. Λοιπόν. Ούτε εμένα μου έδωσαν ΤΕΜ Αυγούστου. Δήλωσα μόνος μου τις κιλοβατώρες, 126 για Αύγουστο και 262 για Σεπτέμβριο. Δεν μου έβαλαν ούτε το 50άρικο ούτε την επιδότηση Αυγούστου. Αύριο σκέφτομαι να τους πάρω τηλέφωνο για εξηγήσεις. Ειδικά με την πίστωση του ΤΕΜ για τον Αύγουστο δεν μπορώ να το εξηγήσω πως έγινε τέτοιο χοντρό λάθος. Μήπως δεν μας το έδωσαν σκέφτομαι επειδή πήραμε ΤΕΜ από την προηγούμενη εταιρεία που ήμασταν πριν πάμε στον Ήρωνα ; Εγώ είχα πάρει ΤΕΜ Αυγούστου από την Elpedison που ήμουν έως τις 18/8. Αλλά τον Αύγουστο το ΤΕΜ δεν είχε κόφτη για τις πρώτες 300 κιλοβατώρες, άρα κακώς δεν μας τον έδωσε ο Ήρωνας. Θέλω να δω τι θα μου πουν αύριο στο τηλέφωνο.

HRWN.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guest8888 είπε

Θέλω να δω τι θα μου πουν αύριο στο τηλέφωνο.

θα πάρεις δώρο εξοχικό και καπάκι κρουαζιέρα ....σε μερικούς δίνουν και ελικόπτερο αν πιέσεις

αμφισβήτηση λογαριασμού και μετά ΡΑΕ . Επίσης μπλόκαρε τα νούμερα του Ηρών σε περίπτωση που πάρουν τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guest8888 είπε

Αύριο σκέφτομαι να τους πάρω τηλέφωνο για εξηγήσεις.

Θέλω να δω τι θα μου πουν αύριο στο τηλέφωνο.

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά το χρόνο σου θα χάσεις. 
Πλέον προτείνω mail και my.rae 3 μέρες μετά εφόσον δεν απαντάνε.

Ετσι θα σε πάρουν αυτοί τηλέφωνο και δεν θα δεχτείς τίποτα τηλεφωνικά. 
Λογικά μετά θα σου απαντήσουν στο mail. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...