Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 2 παροχές με 500 kWh το μήνα και βάλε πήγα από smart up σε win γιατί φοβήθηκα αλλά δεν βλέπω το win να υπάρχει στο εξέλ.doomx για δες το λίγο.Δεν ξέρω αν έκανα σωστά τουλάχιστον μέχρι 1η Αυγούστου να μην πάει όσο λογικά θα πάει το smart up που λογικά θα βγαίνει πιο ακριβό για τόσες κιλοβατώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Πως πάμε τις τελευταίες ημέρες; Ανεβαίνει ή Καταβαίνει;

Ανεβαίνει. Rolling average 30 ημερών 87,25 €/MWh και εβδομάδας 94,51 €/MWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Lewnidas1995 said:

Ποτε υπέγραψες και ποτε ενεργοποιήθηκες ;

πηρες την δωροεπιταγή ή απλά ήταν ενημερωτικό;

 

40 minutes ago, takoulou said:

Καταγγελία στην ΡΑΕ.. Λόγω αφερεγγυότητας του παρόχου.. 

false alarm..

ειναι 2 παροχες με παρομοια νουμερα (ενα νουμερο διαφορα) και τις μπέρδεψα

στην μια ειναι 70€ στην αλλη 30€ οποτε ολα καλα. ευχαριστώ για την αμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katsios2010 είπε

Σημερα με πηραν απο μπεφον για σκλαβενιτη απο 15/5, παρελαβαν σημερα ειπαν

26 Απριλίου η δικιά μου αίτηση δεν με έχει ενοχλήσει κανένας. 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, aposirsi said:

απο πριν το πασχα περιμενω της 40 ευρω σκλαβενιτη απο ΕΛΠΕ

εχεις ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ 20-25/4/2024 ?

ΣΤΟ ΤΗΛ ΛΕΝΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΤΠΤ

myrae, αιτιολογία άλλο.

Επισύναψε και τη σύμβαση που γράφει για τα 40.

Το ίδιο θα απαντήσουν κι εκεί... ότι έχουν ενημερώσει το αρμόδιο τμήμα κι έχει δρομολογηθεί να σε καλέσουν. Δε θα πατήσεις πρασινο μέχρι να παραλάβεις. Θα περιμένεις πχ 10 μέρες και θα πατάς κόκκινο (μη αποδοχή) γράφοντας ότι ακόμα δε σου τις έστειλαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, aposirsi είπε

απο πριν το πασχα περιμενω της 40 ευρω σκλαβενιτη απο ΕΛΠΕ

εχεις ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ 20-25/4/2024 ?

ΣΤΟ ΤΗΛ ΛΕΝΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΤΠΤ

Συμβόλαιο 22/04 με καλέσανε 15/05 πήγα από κατάστημα τις παρέλαβα. Έτσι μου είχανε πει κιόλας να υπολογίζω κανά μήνα μετά. Για τις δωροεπιταγές δεν έχω παράπονο όπως μου έιπανε τότε τα δώσανε, γιατί έχω διαβάσει τα τρις χειρότερα εδώ μέσα για μεγάλες καθυστερήσεις...

Στο θέμα έκδοσης λογαριασμών είναι λίγο καθυστέρηση η φάση απ' ότι κατάλαβα ε; Καταμέτρηση 13/05. Έκδοση Λογαριασμού 29/05. Εμφανίστηκε χτες στο myelpedison και σήμερα μου ήρθε mail ότι εκδόθηκε λογαριασμός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, doomnx είπε

26 Απριλίου η δικιά μου αίτηση δεν με έχει ενοχλήσει κανένας. 🙄

Εγώ από 30/4 ακόμα τίποτα κάνανε πάλι αίτημα αλλά μου ζητήσανε να τους δώσω και το τηλ.του πωλητή.Ότι νάναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε λογαριασμός από ΕΛΠΕ περίπου 22 ευρώ για ένα μήνα.Στο καπάκι την άλλη μέρα βγαίνει ένας πιστωτικός με το επίδομα θέρμανσης μέσα ,μόνο αυτό (το ξέχασαν στον κανονικό? 🙄). Τώρα τι γίνεται ,θα συμψηφιστούν οι 2 λογαριασμοί την ημερομηνία πληρωμής?(έχω πάγια εντολή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgosvet είπε

Τώρα τι γίνεται ,θα συμψηφιστούν οι 2 λογαριασμοί την ημερομηνία πληρωμής?(έχω πάγια εντολή).

θα συμψηφιστούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, prefuse said:

 

false alarm..

ειναι 2 παροχες με παρομοια νουμερα (ενα νουμερο διαφορα) και τις μπέρδεψα

στην μια ειναι 70€ στην αλλη 30€ οποτε ολα καλα. ευχαριστώ για την αμεση απάντηση.

Τελικά δεν μπυ είπες ποτε έκανες αίτηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα μια ερώτηση: ειμαι στο simple value οικιακό κίτρινο protergia . Λεει για τιμή Ιουνίου 0,091. Αν ξεπεράσω ας πούμε τις 500kwh λόγω χρήσης κλιματιστικού , παλι θα χρεωθώ τόσο ή μετα τις 500 χρεώνονται πιο πολύ; Για ξέρω τι θα με περιμένει.. ευχαριστώ!

Screenshot_20240605-122738.jpg

Αυτή δεν είναι η τελική τιμή που πληρώνεις. Φαίνεται να σου διαφεύγει το κομμάτι των ρυθμιζόμενων χρεώσεων (+ΦΠΑ). Στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, υπάρχει κλίμακα στη χρέωση Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας. Στην τσέπη σου επιβαρύνεσαι με 0,046 € για κάθε kWh πάνω από τις 400/μήνα και άλλα 0,037 €/kWh από την 501η και πάνω. Συνολική τελική επιβάρυνση στη μεγάλη κλίμακα 0,083 €/kWh. Αυτά ισχύουν ανεξαρτήτως προμηθευτή ρεύματος.

Τα 0,091 €/kWh που βλέπεις στο site της Protergia καταλήγουν να κοστίζουν 0,137 € στην τσέπη σου για τις πρώτες 400 kWh και 0,22 €/kWh για την 501η και πάνω. Οι ενδιάμεσες 100 κοστίζουν 0,183 €.

Αν έχεις νυχτερινό τιμολόγιο, οι ημερήσιες μετράνε ξεχωριστά για το όριο των ΥΚΩ και έτσι θα μπορούσες και με 800 kWh/μήνα (400 ημέρας, 400 νύχτας) να παραμείνεις στη μικρή κλίμακα των ΥΚΩ. Θεωρητικά πάντα, γιατί η συνήθης κατανομή είναι 60-70% ημερήσιο και 30-40% νυχτερινό.

 

osOjoCU.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μέχρι στιγμής όσοι το είπαν αυτό στο forum απλά δεν ήξεραν να διαβάσουν το λογαριασμό.

Ήταν ξεκάθαρο αυτό που συνέβη στον γνωστό μου με την Volton. 
Έστειλε φωτογραφία με 2517kwh και αυτοί πέρασαν στον ΔΕΔΔΗΕ 2157kwh. Άρα του «έφαγαν» ουσιαστικά το δώρο των 500 kWh. 
Άκρη δεν έβγαλε με πολλά τηλέφωνα σε ΔΕΔΔΗΕ και Volton.

Αντιστοιχα έγιναν και σε άλλους όπως διαβασα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilham είπε

Θα χρεωθείς το ίδιο από την Protergia, δεν έχει κλίμακα

Αυτό που έχει όμως είναι οι χρεώσεις ΥΚΩ

Η χαμηλή κλίμακα 0.0069 είναι ως 400kw / μήνα

H μεσαία κλίμακα 0.05 είναι μεταξύ 400-500kw /μήνα

Η μεγάλη κλίμακα 0.085 είναι για ό,τι ξεπερνά τις 500kw /μήνα

Θα μπαίνεις στον παρακάτω σύνδεσμο, μια φορά τη μέρα, κατά προτίμηση μετά το φαγητό, (για να προλάβει και να περάσει η καινούρια τιμή) και θα σου περάσει 😉

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Ωραια ευχαριστώ άρα σχετικά ήσυχος ;)

11 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αυτή δεν είναι η τελική τιμή που πληρώνεις. Φαίνεται να σου διαφεύγει το κομμάτι των ρυθμιζόμενων χρεώσεων (+ΦΠΑ). Στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, υπάρχει κλίμακα στη χρέωση Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας. Στην τσέπη σου επιβαρύνεσαι με 0,046 € για κάθε kWh πάνω από τις 400/μήνα και άλλα 0,037 €/kWh από την 501η και πάνω. Συνολική τελική επιβάρυνση στη μεγάλη κλίμακα 0,083 €/kWh. Αυτά ισχύουν ανεξαρτήτως προμηθευτή ρεύματος.

Τα 0,091 €/kWh που βλέπεις στο site της Protergia καταλήγουν να κοστίζουν 0,137 € στην τσέπη σου για τις πρώτες 400 kWh και 0,22 €/kWh για την 501η και πάνω. Οι ενδιάμεσες 100 κοστίζουν 0,183 €.

Αν έχεις νυχτερινό τιμολόγιο, οι ημερήσιες μετράνε ξεχωριστά για το όριο των ΥΚΩ και έτσι θα μπορούσες και με 800 kWh/μήνα (400 ημέρας, 400 νύχτας) να παραμείνεις στη μικρή κλίμακα των ΥΚΩ. Θεωρητικά πάντα, γιατί η συνήθης κατανομή είναι 60-70% ημερήσιο και 30-40% νυχτερινό.

 

osOjoCU.jpeg

Ωραία, κατανόησα και θα μελετήσω κι αλλο αυτα που παρεθεσες. Ευχαριστώ, αρα γενικά με περίπου 480 στη χειρότερη kwh που ωστόσο το 25-30% ειναι νυχτερινές είμαι καλα χοντρικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Ήταν ξεκάθαρο αυτό που συνέβη στον γνωστό μου με την Volton. 
Έστειλε φωτογραφία με 2517kwh και αυτοί πέρασαν στον ΔΕΔΔΗΕ 2157kwh. Άρα του «έφαγαν» ουσιαστικά το δώρο των 500 kWh. 
Άκρη δεν έβγαλε με πολλά τηλέφωνα σε ΔΕΔΔΗΕ και Volton.

Αντιστοιχα έγιναν και σε άλλους όπως διαβασα. 

Για μισό λεπτό. Ποια φωτογραφία λέμε; Αυτή που στέλνεις για την αλλαγή παρόχου; Γιατί αν είναι έτσι όχι απλά δεν του το έφαγαν, αλλά το εξασφάλισαν κιόλας και του χάρισαν τις τελευταίες 360 kWh από τον προηγούμενο πάροχο.

Βέβαια ανάλογα την κατανάλωση και το τιμολόγιο ίσως χρεώθηκε και επιπλέον ΥΚΩ.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...