Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 minutes ago, vklon said:

Μέχρι 10 εργάσιμες έχουν προθεσμία

Α οκ, γιατι δεδδηε απαντησε σε 2 μερες, αλλα η βολτον που και καλα δε βλεπει τις τελικες μετρησεις τπτ. Νομιζω το κανει συστηματικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgebek2 είπε

Α οκ, γιατι δεδδηε απαντησε σε 2 μερες, αλλα η βολτον που και καλα δε βλεπει τις τελικες μετρησεις τπτ. Νομιζω το κανει συστηματικα...

Συστηματικά το κάνουν. Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.... Δεν πήραν τις τελικές μετρήσεις, μόνο που τις πήραν 16/4. Εκεί αυτοί δεν τις πήραμε και εκδίδουν λογαριασμούς. Αν με ξαναδούν να σφυρίξουν κλέφτικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Α οκ, γιατι δεδδηε απαντησε σε 2 μερες, αλλα η βολτον που και καλα δε βλεπει τις τελικες μετρησεις τπτ. Νομιζω το κανει συστηματικα...

Η volton όσες φορές έκανα αίτημα μέσω ΡΑΕ απαντούσε πάντα μετά τις 10 εργάσιμες, δεν πρόκειται να απαντήσει νωρίτερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armenistis1980 είπε

Συστηματικά το κάνουν. Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.... Δεν πήραν τις τελικές μετρήσεις, μόνο που τις πήραν 16/4. Εκεί αυτοί δεν τις πήραμε και εκδίδουν λογαριασμούς. Αν με ξαναδούν να σφυρίξουν κλέφτικα...

Γιατί δεν κάνετε καταγγελία στην ΡΑΕ.. Αναφορά.. Με όλα τα στοιχεία και στο υπουργείο... Για τον πάροχο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Γιατί δεν κάνετε καταγγελία στην ΡΑΕ.. Αναφορά.. Με όλα τα στοιχεία και στο υπουργείο... Για τον πάροχο.. 

Περιμένω να φανεί το pdf του λογαριασμού και θα κάνω MYRAE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα μια ερώτηση: ειμαι στο simple value οικιακό κίτρινο protergia . Λεει για τιμή Ιουνίου 0,091. Αν ξεπεράσω ας πούμε τις 500kwh λόγω χρήσης κλιματιστικού , παλι θα χρεωθώ τόσο ή μετα τις 500 χρεώνονται πιο πολύ; Για ξέρω τι θα με περιμένει.. ευχαριστώ!

Screenshot_20240605-122738.jpg

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, athkatla78 said:

Σκέφτομαι να πάω και εγώ Volton για το κλειδωμένο 3μηνο αλλά με αυτά που διαβάζω φοβήθηκα...

 

Τι έγινε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα μια ερώτηση: ειμαι στο simple value οικιακό κίτρινο protergia . Λεει για τιμή Ιουνίου 0,091. Αν ξεπεράσω ας πούμε τις 500kwh λόγω χρήσης κλιματιστικού , παλι θα χρεωθώ τόσο ή μετα τις 500 χρεώνονται πιο πολύ; Για ξέρω τι θα με περιμένει.. ευχαριστώ!

Screenshot_20240605-122738.jpg

Θα χρεωθείς το ίδιο από την Protergia, δεν έχει κλίμακα

Αυτό που έχει όμως είναι οι χρεώσεις ΥΚΩ

Η χαμηλή κλίμακα 0.0069 είναι ως 400kw / μήνα

H μεσαία κλίμακα 0.05 είναι μεταξύ 400-500kw /μήνα

Η μεγάλη κλίμακα 0.085 είναι για ό,τι ξεπερνά τις 500kw /μήνα

1 ώρα πριν, Manefs23 είπε

Πως πάμε τις τελευταίες ημέρες; Ανεβαίνει ή Καταβαίνει;

Θα μπαίνεις στον παρακάτω σύνδεσμο, μια φορά τη μέρα, κατά προτίμηση μετά το φαγητό, (για να προλάβει και να περάσει η καινούρια τιμή) και θα σου περάσει 😉

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο πριν το πασχα περιμενω της 40 ευρω σκλαβενιτη απο ΕΛΠΕ

εχεις ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ 20-25/4/2024 ?

ΣΤΟ ΤΗΛ ΛΕΝΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΤΠΤ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

μου ηρθε μηνυμα για την δωροεπιταγη public, ενω στο συμβολαιο γραφει 70€ και ειχαμε υπογραψει μια μερα πριν ανακοινωθει οτι τελειωσαν αυτες των 70€ και οτι πλεον θα εδιναν 30€... τελικα μας εστειλαν 30€...

και ηταν για παροχη που ηταν χρονια στην ΔΕΗ...

false alarm..

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, prefuse said:

μου ηρθε μηνυμα για την δωροεπιταγη public, ενω στο συμβολαιο γραφει 70€ και ειχαμε υπογραψει μια μερα πριν ανακοινωθει οτι τελειωσαν αυτες των 70€ και οτι πλεον θα εδιναν 30€... τελικα μας εστειλαν 30€...

και ηταν για παροχη που ηταν χρονια στην ΔΕΗ...

 

Ποτε υπέγραψες και ποτε ενεργοποιήθηκες ;

πηρες την δωροεπιταγή ή απλά ήταν ενημερωτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

μου ηρθε μηνυμα για την δωροεπιταγη public, ενω στο συμβολαιο γραφει 70€ και ειχαμε υπογραψει μια μερα πριν ανακοινωθει οτι τελειωσαν αυτες των 70€ και οτι πλεον θα εδιναν 30€... τελικα μας εστειλαν 30€...

και ηταν για παροχη που ηταν χρονια στην ΔΕΗ...

 

Καταγγελία στην ΡΑΕ.. Λόγω αφερεγγυότητας του παρόχου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, doll είπε
 
Επιπλέον σταθερό Bright Up : 350x0.089+9.90 = 41.05
Αρα αν είσαι ήδη πελατης ΕΛΠΕ όπως και εγώ λέω να πάω στο σταθερό για 6 μήνες.
Για παροχές στα 100 kwh/μήνα λέω να πάω ΔΕΗ για ένα μήνα (ή να πάω Volton protect με κλειδωμένη τιμή 0.08?) και μετά πίσω (για δώρα).
Τι λέτε?

ΗΡΩΝ θα πας να πάρεις και το 50άρικο. Τι να κλάσει η κλειδωμένη τιμή μπροστα στον τζάμπα μήνα και το 50άρικο του ΗΡΩΝ;

15 ώρες πριν, Trustworthy είπε

Προβληματιζομαι βέβαια με τα «λάθη» που κανουν στις kWh δηλώνοντας ότι να ναι νούμερα. Έγινε σε γνωστό μου και δεν βρήκε άκρη όσο και αν το πάλεψε. Ουσιαστικά του έφαγαν τις 500 kWh που ήταν δωρεάν τον 1ο μηνα. 

Μέχρι στιγμής όσοι το είπαν αυτό στο forum απλά δεν ήξεραν να διαβάσουν το λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...