Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις υπέγραψα μεταφορά από Smart Up σε Volton protect με κλειδωμένη τιμή 0.08  έως και Αύγουστο (31.8). Ας βγει το καλοκαίρι σε αυτή την τιμή και από Σεπτέμβριο ασχολούμαι πάλι! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Trustworthy είπε

Ναι έχετε δίκιο. Εγώ ειμαι ήδη στην Elpedison και σύγκρινα τα προγράμματα χωρις τα δώρα γιατί δεν τα δικαιούμαι δυστυχώς. 

Ε οκ στη δική σου περίπτωση αν δε θες να αλλάξεις παροχο (π.χ. Ηρων) για να ξαναγίνεις νέος πελάτης κάνε αίτημα για αλλαγη προγραμματος.Σου στέλνουν link,κανείς αποδοχή και αλλάζει αυθημερόν. 

3 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Μόλις υπέγραψα μεταφορά από Smart Up σε Volton protect με κλειδωμένη τιμή 0.08  έως και Αύγουστο (31.8). Ας βγει το καλοκαίρι σε αυτή την τιμή και από Σεπτέμβριο ασχολούμαι πάλι! 

Είχαν δεν είχαν το πέρασαν οι παροχοι το διμηνο-τριμηνο ημισταθερο προγραμματακι τους με πρόσχημα την ανταγωνιστικοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Trustworthy said:

Για κατανάλωση 350kwh/μηνα συμφέρει το win πάντως. 
Smart: (350x0.13517)+5.00=52.31€

Win: (350x0.1108)+5.90=44,68€ 

(τιμή Smart από Excel doomnx)

 
Επιπλέον σταθερό Bright Up : 350x0.089+9.90 = 41.05
Αρα αν είσαι ήδη πελατης ΕΛΠΕ όπως και εγώ λέω να πάω στο σταθερό για 6 μήνες.
Για παροχές στα 100 kwh/μήνα λέω να πάω ΔΕΗ για ένα μήνα (ή να πάω Volton protect με κλειδωμένη τιμή 0.08?) και μετά πίσω (για δώρα).
Τι λέτε?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σκέψη είναι να πάω για δυο μήνες στην Volton στο Yellow Protect: 350x0,083+4,90=33,95€.

Προβληματιζομαι βέβαια με τα «λάθη» που κανουν στις kWh δηλώνοντας ότι να ναι νούμερα. Έγινε σε γνωστό μου και δεν βρήκε άκρη όσο και αν το πάλεψε. Ουσιαστικά του έφαγαν τις 500 kWh που ήταν δωρεάν τον 1ο μηνα. 

Ηρων που αναφέρθηκε δεν πρόκειται να ξαναπάω. Πολλά λάθη σε κάθε λογαριασμό, βαρέθηκα να τους διορθώνω και να κανουν αφαιρέσεις στον επόμενο λογαριασμό. 
 

Εχετε καποια ιδέα για άλλη εταιρία που να είναι αξιόπιστη; Elpedison πάντως δεν έχω κάποιο παράπονο μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Trustworthy είπε

Μια σκέψη είναι να πάω για δυο μήνες στην Volton στο Yellow Protect: 350x0,083+4,90=33,95€.

Προβληματιζομαι βέβαια με τα «λάθη» που κανουν στις kWh δηλώνοντας ότι να ναι νούμερα. Έγινε σε γνωστό μου και δεν βρήκε άκρη όσο και αν το πάλεψε. Ουσιαστικά του έφαγαν τις 500 kWh που ήταν δωρεάν τον 1ο μηνα. 

Ηρων που αναφέρθηκε δεν πρόκειται να ξαναπάω. Πολλά λάθη σε κάθε λογαριασμό, βαρέθηκα να τους διορθώνω και να κανουν αφαιρέσεις στον επόμενο λογαριασμό. 
 

Εχετε καποια ιδέα για άλλη εταιρία που να είναι αξιόπιστη; Elpedison πάντως δεν έχω κάποιο παράπονο μέχρι τώρα. 

Και εγώ το ίδιο σκεπτικό με εσένα έχω. Αν θα αλλαζα θα πήγαινα δεη για λίγο και μετά ξανά ελπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, messinia3 είπε

 

Είχαν δεν είχαν το πέρασαν οι παροχοι το διμηνο-τριμηνο ημισταθερο προγραμματακι τους με πρόσχημα την ανταγωνιστικοτητα.

Δεν είναι κακή περίπτωση για κάποιον που θέλει μια σταθερή, σχετικά χαμηλή, τιμή για λίγο διάστημα και δεν έχει χρόνο να ασχολείται με συνεχόμενες μεταφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Trustworthy said:

€.

Προβληματιζομαι βέβαια με τα «λάθη» που κανουν στις kWh δηλώνοντας ότι να ναι νούμερα.  

Τράβα σε κατάστημα και δε θα έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε εικόνα από την Protergia? 
Αξιόπιστη; Βγαίνουν οι λογαριασμοί ανα μηνα και άμεσα; Δεν θέλω πάλι εταιρία στυλ Ηρων με λάθη και λογαριασμούς με έκδοση 1 μηνα πριν. 
Βλέπω το Protergia Value Simple με τιμή 0,09 και 5€ πάγιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Μια σκέψη είναι να πάω για δυο μήνες στην Volton στο Yellow Protect: 350x0,083+4,90=33,95€.

Προβληματιζομαι βέβαια με τα «λάθη» που κανουν στις kWh δηλώνοντας ότι να ναι νούμερα. Έγινε σε γνωστό μου και δεν βρήκε άκρη όσο και αν το πάλεψε. Ουσιαστικά του έφαγαν τις 500 kWh που ήταν δωρεάν τον 1ο μηνα. 

Ηρων που αναφέρθηκε δεν πρόκειται να ξαναπάω. Πολλά λάθη σε κάθε λογαριασμό, βαρέθηκα να τους διορθώνω και να κανουν αφαιρέσεις στον επόμενο λογαριασμό. 
 

Εχετε καποια ιδέα για άλλη εταιρία που να είναι αξιόπιστη; Elpedison πάντως δεν έχω κάποιο παράπονο μέχρι τώρα. 

Άμα θέλεις δυο μήνες μπορείς να βάλεις το πρόγραμμα με τον δωρεάν μήνα στην Volton (δωρεάν 500kwh και πάγιο) και μετά να κανείς αίτηση για άλλου λίγο πριν τις 30 μέρες. Αυτοί κάνουν αντιπροσφορά πάντα και θα σου δώσουν ένα μήνα ακόμα δώρο. (Εγώ 3 φορές το έκανα αυτό σε μια παροχή το χειμώνα και πάντα έπαιρναν για αντιπροσφορά +185€ καβάτζα από τις χειμερινές προσφορές της elpedison)

Επεξ/σία από vklon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι από αρχές Μαρτίου elpedison (ρεύμα στο ειδικό τιμολόγιο (μάλλον το smart) και φ.α.. Στο φυσικό αέριο μου ήρθε τώρα πιστωτικός περίπου 10 ευρώ. Ερώτηση σκοπεύω να αλλάξω: προσανατολιζομαι προς Ήρωνα για τα 50 ευρώ δώρο ή volton για τις 500 khw δωρεάν για ένα μήνα. Αν αλλάξω και φυσικο, τι θα γίνει με τον πιστωτικό της elpe; Χάνεται;

Επεξ/σία από history
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτηση σε ΕΛΠΕ από volton στις 20/05 μέσω @doomnx, μετά από 2-3 μέρες τηλέφωνο σε δεδδηε μου αναφέρουν ότι φαίνομαι στην ΕΛΠΕ από 21/05 αλλά περιμένουμε συστημικά να φανείτε όπως και έγινε στις 27/05, αλλά με 2-3 ακόμα τηλέφωνα σε δεδδηε.

Χτες έβγαλε η volton εκκαθαριστικό αλλά με τίς ενδείξεις όχι αυτές που έστειλα εγώ σε ΕΛΠΕ, αλλά 5 μέρες πριν που ήταν προγραμματισμένη καταμέτρηση από δεδδηε.

Δεν με πειράζει γιατί ήταν λίγες μέρες και μικρή η κατανάλωση.

Μου φαίνονται όλα σωστά η διαβάζω κάτι λάθος?

Spoiler

 

Βρε αυτό το spoiler δε θα το καταφέρω ποτέ,😄Screenshot_2024-06-04-23-44-33-583_com.google.android_apps.photos.jpg.088b82c44f35f8fcf8e9ed4f858b8c17.jpgScreenshot_2024-06-04-23-44-19-570_com.google.android_apps.photos.jpg.a01419f9600645d3f1aa0b455f0e0d4f.jpgScreenshot_2024-06-04-23-44-01-425_com.google.android_apps.photos.jpg.b1b044e202ce0f4774cf894d1b90bf90.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, history είπε

Είμαι από αρχές Μαρτίου elpedison (ρεύμα στο ειδικό τιμολόγιο (μάλλον το smart) και φ.α.. Στο φυσικό αέριο μου ήρθε τώρα πιστωτικός περίπου 10 ευρώ. Ερώτηση σκοπεύω να αλλάξω: προσανατολιζομαι προς Ήρωνα για τα 50 ευρώ δώρο ή volton για τις 500 khw δωρεάν για ένα μήνα. Αν αλλάξω και φυσικο, τι θα γίνει με τον πιστωτικό της elpe; Χάνεται;

Οχι δε χανεται. Συμψηφιζεται με τον επομενο επομενο τελευταιο και τελικο λογαριασμο. Αν και ο τελικος βγει πιστωτικος κανεις αιτημα για συμψηφισμο με αλλο χρεωστικο κωδικο πελατη ή δινεις ΙΒΑΝ να σου τα περασουν. Αυτο το κανεις μεσω τηλεφωνου ή μεσω του chat .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα σημερα στη Volton για του yellow simple protect και μου ειπαν +1 μηνα κλειδωμένη τιμη δηλαδή ως 31/8. Οπότε αύριο Ήρων για το 50αρικο που δεν περασα ποτε απο εκει και Ιούλιο Αυγουστο Volton για να μην ασχολουμε κανα δίμηνο, πρεπει να διακοπευσω κιολας. Απλά τα πράγματα.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trustworthy είπε

Έχετε εικόνα από την Protergia? 
Αξιόπιστη; Βγαίνουν οι λογαριασμοί ανα μηνα και άμεσα; Δεν θέλω πάλι εταιρία στυλ Ηρων με λάθη και λογαριασμούς με έκδοση 1 μηνα πριν. 
Βλέπω το Protergia Value Simple με τιμή 0,09 και 5€ πάγιο. 

Μια χαρά πρόγραμμα είναι το value simple και η Protergia το τελευταίο διάστημα απροβλημάτιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έκατσα πολύ στην ΕΛΠΕ χωρις να αλλάξω από τότε που πήρα το κατοστάρικο (ξέρω, οι τουρίστες με ευχαριστούν), τι να κάνω;

Να πάω ένα χοπ πλατς στην ακατονόμαστη και μετά πίσω ΕΛΠΕ για δωράκια;

Είναι και ο Ηρων στη μέση αλλά παλιά που ήμουν, όπως αναφέρθηκε και από άλλους, μου την έδινε που αργούσε να βγάλει λογαριασμούς (εκτός τα λάθη που έχουν γίνει. ευτυχώς δεν είχα τέτοια εμπειρία).

Επεξ/σία από physnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...