Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε άλλα νέα τώρα η ΗΡΩΝ κυκλοφορεί 2 νέα κίτρινα προγράμματα οικιακά και 1 επαγγελματικό

Είναι τα Benefit Home και Benefit Business S, και το One. Είναι τύπου ΜΤΑ Χ απώλειες + περιθώριο κέρδους, τα 2 πρώτα. Δώρο τα πάγια (5,5) για τους πρώτους 6 μήνες

Το One έχει στοιχεία πράσινου με ΤΕΑ από προηγούμενους μήνες (και προς στιγμήν είναι αρκετά ακριβό)

Επίσης, η Ζενίθ νέα προωθητική ενέργεια στα Home more με  promo 90€, το οποίο θα αποδίδεται στους τελευταίους τρεις μήνες της Σύμβασης (10,11,12 από 30€) και Home Smart Night με promo 60€, το οποίο θα αποδίδεται τμηματικά στους λογαριασμούς καθ' όλη τη διάρκεια της σύμβασης (5Χ12)

Της Ζενίθ έχουν ανέβει και στο site τους, της ΗΡΩΝ όχι ακόμα

 

4 λεπτά πριν, thanosthanos123 είπε

Δε θέλω να πάω Volton με αυτά που ακούω.Κάνα πρόγραμμα 6μηνου δεν παίζει? Γιατί νομίζω τα σταθερά έχουν όλα 12μηνη σύμβαση.

Υπάρχουν αρκετά 6μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bilham είπε

Της Ζενίθ έχουν ανέβει και στο site τους, της ΗΡΩΝ όχι ακόμα

αν θυμηθείς και έχεις χρόνο κάνε tag όταν ανέβουν και του Ηρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια.

Επαγγελματικό γ21 24000kwh το χρόνο. Είμαι volton green ειδικό buss 21 και αύριο κατά 99% θα πάω Protergia Επαγγελματικό 1 Value Safe σταθερό για 6 μήνες. ξεκινάνε τα κλιματιστικά και φοβάμαι! Έχετε καμιά άλλη πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kontos32 είπε

Καλησπέρα παιδια.

Επαγγελματικό γ21 24000kwh το χρόνο.

24 χιλιάδες ή 2400 ?

3 λεπτά πριν, kontos32 είπε

. Είμαι volton green ειδικό buss 21 και αύριο κατά 99% θα πάω Protergia Επαγγελματικό 1 Value Safe σταθερό για 6 μήνες. ξεκινάνε τα κλιματιστικά και φοβάμαι! Έχετε καμιά άλλη πρόταση?

προς το παρών όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

24000. Έχω πολλά ψυγεία και τώρα με τον κλιματισμό ανεβαίνει αρκετά η κατανάλωση.

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Επεξ/σία από kontos32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά το smart up να πάω Ήρων Yellow free (αν το κάνω από το site παίρνω το 50ρικο? ) Ή Volton yellow simple για τις δώρο 500 κιλοβατώρες? Αλλά καταναλώνω 200 το μήνα περιπου όποτε είναι ένα κουίζ για δυνατούς λύτες. Θα εκτιμούσα κάθε άποψη. Από Σεπτέμβριο πάλι ΕΛΠΕ για τα τότε δώρα :)

Επεξ/σία από namenick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kontos32 είπε

24000. Έχω πολλά ψυγεία και τώρα με τον κλιματισμό ανεβαίνει αρκετά η κατανάλωση.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

τότε αν ξαναπάς σε κυμαινόμενο τσέκαρε το weblue μιας και είναι πολλά τα λεφτά

12 λεπτά πριν, namenick είπε

Μετά το smart up να πάω Ήρων Yellow free (αν το κάνω από το site παίρνω το 50ρικο? )

1 ώρα πριν, korakios είπε

1η σελίδα απο το excel μου

Αναφορά σε κείμενο

 

2. 50€ με ηλεκτρονική αίτηση απο Ήρων (μέσω e-contract, όχι το πράσινο), προσοχή στο YELLOW FREE HOME προϋποθέτει οτι δεν το έχετε πάρει το τελευταίο 6μηνο , το νου σας μήπως αλλάξει και στο Guarantee

Προσοχή σε λογαριασμούς Ήρων , επαληθεύσετε τη χρέωση Δικτύου Διανομής (στις ρυθμιζόμενες)

 

Επέκταση  

 

4 ώρες πριν, korakios είπε

το Free έχει σαν όρο να μην έχεις πάρει το προηγούμενο 6μηνο . Δεν ξέρουμε τι εννοεί ακριβώς ο ποιητής , απο την εκπροσώπηση ή την λήξη

12 λεπτά πριν, namenick είπε

Ή Volton yellow simple για τις δώρο 500 κιλοβατώρες? Αλλά καταναλώνω 200 το μήνα περιπου όποτε είναι ένα κουίζ για δυνατούς λύτες. Θα εκτιμούσα κάθε άποψη. Από Σεπτέμβριο πάλι ΕΛΠΕ για τα τότε δώρα :)

κάνε 2 τράμπες μέχρι Σεπ

Επεξ/σία από korakios
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με Elpedison για τις δωροεπιταγές Σκλαβενίτη το μεσημέρι. Μου είπαν ότι θα παραλάβουν σήμερα και θα μου τηλεφωνήσουν εντός της εβδομάδας. Αναμένουμε…

Θέλει ο πατέρας μου το Bright Up, παίζει τίποτα καλύτερο εκτός από τα 50 σε go4more; Είτε μέσω κονε είτε αν τον συστήσω εγώ που έχω ήδη δυο παροχές σε Elpedison;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα απλά φοβάμαι. Αν ανέβει λίγο ακόμα τον επόμενο μήνα θα πονέσω. Θα μού είναι πιο εύπεπτο αν πέσουν τον επόμενο οι τιμές από το να ανέβουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Θέλει ο πατέρας μου το Bright Up, παίζει τίποτα καλύτερο εκτός από τα 50 σε go4more; Είτε μέσω κονε είτε αν τον συστήσω εγώ που έχω ήδη δυο παροχές σε Elpedison;

 

9 λεπτά πριν, korakios είπε

1η σελίδα απο το excel μου

φύλλο χρήσιμα του doomnx

5 ώρες πριν, korakios είπε

Τα (edit: τα extra) δώρα συνήθως παίζουν απο κονέ που έχουν μέλη εδώ , ο doomnx ανέφερε οτι τέλος τα 30€ public , άρα περίμενε να σου πει κάποιος άλλος αν παίζουν (προτίμησε ενεργά μέλη)

______________________

 

2 λεπτά πριν, kontos32 είπε

Το είδα απλά φοβάμαι. Αν ανέβει λίγο ακόμα τον επόμενο μήνα θα πονέσω. Θα μού είναι πιο εύπεπτο αν πέσουν τον επόμενο οι τιμές από το να ανέβουν.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε αν ξαναπάς σε κυμαινόμενο τσέκαρε το weblue μιας και είναι πολλά τα λεφτά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε αν ξαναπάς σε κυμαινόμενο τσέκαρε το weblue μιας και είναι πολλά τα λεφτά

κάνε 2 τράμπες μέχρι Σεπ

Σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο είδα στο excel 2 6μήνα βολευουν.Της Elpedison που είμαι ηδη ,άρα δεν πέρνω τα δώρα και της Volton το blue fix 6m(φαντάζομαι είναι άλλο από το blue smart που λέει το excel να αποφύγουμε).Από κει και πέρα,κάποιος φίλος είπε οτι η ΕΛΠΕ από Σεπτέμβριο δίνει δώρα,φαντάζομαι τπτ δεν είναι guarantee.Θα μετακομίσω μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες ,για αυτό δε θέλω παραπάνω δέσμευση,αλλά όχι και να μας βγει και ο κούκος αηδόνι καλοκαιριάτικα,όπου θα παίζει aircodition full,οπότε σκέφτομαι και μήπως πάω στη ΔΕΗ που σύφωνα με το excel είναι το πιο οικονομικό και απο Σεπτέμβρη βάλω μια ΕΛΠΕ για ένα 3μηνο και μετά τέλος.Δε ξέρω είμαι σε δίλημμα.

1 ώρα πριν, bilham είπε

Αν είσαι στο value simple μείνε εκεί, αν δεν σε ενδιαφέρει ο τουρισμός. Είναι καλό πρόγραμμα

Για 2μηνο υπάρχει το Yellow Simple Protect της Volton με 8,3 λεπτά. Μετά βλέπεις. Αν και στη θέση σου θα σκεφτόμουν σταθερό, πχ Elpe, ή Volton

Δε θέλω να πάω Volton με αυτά που ακούω.Κάνα πρόγραμμα 6μηνου δεν παίζει? Γιατί νομίζω τα σταθερά έχουν όλα 12μηνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanosthanos123 είπε

Από κει και πέρα,κάποιος φίλος είπε οτι η ΕΛΠΕ από Σεπτέμβριο δίνει δώρα

καμία σχέση , τα δώρα αλλάζουν συνεχώς , τώρα παίζουν άλλα (αναφέρθηκαν)

3 λεπτά πριν, thanosthanos123 είπε

μήπως πάω στη ΔΕΗ που σύμφωνα με το excel είναι το πιο οικονομικό

αν εννοείς σε κυμαινόμενο , άλλες τιμές θα έχει τον άλλον μήνα

4 λεπτά πριν, thanosthanos123 είπε

και απο Σεπτέμβρη βάλω

αν εννοείς σταθερό , αν φύγεις τον Σεπ θα πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης όταν φύγεις (στο δίπλα νήμα σχετικά με ΔΕΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας γράφω σχετικά με τις παροχές ρεύματος που έχω στην Elpedison και θα ήθελα τη γνώμη σας για την καλύτερη διαχείριση και τιμολογιακή πολιτική. Συγκεκριμένα, έχω 9 παροχές ρεύματος:

1. Οικιακό με κατανάλωση 300 kWh/μήνα smart up
2. Οικιακό με κατανάλωση 80 kWh/μήνα smart zero 
3. Οικιακό με κατανάλωση 850 kWh/μήνα smart up 
4. Οικιακό με κατανάλωση 450 kWh/μήνα smart up
5. Γ21 με κατανάλωση 120 kWh/μήνα smart zero
6. Γ21 με κατανάλωση 450 kWh/μήνα smart
7.  Γ21 με κατανάλωση 20 kWh/μήνα smart zero 
8. Γ21 με κατανάλωση 0 kWh/μήνα smart zero 

9. Γ22 με κατανάλωση 8500 kWh/μήνα smart (ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΙ ΜΗΝΕΣ +-13000 kWh/μήνα)

Υπάρχει κάποιο καλύτερο τιμολόγιο που θα μπορούσα να επιλέξω για αυτές τις παροχές; Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή θα ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...