Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tounion είπε

Από μετάβαση smart σε bright up (σταθερό) ισχύει τίποτα από τα παραπάνω ή μόνο όταν έρχεσαι από ανταγωνισμο?? 

 

Μόνο όταν είσαι σε άλλο πάροχο ισχύουν τα δώρα.

5 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Αίτηση 1/5 σε elpedison για 2 παροχές, ακόμα περιμένω τις 2 40ευρες του Σκλαβενίτη, εδώ και δύο εβδομάδες μου λένε ότι τους έχουν τελειώσει και μόλις παραλάβουν θα με ειδοποιήσουν. Τι γίνεται; Οι υπόλοιποι τις πήρατε; Θέλω να κοιτάξω για κανένα άλλο πάροχο αν με συμφέρει και δεν το προχωράω γιατί αν φύγω φοβάμαι μην τις χάσω.

 

4 ώρες πριν, vklon είπε

Από την befon με είπε η πωλήτρια πως τελείωσαν και θα παραλάβουν αυτήν την βδομάδα μάλλον και εγώ τις περιμένω από 1/5 για κάποιες παροχές να μου στείλουν.

Ούτε εγώ έχω πάρει, περιμένω...

5 ώρες πριν, tsioulak είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Ήμουν για 3-4 μήνες στο we yellow, έπειτα πήγα στης Elin το πράσινο αλλά τώρα που οι τιμές έχουν ανεβεί (και φοβάμαι ότι θα ανέβουν και άλλο) θέλω να πάω σε ένα σταθερό, κλείνω προς το bright up της elpedison, ΟΜΩΣ βλέπω στο excelακι κάτι για διατακτικές Σκλαβενίτη τις οποίες όμως δεν βλέπω να αναφέρονται στην ιστοσελίδα της elpedison, τι έγινε; έμειναν από παλιότερα;

Πάντα υπήρχαν διαθέσιμες διατακτικές σε συγκεριμένους συνεργάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, couliswd είπε

Σε άλλους, ζητάει ο πάροχος καινούργια ΥΔΕ για να προχωρήσουν στην αλλαγή κ σε άλλους γίνεται η αλλαγή και είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ αν θα σου στείλει χαρτι, οτι πρέπει να καταθέσεις ΥΔΕ εντός 6μηνου αλλιώς μένεις με τα κεράκια.
 

στις 31-5 που έκανα την αίτηση smart μου είπε η κοπέλα οτι οι αιτήσεις περνάνε αυτόματα λόγο ημέρας.

Δεν εχω λαβει sms και γενικότερα δεν ξερω που ειμαι.

Μου βγάζει και εμένα έχει λήξει το Υδε απο το 1992.

και ο αριθμοί στο τέλος με κόκκινα γράμματα ειναι ....01

Τι γίνεται πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε κουρεμένοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά.

Νέος ένοικος, οπότε δεν γνωρίζω καταναλώσεις.

Το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά, έχει τριφασικό και νυχτερινό. Θα χρησιμοποιηθεί full inverter a/c το καλοκαίρι πολλές ώρες ανά μέρα λόγω εργασίας από το σπίτι.

Με βάση αυτά τα δεδομένα τι έχετε να μου προτείνετε από προγράμματα καθώς έχω χαθεί λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2024 στις 10:24 ΜΜ, kacey είπε

"Της Volton Οδύσσεια", κεφάλαιο 459ο:

6/3/24 έκδοση 1ου, εκκαθαριστικού λογαριασμού. Στον οποίο αναφέρει ότι επόμενη καταμέτρηση θα γίνει 3/7/24
4/4/24 έκδοση 2ου, έναντι λογαριασμού.
8/5/24 έκδοση 3ου, έναντι λογαριασμού.

30/5/24 σήμερα, πάω να βάλω μετρήσεις στο my volton, και δεν με αφήνει

α) λέγοντας οτι "έχει δώσει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ (ενώ υποτίθεται θα γίνει 3/7/24) και θα βγεί εκκαθαριστικός". Δηλαδή θα ξαναβγεί εκκαθαριστικός μετά από μόλις δυο έναντι...
β) οι μετρήσεις που δείχνει, δεν υπάρχουν στον μετρητή μου (η κατανάλωση μέρας "μετρήθηκε" - λίγο - μεγαλύτερη από ότι είναι αυτή τη στιγμή).
γ) ο ΔΕΔΔΗΕ στο τηλ μου λέει ότι δεν έχουν περάσει για μέτρηση και ότι είναι προγραμματισμένο για 3/7/24.

Ακόμα περιμένω τη Volton "να με πάρει πίσω"...

 

Η Volton λοιπόν ισχυρίζεται ότι

α) πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ στις 9 ΜΑΙΟΥ και "μέτρησε 36890 μέρας". Εγώ έχω ΣΗΜΕΡΙΝΗ 3 ΙOYΝΙΟΥ φωτό του μετρητή με 36884.
β) για να βγει εκκαθαριστικός (ενώ έχουν μεσολαβήσει μόνο 2 έναντι)
γ) και ενώ ο ΔΕΔΔΗΕ λέει ότι δεν πέρασε και θα έρθει να μετρήσει στις 3 ΙΟΥΛΙΟΥ, ακριβώς όπως γράφει και στον τελευταίο εκκαθαρ στο "επόμενη μέτρηση στις τάδε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Trustworthy είπε

@doomnx Η Elpedison κατέβασε το πάγιο του πράσινου στα 4 ευρώ μέχρι τέλος του έτους. Επίσης, το Smart Up θα έχει πάγιο 4 ευρώ. 
Τα υπόλοιπα ως έχουν.

Για επαγγελματικό Γ21, περίπου 300 kwh/μήνα (είμαι Elpedison) σε ποια εταιρία συμφέρει να πάω;

Ευχαριστώ, το διόρθωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, couliswd είπε

Σε άλλους, ζητάει ο πάροχος καινούργια ΥΔΕ για να προχωρήσουν στην αλλαγή κ σε άλλους γίνεται η αλλαγή και είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ αν θα σου στείλει χαρτι, οτι πρέπει να καταθέσεις ΥΔΕ εντός 6μηνου αλλιώς μένεις με τα κεράκια.
 

Σε ευχαριστώ πολύ, τώρα διαβάζω ότι είναι καθε 10ετια. Το σπίτι είναι μια χαρά από ηλεκτρικά, κοροϊδία το θεωρώ.

Για να είμαστε έτοιμοι αν προκύψει κάτι, έχει συμβεί σε κάποιον σε αλλαγή παρόχου? 

Στο Internet βλέπω τιμές από 35 ευρώ, τι ισχύει στην πραγματικότητα μη μας δουλέψουν? Παλιά είχα δώσει παραπάνω απ' ότι θυμάμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iNdi3 είπε

Kαλησπέρα παιδιά.

Νέος ένοικος, οπότε δεν γνωρίζω καταναλώσεις.

Το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά, έχει τριφασικό και νυχτερινό. Θα χρησιμοποιηθεί full inverter a/c το καλοκαίρι πολλές ώρες ανά μέρα λόγω εργασίας από το σπίτι.

Με βάση αυτά τα δεδομένα τι έχετε να μου προτείνετε από προγράμματα καθώς έχω χαθεί λίγο;

πρώτα αναφέρεις αν

1. θες να αλλάζεις πάροχους να παίρνεις δώρα ?

2. πιστεύεις οτι θα ακριβύνουν τα κυμαινόμενα και θες σταθερό? ή

3, ανταγωνιστικό  κυμαινόμενο ?

 

απάντησε πρώτα στα παραπάνω

Μόλις τώρα, vaggy είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, τώρα διαβάζω ότι είναι καθε 10ετια. Το σπίτι είναι μια χαρά από ηλεκτρικά, κοροϊδία το θεωρώ.

Για να είμαστε έτοιμοι αν προκύψει κάτι, έχει συμβεί σε κάποιον σε αλλαγή παρόχου? 

Στο Internet βλέπω τιμές από 35 ευρώ, τι ισχύει στην πραγματικότητα μη μας δουλέψουν? Παλιά είχα δώσει παραπάνω απ' ότι θυμάμαι 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763296-επανέλεγχος-ηλεκτρικής-εγκατάστασης-και-υποβολή-νέας-υδε/?do=getNewComment

για ΥΔΕ εκεί , όχι εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kacey είπε

Η Volton λοιπόν ισχυρίζεται ότι

α) πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ στις 9 ΜΑΙΟΥ και "μέτρησε 36890 μέρας". Εγώ έχω ΣΗΜΕΡΙΝΗ 3 ΙOYΝΙΟΥ φωτό του μετρητή με 36884.
β) για να βγει εκκαθαριστικός (ενώ έχουν μεσολαβήσει μόνο 2 έναντι)
γ) και ενώ ο ΔΕΔΔΗΕ λέει ότι δεν πέρασε και θα έρθει να μετρήσει στις 3 ΙΟΥΛΙΟΥ, ακριβώς όπως γράφει και στον τελευταίο εκκαθαρ στο "επόμενη μέτρηση στις τάδε"

για θέματα ΔΕΔΔΗΕ εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/743968-καταχώρηση-ενδείξεων-μετρητή-δεδδηε/?do=getNewComment

αν έχεις θέμα με τον πάροχο myrae μιας και η Volton φημίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

πρώτα αναφέρεις αν

1. θες να αλλάζεις πάροχους να παίρνεις δώρα ?

2. πιστεύεις οτι θα ακριβύνουν τα κυμαινόμενα και θες σταθερό? ή

3, ανταγωνιστικό  κυμαινόμενο ?

 

απάντησε πρώτα στα παραπάνω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763296-επανέλεγχος-ηλεκτρικής-εγκατάστασης-και-υποβολή-νέας-υδε/?do=getNewComment

για ΥΔΕ εκεί , όχι εδώ

Οκ, ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με elpedison για νέο συμβόλαιο και μου είπαν για τα δώρα Σκλαβενίτη μόνο αν σε συστήσει κάποιος άλλος, αλλιώς δεν ισχύουν. Δεν έχω ξαναπάει elpedison πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, roxthos είπε

Μίλησα με elpedison για νέο συμβόλαιο και μου είπαν για τα δώρα Σκλαβενίτη μόνο αν σε συστήσει κάποιος άλλος, αλλιώς δεν ισχύουν. Δεν έχω ξαναπάει elpedison πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία;

Τα (edit: τα extra) δώρα συνήθως παίζουν απο κονέ που έχουν μέλη εδώ , ο doomnx ανέφερε οτι τέλος τα 30€ public , άρα περίμενε να σου πει κάποιος άλλος αν παίζουν (προτίμησε ενεργά μέλη)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

πρώτα αναφέρεις αν

1. θες να αλλάζεις πάροχους να παίρνεις δώρα ?

2. πιστεύεις οτι θα ακριβύνουν τα κυμαινόμενα και θες σταθερό? ή

3, ανταγωνιστικό  κυμαινόμενο ?

 

απάντησε πρώτα στα παραπάνω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763296-επανέλεγχος-ηλεκτρικής-εγκατάστασης-και-υποβολή-νέας-υδε/?do=getNewComment

για ΥΔΕ εκεί , όχι εδώ

1. Όχι δεν έχω σκοπό να αλλάζω ενεργά παρόχους, παρά μόνο αν το πρόγραμμα που είμαι έχει γίνει εντελώς ασύμφορο
2-3. Δεν έχω ιδέα, το ξέρω δεν βοηθάω, αλλά δεν θα το κοιτάω ενεργά σε φάση trading, μπορεί να ξανασχοληθώ τον Δεκέμβρη να δω τι γίνεται.

2 προγράμματα που είδα είναι το voltron yellow protect που δίνει για 2 μήνες (που θα είναι αιχμής για μένα) 0.083, αλλά μετά δεν ξέρω αν θα μπω στη διαδικασία να το αλλάξω, οπότε μάλλον δεν θα με συμφέρει, οπότε τα αμέσως επόμενα που είδα ήταν κάποια σταθερά νομίζω, volton blue fixed 6m,  elpedison bright up και ΔΕΗ my home online.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iNdi3 είπε

οπότε τα αμέσως επόμενα που είδα ήταν κάποια σταθερά νομίζω, volton blue fixed 6m,  elpedison bright up

θα σου πρότεινα bright με τα 40€ Σκλαβενίτη και 50€ go4more (ίσως και public) για να πατσίσεις το πανάκριβο πάγιο

4 λεπτά πριν, iNdi3 είπε

ΔΕΗ my home online.

στο άλλο νήμα , εκεί υπολόγισε και τα 50€ δώρου , αλλά για λεπτομέρειες όχι σε αυτό το νήμα

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα (edit: τα extra) δώρα συνήθως παίζουν απο κονέ που έχουν μέλη εδώ , ο doomnx ανέφερε οτι τέλος τα 30€ public , άρα περίμενε να σου πει κάποιος άλλος αν παίζουν (προτίμησε ενεργά μέλη)

Και σήμερα που υποτίθεται ότι έπαιζαν για 2 ώρες δεν έβγαζε κανένας γραμμή. 🙄

Τπτ απλά ξεχάστε τα Public και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...