Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή σκεφτόμουνα το πρόγραμμα χωρίς πάγιο του Ήρωνα το yellow free ξέρετε αν παίζουν τίποτα κρυφές χρεώσεις και που κυμαίνεται η κιλοβατώρα τους επόμενους μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@korakios με πήραν τηλ από protergia, λένε θα ανέβει το πράσινο και προτείνουν μπλε για 0.11 kwh και 6.9 πάγιο για 6 μήνες. Ισχύει γενικά η αύξηση? Τους τελευταίους 3 μήνες είμαι στα 12.5-13 kwh μαζί με συνέπεια.

Και στο σπίτι είμαι ΔΕΗ και μου λένε το ίδιο και να αλλάξω. Να το κάνω? (για protergia πάλι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DeareN said:

η Volton είναι τρομπέτες όταν φεύγεις συνεχίζουν να στέλνουν λογαριασμούς και δεν ενημερώνονται και καλά από ΔΕΔΔΗΕ

Άρχισαν και στρώνουν... μέσα σε μια βδομάδα έλαβα:

- Τελικό (με καθυστέρηση 2 μηνών) και διορθωτικό (δημοτικών τελών) για τη παροχή Α

- Εκκαθαριστικό 15 ημερών (αμέσως μετά τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ) για τη παροχή Γ

- Τελικό για τη παροχή Β (10 μέρες μετά την ημερομηνία λήξης του έναντι).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρίσκω και είναι λίγο άμεσο..

Στις 16/5 έκανα σύμβαση σε φυσικό για να κουμπώσει σε double με το ρεύμα που ήδη είχα. Δώρα 120+40 Σκλαβενιτη+50 εθνική. Σήμερα που πήρα να δω γιατί δεν είχε ενεργοποιηθεί η μετάβαση μου είπαν ότι συστημικά δεν προχώρησε το συμβόλαιο χωρίς να ξέρει κάποιος τους λόγους και χωρίς ποτέ να ενημερωθώ. Στο νέο πρόγραμμα του φυσικού που μου προτάθηκε να κάνω με δώρα 50 στο λογαριασμό+40 Σκλαβενιτη+50 εθνική υπάρχει όρος ότι το 50αρι στο λογαριασμό μπαίνει όχι στον πρώτο όπως ίσχυε παλιά αλλά ΜΕΤΑ την παρέλευση 150 ημερών και ΕΦΟΣΟΝ μέχρι τότε δεν υπάρχει διακοπή σε ρεύμα η αέριο.

Καταρχάς γίνεται έτσι αυθαίρετα να σε πετάει το σύστημα ενώ έχεις στείλει να συναινώ και αποδέχομαι με όλα τα δικαιολογητικά η είναι καλυμμένοι; Δεύτερον υπάρχει ακομη το παλιό πρόγραμμα με τα 120 που μπαιναν στον πρώτο λογαριασμό χωρίς ψιλά γράμματα αποχώρησης;

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου η νομοθεσία για το χρονικό όριο που πρέπει ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει την αλλαγή προμηθευτή από την ημέρα που θα υποβάλλει το αίτημα ο νέος προμηθευτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Υπάρχει κάπου η νομοθεσία για το χρονικό όριο που πρέπει ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει την αλλαγή προμηθευτή από την ημέρα που θα υποβάλλει το αίτημα ο νέος προμηθευτής;

Νομίζω είναι 3 εργάσιμες αλλά ας απαντήσει κάποιος γνώστης. Εγώ προσωπικά μετά τη βδομάδα ξεκινάω τα τηλέφωνα στον ΔΕΔΔΗΕ γιατί αλλιώς δεν πάνε οι παροχές σχεδόν ποτέ γρήγορα. Σου λένε πάντα ότι συστημικά δεν έχει γίνει η αλλαγή και μούφες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, είμαι Elpedison στο πράσινο τιμολόγιο κ θέλω να πάω στο αντίστοιχο πράσινο της ΔΕΗ. Γνωρίζει κάποιος τι εγγύηση ζητάει η ΔΕΗ αν πληρώνω με κάρτα πάγια εντολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, greekparot said:

Καλησπερα, είμαι Elpedison στο πράσινο τιμολόγιο κ θέλω να πάω στο αντίστοιχο πράσινο της ΔΕΗ. Γνωρίζει κάποιος τι εγγύηση ζητάει η ΔΕΗ αν πληρώνω με κάρτα πάγια εντολή;

Για ΔΕΗ ρωτάς εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, σχετικά με τα δώρα ELPEDISON:

  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 40 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More
  • Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 40 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More

Οι πόντοι Go For More μόνο για οικιακά.

Xάσαμε το παλιό Double με τα 120 € δώρο. Το καινούργιο Double Bright έχει συνολικά 80 € Σκλαβενίτη + 100 € Go For More + δώρο τα πάγια μέχρι 31 Αυγούστου + 50 € στο λογαριασμό μετά από 6 μήνες παραμονής.  Αν συνδυαστεί με το απλό Smart έχει και τα 30 € δώρο στο λογαριασμό που δίνονται σε 2 μήνες.

Να ξεκαθαρίσω ότι η επαφή μου δουλεύει μόνο καθημερινές, πρωινά μέχρι τις 17:00. Αν είστε ανυπόμονοι και κλείνετε με άλλον συνεργάτη και δεν παίρνετε τις διατακτικές Σκλαβενίτη, μην μου ζητάτε τα ρέστα. 

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Trustworthy είπε

Σκέφτομαι και την Volton? Βλέπω πράσινό της Γ21 στα 0,1397 με 4,90 ευρώ πάγιο και δωρεάν το ρεύμα το 1ου μήνα.

Zenith Power Business Basic (κίτρινο) έχει 1 ευρώ πάγιο με τιμή που δεν γνωρίζουμε ακόμη ενώ το πράσινό της είναι με 0,17927 (πάγιο 1 ευρώ)

Για WEenergy WeBlue Γ21 δεν έβγαλα άκρη με το site τους, δεν έχει ξεχωριστή ενότητα για επαγγελματικά.

Η Volton δίνει δώρο την κατανάλωση του πρώτου μήνα (όριο 1000kWh)

Στα περισσότερα κίτρινα επαγγελματικά την τιμή την μαθαίνουμε όταν κλείσει ο μήνας. Μπορούμε όμως να δούμε τους προηγούμενους μήνες αλλά και να κάνουμε υποθέσεις με βάση την τιμή του προηγούμενου μήνα 

Μπορείς να δεις στο excel του korakios στην καρτέλα επαγγελματικά. Η τιμή που έχει βάλει είναι κοντά σε αυτήν του προηγούμενου μήνα και να έχεις μία άποψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, doomnx said:

Λοιπόν, σχετικά με τα δώρα ELPEDISON:

  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 40 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More + 30 € δωροεπιταγή Public
  • Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 40 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More + 30 € δωροεπιταγή Public

Τα 30 € Public είναι μέχρις τις 17:00, όποιος προλάβει. Οι πόντοι Go For More μόνο για οικιακά.

Xάσαμε το παλιό Double με τα 120 € δώρο. Το καινούργιο Double Bright έχει συνολικά 80 € Σκλαβενίτη + 100 € Go For More + 30 € Public + δώρο τα πάγια μέχρι 31 Αυγούστου + 50 € στο λογαριασμό μετά από 6 μήνες παραμονής.  Αν συνδυαστεί με το απλό Smart έχει και τα 30 € δώρο στο λογαριασμό που δίνονται σε 2 μήνες.

Να ξεκαθαρίσω ότι η επαφή μου δουλεύει μόνο καθημερινές, πρωινά μέχρι τις 17:00. Αν είστε ανυπόμονοι και κλείνετε με άλλον συνεργάτη και δεν παίρνετε τις διατακτικές Σκλαβενίτη, μην μου ζητάτε τα ρέστα. 

Από μετάβαση smart σε bright up (σταθερό) ισχύει τίποτα από τα παραπάνω ή μόνο όταν έρχεσαι από ανταγωνισμο?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέγραψα Παρασκευή elpe bright up με 40€ σκλαβενίτη+70€ public+50go4more και αέριο με 40€ σκλαβ+30 public+50go4more+120€ στον πρώτο λογαριασμό. Με κάλεσαν τώρα και μου είπαν ότι επειδή άργησε η αίτηση να καταχωρηθεί στο σύστημα, χάσαμε τα 70€ public και 120€ δώρο και γίνονται 30€ public και 50€ το δώρα. Αν δεν συμφωνώ δεν προχωρούν οι αιτήσεις. Απ' τη στιγμή που τα έχω υπογράψει όμως, δεν είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν τις αιτήσεις ως έχουν; Μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω 2 παροχες στο smart της elpedison και θελω να τις μεταφερω σε volton για 1 μηνα. Εχω διαβασει εδω σε καποια μηνυματα οτι υπαρχει μπλεξιμο με τον ΔΕΔΔΗΕ σε ηλεκτρονικη αιτηση. Ισχυει κατι τετοιο και θα πρεπει να κοιταξω να κανω την αλλαγη σε καποιο καταστημα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Con_stant1ne said:

Υπέγραψα Παρασκευή elpe bright up με 40€ σκλαβενίτη+70€ public+50go4more και αέριο με 40€ σκλαβ+30 public+50go4more+120€ στον πρώτο λογαριασμό. Με κάλεσαν τώρα και μου είπαν ότι επειδή άργησε η αίτηση να καταχωρηθεί στο σύστημα, χάσαμε τα 70€ public και 120€ δώρο και γίνονται 30€ public και 50€ το δώρα. Αν δεν συμφωνώ δεν προχωρούν οι αιτήσεις. Απ' τη στιγμή που τα έχω υπογράψει όμως, δεν είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν τις αιτήσεις ως έχουν; Μπορώ να κάνω κάτι;

ποτε εγινε η αιτηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

ποτε εγινε η αιτηση ;

Παρασκευή 31/5. Στις αιτήσεις αερίου όμως έχουν βάλει ημερομηνία 20/5 για να δικαιολογηθούν τα 120€ γιατί έχει καταργηθεί η προσφορά κάτι τέτοιο μου είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...