Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Komfoukios είπε

Ρε παιδιά τσεκάρετε λίγο αυτό το πρόγραμμα που είμαι γιατι δεν το βρίσκω στο excel....να παω αλλού ή να κάτσω στα αυγά μου?Ρωτάω γιατι αν καταργηθεί η Ρητρα αναπροσαρμογης για 1 χρόνο τότε οκ.

μα αφού δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής το zero γιατί να φύγεις ? 😂🤣

edit βιάστηκα λόγω ώρας , είδα τη διαφήμιση και νόμιζα ήσουν στο zero αλλά και πάλι :

τώρα θα μπεις αυτόματα στο zero+ το οποίο είναι στο excel

Spoiler

μαζί με τα υπόλοιπα που έχουν καταργημένη τη ρήτρα 😂

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Komfoukios είπε

Ρε παιδιά τσεκάρετε λίγο αυτό το πρόγραμμα που είμαι γιατι δεν το βρίσκω στο excel....να παω αλλού ή να κάτσω στα αυγά μου?Ρωτάω γιατι αν καταργηθεί η Ρητρα αναπροσαρμογης για 1 χρόνο τότε οκ.Καπου διάβασα ότι μετά θα βάζουν αλλού τύπου χρεώσεις στα "σταθερά " που είχαν ρητρα.

α) ...δεν έχει σημασία πού ήσουν/που θεωρείς ότι είσαι : από 1/8 ισχύουν νέα πράγματα (για όλους), νέα προγράμματα, νέες χρεώσεις, νέος τρόπος χρεώσεων - τα πάντα όλα φτου κι απ' την αρχή. Συγκεκριμένα έχεις περάσει πλέον στο μοναδικό κυμαινόμενο της Βατ, το Zero+. Xρεώσεις θα δεις και στο εξελάκι και στην σελίδα της Βατ.

β) ...ο μηχανισμός της αναπροσαρμογής χρεώσεων έχει ήδη ανασταλλεί από 1/8 έως 31/7/23 (εκτός κι αν τους καπνίσει και τον επαναφέρουν). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πληρώνεις τα,,,,λεφτά της "ρήτρας αναπροσαρμογής". Αυτό που έχει γίνει είναι ότι όλοι οι πάροχοι πλέον (δια νόμου) ανακοινώνουν τις τιμές (των κυμαινόμενών τους) του ΚΑΘΕ επόμενου μήνα στις 20 του προηγούμενου, εσύ (πλέον) ΔΕΝ έχεις δέσμευση (από 1/8, στα κυμαινόμενα) και μπορείς να πας ό,ποτε θες ό, που θες. 

γ) Η Βατ για Αύγουστο χρεώνει 0,62 την κιλοβατώρα, η κυβέρνηση επιδοτεί όλη σου την κατανάλωση (τέρμα πια το "οι πρώτες 300 κιλοβατώρες μόνο"/τέρμα το "για πρώτη κατοικία μόνο" - ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΣΤΩ, μετά δεν ξέρουμε...) με 0,337 (και με 0,377 αν έχεις ΚΟΤ), με την "υπόσχεση" ότι ΑΝ υπάρξει περιθώριο (αν δεν ανέβει πολύ η χονδρική τον Αύγουστο), θα σου,,,επιστρέψει στον επόμενο (...?) λογαριασμό "κάποια λεφτά" (αν πχ της Βατ της κοστίσει η κιλοβατώρα 0,40 για τον Αυγουστο, και αποφασίσει να κρατήσει κι αυτή μια ταληρού για πάρτη της, τότε ΙΣΩΣ αποφασίσει να σου έπιστρέψει ΕΩΣ 0,17/κιλοβατώρα...Αν πάλι η χονδρική βγει κα'να 55άρι για Αυγουστο, μάλλον θα σου επιστρέψει την,,,αγάπη της και μόνο).

δ) Η ΔΕΗ ανακοίνωσε τιμή για Αυγουστο στα 0,486. Η λογική λέει "φύγε του σκοτωμού για ΔΕΗ" (ιδανικά πάνε σε κατάστημα για να γίνει η μετάβαση πιθανώς μια ώρα αρχύτερα και αν σε παίρνει βάλε πάγια εντολή εξόφλησης για να σου επιστραφεί η εγγύηση των 100€ αφού την πληρώσεις, ή δοκίμασε την τύχη σου μέσω τηλεφωνικής διαδικασίας σύμβασης με την εταιρία Teleperfomance που λέει ότι μεσω αυτής ούτε εγγύηση θα δώσεις, ούτε πάγια θα βάλεις, και θα γίνει και γρήγορα η μετάβαση (σε καμμιά βδομάδα).

ε) "σταθερά που είχαν ρήτρα", does not compute. Please insert coin to continue. Beeep........Beeep...Beeep.... (Σε κάθε περίπτωση, το τί ΘΑ γίνει "μετά" - από 1 έτος - άσε να το δούμε. Κάτσε να βγάλουμε τον χειμώνα αυτόν πρώτα όμως.........)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 2:46 ΜΜ, AKATADIOKTOS είπε

Το ρεύμα είναι ήδη χρηματιστηριακό προιόν man.Πριν γίνει χρηματιστηριακό,σου παπαγάλιζαν το αφήγημα του ανοίγματος της αγοράς της ενέργειας και του ελεύθερου ανταγωνισμού.

Νομιζω οτι μιλω με 2 διαφορετικα ατομα...στο 1ο σου post με λιγα λογια,περασες απο ενα πλυντηριο αυτα που συμβαινουν αυτη τη στιγμη στην αγορα δικαιολογοντας τα με την φραση οτι οι παροχοι εβαλαν την ρητρα λογω επιβιωσης,μας ειπες οτι χωρις την ρητρα δεν τσουλαει το πραγμα...

Mας ειπες το ποσο ασχημα νιωθουν οι πωλητες συμβολαιων που πλεον δεν μπορουν πουλησουν την παπατζα τους για να παρουν το μπονους...δηλαδη παλι προσπαθησες να δικαιολογησεις βαζοντας μεσα τον ανθρωπινο παραγοντα ωστε να νιωσουμε συμπoνια,μας ειπες οτι ολοι ειναι βυθισμενοι στο αγχος και οχι οι πελατες των παροχων αλλα οι ιδιοι οι παροχοι...

Μετα παλι μας ειπες οτι τα υπερκερδη που λενε οτι οι ιδιοι οι παροχοι εχουν ειναι παπατζα...

Διαβαζε καλυτερα σε παρακαλω τι γραφεις κ το κυριοτερο μην μας περνας για βλακες προσπαθοντας να πατησεις με συναισθηματικο εκβιασμο να νιωσουμε συμπονια για τους πωλητες και τους ιδιωτες παροχους...γιατι θελοντας η μη αυτο εκανες στο 1ο σου post!

Sorry για το μεχρι ενος σημειου off topic του πραγματος αλλα το θεωρω αδιανοητο σημερα που υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να τα βγαλουν περα να ερχεται καποιος κ να μου λεει οτι οι παροχοι εβαλαν την ρητρα για να επιβιωσουν...δηλαδη καπου ελεος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, washcloud είπε

Χλωμό πάντως "να μη επιτρέπεται" (λέω εγώ), θα είχαν κάνει θέμα ΚΑΙ γι' αυτό, τα "γατόνια" του υπουργείου (όπως με τα πάγια κτλ). Άλλωστε, υπέρ των πελατών είναι κάτι τέτοιο.

4 Ιουλίου

Spoiler

555.jpg.5b01f8f3b7841a3b870fcc1ac017fc59.jpg

Τροποποιημένο

Spoiler

33.jpg.b3635ee1e7cfbe77432ae01d270cad85.jpg

Αυτοί οι ίδιοι άνοιξαν το παράθυρο των εκπτώσεων. Βέβαια όταν η Εlpedison και η W&V ανακοινώσουν τις εκπώσεις εκ των υστέρων, δε θα συνδέονται έμμεσα οι εκπτώσεις με τη διακύμανση της χονδρικής; Αρκεί να τις βαφτίσουν εκπτώσεις συνέπειας κι όλα μέλι γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akiskar123 είπε

Νομιζω οτι μιλω με 2 διαφορετικα ατομα...στο 1ο σου post με λιγα λογια,περασες απο ενα πλυντηριο αυτα που συμβαινουν αυτη τη στιγμη στην αγορα δικαιολογοντας τα με την φραση οτι οι παροχοι εβαλαν την ρητρα λογω επιβιωσης,μας ειπες οτι χωρις την ρητρα δεν τσουλαει το πραγμα...

Mας ειπες το ποσο ασχημα νιωθουν οι πωλητες συμβολαιων που πλεον δεν μπορουν πουλησουν την παπατζα τους για να παρουν το μπονους...δηλαδη παλι προσπαθησες να δικαιολογησεις βαζοντας μεσα τον ανθρωπινο παραγοντα ωστε να νιωσουμε συμπoνια,μας ειπες οτι ολοι ειναι βυθισμενοι στο αγχος και οχι οι πελατες των παροχων αλλα οι ιδιοι οι παροχοι...

Μετα παλι μας ειπες οτι τα υπερκερδη που λενε οτι οι ιδιοι οι παροχοι εχουν ειναι παπατζα...

Διαβαζε καλυτερα σε παρακαλω τι γραφεις κ το κυριοτερο μην μας περνας για βλακες προσπαθοντας να πατησεις με συναισθηματικο εκβιασμο να νιωσουμε συμπονια για τους πωλητες και τους ιδιωτες παροχους...γιατι θελοντας η μη αυτο εκανες στο 1ο σου post!

Sorry για το μεχρι ενος σημειου off topic του πραγματος αλλα το θεωρω αδιανοητο σημερα που υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να τα βγαλουν περα να ερχεται καποιος κ να μου λεει οτι οι παροχοι εβαλαν την ρητρα για να επιβιωσουν...δηλαδη καπου ελεος!

Νομίζω πως είσαι απαγοητευμένος απο τις επιλογές σου και ερμηνεύεις λαθασμένα τα λόγια μου.Κατ'αρχάς δεν υπάρχουν υπερκέρδη.Η αισχροκέρδεια (και όχι υπερκέρδη) των παρόχων είναι μια προσπάθεια να αποκομίσουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν,διότι γνωρίζουν πως έρχονται ημέρες πόνου και ημέρες κατεβάσματος ρολών.Οι πάροχοι γνωρίζουν πως το πάρτι τελειώνει και για αυτό κάνουν τα αδύνατα δυνατά να πάνε σπίτια τους με όσες περισσότερες βαλίτσες με φράγκα.Ακριβώς ότι είχα συμβουλέψει τον Αύγουστο-Σεπτέμβρη του 2021 το φιλαράκι μου που πουλούσε συμβόλαια.

Ήταν Ιανουάριος του 2021 πολύ πριν ξεκινήσει ο πόλεμος στην Ουκρανία,όταν κυκλοφόρησε η παρακάτω είδηση

6 -7 εταιρείες παρακρατούν δημοτικά τέλη για να μην «στεγνώσουν» τα ταμεία τους
https://www.kathimerini.gr/economy/local/561665260/ypo-piesi-oi-mikroi-parochoi-ilektrikis-energeias/

Πως γίνεται οι πάροχοι να έχουν υπερκέρδη και απο την άλλη να φεσώνουν τους δήμους;

Η ρήτρα αγαπητέ μου δεν προέκυψε σήμερα,που είδες τον λογαριασμό σου φουσκωμένο.Η ρήτρα υπήρχε και την εποχή που είχες υπογράψει συμβόλαιο με εναλλακτικό πάροχο θεωρόντας τον εαυτό σου έξυπνο με το να φύγεις απο την ΔΕΗ για να έχεις φτηνό ρεύμα.Ελπίζω να γνωρίζεις πως η ρήτρα σχετιζόταν με μια συγκεκριμένη τιμή προμήθειας του ρεύματος απο τους παρόχους και είχε τρία ενδεχόμενα.


1ο ενδεχόμενο=Αν οι πάροχοι αγόραζαν το ρεύμα κάτω απο αυτή την τιμή,τότε σου πιστώνανε την διαφορά
2ο ενδεχόμενο=Αν οι πάροχοι αγόραζαν το ρεύμα ακριβώς σε αυτή την τιμή,τότε η ρήτρα δεν εφαρμοζόταν
3ο ενδεχόμενο=Αν οι πάροχοι αγόραζαν το ρεύμα πάνω απο αυτή την τιμή,τότε τότε σου χρεώνανε την διαφορά

Στην αρχή η ρήτρα εμφανίστηκε στους εναλλακτικούς και απο τον Αύγουστο του 2021 ξεκίνησε να εφαρμόζεται και στην ΔΕΗ.Γιατί ξεκίνησε και στην ΔΕΗ;Γιατί ήθελε και η ΔΕΗ να βγάλει υπερκέρδη,όπως έβγαζαν και οι άλλοι;Ξεκίνησε και στην ΔΕΗ,διότι η κρίση στην αγορά της ενέργειας άρχισε να εξαπλώνεται και έπρεπε να εφαρμοστεί η δικλίδα ασφαλείας για να μην εκτροχιαστούν τα οικονομικά της.

Δεν είπα πόσο άσχημα νιώθουν οι πωλητές συμβολαίων.Περιέγραψα την ζοφερή πραγματικότητα.Είπα πως το πάρτι τελειώνει και πως οι πωλητές συμβολαίων και οι υπάλληλοι των παρόχων βλέπουν το οικονομικό καλοκαιράκι που απολάμβαναν εδώ και κάποια χρόνια,να φεύγει και να ακολουθεί ένας δριμύς οικονομικός χειμώνας

Δεν φταίω εγώ φίλε μου που δεν παρακολουθείς τις εξελίξεις στο ενεργειακό επίπεδο,δεν φταίω εγώ φίλε μου που παραμυθιάστηκες όλα αυτά τα χρόνια και νόμιζες πως αν ανοίξει η αγορά του ηλεκτρικού ρεύματος θα απολαμβάνεις τσάμπα ρεύμα.Δεν φταίω εγώ που εσύ τον Αύγουστο του 2021 διάβαζες δημοσιεύματα σαν το παρακατώ και θεωρούσες τον εαυτό σου έξυπνο που έκανε τις σωστές επιλογές

«Καταρρέει» η ΔΕΗ: Όλοι οι καταναλωτές ψάχνουν για άλλους παρόχους - Σε απόγνωση η εταιρεία
Μεγάλα τα προβλήματα - Φεύγουν κατά δεκάδες χιλιάδες οι πελάτες

https://www.athensmagazine.gr/article/news/ellada/oikonomia/524586-katarreei-h-deh-oloi-oi-katanalwtes-psaxnoyn-gia-alloys-paroxoys-se-apognwsh-h-etaireia

Κάποτε οι εναλλακτικοί ήταν καλοί και τρέχαμε πίσω τους για να έχουμε τσάμπα ρεύμα και τώρα τους βρίζουμε πως μας εξαπατούν και έχουν υπερκέρδη; Για αυτό που βιώνετε τώρα δεν φταίνε οι εναλλακτικοί,αλλά οι επιλογές σας

Εσεις θρέψατε την τίγρη που νομίζατε πως είναι γατούλα και τώρα που η τίγρη σας τρώει,κατηγορείτε την τίγρη.Η τίγρη δεν φταίει σε τίποτα και ούτε όφειλε ως άγριο ζώο να σας επιδείξει συναισθηματισμό που την ταΐζατε και την μεγαλώσατε.Δικιά σας η ευθύνη που δεν μπορούσατε να αντιληφθείτε πως η αγορά ηλεκτρικής ενέργειας είναι μια ζούγκλα που έχει τίγρεις και όχι γατούλες.Αν είχατε σκοτώσει τις τίγρεις τώρα δεν θα κλαίγατε,αλλά εσείς επιλέξατε να τις ταΐζετε.Όπως στρώσατε,έτσι και θα κοιμηθείτε

Κάποτε μερικοί εδώ μέσα πρέπει να κάνετε και την αυτοκριτική σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, μία ερώτηση που θα βοηθήσει και άλλους πιστεύω!

Είμαι στην ΔΕΗ στο Γ1 Οικιακό, βλέπω πως με χρεώνει τους τελευταίους λογαριασμούς 0.11Ε στον υπολογισμό για τις KWh.....Για καταναλώσεις τον χειμώνα ήμουν περίπου στις 350-400 KWh ανά μήνα....Σχετικά με τον επικείμενο δύσκολο χειμώνα λέτε να κινηθώ σε άλλο πάροχο; οι επιδοτήσεις θα συνεχίσουν να ισχύουν στο Γ1 Οικιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Καλησπέρα

  

Στις 30/7/2022 στις 9:54 ΜΜ, korakios είπε

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

προγράμματα ΔΕΗ ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

Σόρρυ αλλα ο ανθρωπος ζητά να πάει σε αλλο πάροχο οχι στην δεη

Τσακωμενοι είστε με την δεη😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Σόρρυ αλλα ο ανθρωπος ζητά να πάει σε αλλο πάροχο οχι στην δεη

Τσακωμενοι είστε με την δεη😁

 

17 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

οι επιδοτήσεις θα συνεχίσουν να ισχύουν στο Γ1 Οικιακό;

ας ρωτήσει αυτό πρώτα στο άλλο θέμα και μετά ρωτά για άλλο πάροχο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έπειτα από πολλές συζητήσεις με αρκετό κόσμο, έχω καταλάβει ότι δεν έχουν κατανοήσει τι ακριβώς γίνεται τόσο καιρό στους παρόχους που είναι και τους χρεωνόταν ρήτρα. Πήραν χαμπάρι μόνο όταν άκουσαν για επιστροφή ποσού μέσω αιτήσεων και ψάχνανε τους λογαριασμούς τους να δούνε αν όντως είχανε ρήτρα για να πάρουν πίσω κανένα φράγκο. ΄Κάπως έτσι θα γίνει και φέτος αφού οι περισσότεροι μου λένε μια χαρά είμαι τώρα στην τάδε εταιρεία αφού δεν έχει και ρήτρα γιατί να φύγω από εδώ; Κι όταν τους λες τα πράγματα έχουν έτσι σου λένε, έλα μωρέ σιγά θα μείνω εδώ που είμαι και βλέπουμε....

Επεξ/σία από Gogo-36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Νομίζω πως είσαι απαγοητευμένος απο τις επιλογές σου και ερμηνεύεις λαθασμένα τα λόγια μου

Με ολο τον σεβασμο αλλα δεν ξερει τι λες...

1ον δεν γνωριζεις τις ενεργειακες επιλογες μου(fyi ειμαι στο home online με 0,051 με ΚΟΤ τελικη τιμη προ 12/2021)

2ον ειπες επι λεξη οτι η ρητρα μπηκε λογω επιβιωσης των παροχων...μετα ειπες για τα παιδια που ζουν απο τα συμβολαια...στο νεο σου post λες οτι δεν υπαρχουν υπερκερδη αλλα αισχροκερδια και το κανουν για να βγαλουν οσα μπορουν μετα στο ιδιο σου post αναιρεις τον εαυτο σου και λες οτι ενω αισχροκερδουν χρωστουν στους δημους....δεν βγαζω ακρη πραγματικα!

Οσο για τις τιγρεις και τις ζουγκλες που περιγραφεις αυτα ειναι απλα ενα tandrum δικο σου...
Εμεις παλι(ο λαος χρηματοδοτει τους παροχους ακομα και σημερα,το κρατος=εμεις,οι φοροι μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 2:33 ΜΜ, ekrepali είπε

Αν σου άλλαζαν τιμή χρέωσης στο fixed (και παρέμενε σταθερό) θα ίσχυε η ρήτρα αποχώρησης. Απ'τη στιγμή που σε πήγανε σε κυμαινόμενο δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης.

Στην απόφαση 409/2020 της ΡΑΕ λέει ξεκάθαρα στην παράγραφο 3 ότι:

"Οι εν λόγω «ρήτρες πρόωρης αποχώρησης» δύνανται να προβλέπονται μόνο στις συμβάσεις «σταθερού τιμολογίου», που συνάπτονται για προκαθορισμένη διάρκεια (συμβάσεις ορισμένου χρόνου).

Στον Ν. 4951/2022, Άρθρο 138 παρ3α γράφει ότι:

"Για την εφαρμογή του παρόντος και καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος του: Η αλλαγή προμηθευτή ή τιμολογίου προμήθειας, συνεπεία της μεταβολής των χρεώσεων προμήθειας δυνάμει της εκάστοτε ανακοίνωσης της παρ. 2, γίνεται αζημίως για τους πελάτες και δεν συνεπάγεται δικαίωμα αποζημίωσης του προμηθευτή λόγω πρόωρης αποχώρησης."

Η απόφαση 409/2020 της ΡΑΕ καταργεί τις ρήτρες αποχώρησης στα κυμαινόμενα, και ο Ν. 4951/2022 καταργεί γενικώς τις ρήτρες αποχώρησης από 1/8/22 (εννοείται στα σταθερά τιμολόγια αφού μόνο αυτά έχουν ρήτρες αποχώρησης πλέον).

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο... τι μαλακίες σου λένε. (Πω πω απίστευτο).

Στείλε αίτημα στο MyRAE, κι αν σου απαντήσουν τα ίδια πάτα το κουμπί υποστήριξη και ζήτα την παρέμβαση της ΡΑΕ.

Επίσης παιδιά για τόσο σοβαρά θέματα, θα πρέπει να ενοχλήσετε με τηλέφωνα κανένα αρμόδιο υπάλληλο, πχ τη Διεύθυνηση εποπτείας ενεργειακών αγορών λιανικής & καταναλωτών. https://www.rae.gr/elementor-7107/ Πάρε τηλ και πες στα ίσια ότι η Watt & Volt δε συμμορφώνεται με την 409/2020 απόφαση τους. Στα καπάκια τηλέφωνο στο ΥΠΕΝ στη Διεύθυνση Ηλεκτρικής Ενέργειας https://ypen.gov.gr/ypourgeio/organosi-ypiresion/ ότι οι πάροχοι προσπαθούν να βρούνε παραθυράκια στις διατυπώσεις του Ν. 4951/2022 (που μπήκε σε εφαρμογή 1/8/22) για να χρεώσουν ρήτρες αποχώρησης σε κυμαινόμενα που έχουν ήδη καταργηθεί απ'τη 409/2020 απόφαση της ΡΑΕ.

 

 

 

Εχεις εικονα σε ποσες μερες λαμβανεις απαντηση μεσω του MyRae ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 7:04 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Κατ'αρχάς δεν έχω καταλάβει που έχεις κάνει τη καταγγελία. Στο ΜyRAE; Στη παλιά πλατφόρμα μέσω email;

Στο MyRAE εδώ και κάνα χρόνο η ΡΑΕ δεν έχει πάρει θέση σε κανένα αίτηση, δηλαδή παίρνουμε απάντηση απ'τους παρόχους και είτε συμφωνούμε (σπάνια) είτε διαφωνούμε και τα ζητήματα δεν επιλύονται ποτέ καθώς η ΡΑΕ δεν παρεμβαίνει ποτέ. Πρόσφατα είχε βγει μια είδηση ότι ψάχνουν χρηματοδότηση να βάλουν διαμοσολαβητή (που υποτίθεται θα έπρεπε ήδη η ΡΑΕ να έχει παρεμβατικό ρόλο) αλλά ακόμα και με τον διαμοσελοβητή θα γίνονται συστάσεις και δε θα βγαίνουν αποφάσεις υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς.

 

Aυτό το ζήτημα θέλει απατωτές καρατιές α λα Ζλάταν... 😄

 

Στην πλατφόρμα my Rae έχω κάνει την καταγγελία. Ουδεμία απάντηση από ΡΑΕ, ενώ σταμάτησε να απαντά και ο πάροχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...