Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@doomnx Η Elpedison κατέβασε το πάγιο του πράσινου στα 4 ευρώ μέχρι τέλος του έτους. Επίσης, το Smart Up θα έχει πάγιο 4 ευρώ. 
Τα υπόλοιπα ως έχουν.

Για επαγγελματικό Γ21, περίπου 300 kwh/μήνα (είμαι Elpedison) σε ποια εταιρία συμφέρει να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2024 στις 4:15 ΜΜ, doomnx είπε

Α βλέπω ότι αφαίρεσαν τα 60 € δώρο από το promo για να δώσουν 21,30 € δώρο στα πάγια συνολικά τους τρεις πρώτους μήνες. Bad deal αν κάποιος σκόπευε να μείνει όλο το χρόνο.

Ναι έτσι είναι. Το συγκεκριμένο promo δεν συνδυάζεται με άλλα promos (Δωροκάρτες My market, Δωροκάρτες Shell κτλ)

Σωστά είπες ότι αν κάποιος ήθελε να μείνει όλο το χρόνο θα χάσει 60€ από MyMarket για να κερδίσει 3Χ7,1=21,3

 Βέβαια, για να πας μόνο 3 μήνες καλό είναι, γιατί έχει από τις χαμηλότερες τιμές για έως 250kWh

12 ώρες πριν, prolog είπε

Παιδιά για κατανάλωση 300kwh μέρα και 150kwh νύχτα και ΚΟΤ Β υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στα προγράμματα που βλέπω; Έχει νόημα να βάλω και νυχτερινό ακόμα και αν δίνει ο πάροχος ίδια τιμή μέρας με νύχτα; Είναι πρώτη σύνδεση σε νέα οικοδομή.

Έχει νόημα

11 ώρες πριν, Trustworthy είπε

Υπάρχουν προβλήματα με την Protergia? Μπορω να δηλώνω κάθε μηνα τις kWh που καταναλώνω όπως κάνω στην Elpedison?

Όχι ιδιαίτερα, μπορείς να δίνεις ενδείξεις

1 ώρα πριν, Trustworthy είπε

Για επαγγελματικό Γ21, περίπου 300 kwh/μήνα (είμαι Elpedison) σε ποια εταιρία συμφέρει να πάω;

WEenergy weblue Γ21, Zenith Power Business Basic

Υπάρχουν και κάποια άλλα προγράμματα μη εμπορικά από Volton και ΗΡΩΝ, τα οποία δίνουμε από το γραφείο μας χωρίς πάγιο που βγαίνουν στην ίδια τιμή μπορεί και λίγο πιο κάτω από αυτό της We. Το λέω αν θέλεις κάποια πιο γνωστή εταιρεία

Επεξ/σία από bilham
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bilham είπε

 

WEenergy weblue Γ21, Zenith Power Business Basic

Σκέφτομαι και την Volton? Βλέπω πράσινό της Γ21 στα 0,1397 με 4,90 ευρώ πάγιο και δωρεάν το ρεύμα το 1ου μήνα.

Zenith Power Business Basic (κίτρινο) έχει 1 ευρώ πάγιο με τιμή που δεν γνωρίζουμε ακόμη ενώ το πράσινό της είναι με 0,17927 (πάγιο 1 ευρώ)

Για WEenergy WeBlue Γ21 δεν έβγαλα άκρη με το site τους, δεν έχει ξεχωριστή ενότητα για επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οι τιμες θα πανε στο θεο απο οτι λενε το επομενο 5 μηνο και λογω μεγαλης χρησης κλιματιστικων

σκεπτομαι το πιο φθηνο σταθερο εξαμηνου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To protect της Volton μάλλον θα πάρει παράταση στα 0,08 και Αύγουστο. Θα ανακοινωθεί σήμερα. 

Ενημέρωση απο κατάστημα. Πήγα να κάνω τη μεταφορά και μου είπε να περιμένω μέχρι το απόγευμα για να μπορέσουμε να περάσουμε και την σταθερή τιμη για Αύγουστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, KoGi said:

Οχι, ρωτησα συγκεκριμενα για το Yellow Protect και μου ειπε δε γινεται, ειναι μονο για νεους πελατες!!

Γι αυτο μαλλον θα κανω αιτηση προς Protergia που ειναι 4 λεπτα φθηνοτερη και βλεπουμε.

Τελικά επειδή δεν είχα κουράγιο για ακόμα μια μετάβαση σε άλλη εταιρεία και επειδή η Volton είναι τρομπέτες όταν φεύγεις συνεχίζουν να στέλνουν λογαριασμούς και δεν ενημερώνονται και καλά από ΔΕΔΔΗΕ αποφάσισα να πάω στο μπλε της Volton. 

Αμέσως έκαναν την αλλαγή με ένα τηλεφώνημα και τώρα 0.88 για 6 μήνες με 9.9 πάγιο χωρίς δώρο πρώτου μήνα βέβαια. 

Αλλά τουλάχιστον με άλλη ψυχολογία τώρα θα ανάβω τα κλιματιστικά το καλοκαίρι. Θεωρώ ότι ό,τι και να γίνει κάτω από 0.88 δύσκολα να δούμε μέσα στο 6μηνο... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, adi32 είπε

Επειδη οι τιμες θα πανε στο θεο απο οτι λενε το επομενο 5 μηνο και λογω μεγαλης χρησης κλιματιστικων

σκεπτομαι το πιο φθηνο σταθερο εξαμηνου 

 

απο που προκυπτει οτι για το επομενο 5μηνο θα αυξηθουν οι τιμες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα σας,ποια εταιρια θα προτεινατε συμβολαιο για σπιτι με μεσο 500-600 kwh το μηνα .

Ειμαι σε ΔΕΗ Γ1 πράσινο αλλα αστραψε λίγο το τετραμηνο.

Ειμαι καινουριος ιδιοκτητης σε ενοικιο και αναγκαστικα περιμέναμε το καινουριο συμβολαιο με μεγαλη καθυστερη απο μεριάς του κατόχου το ακινητου.

Είδα και το excelaki σας αλλα να πω την αλήθεια ,δεν ξερω τι να επιλεξω,ξερω οτι φαινετε οτι ζηταω ετοιμο φαγητο στο χέρι.Απλα είπα να πάρω καποια προταση απο εσας που το ψαχνετε γενικα.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρόνο σας την καλημερα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tjole7 said:

Παιδια καλημέρα σας,ποια εταιρια θα προτεινατε συμβολαιο για σπιτι με μεσο 500-600 kwh το μηνα .

Ειμαι σε ΔΕΗ Γ1 πράσινο αλλα αστραψε λίγο το τετραμηνο.

Ειμαι καινουριος ιδιοκτητης σε ενοικιο και αναγκαστικα περιμέναμε το καινουριο συμβολαιο με μεγαλη καθυστερη απο μεριάς του κατόχου το ακινητου.

Είδα και το excelaki σας αλλα να πω την αλήθεια ,δεν ξερω τι να επιλεξω,ξερω οτι φαινετε οτι ζηταω ετοιμο φαγητο στο χέρι.Απλα είπα να πάρω καποια προταση απο εσας που το ψαχνετε γενικα.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρόνο σας την καλημερα μου.

κατεβασε το https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pubhtml# και βαλε την καταναλωση σου να δεις φιλε.

Για τον πρωτο μηνα βολευει η βολτον, με συμβαση μονο σε καταστημα (για να μην μπλεξεις με δεδδηε κλπ).

αν δεν εχεις ορεξη για μηνιαιες αλλαγες παροχου, δες και τα σταθερα στο excel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tjole7 said:

Παιδια καλημέρα σας,ποια εταιρια θα προτεινατε συμβολαιο για σπιτι με μεσο 500-600 kwh το μηνα .

Ειμαι σε ΔΕΗ Γ1 πράσινο αλλα αστραψε λίγο το τετραμηνο.

Ειμαι καινουριος ιδιοκτητης σε ενοικιο και αναγκαστικα περιμέναμε το καινουριο συμβολαιο με μεγαλη καθυστερη απο μεριάς του κατόχου το ακινητου.

Είδα και το excelaki σας αλλα να πω την αλήθεια ,δεν ξερω τι να επιλεξω,ξερω οτι φαινετε οτι ζηταω ετοιμο φαγητο στο χέρι.Απλα είπα να πάρω καποια προταση απο εσας που το ψαχνετε γενικα.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρόνο σας την καλημερα μου.

Αν θέλεις να είσαι τουρίστας κυνηγάς τα δώρα, ξεκινώντας από Elpedison. Μετά πας Ήρων για 50 & Volton για τις δωρέαν kWh και πάλι από την αρχή. Αν θέλεις κάτι πιο σταθερό, κοιτάς στα μπλε στο excel του doomx και παίζεις με τις καταναλώσεις σου να δεις τι σε συμφέρει σε βάθος εξαμήνου ή και παραπάνω. Αν βαριέσαι λίγο τις αλλαγές και θέλεις να ρισκάρεις καλύτερες τιμές από τα σταθερά κοιτά τα κίτρινα με μικρό πάγιο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Ήμουν για 3-4 μήνες στο we yellow, έπειτα πήγα στης Elin το πράσινο αλλά τώρα που οι τιμές έχουν ανεβεί (και φοβάμαι ότι θα ανέβουν και άλλο) θέλω να πάω σε ένα σταθερό, κλείνω προς το bright up της elpedison, ΟΜΩΣ βλέπω στο excelακι κάτι για διατακτικές Σκλαβενίτη τις οποίες όμως δεν βλέπω να αναφέρονται στην ιστοσελίδα της elpedison, τι έγινε; έμειναν από παλιότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Αίτηση 1/5 σε elpedison για 2 παροχές, ακόμα περιμένω τις 2 40ευρες του Σκλαβενίτη, εδώ και δύο εβδομάδες μου λένε ότι τους έχουν τελειώσει και μόλις παραλάβουν θα με ειδοποιήσουν. Τι γίνεται; Οι υπόλοιποι τις πήρατε; Θέλω να κοιτάξω για κανένα άλλο πάροχο αν με συμφέρει και δεν το προχωράω γιατί αν φύγω φοβάμαι μην τις χάσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Αίτηση 1/5 σε elpedison για 2 παροχές, ακόμα περιμένω τις 2 40ευρες του Σκλαβενίτη, εδώ και δύο εβδομάδες μου λένε ότι τους έχουν τελειώσει και μόλις παραλάβουν θα με ειδοποιήσουν. Τι γίνεται; Οι υπόλοιποι τις πήρατε; Θέλω να κοιτάξω για κανένα άλλο πάροχο αν με συμφέρει και δεν το προχωράω γιατί αν φύγω φοβάμαι μην τις χάσω.

 

Από την befon με είπε η πωλήτρια πως τελείωσαν και θα παραλάβουν αυτήν την βδομάδα μάλλον και εγώ τις περιμένω από 1/5 για κάποιες παροχές να μου στείλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές σε Eunice (We Blue - είναι κίτρινο τιμολόγιο) είναι πολύ ανταγωνιστικές για επαγγελματικό ρεύμα (ίδιες τιμές ισχύουν και για οικιακό). Γνωρίζετε εάν οι λογαριασμοί βγαίνουν στην ώρα τους ή έχουμε καθυστέρηση όπως συμβαίνει με τους λογαριασμούς του Ήρων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...