Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα...... 

Ερώτηση 

Έχω μεταβεί στο elpedison smart και σχετικά με την πάγια πληρωμή , πρέπει να γίνει με κάρτα Εθνικής Τράπεζας ??

Αν δηλώσω την cosmote payzy χάνω κάτι ?? 

Σας ευχαριστώ !! 

Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, dasnowy said:

Ναι. Λογικά ο μετρητής είναι νέος ηλεκτρονικός οπότε δε θα χρειαστεί αλλαγή, μόνο να πληρώσεις για την ενεργοποίηση του νυχτερινού θα χρειαστεί. Κάνε όμως αίτηση σε πάροχο γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ μπορεί να αργήσει. 

Τέλεια, σ ευχαριστώ! Α ξέχασα να αναφέρω οτι το ρεύμα είναι τριφασικό (οικιακό) ελπίζω να μην αλλάζει κάτι δραματικά αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, polhs said:

Παιδιά καλησπέρα...... 

Ερώτηση 

Έχω μεταβεί στο elpedison smart και σχετικά με την πάγια πληρωμή , πρέπει να γίνει με κάρτα Εθνικής Τράπεζας ??

Αν δηλώσω την cosmote payzy χάνω κάτι ?? 

Σας ευχαριστώ !! 

Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα !!! 

Αν έχεις πιστωτική εθνικής σου δίνει 5% επιστροφή σε go4more. Αν δεν έχεις πιστωτική τότε είναι 1% επιστροφή σε go4more, οπότε αξίζει να βάλεις την payzy που δίνει 1% επιστροφή σε ευρώ. 

1 minute ago, prolog said:

Τέλεια, σ ευχαριστώ! Α ξέχασα να αναφέρω οτι το ρεύμα είναι τριφασικό (οικιακό) ελπίζω να μην αλλάζει κάτι δραματικά αυτό;

Το μόνο που αλλάζει είναι το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ. Για μονοφασικό 8kva είναι 48 ευρώ το χρόνο και για τριφασικό 25kva είναι 149 ευρώ το χρόνο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ειμαι στην Elpedison Smart Up. 
Σκέφτομαι να πάω στην Protergia ή στην Volton. 
Υπάρχουν προβλήματα με την Protergia? Μπορω να δηλώνω κάθε μηνα τις kWh που καταναλώνω όπως κάνω στην Elpedison?

Τι πρόβλημα υπάρχει με την Volton; Δεν στέλνει τελικό λογαριασμό και σε χρεώνει έναντι ακόμη και εάν έχεις φύγει; Κατάλαβα καλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, energy52 είπε

Eιμαι ηδη Ελπεντισον..οποτε αυτο που μπορω να διεκδικησω υποθετω ειναι τα 50 ευρω go4more.. Eιναι ξεκαθαρο 0,089 τελικη τιμη /kwh και τιποτα αλλο και δεσμευση μεχρι 31/12 σωστα;

 

Ναι σωστα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Καλησπέρα, ειμαι στην Elpedison Smart Up. 
Σκέφτομαι να πάω στην Protergia ή στην Volton. 
Υπάρχουν προβλήματα με την Protergia? Μπορω να δηλώνω κάθε μηνα τις kWh που καταναλώνω όπως κάνω στην Elpedison?

Τι πρόβλημα υπάρχει με την Volton; Δεν στέλνει τελικό λογαριασμό και σε χρεώνει έναντι ακόμη και εάν έχεις φύγει; Κατάλαβα καλά; 

Εγώ δεν είχα κανένα θέμα με τη Volton. ΟΚ δεν βγάζει αμέσως τελικό, αλλά μέσα στο δίμηνο θα έχει έρθει. Να πας για 30 μέρες και να φύγεις και έτσι δεν θα σε νοιάζει να δηλώσεις την κατανάλωση. Ή πήγαινε για λίγο ΔΕΗ και παίξε μπάλα με την ΕΛΠΕ να πάρεις κι άλλα δώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν έχεις πιστωτική εθνικής σου δίνει 5% επιστροφή σε go4more. Αν δεν έχεις πιστωτική τότε είναι 1% επιστροφή σε go4more, οπότε αξίζει να βάλεις την payzy που δίνει 1% επιστροφή σε ευρώ. 

Το μόνο που αλλάζει είναι το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ. Για μονοφασικό 8kva είναι 48 ευρώ το χρόνο και για τριφασικό 25kva είναι 149 ευρώ το χρόνο. 

Πιστωτική Εθνικής έχω νομίζω όμως ότι παρόλο το 5% που δίνει , ίσως συμφέρει καλύτερα η cosmote payzy. 

Ευχαριστώ και πάλι και καλή εβδομάδα !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εγώ δεν είχα κανένα θέμα με τη Volton. ΟΚ δεν βγάζει αμέσως τελικό, αλλά μέσα στο δίμηνο θα έχει έρθει. Να πας για 30 μέρες και να φύγεις και έτσι δεν θα σε νοιάζει να δηλώσεις την κατανάλωση. Ή πήγαινε για λίγο ΔΕΗ και παίξε μπάλα με την ΕΛΠΕ να πάρεις κι άλλα δώρα.

Άρα η Volton αργεί να εκδόσει τον τελικό λογαριασμό, σωστά; Ε δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα αυτό. 
Για Protergia και Volterra (αυτήν την σκέφτομαι για επαγγελματικό) ξέρουμε εάν είναι οκ ή θα πρέπει να ελέγχω λογαριασμό όπως έκανα με τον Ηρων; Μπορώ σε αυτές τις εταιρίες να δηλώνω kWh που κατανάλωσα ανα μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο team μια μικρή συμβουλή θα ήθελα. Έχω πάει elpedison από 27/2 όπου είχα πάρει το 85αρι του Βαλεντίνου. Ήρθε η ώρα να αλλάξω πάροχο για τα δώρα, περίμενα μέχρι τις 23/5 όπου ήταν η προγραμματισμένη να γίνει η μέτρηση του δεδδηε. Όμως μετά από 1 εβδομάδα δεν είχε ανέβει η μέτρηση στο app και είχα απορία αν πέρασε ο δεδδηε η όχι. Τελικά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον δεδδηε έμαθα πως τελικά δεν πέρασαν για μέτρηση γιατι έχω ενταχθεί στην μηνιαία καταμέτρηση οπότε και τελικά η νέα προγραμματισμένη μέτρηση θα  γίνει στις 20/6. Συνεπώς να παραμείνω μέχρι τις 20/06 στην ΕΛΠΕ όπου θα γίνει και η μέτρηση από το δεδδηε ή να φύγω από τώρα προς Ήρων (δεν έχω ξαναπεί) για το 50αρι η προς volton μεριά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, walex είπε

Εμείς που είχαμε πάει στο double της ΕΛΠΕ για να πάρουμε τα 120 στο αέριο, μπορούμε να φύγουμε από το ρεύμα (smart up) χωρίς να χάσουμε τα 120?

Εγώ μέχρι να βγει ο πρώτος λογαριασμός δεν το κουνάω.. ίσως μια εσωτερική μετακίνηση σε smart η zero και μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, doomnx said:

Εγώ δεν είχα κανένα θέμα με τη Volton. ΟΚ δεν βγάζει αμέσως τελικό, αλλά μέσα στο δίμηνο θα έχει έρθει. Να πας για 30 μέρες και να φύγεις και έτσι δεν θα σε νοιάζει να δηλώσεις την κατανάλωση. Ή πήγαινε για λίγο ΔΕΗ και παίξε μπάλα με την ΕΛΠΕ να πάρεις κι άλλα δώρα.

Ακριβώς το ίδιο, έχουμε Elpedison Smart Up. 
Να πάω στην 1. Protergia ή 2. Volton ή 3.ΔΕΗ (άμεσα και ηλεκτρονικά)?
Και μετά 30 ημέρες πίσω ΕΛΠΕ και σε ποιό πρόγραμμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Christosg94 είπε

Καλησπέρα στο team μια μικρή συμβουλή θα ήθελα. Έχω πάει elpedison από 27/2 όπου είχα πάρει το 85αρι του Βαλεντίνου. Ήρθε η ώρα να αλλάξω πάροχο για τα δώρα, περίμενα μέχρι τις 23/5 όπου ήταν η προγραμματισμένη να γίνει η μέτρηση του δεδδηε. Όμως μετά από 1 εβδομάδα δεν είχε ανέβει η μέτρηση στο app και είχα απορία αν πέρασε ο δεδδηε η όχι. Τελικά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον δεδδηε έμαθα πως τελικά δεν πέρασαν για μέτρηση γιατι έχω ενταχθεί στην μηνιαία καταμέτρηση οπότε και τελικά η νέα προγραμματισμένη μέτρηση θα  γίνει στις 20/6. Συνεπώς να παραμείνω μέχρι τις 20/06 στην ΕΛΠΕ όπου θα γίνει και η μέτρηση από το δεδδηε ή να φύγω από τώρα προς Ήρων (δεν έχω ξαναπεί) για το 50αρι η προς volton μεριά ;

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να περιμένεις την μέτρηση του Δεδδηε αν και εφόσον θες να φύγεις Ούτως η άλλως η μέτρηση που θα δώσεις στο νέο πάροχο που θα επιλέξεις θα πάει και στην ελπεντισον και θα βγει ο τελικός.Τωρα σε ποιόν θα πας είναι δική σου επιλογή 50αρι ή δωρεάν 500kw .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...