Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

"Η μεγάλη αύξηση των τιμών αποδίδεται στη χαμηλότερη συμμετοχή των ΑΠΕ στο μείγμα ηλεκτροπαραγωγής"

Μπορεί να το εξηγήσει αυτό κάποιος πως μπορεί να γίνει αυτό, όταν είμαστε σε εποχή μέγιστης ηλιοφάνειας; Ή πέφτουν τα άλλα ΑΠΕ (άνεμος, υδροηλεκτρικά);

καπου διαβασα εναν ειδικο π ελεγε σε συνθηκες υψηλων θερμοκρασιων δεν αποδιδουν τα μεγιστα τα πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, DeareN said:

Καλημέρα φίλε μου, μια γρήγορη ερώτηση, είμαι στο volton το πράσινο, με συμφέρει να μεταβώ στο yellow protect της volton από ότι βλέπω, πιστεύεις αξίζει μέχρι τέλος Ιουλίου και μετά βλέπουμε ή θα μου πρότεινες κάτι άλλο?

ευχαριστώ για την τόσο άμεση ενημέρωση των τιμών στο docs...

Δεν αφηνει η Volton υπαρχοντες πελατες να μεταβουν στο Protect προγραμμα.

Χθες τους πηρα και αρνηθηκαν να μου αλλαξουν προγραμμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω καθε μηνα να αλλαζω παροχο, ποτε πρεπει να κανω αιτηση στην αλλη εταιρεια για να επωφεληθω ολο το μηνα χωρις να εχω θεμα; Βγαζει νοημα αυτο που γραφω τωρα, ουτε ξερω,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KoGi είπε

Δεν αφηνει η Volton υπαρχοντες πελατες να μεταβουν στο Protect προγραμμα.

Χθες τους πηρα και αρνηθηκαν να μου αλλαξουν προγραμμα!

Κάνε αίτηση για άλλου και θα σε παρακαλάνε για να μείνεις και θα σου το δώσουν σίγουρα, αλλά καλύτερα να επιλέξεις τον 1 μήνα δώρο που δίνουν συμφέρει περισσότερο.

2 λεπτά πριν, ri3per είπε

Αν θελω καθε μηνα να αλλαζω παροχο, ποτε πρεπει να κανω αιτηση στην αλλη εταιρεια για να επωφεληθω ολο το μηνα χωρις να εχω θεμα; Βγαζει νοημα αυτο που γραφω τωρα, ουτε ξερω,.

Μπορείς να αλλάζεις και συχνότερα και πιο αραιά δεν υπάρχει περιορισμός αν δεν είναι σταθερό. Μόνο στην volton πρέπει να φεύγεις στον μήνα γιατί τόσο είναι τα δωρεάν kw. Το πολύ 5 μέρες παίρνει η αλλαγή στο σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφαιρει δηλαδη να παω βολτον για ενα μηνα και 3-4 μερες πριν τελειωσει ο Ιουνιος να παω πχ στο BrightUP της ΕΛΠΕ ή ο δωρεαν μηνας της Βολτον μετραει σαν 30 μερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, greg4 είπε

Λέω να πάω bright up για δυο συνδέσεις που έχω, γιατί τώρα και με τα air condition το καλοκαίρι μάλλον θα είναι το πιο συμφέρων. Είμαι ήδη elpedison.

(βαριέμαι τον τουρισμό)

Υπάρχει περίπτωση για κανέναν δώρο ή πάμε απλά για συμβόλαιο;

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι και μάλιστα το υψηλό πάγιο 9.90 ευρω αντισταθμιζεται κι έρχεται περίπου στα 5 ευρώ( αναλόγως και την κατανάλωση φυσικα)  με την επιστροφή go4more πόντους αν έχεις κάρτα Εθνικης..  0.089 πολύ καλό!! 

Το θέμα είναι πως πρέπει να αποφασίσουμε γρήγορα γιατί οι τιμές ανεβαίνουν και τα κλιματιστικά θα πάρουν μπρος!

 

 

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30 ημερολογιακές μέρες είναι αλλά πρέπει να κανείς την αίτηση στην elpedison 2-3 μέρες πριν. @ri3per

Επεξ/σία από vklon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι και μάλιστα το υψηλό πάγιο 9.90 ευρω αντισταθμιζεται κι έρχεται περίπου στα 5 ευρώ( αναλόγως και την κατανάλωση φυσικα)  με την επιστροφή go4more πόντους αν έχεις κάρτα Εθνικης..  0.089 πολύ καλό!! 

Το θέμα είναι πως πρέπει να αποφασίσουμε γρήγορα γιατί οι τιμές ανεβαίνουν και τα κλιματιστικά θα πάρουν μπρος!

 

 

Μπηκα προχθες, μεχρι 31/5 ειχε 60€ Σκλαβενιτη ή 70€ Public και 50€ go4more...παρτε ενα τηλ τη Δευτερα και θα σας πουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΝ τα εχω δει σωστα, το "Protergia Οικιακό Value Simple" συμφερει που το δινει στα 9λεπτα, σωστα?

Δεν εχω δει αλλον παροχο να το εχει ριξει τοσο πολυ!

Επεξ/σία από KoGi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έκανα αίτηση για το σταθερό της ελπε. Ακόμα κι αν οι τιμές δεν συνεχίσουν να αυξανονται, είναι δύσκολο να πέσουν κάτω απο 0,089. Δεδομένου ότι τα κλιματιστικά θα δουλέψουν φουλ, είναι μονόδρομος το σταθερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ri3per said:

Συμφαιρει δηλαδη να παω βολτον για ενα μηνα και 3-4 μερες πριν τελειωσει ο Ιουνιος να παω πχ στο BrightUP της ΕΛΠΕ ή ο δωρεαν μηνας της Βολτον μετραει σαν 30 μερες;

 

1 hour ago, vklon said:

30 ημερολογιακές μέρες είναι αλλά πρέπει να κανείς την αίτηση στην elpedison 2-3 μέρες πριν. @ri3per

Kαι να βεβαιωθείς ότι οι ενδείξεις θα είναι γραμμένες στην αίτηση της Elpedison, ή τουλάχιστον να φροντίσεις στο απεσταλμένο που θα κάνεις Αποδοχή, να γράψεις και τις ενδείξεις στο κείμενο κι επίσης να επισυνάψεις φωτογραφία.

Γιατί αν η elpe προχωρήσει την αίτηση με ό,τι να'ναι ενδείξεις... χαιρετίσματα.

Η Volton είναι ακόμα πιο επίφοβη να ξεκινήσει εκπροσώπηση αγνοώντας τις ενδείξεις... γι'αυτό προτείνω η αίτηση να γίνει σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 1comment είπε

Κι εγώ έκανα αίτηση για το σταθερό της ελπε. Ακόμα κι αν οι τιμές δεν συνεχίσουν να αυξανονται, είναι δύσκολο να πέσουν κάτω απο 0,089. Δεδομένου ότι τα κλιματιστικά θα δουλέψουν φουλ, είναι μονόδρομος το σταθερό.

Κι εγώ σε αυτήν τη φάση είμαι, αίτηση για κάποιο πράσινο/κίτρινο volton ή elpedison με τα αντίστοιχα δωρα (μιας και τον τελευταίο 1.5μιση μήνα είμαι Ήρων και είχα το 50€) κι ας έχουν πάρει την ανηφόρα οι τιμές ή αίτηση στο bright-up elpedison να έχω σταθερή χαμηλή τιμή (μιας και τώρα θα ξεκινήσουν ερκοντισιον) ως τέλος Δεκέμβρη και να μην ασχοληθώ ξανά ως τοτε; 

Μου είπαν κιολας στο τηλέφωνο πως το μόνο πέναλτι για πρόωρη αποχώρηση είναι 10/μήνα μέχρι τέλος Δεκέμβρη (που ισχύει το πρόγραμμα και η δέσμευση). Ισχύει αυτό άραγε; Γιατί αν ναι, αν Οκτώβρη έχει βγει κάτι πιο συμφέρον σε τιμή (που δύσκολο το βλέπω) και έχει και τίποτα δώρα, Ε δεν θα είναι κάτι τραγικό τα 20-30€ πέναλτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ τί σημαινει αυτό;ο΄τι για να ειναι η βασικη τιμή αυτή που αναγράφεται  πρέπει η ΤΕΑ να ειναι απο 45 και κάτω; άν έιναι ΄΄ετσι δύσκολα να γίνει αυτό;

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/power-on-home-easy/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, KoGi said:

Δεν αφηνει η Volton υπαρχοντες πελατες να μεταβουν στο Protect προγραμμα.

Χθες τους πηρα και αρνηθηκαν να μου αλλαξουν προγραμμα!

Μήπως ρώτησες και για το σταθερό τους? το blue fixed?

Γιατί αν δε γίνεται φεύγουμε αλλού τρέχοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...