Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Άνοιξα τώρα αίτημα στη ΡΑΕ... δε παλεύονται άλλο.

Τι ηθελες και πηγες στους μ@λ@κες αφου τα ξερεις πως ειναι.

Δεν μου περασε καθολου απο το μυαλο να παω στον ΗΡΩΝ(για τα εταιρικα αναφερομαι) οσο φθηνος κι αν ειναι.Απλα τον εβγαλα εξω απο καθε συγκριση κι επαιξα με ΔΕΗ και We αφου εφυγα απο EFA.

Φυγε αν μπορεις και μην ξανασχολεισαι μαζι τους.Δωσε κατι παραπανω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μια βδομάδα τώρα παίζω με τον ΗΡΩΝ σπασμένο τηλέφωνο, ζητώντας να μου στείλουν λογαριασμό μέχρι 31/10. Στην αρχή πήρα τη γνωστή απάντηση ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος εκδίδεται μετά το 2μηνο εκπροσώπησης... έκανα reply σχετικά με όρους σύμβασης και ΚΠΗΕ. Μου απαντάει 2ος εκπρόσωπος, ότι δε παραβαίνουν τους όρους. Κάνω reply πιο αναλυτικά και τους λέω επιπλέον ότι με τη μη έκδοση λογαριασμού μού στερούνε και το δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης, γιατί αρκετοί πάροχοι δε δέχονται τη βεβαίωση εκπροσώπησης. Μου απαντάει 3ος εκπρόσωπος, στέλνοντας μου σε pdf τη βεβαίωση εκπροσώπησης που έχω ήδη. Απαντάω ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα μου κι ότι θέλω λογαριασμό μέχρι 31/10, αναλύοντας πάλι τους λόγους. Απαντάει 4ος εκπρόσωπος ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος λογαριασμός βγαίνει μετά το 2μηνο της εκπροσώπησης. 😄

Άνοιξα τώρα αίτημα στη ΡΑΕ... δε παλεύονται άλλο.

και γω με αιτηματα τηλεφωνηματα κτλ δεν καταφερα να βγει νωριτερα
10/8 πηγα
14/10 εκδοθηκε (10/8-29/9)
19/10 βγηκε το ποσο στο site (φουσκωμενο παρολο που κατεθεσα kwh και δε πρεπει να βαλαν το 50αρι)
25/10 ακομα περιμενω το pdf
14/11 ληγει

στις ημερομηνιες ναι φαινεται οτι τηρησαν το 2μηνο ως την εκδοση
στη πραξη ακομα δεν εχω pdf

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosbt είπε

 η  elpedison απανταει σε αιτημα απο ΡΑΕ η σε μαιλ αιτημα αμφισβητησης κλπ εχω στειλει εδω και κανα μηνα διαφορα αλλα δεν εχω παρει απαντηση απο πουθενα

...μας ΛΕΣ ή μας ρωτάς; :P

Τεσπα, και που θα σου απαντήσει (αν και όποτε) η ΕΛΠΕ, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι, αν εννοείς την "αναδρομική αναπροσαρμογή" (αυτή καθ' εαυτή ή τί εμμέσως έχεις χάσει από το Power Pass). Για την "αναδρομική" θα σου πουν ότι "είναι νόμιμη" (εμ τί θα λέγανε), και για το ΡΡ θα σε κάνουν μπαλάκι στα υπουργεία (γέλιο)...

Τεσπα αν έχεις όρεξη περίμενε/ασχολήσου/στέλνε διαμαρτυρίες, αλλά λεφτά (από οποιαδήποτε πηγή), τουλάχιαστον μην περιμένεις...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...μας ΛΕΣ ή μας ρωτάς; :P

Τεσπα, και που θα σου απαντήσει (αν και όποτε) η ΕΛΠΕ, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι, αν εννοείς την "αναδρομική αναπροσαρμογή" (αυτή καθ' εαυτή ή τί εμμέσως έχεις χάσει από το Power Pass). Για την "αναδρομική" θα σου πουν ότι "είναι νόμιμη" (εμ τί θα λέγανε), και για το ΡΡ θα σε κάνουν μπαλάκι στα υπουργεία (γέλιο)...

Τεσπα αν έχεις όρεξη περίμενε/ασχολήσου/στέλνε διαμαρτυρίες, αλλά λεφτά (από οποιαδήποτε πηγή), τουλάχιαστον μην περιμένεις...  

τον τελικο δεν τον εχω πληρωσει ακομα εκανα και αιτηση αμφισβητησης και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

^Άμα δεν σου κόψει κα'να ρεύμα στο μεταξύ, καλώς, και απλά περίμενε...

εχω παει δεη απο αρχες σεπτεμβρη και εχω κανει και αμφισβητηση λογαριασμου λες να μου κοψει ρευμα? χωρις να μου απαντηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μια βδομάδα τώρα παίζω με τον ΗΡΩΝ σπασμένο τηλέφωνο, ζητώντας να μου στείλουν λογαριασμό μέχρι 31/10. Στην αρχή πήρα τη γνωστή απάντηση ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος εκδίδεται μετά το 2μηνο εκπροσώπησης... έκανα reply σχετικά με όρους σύμβασης και ΚΠΗΕ. Μου απαντάει 2ος εκπρόσωπος, ότι δε παραβαίνουν τους όρους. Κάνω reply πιο αναλυτικά και τους λέω επιπλέον ότι με τη μη έκδοση λογαριασμού μού στερούνε και το δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης, γιατί αρκετοί πάροχοι δε δέχονται τη βεβαίωση εκπροσώπησης. Μου απαντάει 3ος εκπρόσωπος, στέλνοντας μου σε pdf τη βεβαίωση εκπροσώπησης που έχω ήδη. Απαντάω ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα μου κι ότι θέλω λογαριασμό μέχρι 31/10, αναλύοντας πάλι τους λόγους. Απαντάει 4ος εκπρόσωπος ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος λογαριασμός βγαίνει μετά το 2μηνο της εκπροσώπησης. 😄

Άνοιξα τώρα αίτημα στη ΡΑΕ... δε παλεύονται άλλο.

Δηλαδή είμαι ο μόνος που πήγα απο το βήμα 1 στο τελευταίο βήμα σου και μου τον εξέδωσαν αμέσως;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nikosbt είπε

εχω παει δεη απο αρχες σεπτεμβρη και εχω κανει και αμφισβητηση λογαριασμου λες να μου κοψει ρευμα? χωρις να μου απαντηση ?

θα ρίξει τα χαρτιά και θα σου πει υπεύθυνα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, akaloith είπε

και γω με αιτηματα τηλεφωνηματα κτλ δεν καταφερα να βγει νωριτερα
10/8 πηγα
14/10 εκδοθηκε (10/8-29/9)
19/10 βγηκε το ποσο στο site (φουσκωμενο παρολο που κατεθεσα kwh και δε πρεπει να βαλαν το 50αρι)
25/10 ακομα περιμενω το pdf
14/11 ληγει

στις ημερομηνιες ναι φαινεται οτι τηρησαν το 2μηνο ως την εκδοση
στη πραξη ακομα δεν εχω pdf

Ο ΗΡΩΝ "ακούει" μόνο στο my.rae:

Προπερασμένη εβδομάδα mail για τη μισή επιδότηση Σεπτεμβρίου και το χαμένο 50άρικο. Σήμερα το πρωί my.rae κι εντός μισής ώρας σπάσαν τα τηλέφωνα (δε με βρίσκαν) δικά μου γονιών σταθερα κλπ.

Δε μπορούσα να μιλήσω αλλά αν ξαναπάρουν η απάντηση μου θα είναι...απαντήστε γραπτώς γιατί έτσι πήρα και τον 1ο λογαριασμό.

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...η ΕΛΠΕ ειδικά είναι ικανή για όλα γενικώς. Τώρα τί θα κάνει στην πράξη,,,,,,,θα το δεις στην πράξη....

(υποτίθεται βέβαια ότι έχουν χάσει από τον Φλεβάρη την δυνατότητα να κόβουν όταν έχεις αλλάξει πάροχο,,,,,Αλλά το θέμα είναι τί θα γίνει στην πράξη)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μια βδομάδα τώρα παίζω με τον ΗΡΩΝ σπασμένο τηλέφωνο, ζητώντας να μου στείλουν λογαριασμό μέχρι 31/10. Στην αρχή πήρα τη γνωστή απάντηση ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος εκδίδεται μετά το 2μηνο εκπροσώπησης... έκανα reply σχετικά με όρους σύμβασης και ΚΠΗΕ. Μου απαντάει 2ος εκπρόσωπος, ότι δε παραβαίνουν τους όρους. Κάνω reply πιο αναλυτικά και τους λέω επιπλέον ότι με τη μη έκδοση λογαριασμού μού στερούνε και το δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης, γιατί αρκετοί πάροχοι δε δέχονται τη βεβαίωση εκπροσώπησης. Μου απαντάει 3ος εκπρόσωπος, στέλνοντας μου σε pdf τη βεβαίωση εκπροσώπησης που έχω ήδη. Απαντάω ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα μου κι ότι θέλω λογαριασμό μέχρι 31/10, αναλύοντας πάλι τους λόγους. Απαντάει 4ος εκπρόσωπος ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος λογαριασμός βγαίνει μετά το 2μηνο της εκπροσώπησης. 😄

Άνοιξα τώρα αίτημα στη ΡΑΕ... δε παλεύονται άλλο.

λες και δεν τα ήξερες 😛 , πάρε απλά ένα (όχι 2) τηλ ως "επικοινωνία" και καπάκι ΡΑΕ ,αφού μόνο απο εκεί βγαίνει άκρη με Ηρών

6 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δε μπορούσα να μιλήσω αλλά αν ξαναπάρουν η απάντηση μου θα είναι...απαντήστε γραπτώς γιατί έτσι πήρα και τον 1ο λογαριασμό.

να τους το κλείνεις, μην το σηκώνεις καν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

λες και δεν τα ήξερες 😛 , πάρε απλά ένα (όχι 2) τηλ ως "επικοινωνία" και καπάκι ΡΑΕ ,αφού μόνο απο εκεί βγαίνει άκρη με Ηρών

έτσι ακριβώς κι εγώ στο my.rae πάντα αναφέρω ή επισυνάπτω την έγγραφη επικοινωνία μου προς το Customer τους.

@HERTHAN σίγουρα δεν είναι λύση να σπας τα νεύρα σου για να κερδίσεις 5-10-20€ ή όσα € το μήνα με τον κάθε ΗΡΩΝΑ αλλά προσωπικά γουστάρω το ξεμπρόστιασμα.

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

 

@HERTHAN σίγουρα δεν είναι λύση να σπας τα νεύρα σου για να κερδίσεις 5-10-20€ ή όσα € το μήνα με τον κάθε ΗΡΩΝΑ αλλά προσωπικά γουστάρω το ξεμπρόστιασμα.

Ναι οπως τον αρεσει τον καθεναν κι αναλογα τις αντοχες και τον χρονο που θελει να διαθεσει κι εχει για ν'ασχοληθει μαζι τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας ερχετε ο Ιούλιος στην επιχείρηση 2.980 ευρω!! ειχαμε καταναλωση 12.000 κιλοβατώρες λεμε ενταξει ανεβήκαν ολες οι εταιριες και παροχοι ρευματος! Έρχεται ο Αύγουστος 7.300 ευρω με ανεβασμένη πολυ την ρήτρα, παμε πληρώνουμε για να αλλάξουμε παροχο και έρχεται τελικός 11.300 ευρω εκ των οποίων οι 7.200  ευρω ειναι η ρήτρα!  Να την πληρώσουμε την ρητρα;

 

 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από christosh91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Κατ' αρχάς βάλε τους λογαριασμούς σε σπόιλερ - δεν βοηθάει κανέναν το φόρα-παρτίδα (ίσα-ίσα, ενοχλεί και δεν σε συμφέρει). Για την ακρίβεια α) σβήσε τα προσωπικά στοιχεία β) ανεβασέ τους ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ γ) μην σημειώνεις άλλα με κόκκινο, ούτε αυτό βοηθά.

(Κατά τ' άλλα αν δεν πληρώσεις ή θα στο κόψουν, ή θα σε πάνε δικαστικά. Ιδανικά, διακανόνισέ το...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...