Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Τελικά με ΗΡΩΝ και επαγγελματικό το 0,34€ θα αλλάξει σε 0,604€; Εχουμε τρόπο;

ή το ΦΕΚ λεει 0,34€ οποτε ειναι σωστοι οι ΗΡΩΝες;

πάμε πάλι , κανενα ΦΕΚ απο το 2022 δεν αναφέρει έξτρα επιδοτήσεις , αφήστε τα ΦΕΚ στην άκρη

μέσω myrae μιας και είναι υποτίθεται εντολή απο υπουργείο

5 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Γιατί λες πως άμα είναι δικό μου να το κάνω το νυχτερινό; Τώρα που είμαι στο ενοίκιο θα έχω κάποιο θέμα ;

γιατί συνηθίζει να βγαίνει εκτός θέματος , συνέχεια στο άλλο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/?do=getNewComment

3 λεπτά πριν, balarinio είπε

και ούτε πρόκειται να δεις...σταματάει η υπηρεσία αυτή μέχρι το τέλος του έτους.

πάλι καλά 😛

 

(τιμές βέβαια βγάλανε , αλλά φαρμακείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2022 στις 9:59 ΠΜ, MasterBlaster είπε

Η επιδότηση εισπράττεται και αποδίδεται στους καταναλωτές...άρα πως επιδοτείται ακριβώς ο πάροχος;

H επιδότηση της αποδίδεται στους παρόχους και όχι στους καταναλωτές. Πήρες εσύ κάτι στην τράπεζα με εξαίρεση το Ρεύμα PASS? Μετά την κατάργηση της ρήτρας αναπροσαρμογής από τον Αύγουστο και μετά η διαδικασία είναι η εξής:

Εστω ότι καταναλώνεις 1000 Kwh και ότι ο Πάροχος χρεώνει 0,60 ε/kwh με επιδότηση από την κυβέρνηση 0,43 ε/kwh.

O πάροχος θα πάρει 

170 = 1000 χ 0,17 από εσένα με την πληρωμή του λσμού σου

430 = 1000 χ 0,43 από την κυβέρνηση μέσω της επιδότησης

Δηλ. ο πάροχος θα πάρει 170 από τον καταναλωτή και 430 από το κράτος. Δηλ. 600 ε θα πάνε στον πάροχο.

Τι λέει τώρα η κυβέρνηση. Από τα 430 ε που επιδοτεί ένα μέρος (το μεγαλύτερο αλλά ΜΗ οριστικοποιημένο ακόμη) ΘΑ το πάρει από επιπλέον φορολόγηση των κερδών στους παρόχους που ΘΑ οριστικοποιήσει στο μέλλον (κατά τον Δεκ λένε αλλά θα φανεί). Το υπόλοιπο (όποιο δεν μπορέσει να το πάρει από την επιπλέον φορολόγηση) θα χρεωθεί στον κρατικό προΥπολογισμό δηλ. από τους φόρους μας.

Φυσικά όποιος ξέρει από οικονομικά γνωρίζει ότι εφόσον οι πάροχοι ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι θα φορολογηθούν θα "γαργαλήσουν" όσο χρειάζεται τα νούμερα ώστε η επιπλέον φορολόγηση να ειναι ελάχιστη.

Με δεδομένο μάλιστα ότι για να υπολογιστούν τα κέρδη θα πάρουν λογικά μήνες μετά την λήξη του  έτους πάμε αρχές του επομένου έτους. Δηλ. πάνω στην περίοδο των εκλογών. Ετσι μάλλον το θέμα της επιπλέον φορολόγησης θα είναι πρόβλημα της ΝΕΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.

Μέχρι τότε οι πάροχοι θα έχουν στην τσέπη τους όλα τα λεφτά και φυσικά τα κέρδη. NOT BAD!!

Επεξ/σία από nova_centurion
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

θεμα δε θα εχεις, απλα η εγκατασταση νυχτερινου μετρητη κοστιζει 42 ευρω (αν θυμαμαι καλα) και ο μετρητης μενει στο ακινητο, δεν τον παιρνεις μαζι σου αν φυγεις ως ενοικιαστης

...και μαζί του να τον πάρει, "υπηρεσία" πληρώνει με τα 42, όχι τον μετρητή. Την οποία θα πρέπει να ξαναπληρώσει σε άλλο σπίτι (ακόμη κι αν αυτό έχει ψηφιακό μετρητή αλλά τυχόν όχι ενεργοποιημένο το νυχτερινό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωστη μου εκανε αιτηση για νυχτερινο, το πληρωσε
της το βαλαν κανα χρονο μετα
και αλλους 3 μηνες παραμετα περαστηκε το πεδιο στο ebill της δεη...
μην θεωρειτε δεδομενο οτι μπαινει σε μερες. ψαχτε το πριν το πληρωσετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Το σπίτι όμως δεν είναι δικό μου , ενοικιάζω. Γιατί λες πως άμα είναι δικό μου να το κάνω το νυχτερινό; Τώρα που είμαι στο ενοίκιο θα έχω κάποιο θέμα ;

...όπως ήδη σου είπαν, θέμα δεν θα 'χεις - απλά σε κάποια φάση πιθανώς θα φύεις, και το νυχτερινό θα μείνει (ακόμη κι αν κόψεις το ρεύμα φεύγοντας) σαν υπηρεσία στην παροχή (προφανώς για τον επόμενο ενοικιαστή) και φυσικά θα έχεις πληρώσει 42 χωρίς να προλάβεις να τ' αποσβέσεις, αν πχ είναι να φύγεις σε κα'να χρόνο. Αν πρόκειται να μείνεις τουλάχιστον 2 χρόνια και έχεις το λιγότερο ~1000 κιλοβατώρες το 4μηνο, βάλ' το. Εκτός κι αν κάνεις φεύγοντας αίτημα διακοπής ΚΑΙ του νυχτερινού, "για να μην το χαρεί άλλος". Με βάση αυτό, πες αν θες στον ιδιοκτήτη, ότι αν βάλεις τελικά νυχτερινό, "θα του μείνει", και θα είναι ένας επιπλέον "κράχτης" όταν θα πει να το ξανανοικιάσει, άρα αν θέλει ας αναλάβει το κόστος, αλλιώς φεύγοντας θα το κόψεις (κι όποιος θέλει νυχτερινό θα πρέπει να ξανακάνει την  διαδικασία ενεργοποίησης κτλ). Αν δεν δεχτεί και σε ενδιαφέρει, πρότεινέ του έστω να πληρώσει τα μισά ξερωγώ (εγώ αν αρνιόταν να το αναλάβει όλο, απλά θα το έκοβα φεύγοντας). Για τυχόν περαιτέρω όμως, στο σχετικό θρεντ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2022 στις 4:35 ΜΜ, korakios είπε

και

το νου σας αν ισχύει συνδρομή

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση @korakios, τους πηρα τηλ. στο ΦΑΕ και μου είπαν ότι η συνδρομή ίσχυε προ της 1ης/8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Η επιδότηση τι έγινε?

Την επόμενη μέρα δεν έβγαινε?

Κάτσε ρε συ περίμενε, τριήμερο έρχεται, δύσκολο να την ανακοινώσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Jason13 είπε

Τελικά με ΗΡΩΝ και επαγγελματικό το 0,34€ θα αλλάξει σε 0,604€; Εχουμε τρόπο;

ή το ΦΕΚ λεει 0,34€ οποτε ειναι σωστοι οι ΗΡΩΝες;

Ενδιαφέρον θα χει να δούμε οι εταιρίες που πίστωσαν 0,604 τι θα κάνουν (π.χ. nrg). Θα επηρεαστούν από το φεκ και θα πάρουν πίσω αναδρομικά την εξτρα επιδότηση ή δεν θα κάνουν τίποτα; Θα τσεκάρω τον επόμενο λογ/σμο του φαδερ και θα ενημερώσω.

Εμείς με ηρων νομίζω ότι μπλέξαμε. Αποκλείεται να πιστώσουν εξτρα επιδότηση. Εδώ θα είμαστε και θα το δούμε. Αν δω ότι δεν τις πιστώνουν, προσωπικά 2 μήνες θα κάτσω να πάρω το 50αρικο και την έκπτωση συνέπειας και μετά γεια σας. Οι διαφορές με δεη είναι πολύ μικρές για να κάνουμε συνέχεια αιτήματα προς ραε (που δεν απαντάει) και αμφισβητήσεις λογ/σμων. Δεν αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2022 στις 6:37 ΜΜ, ekrepali είπε

Tώρα (που ήπια καφέ) κατάλαβα τι λες. Η WE έχει ανάλυση στους λογαριασμούς... πχ 100kw x 0.304E/kwh. Στον έκτακτο που μπήκε η συμπληρωματική επιδότηση δεν είχε ανάλυση αλλά σκέτα τελικά ποσά. Ήταν διαχωρισμένα πάντως και καταλάβαινες πιο μήνα αφορούσαν. Ο συγκεκριμένος λογαριασμός είναι εξαίρεση, καθώς ήταν έκτακτος... φαντάζομαι στους επόμενους θα υπάρχει ανάλυση.

Η ΔΕΗ ανέκαθεν δεν είχε ανάλυση ΤΕΜ... θυμάμαι αρχές του χρόνου που έγραφαν τα ποσά σούμα και δε καταλάβαινες πόση είναι η κανονική και πόση η αναδρομική επιδότηση.

Στον ΗΡΩΝ που είχα πάρει επιδότηση για το σταθερό τιμολόγιο, το έγραφαν αναλυτικά.

  Απόκρυψη περιεχομένων

3.jpg.cc4e25e8ed25c788615f176f3a4d24e1.jpg

@xariskk24 Δοκιμάστε να κάνετε αίτημα στη ΡΑΕ με τη παρακάτω αιτιολογία...

444.jpg.d1888f7e7208cd415bf70f85b86fdbc3.jpg

 

 

Εκανα αίτημα σε ΡΑΕ, τους έστειλα και ολους τους λογαριασμούς απο ΕΛΙΝ που έχω με ανάλυση του ΤΕΜ.Ζήτησα να υπάρχει ανάλυση και στον νεο πάροχο που είμαι. Και η απάντηση τους ήταν - Η καταχώρηση της ανάλυσης επιδότησης του κράτους (πιστωση ΤΕΜ ) στα τιμιλόγια δεν είναι εφικτή λόγω χωρητικότητας στο έντυπο- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Ενδιαφέρον θα χει να δούμε οι εταιρίες που πίστωσαν 0,604 τι θα κάνουν (π.χ. nrg). Θα επηρεαστούν από το φεκ και θα πάρουν πίσω αναδρομικά την εξτρα επιδότηση ή δεν θα κάνουν τίποτα;

 

21 ώρες πριν, korakios είπε

πάμε πάλι , κανενα ΦΕΚ απο το 2022 δεν αναφέρει έξτρα επιδοτήσεις , αφήστε τα ΦΕΚ στην άκρη

τόσο καιρό που ποτέ σε κανένα ΦΕΚ δε υπήρχε η έξτρα επιδότηση , δεν πήρανε κάτι πίσω

30 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Εκανα αίτημα σε ΡΑΕ, τους έστειλα και ολους τους λογαριασμούς απο ΕΛΙΝ που έχω με ανάλυση του ΤΕΜ.Ζήτησα να υπάρχει ανάλυση και στον νεο πάροχο που είμαι. Και η απάντηση τους ήταν - Η καταχώρηση της ανάλυσης επιδότησης του κράτους (πιστωση ΤΕΜ ) στα τιμιλόγια δεν είναι εφικτή λόγω χωρητικότητας στο έντυπο- 

απόρριψη και ζήτα να στη στείλουν την ανάλυση στη πλατφόρμα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Εκανα αίτημα σε ΡΑΕ, τους έστειλα και ολους τους λογαριασμούς απο ΕΛΙΝ που έχω με ανάλυση του ΤΕΜ.Ζήτησα να υπάρχει ανάλυση και στον νεο πάροχο που είμαι. Και η απάντηση τους ήταν - Η καταχώρηση της ανάλυσης επιδότησης του κράτους (πιστωση ΤΕΜ ) στα τιμιλόγια δεν είναι εφικτή λόγω χωρητικότητας στο έντυπο- 

Πάτα κόκκινο και γράψε : "Αν δεν είναι εφικτή η ανάλυση στο έντυπο του λογαριασμού κατανάλωσης, παρακαλώ στείλτε μου ανάλυση της πίστωσης ΤΕΜ σε ξεχωριστό έντυπο"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η  elpedison απανταει σε αιτημα απο ΡΑΕ η σε μαιλ αιτημα αμφισβητησης κλπ εχω στειλει εδω και κανα μηνα διαφορα αλλα δεν εχω παρει απαντηση απο πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosbt είπε

 η  elpedison απανταει σε αιτημα απο ΡΑΕ η σε μαιλ αιτημα αμφισβητησης κλπ εχω στειλει εδω και κανα μηνα διαφορα αλλα δεν εχω παρει απαντηση απο πουθενα

Καλησπέρα... Για κοίταξε τις πισω 5-7 σελίδες υπάρχει αναφορά... Δεν πολυ βλέπω να γίνεται κάτι και από την ΡΑΕ.. Και από τον προμηθευτη σου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βδομάδα τώρα παίζω με τον ΗΡΩΝ σπασμένο τηλέφωνο, ζητώντας να μου στείλουν λογαριασμό μέχρι 31/10. Στην αρχή πήρα τη γνωστή απάντηση ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος εκδίδεται μετά το 2μηνο εκπροσώπησης... έκανα reply σχετικά με όρους σύμβασης και ΚΠΗΕ. Μου απαντάει 2ος εκπρόσωπος, ότι δε παραβαίνουν τους όρους. Κάνω reply πιο αναλυτικά και τους λέω επιπλέον ότι με τη μη έκδοση λογαριασμού μού στερούνε και το δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης, γιατί αρκετοί πάροχοι δε δέχονται τη βεβαίωση εκπροσώπησης. Μου απαντάει 3ος εκπρόσωπος, στέλνοντας μου σε pdf τη βεβαίωση εκπροσώπησης που έχω ήδη. Απαντάω ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα μου κι ότι θέλω λογαριασμό μέχρι 31/10, αναλύοντας πάλι τους λόγους. Απαντάει 4ος εκπρόσωπος ότι κατ'εξαίρεση ο πρώτος λογαριασμός βγαίνει μετά το 2μηνο της εκπροσώπησης. 😄

Άνοιξα τώρα αίτημα στη ΡΑΕ... δε παλεύονται άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...