Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Empeirognomonas είπε

Γεια σας παιδια, είμαι στο yellow της we energy (ειχα προλαβει με 0,21) και καθε μηνα στελνω την μετρηση μου ωστε να εκδιδεται εκαθαριστικος ομως επειδη ειχαν αργησει να στειλουν επικοινωνω μαζι τους μεσω μειλ και μου απαντησαν

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το ΥΠΕΝ ανακοίνωσε την απόδοση της επιπλέον επιδότησης για μείωση 15% στις κλίμακες καταναλώσεων  2  & 3 όπως αυτές ορίζονται στο σχετικό ΦΕΚ και τις λαμβάνουμε από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Προσωρινά για τον λόγο αυτό παρακαλούμε να μην μας στέλνετε τις καταναλώσεις σας, ούτως ώστε να βασιστούμε στις επίσημες μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ.

Τι εννοουν με αυτο? 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

ΟΚ κατανοητό, θα βγάζουν εκκαθαριστικό κάθε 4μηνο (τέρμα τα φουσκώματα/ξεφουσκώματα καταναλώσεων για όσους είχαν κυμαινόμενο).

Το θέμα είναι:

1) Γιατί να μη δίνουν ενδείξεις όσοι είναι σε σταθερό τιμολόγιο; Εκτός κι αν φοβούνται ότι θα δώσουν οι πελάτες μικρή ένδειξη για το σταθερό, για να επωφεληθούν αλλάζοντας σε κυμαινόμενο (αν η τιμή του κυμαινόμενο με την επιδότηση είναι κάτω από 0.21)

2) Τι θα γίνει από δω και στο εξής; Θα παίρνουν οι πελάτες έναντι κάθε μήνα κατά προσέγγιση ή β) θα πάρουν εκκαθαριστικό 4μήνου και τίποτα ενδιάμεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Για οικιακο μιλαω ναι... ειμαι σε διλημμα... να δωσω εναν μηνα ακομα χαριτος μπας και κατεβασουν τις τιμες ή να την κανω προς ΔΕΗ my home ή NRG prime (βγαζω εκτος ελπεδισον με αυτα που βλεπω)...

το prime είχε συνδρομή που πρόσφατα καταργήθηκε , αλλά έχε το νου σου

επίσης στο excel , το πάγιο είναι υπολογισμένο με πάγια εντολή και ebill

η elpedison πλέον δεν έχει παγίδες , ότι μπορούσε να κλέψ....εχμμ...κάνει το έκανε , αλλά δεν είναι να ρισκάρει κάποιος με δαύτη , όλο και κάτι εφευρίσκουν εκεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν πας προς ΔΕΗ δεν κερδίζεις πολλά (0,40 η we, 0,397 η ΔΕΗ). 

εχω και νυχτερινο ομως! 0,352 η ΔΕΗ... στο excelακι η ΔΕΗ γενικα μου βγαινει 160 ευρω φθηνοτερη απο την we και η nrg 220

 

@korakios Η ΔΕΗ δεν εχει εκπτωση συνεπειας δηλαδη, μονο παγια εντολη?

Επεξ/σία από jasonas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

@korakios Η ΔΕΗ δεν εχει εκπτωση συνεπειας δηλαδη, μονο παγια εντολη?

  

Στις 30/7/2022 στις 9:54 ΜΜ, korakios είπε

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

προγράμματα ΔΕΗ , ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τη WE παραπάνω... τώρα μου πέρασε απ'το μυαλό ότι μάλλον το σύστημα μηχανογράφησης τους δεν υποστηρίζει έκδοση έναντι λογαριασμών ώστε η κατανάλωση να αφαιρείται στην εκκαθάριση 4μήνου. Οπότε αν σταματήσουν να εκδίδουν μηνιαίους εκκαθαριστικούς... θα πρέπει είτε να αναβαθμίσουν το σύστημα τους για να εκδίδει έναντι, είτε θα εκδώσουν ξανά λογαριασμό το επόμενο 4μηνο μετά τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. 🤪

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, savoukos είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.Έχω μια απορία...Η κρατική επιδότηση αναρτήθηκε κάπου επίσημα?Η ισχύει το 13 λεπτά που είχε ακουστεί?

Καλημερα... Ακομα οχι αυτες τις μερες θα ανακοινωθει Τεταρτη Πεμπτη... Υπομονη λιγο ακομα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2022 στις 12:55 ΜΜ, nova_centurion είπε

Απλούστατα. Η ίδια η κυβέρνηση αναφέρει ότι η επιδότηση που εισπράττουν οι πάροχοι είναι εν μέρει από τον κρατικό προϋπολογισμό. Δηλ. από τους φόρους μας.

Η επιδότηση εισπράττεται και αποδίδεται στους καταναλωτές...άρα πως επιδοτείται ακριβώς ο πάροχος;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, washcloud είπε

Α) Να έχεις χρέος στην ΔΕΗ

Β) Να μην θες ΔΕΗ ούτε πεθαμένος (υπάρχουν τέτοιοι)

Βαλ' τα ρε συ στην υπογραφή σου...

...ούτε πεθαμένος στην Ελπέντισον. Κάνε μια αναζήτηση στο σχετικό πεδίο πάνω δεξιά στη σελίδα με το όνομά της, και (καλώς εχόντων) θα καταλάβεις γιατί. Αν δεν είσαι ΔΕΗ, πάνε ΔΕΗ. Αν είσαι, μείνε.

 

Αν είναι δικό σου το σπίτι κι έχεις πάνω από 1.000kWh/4μηνο, ασυζητητί (αν είναι δικό σου, και λιγότερες να έχεις, πάλι βάλε. Θα έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", εκτός από φθηνότερη "νυχτερινή" κιλοβατώρα). Ειδικά αν είναι στην ΔΕΗ που ΔΙΝΕΙ τιμές νυχτερινού (δεν δίνουν όλοι). Γκούγκλαρε τα ωράρια, καθώς διαφέρουν κατά εποχή/περιοχή.

...όχι "άμεσα", ΣΗΜΕΡΑ κάνε αίτηση. Μαζί με νυχτερινό, όπως σου είπε ο κοράκιος, δεν θα ξεπερνάς και το όριο του ΚΟΤ (αν "εκμεταλλευτείς" σωστά τις ώρες του "νυχτερινού").

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Παραμένω ΔΕΗ όποτε.

 

Το σπίτι όμως δεν είναι δικό μου , ενοικιάζω. Γιατί λες πως άμα είναι δικό μου να το κάνω το νυχτερινό; Τώρα που είμαι στο ενοίκιο θα έχω κάποιο θέμα ;

16 ώρες πριν, washcloud είπε

Α) Να έχεις χρέος στην ΔΕΗ

Β) Να μην θες ΔΕΗ ούτε πεθαμένος (υπάρχουν τέτοιοι)

Βαλ' τα ρε συ στην υπογραφή σου...

...ούτε πεθαμένος στην Ελπέντισον. Κάνε μια αναζήτηση στο σχετικό πεδίο πάνω δεξιά στη σελίδα με το όνομά της, και (καλώς εχόντων) θα καταλάβεις γιατί. Αν δεν είσαι ΔΕΗ, πάνε ΔΕΗ. Αν είσαι, μείνε.

 

Αν είναι δικό σου το σπίτι κι έχεις πάνω από 1.000kWh/4μηνο, ασυζητητί (αν είναι δικό σου, και λιγότερες να έχεις, πάλι βάλε. Θα έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", εκτός από φθηνότερη "νυχτερινή" κιλοβατώρα). Ειδικά αν είναι στην ΔΕΗ που ΔΙΝΕΙ τιμές νυχτερινού (δεν δίνουν όλοι). Γκούγκλαρε τα ωράρια, καθώς διαφέρουν κατά εποχή/περιοχή.

...όχι "άμεσα", ΣΗΜΕΡΑ κάνε αίτηση. Μαζί με νυχτερινό, όπως σου είπε ο κοράκιος, δεν θα ξεπερνάς και το όριο του ΚΟΤ (αν "εκμεταλλευτείς" σωστά τις ώρες του "νυχτερινού").

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Παραμένω ΔΕΗ όποτε.

 

Το σπίτι όμως δεν είναι δικό μου , ενοικιάζω. Γιατί λες πως άμα είναι δικό μου να το κάνω το νυχτερινό; Τώρα που είμαι στο ενοίκιο θα έχω κάποιο θέμα ;

16 ώρες πριν, washcloud είπε

Α) Να έχεις χρέος στην ΔΕΗ

Β) Να μην θες ΔΕΗ ούτε πεθαμένος (υπάρχουν τέτοιοι)

Βαλ' τα ρε συ στην υπογραφή σου...

...ούτε πεθαμένος στην Ελπέντισον. Κάνε μια αναζήτηση στο σχετικό πεδίο πάνω δεξιά στη σελίδα με το όνομά της, και (καλώς εχόντων) θα καταλάβεις γιατί. Αν δεν είσαι ΔΕΗ, πάνε ΔΕΗ. Αν είσαι, μείνε.

 

Αν είναι δικό σου το σπίτι κι έχεις πάνω από 1.000kWh/4μηνο, ασυζητητί (αν είναι δικό σου, και λιγότερες να έχεις, πάλι βάλε. Θα έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", εκτός από φθηνότερη "νυχτερινή" κιλοβατώρα). Ειδικά αν είναι στην ΔΕΗ που ΔΙΝΕΙ τιμές νυχτερινού (δεν δίνουν όλοι). Γκούγκλαρε τα ωράρια, καθώς διαφέρουν κατά εποχή/περιοχή.

...όχι "άμεσα", ΣΗΜΕΡΑ κάνε αίτηση. Μαζί με νυχτερινό, όπως σου είπε ο κοράκιος, δεν θα ξεπερνάς και το όριο του ΚΟΤ (αν "εκμεταλλευτείς" σωστά τις ώρες του "νυχτερινού").

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Παραμένω ΔΕΗ όποτε.

 

Το σπίτι όμως δεν είναι δικό μου , ενοικιάζω. Γιατί λες πως άμα είναι δικό μου να το κάνω το νυχτερινό; Τώρα που είμαι στο ενοίκιο θα έχω κάποιο θέμα ;

16 ώρες πριν, washcloud είπε

Α) Να έχεις χρέος στην ΔΕΗ

Β) Να μην θες ΔΕΗ ούτε πεθαμένος (υπάρχουν τέτοιοι)

Βαλ' τα ρε συ στην υπογραφή σου...

...ούτε πεθαμένος στην Ελπέντισον. Κάνε μια αναζήτηση στο σχετικό πεδίο πάνω δεξιά στη σελίδα με το όνομά της, και (καλώς εχόντων) θα καταλάβεις γιατί. Αν δεν είσαι ΔΕΗ, πάνε ΔΕΗ. Αν είσαι, μείνε.

 

Αν είναι δικό σου το σπίτι κι έχεις πάνω από 1.000kWh/4μηνο, ασυζητητί (αν είναι δικό σου, και λιγότερες να έχεις, πάλι βάλε. Θα έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", εκτός από φθηνότερη "νυχτερινή" κιλοβατώρα). Ειδικά αν είναι στην ΔΕΗ που ΔΙΝΕΙ τιμές νυχτερινού (δεν δίνουν όλοι). Γκούγκλαρε τα ωράρια, καθώς διαφέρουν κατά εποχή/περιοχή.

...όχι "άμεσα", ΣΗΜΕΡΑ κάνε αίτηση. Μαζί με νυχτερινό, όπως σου είπε ο κοράκιος, δεν θα ξεπερνάς και το όριο του ΚΟΤ (αν "εκμεταλλευτείς" σωστά τις ώρες του "νυχτερινού").

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Παραμένω ΔΕΗ όποτε.

 

Το σπίτι όμως δεν είναι δικό μου , ενοικιάζω. Γιατί λες πως άμα είναι δικό μου να το κάνω το νυχτερινό; Τώρα που είμαι στο ενοίκιο θα έχω κάποιο θέμα ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ethnik471 είπε

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Παραμένω ΔΕΗ όποτε.

 

Το σπίτι όμως δεν είναι δικό μου , ενοικιάζω. Γιατί λες πως άμα είναι δικό μου να το κάνω το νυχτερινό; Τώρα που είμαι στο ενοίκιο θα έχω κάποιο θέμα ;

θεμα δε θα εχεις, απλα η εγκατασταση νυχτερινου μετρητη κοστιζει 42 ευρω (αν θυμαμαι καλα) και ο μετρητης μενει στο ακινητο, δεν τον παιρνεις μαζι σου αν φυγεις ως ενοικιαστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2022 στις 10:32 ΜΜ, korakios είπε

Τα ΕΛΤΑ το κλείσανε το μαγαζάκι ? δε βλέπω καμια τιμή Νοεμβρίου

και ούτε πρόκειται να δεις...θα σταματήσει να παρέχεται η υπηρεσία αυτή μέχρι το τέλος του έτους. Δε θα δραστηριοποιούνται τα ΕΛΤΑ πλέον στην ενέργεια.

Επεξ/σία από balarinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...