Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, doomnx είπε

Λοιπόν στη μια μου παροχή σε κλειστό σπίτι μόλις έφαγα το δώρο των Χριστουγέννων της ΕΛΠΕ και ήρθε η ώρα να αρχίσω να πληρώνω. Ήμουν στο Bright με τα 0,169 €/kWh και τα 3 € πάγιο. Ρώτησα αν μπορώ να πάω στο καινούργιο Bright Up αζημίως (δεν με συμφέρει). Μου είπαν ναι. Ρώτησα αν μπορώ να πάω και σε κάποιο από τα καινούργια κυμαινόμενα χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Μου είπαν πάλι ναι και ότι μόνο σε αλλαγή παρόχου χρεώνομαι τη ρήτρα. Οπότε ζήτησα να μεταβώ στο καινούργιο Smart Zero για την ώρα. Θα σας πω πώς θα πάει και κατά πόσο θα μπορώ να φύγω από το Smart Zero για τουρισμό χωρίς συνέπειες 🤫

Άρα υπογράφεις σε σταθερό, κάνεις μετά από λίγο μετάβαση εντός της εταιρίας σε κυμαινόμενο και μετά αποχωρείς εντελώς χωρίς κανένα κόστος;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mercator84 είπε

Άρα υπογράφεις σε σταθερό, κάνεις μετά από λίγο μετάβαση εντός της εταιρίας σε κυμαινόμενο και μετά αποχωρείς εντελώς χωρίς κανένα κόστος;

 

Το πρώτο σκέλος ισχύει. Αν και έχω μείνει ήδη 5 μήνες. Για το 2ο σκέλος ίδωμεν.

27 λεπτά πριν, Dnikolidakis είπε

Μια γνώμη ρε παίδες. Είμαι τώρα στο smart της elpe με κατανάλωση 200-220 kwh το μήνα. Με τις ζέστες να πλησιάζουν θα ανέβω ίσως και 500 το μήνα. Ακούγεται για αύξηση τιμών το καλοκαίρι ίσως και 30%. Τι προτείνετε; Κανά σταθερό με 9,5/kwh εξάμηνο  όπως της protergia λέει η όχι;

Ξεκίνα με το Green της Volton για τζάμπα 500 kWh + πάγιο τον πρώτο μήνα και βλέπεις.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dnikolidakis είπε

Ακούγεται για αύξηση τιμών το καλοκαίρι ίσως και 30%.

εγώ δίνω 40% , άλλος για 50% τώρα που γυρνά ? 😂

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Volton θα λύσει το πρόβλημα για ένα μήνα. Το 30% είναι εκτίμηση που άκουσα δεν λέω ότι ισχύει. Σίγουρα όμως λόγω της κατανάλωσης τα κοράκια θα ανεβάσουν τις τιμές. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα εκπροσώπηση volton 15/5, καταμέτρηση χτες το μεσημέρι από ΔΕΔΔΗΕ (προγραμματισμένη επιτόπια), σήμερα η Volton έβγαλε εκκαθαριστικό. Νιώθω ότι ζω σε παράλληλο σύμπαν. 😄

  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

δες τα excel , μάλλον θα πρέπει να κάνεις edit τα κελιά και να βάλεις την έξτρα έκπτωση ,το guarantee πάντως ήταν πάντα απο τα ακριβά προγράμματα , για το 50ρικο πηγαίνουμε και φεύγουμε

 

3 ώρες πριν, alxnt είπε

Ναι αυτο κατεβασα.

Και με το εξτρα 5% παλι πιο ακριβο βγαινει. Αρα νομιζω ζενιθ power more, μονοδρομος. Ποσο καιρο προτεινεται να κατσει καποιος σε αυτο με τα τωρινα δεδομενα;

Προσοχή, την έκπτωση του 5% μετά το πρώτο 6μηνο την υπολογίζω στην ετήσια σύγκριση. Αν θες να βρεις το φθηνότερο, απλά τσέκαρε την τελευταία γραμμή.

5 λεπτά πριν, Dnikolidakis είπε

Volton θα λύσει το πρόβλημα για ένα μήνα. Το 30% είναι εκτίμηση που άκουσα δεν λέω ότι ισχύει. Σίγουρα όμως λόγω της κατανάλωσης τα κοράκια θα ανεβάσουν τις τιμές. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις 

Για 12μηνο πήγαινε στο online της ΔΕΗ και είσαι καλυμμένος.

7 ώρες πριν, DAIDALUS0084 είπε

ισχυει ακομα της elpedison η προσφορα? δεν μου την εμφανιζει στο site της για τις δωροεπιταγες σκλαβενιτη....

Ισχύουν ακόμα ναι

Στις 27/5/2024 στις 11:28 ΠΜ, userAnon είπε

@doomnx

στο σταθερό bright της ΕΛΠΕ στη φόρμουλα του εξελ = =G20*6+20*1,065 τι υπολογίζεις?

Η ρήτρα αποχώρησης αν φύγεις στους 6 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Νεα εκπροσώπηση volton 15/5, καταμέτρηση χτες το μεσημέρι από ΔΕΔΔΗΕ (προγραμματισμένη επιτόπια), σήμερα η Volton έβγαλε εκκαθαριστικό. Νιώθω ότι ζω σε παράλληλο σύμπαν. 😄

φταίω εγώ μετά που σε λέω βύσμα 😛

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2024 στις 3:28 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Καλύτερα να δω το πράσινο ή το κίτρινο τους;

Για τον επόμενο μήνα το κίτρινο θα είναι φθηνότερο. Μεσοπρόθεσμα το πράσινο είναι φθηνότερο. Αν πας μόνο για 1 μήνα και είσαι κάτω από 500 kWh δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Στις 27/5/2024 στις 2:51 ΜΜ, iliata2410 είπε

θέλω να ρωτήσω.στους 2 τελευταιους εκκαθαριστικους της ελιν ο λενας ηταν απο 13 Μαρτιου εώς 26 Μαρτίου,ο άλλος απο 26 Μαρτιου εώς 25 Απριλιου. Κανονικα απο 27 Μαρτιου δεν θα επρεπε να ξεκινάει; επειτα στον τελευταιο απο 26-3 εως 25-4 γραφει στον λογαριασμο 30 ημερες.κανονικα 31 δεν ειναι; δεν πιανετε η τελευταια ημερα;

😀😀😀😀

Οι περισσότεροι πάροχοι δεν μετράνε την τελευταία μέρα.

Στις 27/5/2024 στις 12:20 ΜΜ, prefuse είπε

απο elpe ποιο προγραμμα χωρίς δεσμευση συμφέρει για καταναλώσεις κάτω απο 50kw το 3μηνο.

το Zero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται ξέρουμε πότε στέλνουν τις διατακτικές του Σκλαβενίτη 2χ20; Έχει περάσει μήνας σχεδόν. Του public η δωροεπιταγη είχε έρθει απ τη πρώτη μέρα. 1η του μήνα που θα φύγω από ΕΛΠΕ και δε τις έχουν στείλει φαντάζομαι τις δικαιούμαι, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, niaou13 είπε

Χαίρεται ξέρουμε πότε στέλνουν τις διατακτικές του Σκλαβενίτη 2χ20; Έχει περάσει μήνας σχεδόν. Του public η δωροεπιταγη είχε έρθει απ τη πρώτη μέρα. 1η του μήνα που θα φύγω από ΕΛΠΕ και δε τις έχουν στείλει φαντάζομαι τις δικαιούμαι, σωστά;

Καλά φαντάζεσαι από τη στιγμή που αναγράφονται στη σύμβαση ,βέβαια μπορεί να το παίξουν Κινέζοι ….οποτε myrae 

εσυ όμως επικοινωνήσεις με την εταιρία μετά από κάνα 10ημερο εκπροσώπησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, doomnx said:

Για τον επόμενο μήνα το κίτρινο θα είναι φθηνότερο. Μεσοπρόθεσμα το πράσινο είναι φθηνότερο. Αν πας μόνο για 1 μήνα και είσαι κάτω από 500 kWh δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Οι περισσότεροι πάροχοι δεν μετράνε την τελευταία μέρα.

το Zero

Αν δεν κάνω λάθος, στο zero ναι μεν δεν έχει πάγιο αλλά δεν δίνουν τα 30€ τμηματικά. Οπότε για το πρώτο  τρίμηνο/τετράμηνο, συμφέρει το απλό smart που έχει 5€ πάγιο.

Εκτός και αν δεν υπολογίζω κάτι σωστα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Για τον επόμενο μήνα το κίτρινο θα είναι φθηνότερο. Μεσοπρόθεσμα το πράσινο είναι φθηνότερο. Αν πας μόνο για 1 μήνα και είσαι κάτω από 500 kWh δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Για Ιούνιο δύσκολα να ξεπεράσω τις 500, άμα όμως κάνει κάνα καύσωνα Ιούλιο ή Αύγουστο δεν είναι απίθανο.., ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx με πηραν τηλ απο ελπε για επιβεβαιωση στοιχειων και μου ειπαν οτι αλλαζει το παγιο στο πρασινο απο τα 5€ στα 4€
Οποτε προχωραει κανονικα η μεταβαση.
Ιδανικοτερα θα ηθελα να παρω τα δωρα μεχρι τελη ιουνιου για να παω στην ακατανομαστη να κλεισω σταθερο με το 50αρικο αλλα δεν το βλεπω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Ο 1ος είναι πάλι μισός …

Ο 1ος είναι γενικά πρώτος, γι αυτό και δεν έβαλα ανάλυση. Δύο λογαριασμοί βγήκαν όλοι και όλοι. Εκκαθαριστικός και τελικός...

4 ώρες πριν, korakios είπε

έστω ότι μαντεύω ότι τα βάλανε στον 1ο , τότε από τον τελικό κομπλέ είσαι , τι διαφορετικό περίμενες στον τελικό ? 

...και ως πρώτος δε θα μπορούσε να έχει απόδοση συνέπειας.

Άρα αφού στο τελικό δεν είδες συνέπεια σημαίνει ότι δε μπήκε συνέπεια ποτέ.

myRAE και περιμένω να βγάλουν σωστό τελικό ή τον πληρώνω κανονικά και μου βγαίνει πιστωτικό για μελλοντική χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...