Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, korakios είπε

 δες το bright up με τα δώρα που πατσίζουν το ακριβό πάγιο . Βέβαια θα σε αφήσει τέλος του έτους , μετά γίνεται κυμαινόμενο απο το 2025

Αν θες 12μηνο πας στο άλλο νήμα στην ακατανόμαστη

Δίνει ακόμα δώρα το bright up? Αν ναι, ξέρεις τι ακριβώς δίνει (να το προτείνω σε έναν φίλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, sotispapaki είπε

Δίνει ακόμα δώρα το bright up? Αν ναι, ξέρεις τι ακριβώς δίνει (να το προτείνω σε έναν φίλο).

Υπάρχει ως πρόγραμμα και τα δωρα είναι 40 ευρώ δωροεπιταγη Σκλαβενίτη 30 public και 50 ευρώ go4more με κάρτα της Εθνικής!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι volton επαγγελματικο (κοινοχρηστα πολυκατοικιας με αντλια). αφου βγαλαμε τον χειμωνα με τις 1500 δωρο (κλειστη η αντλια τωρα που δεν χρειαζεται), σκεφτομαι να φυγω και να γυρισω στα καπακια για την εναρξη της αντλίας για κλιματισμο.

Γενικα κακη εμπειρια απο volton, με τους χρονους εκδωσης λογαριασμων και ενδειξεων (δεν καταφερα ποτε να δωσω ενδειξη και μου βγαλανε 1 εναντι και 1 εκκαθαριστικο στο 4αμηνο με ενδειξη δεδδηε. φανταζομαι οτι αφου φυγω και ερθει ο δεδδηες να μετρησει και πιασει ο νεος παροχος, ακομα θα με ενοχλουν απο volton μεχρι 09/24? πως γινεται η διαδικασια? θα μπορω να ξαναπαω σε κανα μηνα, ως νεος πελατης (για τις 1000 δωρο) ή θα με εχουν στα αρχεια τους? υπαρχει καποια αλλη ιδεα (καταναλωση 1300kWh/μηνα)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

αν κατέβασες του @doomnx θα σου πει ο ίδιος καλύτερα

στο κελί του guarantee που λέει Συνέπεια "=IF($Εξατομίκευση.$C14="ΝΑΙ"; 0,0082; 0)" άλλαξε το 0,0082 με 0,0123 (το αποτέλεσμα 0,082*0,15 για τη 15% έκπτωση αντί 10%)

Ναι αυτο κατεβασα.

Και με το εξτρα 5% παλι πιο ακριβο βγαινει. Αρα νομιζω ζενιθ power more, μονοδρομος. Ποσο καιρο προτεινεται να κατσει καποιος σε αυτο με τα τωρινα δεδομενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, takoulou είπε

Εσυ πηρες τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις αν έχουν δώσει τις ενδείξεις στον πάροχο σου; Και αν είναι και πότε έγινε αυτό;  Και πολυ πιθανόν να έχεις ενταχθεί στην μηνιαία καταμέτρηση.. Το σκέφτηκες;

Απάντησε ο Δεδδηε ότι φυσικά και έχει ενημερώσει από τις 15 Απριλίου με τις ενδείξεις που φαίνονται και στο site του και είναι και οι σωστές.

Άρα τί κάνω εφεξής;

Αγνοώ τον δεύτερο έναντι για το διάστημα που δεν ήμουν στη volton και περιμένω απάντησή τους στο myrae και έκδοση τελικού,με το φόβο να είναι λάθος τα ΕΡΤ/δήμος κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδες,

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για νέους τουριστικούς προορισμούς.

Μίλησα με ELPE για Smart ή Smart Up ή Ειδικό βάσει του excel του @doomnx

 
Μου είπαν ότι:
1. Τα 2x15 ευρώ στους 2 πρώτους μήνες είναι μόνο για επαγγελματικές παροχές
2. Οτι δεν παίζει σκλαβενίτης 2x20 (θέλει κατάστημα;)
3.  Ότι public είναι 30 όχι 70

Τι φάση; Που πάμε; (ως κενωνία;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2024 στις 1:33 ΜΜ, Georgebek2 είπε

Πως καταφερες και εχει πιστωτικο volton?

Πλήρωσα τον εκκαθαριστικό και μετά κατάλαβα ότι είχαν χρεώσει σκόπιμα ότι νάνε με τις 500 δωρεάν kwh και μου στείλανε διορθωτικό εκκαθαριστικό -24,50€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Cmg__ said:

Καλησπέρα παιδες,

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για νέους τουριστικούς προορισμούς.

Μίλησα με ELPE για Smart ή Smart Up ή Ειδικό βάσει του excel του @doomnx

 
Μου είπαν ότι:
1. Τα 2x15 ευρώ στους 2 πρώτους μήνες είναι μόνο για επαγγελματικές παροχές
2. Οτι δεν παίζει σκλαβενίτης 2x20 (θέλει κατάστημα;)
3.  Ότι public είναι 30 όχι 70

Τι φάση; Που πάμε; (ως κενωνία;)

Τον @doomnxθα πάρεις όχι την Elpedison...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα έπρεπε στον τελικό ο ΗΡΩΝ να μου δώσει και το 10% έκπτωση συνέπειας;

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ:

Spoiler

image.png.23e963f4224c2b9618d5385624d48fd3.png

ΤΕΛΙΚΟΣ

Spoiler

image.png.90dc05110fa5f7c63539b46bc4da1487.png

Ανάλυση ΤΕΛΙΚΟΥ:

Spoiler

image.png.db36f03b8affd5a7bd399ff3b6732e61.png

Κλασική απατεωνιά του ΗΡΩΝ; Πάω myRAE;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κλασική απατεωνιά του ΗΡΩΝ; Πάω myRAE;

Άγνωστο , οι 2 πρώτοι που ανέβασες είναι μισοί λογαριασμοί ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ανέβηκε

Ο 1ος είναι πάλι μισός …

έστω ότι μαντεύω ότι τα βάλανε στον 1ο , τότε από τον τελικό κομπλέ είσαι , τι διαφορετικό περίμενες στον τελικό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά από τα προσωπικά μηνύματα έχω καταλάβει ότι έχετε καταμπερδευτεί με τις προσφορές. Το Smart Up θα έχει φθηνότερη τιμή για 2 μέρες μόνο ακόμα και μετά θα βγαίνει ακριβότερο από το Smart (εκτός αν, για παράδειγμα, δώσουν άλλους 2 μήνες προσφορά). Και το απλό Smart δίνει επιπλέον 30 € δώρο στο λογαριασμό σε δυο μήνες. Μην επιλέγετε το Smart Up.

Η κατάσταση σήμερα στα ex-ante έχει ως εξής:

wB1J8yk.jpeg

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν στη μια μου παροχή σε κλειστό σπίτι μόλις έφαγα το δώρο των Χριστουγέννων της ΕΛΠΕ και ήρθε η ώρα να αρχίσω να πληρώνω. Ήμουν στο Bright με τα 0,169 €/kWh και τα 3 € πάγιο. Ρώτησα αν μπορώ να πάω στο καινούργιο Bright Up αζημίως (δεν με συμφέρει). Μου είπαν ναι. Ρώτησα αν μπορώ να πάω και σε κάποιο από τα καινούργια κυμαινόμενα χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Μου είπαν πάλι ναι και ότι μόνο σε αλλαγή παρόχου χρεώνομαι τη ρήτρα. Οπότε ζήτησα να μεταβώ στο καινούργιο Smart Zero για την ώρα. Θα σας πω πώς θα πάει και κατά πόσο θα μπορώ να φύγω από το Smart Zero για τουρισμό χωρίς συνέπειες 🤫

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνώμη ρε παίδες. Είμαι τώρα στο smart της elpe με κατανάλωση 200-220 kwh το μήνα. Με τις ζέστες να πλησιάζουν θα ανέβω ίσως και 500 το μήνα. Ακούγεται για αύξηση τιμών το καλοκαίρι ίσως και 30%. Τι προτείνετε; Κανά σταθερό με 9,5/kwh εξάμηνο  όπως της protergia λέει η όχι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...