Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι αστείοι της volton:

1. Εκδώσανε έναντι την μερα που άλλαξα πάροχο στις 15 Απριλίου,οκ τον πλήρωσα 28 ευρώ 

2. Εκδώσανε δεύτερο έναντι για το διάστημα 15 Απριλίου ως 15 Μαϊου, ενώ έχω ήδη ένα μήνα που έχω φύγει ,έχω αλλάξει άλλους δύο παρόχους έκτοτε.

Έστειλα μεηλ και μου απάντησαν ότι δεν έχουν πάρει ενδείξεις από Δεδδηε 

Άνοιξα σημερα myrae με κοινοποίηση σε volton και Δεδδηε να προβούν σε έκδοση τελικού λογαριασμού και αναμένω

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

απο elpe ποιο προγραμμα χωρίς δεσμευση συμφέρει για καταναλώσεις κάτω απο 50kw το 3μηνο.

Καλησπέρα!Σίγουρα για αρχή το Elpedison smart και μετά το πρώτο 2μηνο το smart zero!

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Μια γρήγορη βοήθεια παρακαλώ

Επειδή είμαι ΕΛΠΕ έκανα αίτηση χθες για το σταθερό FIX Genius Home με το 50αρικό για 6 μήνες. Μου έστειλα μόλις το συμβόλαιο και δεν βρίσκω κάτι περίεργο. Η ερώτηση έχει να κάνει με την έκπτωση συνέπειας. Την υπολογίζουν από την αρχή? Επίσης δεν θυμάμαι τι πρεπει να κάνω για να μην πληρώσω την εγγύηση.

Μπορεί κάποιος να απαντήσει γιατί θέλω να το προχωρήσω άμεσα?

Ευχαριστώ

 

@doomnx

στο σταθερό bright της ΕΛΠΕ στη φόρμουλα του εξελ = =G20*6+20*1,065 τι υπολογίζεις?

Δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας,είναι σταθερή η τιμή και για να αποφύγεις την εγγύηση κάνει πάγια εντολή τον λογαριασμό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, braveheart15383 said:

Δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας,είναι σταθερή η τιμή και για να αποφύγεις την εγγύηση κάνει πάγια εντολή τον λογαριασμό!

την έκπτωση συνέπειας την αναφέρει και το εξελ του @doomnx 

παράλληλα τους ρώτησα και μου απάντησαν πριν λίγο. Τον πρώτο μήνα η χρέωση είναι 0,124 και του υπόλοιπους μήνες 0,9920

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέλω να ρωτήσω.στους 2 τελευταιους εκκαθαριστικους της ελιν ο λενας ηταν απο 13 Μαρτιου εώς 26 Μαρτίου,ο άλλος απο 26 Μαρτιου εώς 25 Απριλιου. Κανονικα απο 27 Μαρτιου δεν θα επρεπε να ξεκινάει; επειτα στον τελευταιο απο 26-3 εως 25-4 γραφει στον λογαριασμο 30 ημερες.κανονικα 31 δεν ειναι; δεν πιανετε η τελευταια ημερα;

😀😀😀😀

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, επειδή σιγά σιγά πλησιάζει καλοκαίρι, τα κλιματιστικά θα μπουν σε λειτουργία σκέφτομαι μήπως κάνω κάποια τουριστική κίνηση προς Volton, για τις 500kWh "δώρο", καθώς από μέσα προς τέλος Ιουνίου η κατανάλωση θα ανέβει λογικά στις 350-500kWh το μήνα (χωρίς καύσωνες), φύγω για την αλλαγή μόνο και γυρίσω πάλι σε αυτούς για άλλες 500kWh, μπας γλιτώσουμε τίποτα τώρα το καλοκαίρι...

Καλύτερα να δω το πράσινο ή το κίτρινο τους; οι έως 500kWh καταλαβαίνω πως είναι αναλογικά για 30 ημέρες, οπότε ό,τι λιγότερο από 500 κάψεις, δεν το χρεώνεσαι, μόνο την υπερβάλλουσα, σωστά;

Αξίζει κάτι άλλο πέρα από τα 50αρικα του ήρωνα ή ελπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Καλύτερα να δω το πράσινο ή το κίτρινο τους; οι έως 500kWh καταλαβαίνω πως είναι αναλογικά για 30 ημέρες, οπότε ό,τι λιγότερο από 500 κάψεις, δεν το χρεώνεσαι, μόνο την υπερβάλλουσα, σωστά;

σωστά

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Αξίζει κάτι άλλο πέρα από τα 50αρικα του ήρωνα ή ελπε;

μπα ,τσεκάρεις ή το 1ο φύλλο απο το excel μου ή το "χρήσιμα" του doomnx για προσφορές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2024 στις 8:40 ΠΜ, Lewnidas1995 είπε

Για επιστροφή από ΔΕΗ και το 70αρι μου είπε στο τηλέφωνο ότι προϋπόθεση είναι να υπάρχει ήδη λογαριασμός ΔΕΗ. Εγώ είχα έναν αλλά δεν φαινόταν το pdf ακόμη και μου είπε ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε για τα 70. Είχα όμως έναν προηγούμενο και προχωρησε κανονικα

Για να γίνει λίγο πιό κατανοητό , είσαι τώρα στη ΔΕΗ αλλά δεν έχει εκδοθεί ακόμα νέος λογαριασμός, έδωσες έναν λογαριασμό από παλαιότερη σύμβαση ΔΕΗ και η elpedison την δέχτηκε προχωρώντας τα 70€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, ενεργοποίησα πάγια εντολή για Ήρων μέσω του ebanking της Εθνικής.
Στο σάιτ του Ήρωνα όμως δεν βλέπω πάγια εντολή.
Οπότε κι ο Ήρων δεν βλέπει...
Πρέπει να κάνω κάτι;

 

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panosena είπε

Λοιπόν, ενεργοποίησα πάγια εντολή για Ήρων μέσω του ebanking της Εθνικής.
Στο σάιτ του Ήρωνα όμως δεν βλέπω πάγια εντολή.
Οπότε κι ο Ήρων δεν βλέπει...
Πρέπει να κάνω κάτι;

 

 

Σε μερικούς παρόχους πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους επειτα από την καταχώρηση της πάγιας, όταν πρόκειται για λογαριασμό και όχι κάρτα. Κάνε μια ερώτηση στο τσατ του Ήρωνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησα με το τσατ του Ήρωνα και μου είπαν ότι υπάρχει ενεργοποιημένη πάγια εντολή η οποία θα φαίνεται μόνο στους λογαριασμούς και όχι στο myΉρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, uphercules10 said:

Οι αστείοι της volton:

1. Εκδώσανε έναντι την μερα που άλλαξα πάροχο στις 15 Απριλίου,οκ τον πλήρωσα 28 ευρώ 

2. Εκδώσανε δεύτερο έναντι για το διάστημα 15 Απριλίου ως 15 Μαϊου, ενώ έχω ήδη ένα μήνα που έχω φύγει ,έχω αλλάξει άλλους δύο παρόχους έκτοτε.

Έστειλα μεηλ και μου απάντησαν ότι δεν έχουν πάρει ενδείξεις από Δεδδηε 

Άνοιξα σημερα myrae με κοινοποίηση σε volton και Δεδδηε να προβούν σε έκδοση τελικού λογαριασμού και αναμένω

Bλακείες λένε... τις έχουν τις ενδείξεις απλά εκδίδουν λογαριασμούς με 2 μήνες καθυστέρηση. Εμένα μάλιστα με τις ίδιες ακριβώς ενδείξεις (τελικές), έστειλαν νέο αίτημα εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ μετά από αντιπρόταση παραμονής.

Θα σου στείλουν τον τελικό στις 15/6... το πρόβλημα είναι ότι στο τελευταίο έναντι σε χρέωσαν 30 μέρες δημοτικά τέλη και ΕΡΤ, και στον εκκαθαριστικό θα σου επιστρέψουν μόνο 30 μέρες ΕΡΤ λόγω λάθους μηχανογράφησης.

Τα ίδια κάνανε και σε μένα... αντί στον εκκαθαριστικό να μου επιστρέψουν 24 μέρες δημοτικά τέλη και ΕΡΤ, μου επέστρεψαν μόνο την ΕΡΤ. Κι έκανα αμφισβήτηση στο myrae ότι λείπει η πίστωση δημοτικών τελών, και μου απάντησαν πως όλα είναι κομπλέ. Αυτός που έλεγξε το αίτημα προφανώς είδε ένα μικρό πιστωτικό ποσό (συνολικό) για Δήμο και ΕΡΤ και θεώρησε πως έγινε η επιστροφή κανονικά. Δε κοίταξε ότι το πιστωτικό του Δήμου ήταν 0, κι ότι το συνολικό πιστωτικό για Δήμο&ΕΡΤ αφορούσε μόνο ΕΡΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για τον χρήστη panosarena ,ο πίνακας σου ειναι του Μαρτιου,θελει διορθωμα .ξερω βέβαια ότι υπάρχει και το excel του doomnox,απλά με κάνει εντύπωση ,και να θελουμε απο μονοι μας να αλλαξουμε κατι δεν μπορουμε να το κανουμε ληψη μονο αναγνωση.

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, uphercules10 είπε

Οι αστείοι της volton:

1. Εκδώσανε έναντι την μερα που άλλαξα πάροχο στις 15 Απριλίου,οκ τον πλήρωσα 28 ευρώ 

2. Εκδώσανε δεύτερο έναντι για το διάστημα 15 Απριλίου ως 15 Μαϊου, ενώ έχω ήδη ένα μήνα που έχω φύγει ,έχω αλλάξει άλλους δύο παρόχους έκτοτε.

Έστειλα μεηλ και μου απάντησαν ότι δεν έχουν πάρει ενδείξεις από Δεδδηε 

Άνοιξα σημερα myrae με κοινοποίηση σε volton και Δεδδηε να προβούν σε έκδοση τελικού λογαριασμού και αναμένω

Εσυ πηρες τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις αν έχουν δώσει τις ενδείξεις στον πάροχο σου; Και αν είναι και πότε έγινε αυτό;  Και πολυ πιθανόν να έχεις ενταχθεί στην μηνιαία καταμέτρηση.. Το σκέφτηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παρακατω σας βαζω τον τελικο απο Ηρων λογω αλλαγης παροχου . Υποτιθεται οτι σε αυτον θα αφαιρουταν τα 50 ευρω της εγγραφης τα οποια απο ¨λαθος" δεν αφαιρεθηκαν απο τον προηγουμενο. Μπορειτε να καταλαβετε αν οντως τα εχουν αφαιρεσει η να προχωρησω σε καταγγελια. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις

Spoiler

image.png.a9cf08879270b769f2edff5d242331c7.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...