Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

1.jpg.aa86e9d437f5dc9ad3d28477437700bd.jpg

Κοιτάς τις στήλες Β και Ε.

HΡΩΝ και WE φτάνουν γύρω στο 0.37 με συνέπεια.

Ο ΗΡΩΝ έχει δώρο το 50άρικο αν κάνεις αίτηση μέσω e-contract (το οποίο λόγω συστεμικών προβλημάτων καθυστερούν να αποδώσουν), έχει χάλια εξυπηρέτηση και μεγάλη καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμών.

Η WE βγάζει λογαριασμούς εγκαίρως αν δίνεις ενδείξεις. Βιάζονται πολύ να ανακοινώσουν τα τιμολόγια και μετά κάνουν διορθώσεις. Τον Οκτώβρη ήταν ακριβή.

Η Ελίν μέχρι στιγμής έχει καλούτσικες τιμές. Δε θα έχεις προβλήματα εξυπηρέτησης γιατί δεν έμειναν πολλοί πελάτες από τότε που τη κοπανίσαμε όλοι πέρυσι (όταν ακρίβυναν τα σταθερά).

Η Solar Energy δεν έχει δώσει ποτέ δικαιώματα αλλά είναι πάντα λίγο ακριβότερη.

Φυσικό Αέριο δε ξέρω τι παίζει με τη συνδρομή. Elpedison, Volton, Protergia, NRG, Volterra, Ζenith, W&V και Φυσικό Αέριο εγώ προσωπικά τις έχω σε μαύρη λίστα και μόνο σε εξαιρετικό ενδεχόμενο θα σκεφτώ να υπογράψω.

ΔΕΗ είναι λίγο ακριβότερη στα επαγγελματικά αλλά βγάζει λογαριασμούς στην ώρα της και δίνει τις επιδοτήσεις σωστά (ενώ οι άλλοι πάροχοι έδωσαν μισή επιδότηση Σεπτεμβρίου και την υπόλοιπη σε μεταγενέστερο λογαριασμό).

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,αλλα αυτο που διαπιστωνω τελικα ειναι οτι δεν υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις στο ετησιο οφελος ωστε να ειναι ικανες  να σε κανουν να αλλαζεις παροχο ανα μηνα.Το μελλον θα δειξει...απλα πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε διαρκως σε επαγρυπνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elen46 είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,αλλα αυτο που διαπιστωνω τελικα ειναι οτι δεν υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις στο ετησιο οφελος ωστε να ειναι ικανες  να σε κανουν να αλλαζεις παροχο ανα μηνα.

αυτό είναι άκρως υποκειμενικό , πχ σε οικιακό με 1250 κιλοβατώρες στο τετράμηνο το να γλυτώσει κάποιος ένα 50ρικο μπορεί να μην αξίζει , σε άλλους όμως μετρά

φυσικά σε επαγγελματικά είναι μεγάλες οι διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πειτε μου ενα λογο καποιος να προτιμησει we, προτεργια (με 5ευρω παγιο) και γενικα οποιαδηποτε εταιρεια που ειναι ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ απο δεη αντι για την ιδια τη δεη;;;;
να ταν φθηνοτερες (πχ ηρων) να πω αντε να μπεις στο τριπακι αλλα με ακριβοτερη;;;;

η we βλεπω 0,46 χρεωνει και με "συνεπεια" παει στα 0,40
ποιος ο λογος να μπλεξεις με κατι τετοιο οταν ΚΑΙ τα 2 ειναι ακριβοτερα της δεη;;;

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akaloith είπε


ποιος ο λογος να μπλεξεις με κατι τετοιο οταν ΚΑΙ τα 2 ειναι ακριβοτερα της δεη;;;

Α) Να έχεις χρέος στην ΔΕΗ

Β) Να μην θες ΔΕΗ ούτε πεθαμένος (υπάρχουν τέτοιοι)

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

ΥΓ: Εδώ είχα ποστάρει τα δωρεάν τηλέφωνα των παρόχων, μη παίρνετε στα 5ψήφια.

Βαλ' τα ρε συ στην υπογραφή σου...

6 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Σκεφτόμουν να πάω στην elpedison γιατί έχω επιστροφής με κάρτα eurobank (άρα κάποιο κέρδος) + 50 ευρώ που λέει στην αίτηση.... Ποια η γνώμη σας;

...ούτε πεθαμένος στην Ελπέντισον. Κάνε μια αναζήτηση στο σχετικό πεδίο πάνω δεξιά στη σελίδα με το όνομά της, και (καλώς εχόντων) θα καταλάβεις γιατί. Αν δεν είσαι ΔΕΗ, πάνε ΔΕΗ. Αν είσαι, μείνε.

 

6 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Επίσης δεν έχω νυχτερινό, αξίζει ;

Αν είναι δικό σου το σπίτι κι έχεις πάνω από 1.000kWh/4μηνο, ασυζητητί (αν είναι δικό σου, και λιγότερες να έχεις, πάλι βάλε. Θα έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", εκτός από φθηνότερη "νυχτερινή" κιλοβατώρα). Ειδικά αν είναι στην ΔΕΗ που ΔΙΝΕΙ τιμές νυχτερινού (δεν δίνουν όλοι). Γκούγκλαρε τα ωράρια, καθώς διαφέρουν κατά εποχή/περιοχή.

6 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Δικαιούμαι και κοινωνικό τιμολόγιο το οποίο δεν έχω ακόμα κάνει , αλλά θα κάνω άμεσα 

...όχι "άμεσα", ΣΗΜΕΡΑ κάνε αίτηση. Μαζί με νυχτερινό, όπως σου είπε ο κοράκιος, δεν θα ξεπερνάς και το όριο του ΚΟΤ (αν "εκμεταλλευτείς" σωστά τις ώρες του "νυχτερινού").

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, είμαι στο yellow της we energy (ειχα προλαβει με 0,21) και καθε μηνα στελνω την μετρηση μου ωστε να εκδιδεται εκαθαριστικος ομως επειδη ειχαν αργησει να στειλουν επικοινωνω μαζι τους μεσω μειλ και μου απαντησαν

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το ΥΠΕΝ ανακοίνωσε την απόδοση της επιπλέον επιδότησης για μείωση 15% στις κλίμακες καταναλώσεων  2  & 3 όπως αυτές ορίζονται στο σχετικό ΦΕΚ και τις λαμβάνουμε από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Προσωρινά για τον λόγο αυτό παρακαλούμε να μην μας στέλνετε τις καταναλώσεις σας, ούτως ώστε να βασιστούμε στις επίσημες μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ.

Τι εννοουν με αυτο? 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Empeirognomonas είπε

Γεια σας παιδια, είμαι στο yellow της we energy (ειχα προλαβει με 0,21) και καθε μηνα στελνω την μετρηση μου ωστε να εκδιδεται εκαθαριστικος ομως επειδη ειχαν αργησει να στειλουν επικοινωνω μαζι τους μεσω μειλ και μου απαντησαν

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το ΥΠΕΝ ανακοίνωσε την απόδοση της επιπλέον επιδότησης για μείωση 15% στις κλίμακες καταναλώσεων  2  & 3 όπως αυτές ορίζονται στο σχετικό ΦΕΚ και τις λαμβάνουμε από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Προσωρινά για τον λόγο αυτό παρακαλούμε να μην μας στέλνετε τις καταναλώσεις σας, ούτως ώστε να βασιστούμε στις επίσημες μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ.

Τι εννοουν με αυτο? 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

λογικα λάθος κάνανε , διευκρίνισε οτι είσαι σε σταθερό , εκτός αν σου ήρθε ειδοποίηση οτι θα πας σε κυμαινόμενο και δεν το πρόσεξες

βέβαια και σε κυμαινόμενο να ήσουν η απάντηση είναι κουκουρούκου , μιας και αν πετύχει κάποιος επιπλέον έκπτωση μπορούν να την αποδώσουν μετά

επίσης παρακολούθησε αν το 0,21 σε συμφέρει σε σχέση με τα κυμαινόμενα συν επιδότηση , πχ βάλε στο excel στο φύλλο με τα σταθερά , κατανάλωση, τιμές κιλοβατώρας και πάγιο στο "πρόγραμμά σας" και απο Δευτέρα ή όποτε βγουν οι επιδοτήσεις βάζεις ίδια κατανάλωση στα κυμαινόμενα και παίρνεις μια ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικα λάθος κάνανε , διευκρίνισε οτι είσαι σε σταθερό , εκτός αν σου ήρθε ειδοποίηση οτι θα πας σε κυμαινόμενο και δεν το πρόσεξες

βέβαια και σε κυμαινόμενο να ήσουν η απάντηση είναι κουκουρούκου , μιας και αν πετύχει κάποιος επιπλέον έκπτωση μπορούν να την αποδώσουν μετά

επίσης παρακολούθησε αν το 0,21 σε συμφέρει σε σχέση με τα κυμαινόμενα συν επιδότηση , πχ βάλε στο excel στο φύλλο με τα σταθερά , κατανάλωση, τιμές κιλοβατώρας και πάγιο στο "πρόγραμμά σας" και απο Δευτέρα ή όποτε βγουν οι επιδοτήσεις βάζεις ίδια κατανάλωση στα κυμαινόμενα και παίρνεις μια ιδέα

Πιθανοτατα εννοουν την εξτρα εκπτωση που ανακοινωσε το ΥΠΕΝ για την μειωση της καταναλωσης σε σχεση με προηγουμενες καταναλωσεις την ιδια περιοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elen46 είπε

Πιθανοτατα εννοουν την εξτρα εκπτωση που ανακοινωσε το ΥΠΕΝ για την μειωση της καταναλωσης σε σχεση με προηγουμενες καταναλωσεις την ιδια περιοδο

ναι , εννοείται αυτό , αλλά ισχύει για τα κυμαινόμενα , όχι για τα σταθερά αφού τα σταθερά δεν παίρνουν επιδοτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στα οικιακά ναι, είναι ακριβή με 0.40 τελική.

Για οικιακο μιλαω ναι... ειμαι σε διλημμα... να δωσω εναν μηνα ακομα χαριτος μπας και κατεβασουν τις τιμες ή να την κανω προς ΔΕΗ my home ή NRG prime (βγαζω εκτος ελπεδισον με αυτα που βλεπω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , εννοείται αυτό , αλλά ισχύει για τα κυμαινόμενα , όχι για τα σταθερά αφού τα σταθερά δεν παίρνουν επιδοτήσεις

Εχω την εντυπωση οτι δεν κανουν διαχωρισμο στα τιμολογια μιας και προκειται για εκπτωση λογω μειωμενης καταναλωσης και οχι για επιδοτηση που αφορα στην τιμη της kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elen46 είπε

Εχω την εντυπωση οτι δεν κανουν διαχωρισμο στα τιμολογια μιας και προκειται για εκπτωση λογω μειωμενης καταναλωσης και οχι για επιδοτηση που αφορα στην τιμη της kwh

Έξτρα επιδότηση για τα κυμαινόμενα είναι όχι έκπτωση στο ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

Εχω την εντυπωση οτι δεν κανουν διαχωρισμο στα τιμολογια μιας και προκειται για εκπτωση λογω μειωμενης καταναλωσης και οχι για επιδοτηση που αφορα στην τιμη της kwh

η έξτρα έκπτωση λόγω μειωμένης κατανάλωσης αποδίδεται στη 2η&3η κλίμακα της επιδότησης (>500,>1000kw)

αν παίζει κάποια άλλη επιδότηση που μου διαφεύγει πες αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Για οικιακο μιλαω ναι... ειμαι σε διλημμα... να δωσω εναν μηνα ακομα χαριτος μπας και κατεβασουν τις τιμες ή να την κανω προς ΔΕΗ my home ή NRG prime (βγαζω εκτος ελπεδισον με αυτα που βλεπω)...

Αν πας προς ΔΕΗ δεν κερδίζεις πολλά (0,40 η we, 0,397 η ΔΕΗ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...