Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, alexiskara είπε

Όχι από εκεί δεν μπαίνει …με τον τρόπο που περιέγραψε πριν ο φίλος… κανονικά γίνετε …

Είσαι νέος πελάτης με μηδενικό υπόλοιπο και το έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, doomnx είπε

Είσαι νέος πελάτης με μηδενικό υπόλοιπο και το έκανες;

Είχα λογαριασμό από προηγούμενη φορά …Τώρα νέος πελάτης με 0 υπόλοιπο και με το 0,01 κατάφερα και έβαλα την πάγια κανονικά…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, doomnx είπε

Είσαι νέος πελάτης με μηδενικό υπόλοιπο και το έκανες;

Εγώ πάντως ναι. Σήμερα εμφανίστηκε η παροχή μου στο my Elpedison και το έκανα.

Σε άλλη παροχή με αρνητικό υπόλοιπο που έχει ήδη πάγια, δοκίμασα να κάνω αλλαξω την κάρτα, εγραψα 0,01 στο ποσό και με προχωρησε κανονικά στη σελίδα για την εισαγωγή στοιχείων κάρτας ώστε να γίνει η πληρωμή. Δε το συνέχισα για να ολοκληρώσω τη διαδικασία. Νωρίτερα προσπάθησα να το κάνω και από την εφαρμογή αλλά δε με άφηνε.

Να αναφέρω και κάτι που δεν ξέρω αν έχει σημασία. Αρχικά μπερδεύτηκα και αντί για την πάγια πληρωμή έκανα κανονική πληρωμή 0,01€. Δεν ξέρω μήπως αυτό έπαιξε κάποιο ρόλο και "ξεκλειδωσε" την πάγια εντολή. Δε χάνετε κάτι να το δοκιμάσετε και αυτό.

Επεξ/σία από gpapas640
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος στην ΕΛΠΕ κι εγώ, έκανα την πάγια εντολή στο λογαριασμό μου της Εθνικής Τράπεζας (όχι στο my elpedison) και όταν τράβηξε τα χρήματα κράτησε προμήθεια 0,40€. Αυτό γίνεται και με πάγια σε κάρτα από το app της ΕΛΠΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, vasilhsstr είπε

Νέος στην ΕΛΠΕ κι εγώ, έκανα την πάγια εντολή στο λογαριασμό μου της Εθνικής Τράπεζας (όχι στο my elpedison) και όταν τράβηξε τα χρήματα κράτησε προμήθεια 0,40€. Αυτό γίνεται και με πάγια σε κάρτα από το app της ΕΛΠΕ?

Αυτό πιθανότατα αφορά την τράπεζα και πιο συγκεκριμένα την τιμολογιακή πολιτική στο λογαριασμό που διατηρείς (πχ μισθοδοσίας, αποταμιευτικος κλπ). Κάποιοι επιτρέπουν ορισμένο αριθμό παγίων εντολών δωρεάν.

Δεν έχω κάνει ποτέ πάγια από λογαριασμο, αλλά μάλλον δεν αφορα την Elpedison.

Από το σύστημα του my Elpedison έως τώρα δε μου έχει κρατήσει ποτέ κάτι έξτρα σε πάγια με καρτα. Βέβαια ο λογαριασμός της πάγιας είναι άδειος, το κάνω μόνο για τη μηδενική εγγύηση, όμως αν ήταν απαραίτητη κάποια προμήθεια λογικά δε θα ολοκληρωνόταν η διαδικασία.

Από την άλλη, η πάγια εντολή είναι στην ουσία αυτοματοποιημένη πληρωμή λογαριασμών μέσω e banking. Άρα, αν η εθνική κρατάει προμήθεια 0,40€ για χειροκίνητη πληρωμή λογαριασμού, είναι λογικό να κρατάει το ίδιο ποσό κατά την πληρωμή μέσω πάγιας. Δεν έχει να κάνει με την πάγια καθαυτή δηλαδη αλλά με το ότι ο λογαριασμός πληρώνεται μέσω του καναλιού e banking της τράπεζας.

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, vasilhsstr said:

Νέος στην ΕΛΠΕ κι εγώ, έκανα την πάγια εντολή στο λογαριασμό μου της Εθνικής Τράπεζας (όχι στο my elpedison) και όταν τράβηξε τα χρήματα κράτησε προμήθεια 0,40€. Αυτό γίνεται και με πάγια σε κάρτα από το app της ΕΛΠΕ?

Στο myelpedison δε κρατάει προμηθεια η πάγια, αλλά πλέον στη wordline δε θα μπορείς να την απενεργοποιήσεις εύκολα κι αν βγει λάθος λογαριασμός καλή σου τύχη.

Άμα θες να γλυτώσεις τη πρόμηθεια, πλήρωσε με κάρτα ή paypal τουλάχιστον 4 εργάσιμες πριν τη λήξη, ώστε να μηδενίσει το υπόλοιπο... και η πάγια δε θα εκτελεστεί (η εγγύηση θα παραμείνει 0)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο myelpedison δε κρατάει προμηθεια η πάγια, αλλά πλέον στη wordline δε θα μπορείς να την απενεργοποιήσεις εύκολα κι αν βγει λάθος λογαριασμός καλή σου τύχη.

Άμα θες να γλυτώσεις τη πρόμηθεια, πλήρωσε με κάρτα ή paypal τουλάχιστον 4 εργάσιμες πριν τη λήξη, ώστε να μηδενίσει το υπόλοιπο... και η πάγια δε θα εκτελεστεί (η εγγύηση θα παραμείνει 0)

Γιατί δεν απενεργοποιείται εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, gpapas640 said:

Γιατί δεν απενεργοποιείται εύκολα;

Γιατί δεν υπάρχει πλέον κουμπί άμεσης κατάργησης όπως παλιά. Θα πρέπει να στέλνεις στην elpedison αυτό εδώ: https://www.elpedison.gr/Uploads/Documents/130121/ΕΝΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΓΙΑΣ ΕΝΤΟΛΗΣ.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γιατί δεν υπάρχει πλέον κουμπί άμεσης κατάργησης όπως παλιά. Θα πρέπει να στέλνεις στην elpedison αυτό εδώ: https://www.elpedison.gr/Uploads/Documents/130121/ΕΝΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΓΙΑΣ ΕΝΤΟΛΗΣ.pdf

Εγώ πάντως ,  κανονικά έβγαλα την κάρτα μου στην διαχείρηση καρτών / πάγιας εντολής  σβήνοντας την κάρτα…και τώρα είναι ανενεργή η πάγια εντολή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, @pnea1973 said:

Επειδή ψάχνομαι για σταθερό, το μόνο που νομίζω οτι συμφέρει ανήκει σε εταιρία μή εναλλακτική, σωστά;

Θεωρητικά ναι. Ήταν και από τις λίγες,αν όχι η μόνη, που κράτησε τις τιμές στα σταθερά τότε με τις ρήτρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2024 στις 9:43 ΠΜ, braveheart15383 είπε

 

Καλημέρα σας !!! 

Για δύο παροχές , η μία φοιτητικό σπίτι με κατανάλωση 130-150 kwh περίπου , η άλλη με κατανάλωση 270-300kwh περίπου και ΚΟΤ τριτεκνων τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ?? 

Είδα το ΗΡΩΝ YELLOW FREE χωρις πάγιο . 

Επίσης το elpedison smart up 

Τι λέτε ?? 

Τώρα έχω NRG @cost 

Ευχαριστώ και καλό μεσημέρι !!! 

Επεξ/σία από polhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, @pnea1973 said:

Επειδή ψάχνομαι για σταθερό, το μόνο που νομίζω οτι συμφέρει ανήκει σε εταιρία μή εναλλακτική, σωστά;

Για πόσο καιρό το θες και πόση κατανάλωση έχεις; Θες γενικά ένα σταθερό ή κυρίως για το καλοκαίρι για τυχόν κλιματιστικά; 

2 hours ago, polhs said:

Καλημέρα σας !!! 

Για δύο παροχές , η μία φοιτητικό σπίτι με κατανάλωση 130-150 kwh περίπου , η άλλη με κατανάλωση 270-300kwh περίπου και ΚΟΤ τριτεκνων τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ?? 

Είδα το ΗΡΩΝ YELLOW FREE χωρις πάγιο . 

Επίσης το elpedison smart up 

Τι λέτε ?? 

Τώρα έχω NRG @cost 

Ευχαριστώ και καλό μεσημέρι !!! 

Το elpedison smart up έχει τιμή μέχρι Μάιο. Αν θες κυμαινόμενο, βάλε το smart zero στη φοιτητική παροχή και το smart στην άλλη. Δίνουν πολλά δώρα. 150 ευρώ στο smart και 120 ευρώ στο smart zero. 

Στη θέση σου θα κοιτούσα και σταθερά. Για 12μηνο σταθερό κοίτα το myhomeonline της ΔΕΗ. Αν θες ένα σταθερό μέχρι τέλος του έτους και να το ξαναδείς τότε, βάλε το elpedison bright up που δίνει επίσης 120 ευρώ σε δώρα. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Για πόσο καιρό το θες και πόση κατανάλωση έχεις; Θες γενικά ένα σταθερό ή κυρίως για το καλοκαίρι για τυχόν κλιματιστικά; 

Το elpedison smart up έχει τιμή μέχρι Μάιο. Αν θες κυμαινόμενο, βάλε το smart zero στη φοιτητική παροχή και το smart στην άλλη. Δίνουν πολλά δώρα. 150 ευρώ στο smart και 120 ευρώ στο smart zero. 

Στη θέση σου θα κοιτούσα και σταθερά. Για 12μηνο σταθερό κοίτα το myhomeonline της ΔΕΗ. Αν θες ένα σταθερό μέχρι τέλος του έτους και να το ξαναδείς τότε, βάλε το elpedison bright up που δίνει επίσης 120 ευρώ σε δώρα. 

Ευχαριστώ πολύ και καλό απόγευμα !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...