Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fotis1997 είπε

Όσο αφορά την κατάθεση των πιστωτικών σε IBAN (προφανώς οι ταχυτουρίστες να μην το κάνουν αυτό) και τις προμήθειες των τραπεζών προτείνω τις παρακάτω λύσεις:

Λύση 1. Ρωτάμε τον πάροχο ποια τράπεζα χρησιμοποιεί και δίνουμε IBAN της ίδιας τράπεζας εάν έχουμε. Π.χ. Ο ήρωνας χρησιμοποιεί μόνο Πειραιώς.

Λύση 2. Δίνουμε IBAN της Payzy εάν έχουμε. Η Payzy δίνει ελληνικό IBAN και δεν έχει χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος - Η Revolut δεν προτείνεται καθώς δεν έχει ελληνικό IBAN και ο πάροχος πολύ πιθανό να το αρνηθεί- .

Μισό λεπτό ρε παιδιά, χρεώνεται το εισερχόμενο έμβασμα καθαυτό από ελληνική τράπεζα; Δεν υποτίθεται ότι η τράπεζα χρεώνει τον αποστολέα, δίνοντας του την δυνατότητα να επιλέξει σε ποιόν θα μετακυλισει την προμήθεια (είτε στον αποστολέα είτε στον παραλήπτη είτε 50-50);

Εγώ από διάφορες επιστροφές και πιστώσεις που έχω λάβει στο παρελθόν, είτε δεν είχα ποτέ κρατήσεις είτε με ενημέρωναν σχετικά με τις κρατήσεις που θα έχω ανά τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους. Τελος του μηνα ληγει το προγραμμα της Elpedison που ειχε βγαλει για τον μηνα Απριλιο - Μαιο και προσπαθω να βρω το excel για να δω που να παω απο μετα το περας του προγραμματος. Εχει καποιος το λινκ γιατι δεν μπορεσα να το βρω.
Αν και σκεφτομαι να μεινω στην elpedison στο προγραμμα που ειναι μεχρι 31/12/24

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ri3per είπε

Καλησπερα σε ολους. Τελος του μηνα ληγει το προγραμμα της Elpedison που ειχε βγαλει για τον μηνα Απριλιο - Μαιο και προσπαθω να βρω το excel για να δω που να παω απο μετα το περας του προγραμματος. Εχει καποιος το λινκ γιατι δεν μπορεσα να το βρω.

καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα ψηλά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gtkminsomnia είπε

Καλημέρα,

για κατανάλωση κλιματιστικών υπάρχει φορουμ?

 

Ποιο part από τα 3 σε βολεύει; 😅

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manefs23 είπε

ανεβαίνει ή κατεβαινει;

Ανεβαίνει λέμε

4 ώρες πριν, leftermann είπε

κουοτάρω τον εαυτό μου για να απαντήσω, προς ενημέρωσιν, καθόσον μόλις μίλησα με κοπέλα στην ελπεντισον. Θέλουν να είναι στην ίδια διεύθυνση και σε περίπτωση που είναι σε διαφορετικούς αφμ (όπως στην περίπτωσή μου πχ) πρέπει να υπογραφεί υπεύθυνη δήλωση συγγένειας των δύο χρηστών και όλα κομπλε. Οπότε ούτε καν αλλαγή χρήστη δεν χρειάστηκε.

Πολύτιμη πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν από βολτον για να μην πάω Ηρωνα και μου δίνουν λέει μέχρι Ιούλιο 0.085 τελική τιμή ενώ λέει του Ηρωνα θα πάει 0,12 τελική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΔΔΗΕ: Στον μηνιαίο κύκλο καταμέτρησης το 53% των πελατών

Με εντατικούς ρυθμούς ολοκληρώνεται το πρόγραμμα μηνιαίας καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ

https://www.protothema.gr/economy/article/1501300/deddie-ston-miniaio-kuklo-katametrisis-to-53-ton-pelaton/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάγια εντολή στην Elpedison επετεύχθη!

Το δοκίμασα μέσω του my Elpedison σε browser. Επιλέγετε την παροχή, και πηγαίνετε από την αρχική: "ο λογαριασμός μου">"πληρώνω online". Συμπληρώνετε στο ποσό 0,01€ και πηγαίνετε κάτω κάτω που λέει ενεργοποίηση πάγιας εντολής. (Προσοχή, όχι στην απλή πληρωμή). Αφού τσεκαρετε το box πατάτε το πράσινο που λέει ενεργοποίηση πάγιας εντολής. Μετά συμπληρώνετε τα στοιχεία της κάρτας, κάνετε τις απαραίτητες εγκρίσεις που ζητάει η τράπεζα σας και η πάγια εντολή έχει ενεργοποιηθεί. Λογικά το 0,01 θα αφαιρεθεί στον επόμενο λογαριασμό αλλά νταξει, δε θα πτωχεύσουμε και για 1 λεπτό. 😂

Στην περιγραφή της χρέωσης εμφανίζεται "ELPEDISON MASS PAYMENT".

Το παραπάνω πιθανολογώ ότι μπορεί να εφαρμοστεί και σε παροχές με πιστωτικό υπόλοιπο, καθώς σβήνεις το αρνητικό ποσο πληρωμής και γράφεις 0,01. Εγώ προσωπικά το εφάρμοσα σε νέα παροχή.

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, doomnx said:

Ανεβαίνει λέμε

Πολύτιμη πληροφορία.

πιο συγκεκριμένα, ως προς την υπεύθυνη δήλωση: υπέγραψα εγώ που έχω το ρεύμα στο όνομά μου, ότι συμφωνώ να εκδοθεί συμβόλαιο φυσικού αερίου ΗΚΑΣΠ "τάδε" στο όνομα "τάδε" σε συνδυασμό με το συμβόλαιο του ρεύματός μου.  Ούτε καν συγγένεια δεν δήλωσα.

Κατά πάσα πιθανότητα θέλουν απλά ένα ρεύμα και ένα αέριο μαζί, δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο, κοιτάνε μόνο να συμφωνούν οι δύο χρήστες μεταξύ τους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lewnidas1995 είπε

Ανεβάζω τους όρους επειδή ζητήθηκε 

ευχαριστώ @doomnx

Εικόνα.jpeg

Ευχαριστούμε. Δεν αναφέρεται κάπου άλλος προμηθευτής όπως φανταζόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, leftermann said:

ωπ ωπ. Εμένα με δώσανε μόνο 30€ public λέγοντας ότι τα 70€ είναι γι αυτούς που είχαν το ρεύμα στην δεη...

Έτσι είναι, η δίκη μου παροχή ήταν ΔΕΗ 

26 minutes ago, doomnx said:

Ευχαριστούμε. Δεν αναφέρεται κάπου άλλος προμηθευτής όπως φανταζόμουν.

Προμηθευτής εννοείς μεσάζων για την δωροεπιταγή ή για το αν ήμουν ΔΕΗ ή σε άλλη εταιρια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Έτσι είναι, η δίκη μου παροχή ήταν ΔΕΗ 

Προμηθευτής εννοείς μεσάζων για την δωροεπιταγή ή για το αν ήμουν ΔΕΗ ή σε άλλη εταιρια

Φαντάζομαι αυτή η προϋπόθεση που αναφέρθηκε είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και θα τους έκοβε τον πισινό η ΡΑΕ.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...