Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφηστε τις ειρωνιες και τις μαγκιες.
Το να μπαινουν ατομα που εργαζονται και αν γραφουν προσφορες το λες και επιθετικο μαρκετινγκ.
Παντως αν θελετε να βοηθήσετε οι αναγνώστες πιστευω οτι το να πάμε στην επαφη του @doomnx ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε σε αυτον τον ανθρωπο που φτιαχνει εξελ και βοηθαει οπως και ο κορακιος.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, skylouros είπε

Ξέρει κανείς αν στην περίπτωση πιστωτικού (και όπου ο πελάτης φύγει από τον πάροχο) σε περίπτωση καταβολής του σε IBAN, αν υπάρχει παρακράτηση από την τράπεζα ή όχι και πόση είναι η παρακράτηση χοντρικά; Ευχαριστώ.

Όχι δεν γίνεται καμία παρακράτηση γιατί είναι πίστωση από όσο γνωρίζω αλλά επειδή είναι  θέμα λογαριασμού  καλύτερα καλέστε στο 2112117300 με επιλογή το 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, braveheart15383 είπε

Όχι δεν γίνεται καμία παρακράτηση γιατί είναι πίστωση από όσο γνωρίζω αλλά επειδή είναι  θέμα λογαριασμού  καλύτερα καλέστε στο 2112117300 με επιλογή το 2!

Αυτό ειναι το τηλέφωνο της Elpedison.. εγώ δε μιλάω για αυτόν τον πάροχο αλλά γενικά. Και ίσως είναι πράγματι θέμα τράπεζας. Απλά τάξη μεγέθους ήθελα. Θα περίμενα ο κάθε πάροχος να έχει λογαριασμό σε κάθε τράπεζα και να στα βάζει από την αντίστοιχη αλλά πολλά θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, doomnx said:

Καλύτερα να πας στο Generous. Για μισό ευρώ δεν έχει νόημα να το ρισκάρεις.

ούτε αυτό το είχα καταλάβει.. αν με το generous δεν έχουν προβλημα - πάω εκεί.

Τέλος, υπάρχει πρόβλεψη για τα σταθερά αν πρόκειτε να ανέβουν από Ιούνιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Άστο κάβα για την επόμενη φορά,αν δεν πρόκειται για επιστροφή εγγύησης. 

Έμβασμα θεωρείται,άρα θα πάει ανάλογα τις χρεώσεις της εκάστοτε Τράπεζας (3-4 ευρώ),αν η κατάθεση δε γίνει απο την ίδια τράπεζα με το δηλωθεντα iban.

Κάβα δε νομίζω διότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξαναπάω σε αυτόν τον πάροχο και πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Τέλος, υπάρχει πρόβλεψη για τα σταθερά αν πρόκειτε να ανέβουν από Ιούνιο?

Από τη στιγμή που ανεβαίνει η χοντρική αυτονόητο ότι δε θα πέσουν και πιθανότατα να αυξηθούν 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ μιλάω με το chat ΕΛΠΕ για το bright και μου είπαν το παρακάτω

 

Το πρόγραμμα είναι το Elpedison Bright UP , το όποιο σας εξασφαλίζει ενιαία σταθερή χρέωση για ημέρα και νύχτα 0,089€/Κwh, χωρίς μηχανισμό διακύμανσης με μηνιαίο πάγιο 9,90€ .Η σταθερή τιμή του προγράμματος ισχύει μέχρι 31/12/2024. Στη συνέχεια από 01/01/2025 η τιμή μεταβάλλεται σε κυμαινόμενη με Τιμή προμήθειας 1,249 * ΤΕΑ + 0,0339. Η διάρκεια του συμβολαίου σας είναι 2 έτη. Σε περίπτωση που αποχωρήσετε ή αλλάξετε πρόγραμμα θα χρεωθείτε με με 10,00€ για κάθε μήνα που υπολείπεται μέχρι το χρονικό διάστημα συμπλήρωσης των οχτώ (8) μηνών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skylouros είπε

Αυτό ειναι το τηλέφωνο της Elpedison.. εγώ δε μιλάω για αυτόν τον πάροχο αλλά γενικά. Και ίσως είναι πράγματι θέμα τράπεζας. Απλά τάξη μεγέθους ήθελα. Θα περίμενα ο κάθε πάροχος να έχει λογαριασμό σε κάθε τράπεζα και να στα βάζει από την αντίστοιχη αλλά πολλά θέλω.

Νομίζω πλέον έχουν όλοι , παλιά όντως είχαν αναφερθεί προμήθειες λόγω διαφορετικής τράπεζας 

ρωτα τον πάροχο (γραπτώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, userAnon είπε

ούτε αυτό το είχα καταλάβει.. αν με το generous δεν έχουν προβλημα - πάω εκεί.

Τέλος, υπάρχει πρόβλεψη για τα σταθερά αν πρόκειτε να ανέβουν από Ιούνιο?

Δεν έχει πέσει κάτι σίγουρο στην αντίληψή μου, αλλά η κοινή λογική λέει πως όταν η ΤΕΑ παίρνει τον ανήφορο, ακολουθούν και τα σταθερά.

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

εντωμεταξύ μιλάω με το chat ΕΛΠΕ για το bright και μου είπαν το παρακάτω

 

Το πρόγραμμα είναι το Elpedison Bright UP , το όποιο σας εξασφαλίζει ενιαία σταθερή χρέωση για ημέρα και νύχτα 0,089€/Κwh, χωρίς μηχανισμό διακύμανσης με μηνιαίο πάγιο 9,90€ .Η σταθερή τιμή του προγράμματος ισχύει μέχρι 31/12/2024. Στη συνέχεια από 01/01/2025 η τιμή μεταβάλλεται σε κυμαινόμενη με Τιμή προμήθειας 1,249 * ΤΕΑ + 0,0339. Η διάρκεια του συμβολαίου σας είναι 2 έτη. Σε περίπτωση που αποχωρήσετε ή αλλάξετε πρόγραμμα θα χρεωθείτε με με 10,00€ για κάθε μήνα που υπολείπεται μέχρι το χρονικό διάστημα συμπλήρωσης των οχτώ (8) μηνών 

Αληθεύει αυτό. Μέχρι τέλος του 2024 ισχύει η τιμή.

Επεξ/σία από doomnx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

εντωμεταξύ μιλάω με το chat ΕΛΠΕ για το bright και μου είπαν το παρακάτω

 

Το πρόγραμμα είναι το Elpedison Bright UP , το όποιο σας εξασφαλίζει ενιαία σταθερή χρέωση για ημέρα και νύχτα 0,089€/Κwh, χωρίς μηχανισμό διακύμανσης με μηνιαίο πάγιο 9,90€ .Η σταθερή τιμή του προγράμματος ισχύει μέχρι 31/12/2024. Στη συνέχεια από 01/01/2025 η τιμή μεταβάλλεται σε κυμαινόμενη με Τιμή προμήθειας 1,249 * ΤΕΑ + 0,0339. Η διάρκεια του συμβολαίου σας είναι 2 έτη. Σε περίπτωση που αποχωρήσετε ή αλλάξετε πρόγραμμα θα χρεωθείτε με με 10,00€ για κάθε μήνα που υπολείπεται μέχρι το χρονικό διάστημα συμπλήρωσης των οχτώ (8) μηνών 

Ή 8 μήνες διάρκεια ή η ρήτρα αποχώρησης δε θα ισχύει από 1/1/25 . Λογικά το πρώτο , υποθέτω ο υπάλληλος διάβαζε ότι  έγραφε το προμο χωρίς να καταλαβαίνει τι γράφει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

εντωμεταξύ μιλάω με το chat ΕΛΠΕ για το bright και μου είπαν το παρακάτω

 

Το πρόγραμμα είναι το Elpedison Bright UP , το όποιο σας εξασφαλίζει ενιαία σταθερή χρέωση για ημέρα και νύχτα 0,089€/Κwh, χωρίς μηχανισμό διακύμανσης με μηνιαίο πάγιο 9,90€ .Η σταθερή τιμή του προγράμματος ισχύει μέχρι 31/12/2024. Στη συνέχεια από 01/01/2025 η τιμή μεταβάλλεται σε κυμαινόμενη με Τιμή προμήθειας 1,249 * ΤΕΑ + 0,0339. Η διάρκεια του συμβολαίου σας είναι 2 έτη. Σε περίπτωση που αποχωρήσετε ή αλλάξετε πρόγραμμα θα χρεωθείτε με με 10,00€ για κάθε μήνα που υπολείπεται μέχρι το χρονικό διάστημα συμπλήρωσης των οχτώ (8) μηνών 

Η δέσμευση ισχυει μέχρι 31/12/2024!Από 1/1/2025 δεν υπάρχει δεσμευση χρόνου οπότε ο πελάτης αποχωρεί χωρίς να πληρώσει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, braveheart15383 said:

Η δέσμευση ισχυει μέχρι 31/12/2024!Από 1/1/2025 δεν υπάρχει δεσμευση χρόνου οπότε ο πελάτης αποχωρεί χωρίς να πληρώσει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης!

λογικά θα το λέει και το συμβόλαιο αυτό. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

Ή 8 μήνες διάρκεια ή η ρήτρα αποχώρησης δε θα ισχύει από 1/1/25 . Λογικά το πρώτο , υποθέτω ο υπάλληλος διάβαζε ότι  έγραφε το προμο χωρίς να καταλαβαίνει τι γράφει 

Το πρόγραμμα λήγει 31/12/2024 οπότε η ρήτρα αποχώρησης μετράει αντίστροφα μέχρι αυτή την ημερομηνία, 0,33 €/μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φύγω απο ελπε ενώ μου χρωστάνε δωροεπιταγές Σκλαβενίτη, πάω αλλου και ξαναγυρίσω καπάκι σε σύντομο διάστημα θα λάβω τις επιταγές για την τερματισμένη παροχή εφόσον γράφονται και πάνω στη σύμβαση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...