Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, nio15 είπε

Καλησπερα σας
Αυτη την στιγμη βρισκομαι στον ΗΡΩΝ (προγραμμα BASIC HOME).
Προκειτε να μετακομισω σε 2-3 βδομαδες. Οι ιδιοκτητες στο νεο σπιτι εχουν NRG (δεν ξερω ποιο προγραμμα ακριβως), και στο ρευμα και στο φυσικο αεριο.

Αξιζει να κανω μεταφορα απο ΗΡΩΝ σε NRG ή να παραμεινω στον ΗΡΩΝ? Ποιος ειναι καλυτερος - φθηνοτερος?

Υπάρχουν καλύτερα προγράμματα σε άλλες εταιρείες, πχ VOLTON, ΖΕΝΙΘ

20 ώρες πριν, archiezulu είπε

Άλλαξε τίποτα στο preview και βγαίνει φθηνότερο ετήσιο το weblue από home more?

Το Preview είναι υποθετικό με βάση καθημερινή διακύμανση τιμής χωρίς να έχει κλείσει η τιμή Μαΐου

15 ώρες πριν, energy52 είπε

Γιατι δεν αφορουν; τσπ δεν το καταλαβαινω.. ανεβαζω τους 2 λογαριασμους  εναντι κ εκκαθαριστικος να μου πειτε οποιος μπορει σορυ αν κουραζω αλλα απο σποϊλερ δεν ξερω..

ENANTI-1.jpg

ENANTI-2.jpg

ENANTI-3.jpg

ENANTI-4.jpg

ENANTI-5.jpg

Εκκαθαριστικος 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

εκ πρώτης όψεως, δεν φαίνεται κάτι λάθος. Μην υπολογίζεις την τιμή με όλα μέσα. Δεν έχεις μέτρο σύγκρισης παρά μόνο με τον εαυτό σου. Να κοιτάς το σύνολο στις χρεώσεις ρεύματος

14 ώρες πριν, energy52 είπε

Πανακριβα δηλαδη πλεον...εκατσα και ειδα περσινους εκκαθαριστικους και μου εβγαινε παντα η kwh 0,25-0,28 max με ολα μεσα.. Πληρωνα 85 ευρω το μηνα αλλα για 300kw..Εγω ετσι το υπολογιζω κι αυτο εχει σημασια ποσο πληρωνω στο συνολο..

Μιλαμε δηλαδη για αυξηση 25% πανω στην συνολικη χρεωση του ρευματος..και σε περιοδο που οι τιμες βρισκονται σε λογικα επιπεδα υποτιθεται...

Πού ήσουν τόσους μήνες; Από 1/1 έχουν αλλάξει τα πάντα! Καμιά σχέση με πέρυσι!

Έξω επιδοτήσεις μέσα ρήτρες κλπ

12 ώρες πριν, polhs είπε

Καλησπέρα σας 

Έχω NRG @cost και για 130 kwh πλήρωσα σύνολο 29,30€ με όλα μέσα  ( η τιμή της kwh γύρω στα 0.085 με 0.09 ) . 

Η NRG σε θέματα ειδοποιησης/καταχώρησης ένδειξης μέσω app είναι πολύ καλή . 

Ανεβάζω και τις χρεώσεις του ρεύματος να τις δείτε 

Τι λέτε ?? 

Υπάρχει κάτι φτηνότερο ?? 

Σας ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ !! 

Screenshot_20240522-231022~2.png

Το cost+ συμφέρει καλύτερα σε μεγαλύτερες καταναλώσεις. Κοίτα το Power Home More της Ζενίθ ή το Simple Protect της Volton

9 ώρες πριν, Manefs23 είπε

ανεβαίνει ή κατεβαίνει η τιμη;

Ανεβαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά tips για ταχυτουρισμό παρακαλώ !

Εκπροσωπούνται στην ελπέ οι παροχές μου από 16 Μαϊου. Σκέφτομαι να τίς πάω ΔΕΗ για λίγες ημέρες και μετά ξανά ελπέ μήπως προλάβω τά τρέχοντα δώρα.

Πάντοτε έως τώρα κατά την μετάβαση από πάροχο σέ πάροχο περίμενα πρώτα να εκδοθεί λογαριασμός  έτσι ώστε να τόν επισυνάπτω στην νέα αίτηση. Κατά τά φαινόμενα προλαβαίνω τώρα την έκδοση λογαριασμού ? Μήπως δεν είναι απαραίτητος ?

Δώστε μου παρακαλώ ένα χρονοδιάγραμμα να ακολουθήσω έγκαιρα του τύπου: Πότε να κάνω αίτημα στην ΔΕΗ (e contract ή φυσικό κατάστημα ?) .

Στην συνέχεια μετά την ολιγοήμερη εκπροσώπηση από την ΔΕΗ θα επιστρέψω ελπέ για την ολοκλήρωση του ταχυτουρισμού.

Παρακαλώ τα φώτα σας γιατί στο ταχυτουρισμό είμαι αδύνατος και χρειάζομαι φροντιστήριο 😄

Επεξ/σία από geopro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geopro είπε

Δώστε μου παρακαλώ ένα χρονοδιάγραμμα να ακολουθήσω έγκαιρα του τύπου: Πότε να κάνω αίτημα στην ΔΕΗ (e contract ή φυσικό κατάστημα ?) .

Στην συνέχεια μετά την ολιγοήμερη εκπροσώπηση από την ΔΕΗ θα επιστρέψω ελπέ για την ολοκλήρωση του ταχυτουρισμού.

Στο νήμα της ΔΕΗ , λογικά κατάστημα , συνέχεια εκεί 

Αγνωστο ποιες προσφορές θα ισχύουν τότε , πάντως οι πόντοι είναι  μέχρι 15  του μηνός , άρα το αργότερο 10 του μηνός κάνε αίτηση 

Το θέμα είναι ότι μέχρι να δει η ΕΛΠΕ ότι έφυγες θα είναι θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polhs είπε

Καλημέρα σε όλους !!!

Σχετικά με την χθεσινή μου ανάρτηση , υπάρχει κάτι φτηνότερο σε άλλη εταιρεία  η να παραμείνω στο NRG @cost ?? 

Ευχαριστώ και πάλι καλή σας μέρα !! 

Υπάρχουν πολλά φθηνότερα κατέβασε τα εξελάκια και λάβε υπόψη και τα δώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Αγνωστο ποιες προσφορές θα ισχύουν τότε , πάντως οι πόντοι είναι  μέχρι 15  του μηνός , άρα το αργότερο 10 του μηνός κάνε αίτηση 

Το θέμα είναι ότι μέχρι να δει η ΕΛΠΕ ότι έφυγες θα είναι θέμα 

Η προσφορά για πόντους ήταν μέχρι 30 Ιουνίου .... Άλλαξε αυτό και έγινε μέχρι 15 ?

go4more.png.bbb311822de13ac2b033ad0a57d3ecb2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Η προσφορά για πόντους ήταν μέχρι 30 Ιουνίου .... Άλλαξε αυτό και έγινε μέχρι 15 ?

go4more.png.bbb311822de13ac2b033ad0a57d3ecb2.png

Έτσι λέει το site 

https://www.nbg.gr/el/go4more/prosfores/elpedison

Λογικά θα μας πουν τα παιδιά εδώ σε κάνα διβδόμαδο τι θα ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, merxasomer999 είπε

Καλημέρα σας. Προσπάθησα να κάνω εγγραφή στο Ήρων fix generous για να πάρω τα 50€ του e-contract αλλά στην ολοκλήρωση μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα 

"Η εγγραφή δεν ολοκληρώθηκε καθώς η παροχή βρίσκεται ήδη σε διαδικασία εκπροσώπησης"

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον; Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

Μου το έχει πετάξει κι εμένα. Αν κάνεις είσοδο στο my ΗΡΩΝ θα διαπιστώσεις ότι έχει πάρει κανονικά την αίτηση σου και είναι σε επεξεργασία.

Έπειτα από αίτηση αλλαγής οικιακού από ελπε σε Ήρων, με πήραν από εξυπηρέτηση ΕΛΠΕ για το smart zero (εκτίμηση κιλοβατώρας 0,09€ 😂😂😂, δεν ανέφερε για ποιο μήνα αλλά σε κάθε περίπτωση είναι για γέλια) με δώρα 30€ στο λογαριασμό (λογικά 2χ15€), 30€ public, 50€ go4more, 2χ20€ Σκλαβενίτη. Ήταν αρκετά επίμονοι (περίεργο για ελπεντισον). Αρνήθηκα συνεχώς και μου είπαν αν αλλάξω γνώμη να κρατήσω το τηλέφωνο και να ξανακαλεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Μου το έχει πετάξει κι εμένα. Αν κάνεις είσοδο στο my ΗΡΩΝ θα διαπιστώσεις ότι έχει πάρει κανονικά την αίτηση σου και είναι σε επεξεργασία.

Έπειτα από αίτηση αλλαγής οικιακού από ελπε σε Ήρων, με πήραν από εξυπηρέτηση ΕΛΠΕ για το smart zero (εκτίμηση κιλοβατώρας 0,09€ 😂😂😂, δεν ανέφερε για ποιο μήνα αλλά σε κάθε περίπτωση είναι για γέλια) με δώρα 30€ στο λογαριασμό (λογικά 2χ15€), 30€ public, 50€ go4more, 2χ20€ Σκλαβενίτη. Ήταν αρκετά επίμονοι (περίεργο για ελπεντισον). Αρνήθηκα συνεχώς και μου είπαν αν αλλάξω γνώμη να κρατήσω το τηλέφωνο και να ξανακαλεσω.

Από πότε ήσουν ελπε; Οπότε στα έδωσαν για να παραμείνεις; Πως και δεν δέχθηκες αφου δίνουν περισσότερα δώρα.

Πρώτη φορά βλέπουμε πάντως να δίνουν σε πελάτες τους τα ίδια δώρα με τους νέους για να μην φύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Από πότε ήσουν ελπε; Οπότε στα έδωσαν για να παραμείνεις;

δεν ισχύει αυτό , ήδη έφυγε

2 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Πρώτη φορά βλέπουμε πάντως να δίνουν σε πελάτες τους τα ίδια δώρα με τους νέους για να μην φύγουν.

σαν νέος θα τα έπαιρνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Από πότε ήσουν ελπε; Οπότε στα έδωσαν για να παραμείνεις; Πως και δεν δέχθηκες αφου δίνουν περισσότερα δώρα.

Πρώτη φορά βλέπουμε πάντως να δίνουν σε πελάτες τους τα ίδια δώρα με τους νέους για να μην φύγουν.

Στην ελπε ήμουν 2 μήνες και με το που βγήκε χρεωστικός την έκανα. Κλασικά τουριστικά.

Έχω σκοπό να γυρίσω μέχρι τις 15 που λήγει το go4more. Αλλά εντάξει είπαμε όχι κι έτσι. 😂

Νομίζω πάντως ότι έχει ξανασυμβεί σε άλλους και το έχουν γράψει κι εδώ.

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, gpapas640 said:

Στην ελπε ήμουν 2 μήνες και με το που βγήκε χρεωστικός την έκανα. Κλασικά τουριστικά.

Έχω σκοπό να γυρίσω μέχρι τις 15 που λήγει το go4more. Αλλά εντάξει είπαμε όχι κι έτσι. 😂

Νομίζω πάντως ότι έχει ξανασυμβεί σε άλλους και το έχουν γράψει κι εδώ.

elpe δεν ισχυει κατι αντίστοιχο με ΗΡΩΝ που δικαιούσε ανα 6 μηνες τα δωρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, prefuse είπε

elpe δεν ισχυει κατι αντίστοιχο με ΗΡΩΝ που δικαιούσε ανα 6 μηνες τα δωρά;

Προς το παρόν όχι. Αν αρχίσουν και αυτοί τέτοια καηκαμε.

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, lazarnik said:

Καλημέρα 

Υπάρχουν μικρές αλλαγές για τα δώρα στην ελπε. 

Smart : 30€ τμηματικά, 50€ σε πόντους go4more (Εθνική), 1*20€ Σκλαβενίτη 

Smart Up, Smart Zero, Bright up : 50€ σε πόντους go4more (Εθνική), 1*20€ Σκλαβενίτη


GasHomeSmart + Smart:  Δώρα αξίας 270€
100€ έκπτωση τμηματικά στο λογαριασμό του φυσικού αερίου + 2*50€ σε πόντους go4more, 30€ τμηματικά στους 2 πρώτους λογαριασμούς ρεύματος (15+15) +1*20€ δωροεπιταγή Σκλαβενίτη, χωρίς δέσμευση 


Double Energy Home Bright
Σταθερη τιμη για το φυσικό αέριο μέχρι 31/12/2025 0,0469kwh και 5€ πάγιο ωστόσο παρέχεται δωρεάν το πάγιο για τους καλοκαιρινούς μήνες (Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο)
Σταθερή τιμή για το ρεύμα 0,089€/kwh με πάγιο 9,90€ 
Δώρο 50€ στον λογαριασμό του φυσικού αερίου 
100€ go4more πόντους στην κάρτα εθνικής ( 50€ για φυσικό και 50€ για ρεύμα)


Και για κάθε σύνδεση φυσικού και ρεύματος δίνεται δωροεπιταγή public μέχρι 31/5
Δέσμευση ισχύει μόνο για το ρεύμα έως 31/12/24


•    Για κάθε οικιακή παροχή δίνεται:
Υπηρεσία Home Repair αξίας 400€ όπου περιλαμβάνει 5 επισκευές για το σπίτι αξίας 80€ η κάθε μια, για τεχνικούς όπως Τζαμάς,κλειδαράς,ηλεκτρολόγος, υδραυλικός και τεχνικός φυσικού αερίου 
•    Ατομική κάρτα υγείας αξίας 100€ όπου περιλαμβάνονται δωρεάν εξετάσεις σε συμβεβλημένους γιατρούς και νοσοκομεία καθώς και προνομιακές τιμές για επιπλέον εξετάσεις 


ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 31/5 ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ  ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΗ PUBLIC( 70€ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΕΗ ΚΑΙ 30€ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ  ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ) ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΗ 30€ ΑΠΟ PUBLIC ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΑΡΟΧΟΥ 

Οι ενδιαφερόμενοι ας στείλουν pm
 

αυτο ειναι γενική προσφορά της elpe ή μονο αν οι αιτήσεις γίνουν απο εσένα;

υπάρχει δεσμευση ή ρήτρα αποχώρησης (για αιτηση μονο ρευμα);

υπαρχει καπου official γραμμένο, ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Προς το παρόν όχι. Αν αρχίσουν και αυτοί τέτοια καηκαμε.

Κι όμως στο Double έβγαλε πρόγραμμα ότι παίρνεις 50 € με εξαμηνιαία παραμονή. Ελπίζω να μην το καθιερώσουν σε όλα.

2 ώρες πριν, korakios είπε

Έτσι λέει το site 

https://www.nbg.gr/el/go4more/prosfores/elpedison

Λογικά θα μας πουν τα παιδιά εδώ σε κάνα διβδόμαδο τι θα ισχύει 

Μέχρι 15/6 λέει και το site της ELPEDISON και οι αναρτημένοι όροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...