Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έμαθα ότι έκαναν ρύθμιση οφειλής σε 3 δόσεις, έχουν δωσει ήδη τις 2.

Από την εμπειρία σας, θα μπορούν να μεταβούν σε άλλο πάροχο (συγκεκριμένα από elpe σε Volton) από τώρα ή να περιμένω κάνα μήνα να πληρώσουν και την τελευταία δόση και μετά να κάνω την αίτηση;

Μήπως να γίνονταν ένα sticky με το τι να προσέχουμε στους λογαριασμούς, ποια είναι τα πιο γνωστά "λάθη" που κάνουν οι πάροχοι ώστε να μάθουμε τι και πώς να τσεκαρουμε στους λογαριασμούς για να μην ρωτάμε συνέχεια;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

ανεβαίνει ή κατεβαίνει η τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doomnx είπε

Έγινε λίγο πιο πολύπλοκη η διαδικασία. Πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο για να γίνει χρέωση, δεν μπορείς απλά να δηλώσεις το νούμερο όπως πριν.

Γίνεται δοκιμαστική χρέωση δηλαδή? Τι παίζει ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Γίνεται δοκιμαστική χρέωση δηλαδή? Τι παίζει ακριβώς;

Όχι, πρέπει να βγει ο λογαριασμός και να πληρώσεις κάτι για να κρατηθεί η κάρτα στο σύστημα με τις πάγιες 

3 ώρες πριν, prefuse είπε

Μόλις έμαθα ότι έκαναν ρύθμιση οφειλής σε 3 δόσεις, έχουν δωσει ήδη τις 2.

Από την εμπειρία σας, θα μπορούν να μεταβούν σε άλλο πάροχο (συγκεκριμένα από elpe σε Volton) από τώρα ή να περιμένω κάνα μήνα να πληρώσουν και την τελευταία δόση και μετά να κάνω την αίτηση;

Μήπως να γίνονταν ένα sticky με το τι να προσέχουμε στους λογαριασμούς, ποια είναι τα πιο γνωστά "λάθη" που κάνουν οι πάροχοι ώστε να μάθουμε τι και πώς να τσεκαρουμε στους λογαριασμούς για να μην ρωτάμε συνέχεια;

Αν έχεις κάνει διακανονισμό μπορείς να πας αλλού χωρίς θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, doomnx είπε

Όχι, πρέπει να βγει ο λογαριασμός και να πληρώσεις κάτι για να κρατηθεί η κάρτα στο σύστημα με τις πάγιες 

Με λίγα λόγια, στην αρχή θα χρεωθείς την πάγια θέλεις δε θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, gpapas640 said:

Με λίγα λόγια, στην αρχή θα χρεωθείς την πάγια θέλεις δε θέλεις.

Mε λίγα λόγια...

  

13 hours ago, ekrepali said:

Elpedison με ενεργοποίηση πάγιας εντολής σε (άδειο) τραπεζικό λογαριασμό, επέστρεψαν την εγγύηση σχεδόν άμεσα με έκτακτο. 👍

  Hide contents

43f.jpg.c81daca7ff43c7d29eb978ea76b4fdf0.jpg

Οπότε παλικάρια, κάντε αυτό που σας είπα... και μη μπλέξετε με ενεργοποίηση πάγιας κάρτας στο myelpedison (wordline epos). Γιατί αν βγει κανένας τρελός λογαριασμός, καλή τύχη να την απενεργοποιήσετε εγκαίρως... που ακόμα κι αν το πράξετε, μπορεί η elpe βάσει όρων να κρατήσει τα στοιχεία της κάρτας σας μέχρι να ολοκληρωθούν οι υποχρεώσεις της παροχής.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους !!!

Σχετικά με την χθεσινή μου ανάρτηση , υπάρχει κάτι φτηνότερο σε άλλη εταιρεία  η να παραμείνω στο NRG @cost ?? 

Ευχαριστώ και πάλι καλή σας μέρα !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, polhs είπε

Καλημέρα σε όλους !!!

Σχετικά με την χθεσινή μου ανάρτηση , υπάρχει κάτι φτηνότερο σε άλλη εταιρεία  η να παραμείνω στο NRG @cost ?? 

Ευχαριστώ και πάλι καλή σας μέρα !! 

Καλημερα.. Να περιμενεις μερικες μερες που θα βγουν οι νεες τιμες αρχες του μηνα ... Και βλεπεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας. Προσπάθησα να κάνω εγγραφή στο Ήρων fix generous για να πάρω τα 50€ του e-contract αλλά στην ολοκλήρωση μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα 

"Η εγγραφή δεν ολοκληρώθηκε καθώς η παροχή βρίσκεται ήδη σε διαδικασία εκπροσώπησης"

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον; Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από merxasomer999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, merxasomer999 είπε

Καλημέρα σας. Προσπάθησα να κάνω εγγραφή στο Ήρων fix generous για να πάρω τα 50€ του e-contract αλλά στην ολοκλήρωση μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα 

"Η εγγραφή δεν ολοκληρώθηκε καθώς η παροχή βρίσκεται ήδη σε διαδικασία εκπροσώπησης"

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον; Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.. συνήθως το βγάζει αυτό η κάποιο άλλο σφάλμα και στο τηλέφωνο σου λένε ότι έχει προωθηθεί κανονικά... εκτός αν είσαι ήδη ΗΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dogtor21 είπε

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.. συνήθως το βγάζει αυτό η κάποιο άλλο σφάλμα και στο τηλέφωνο σου λένε ότι έχει προωθηθεί κανονικά... εκτός αν είσαι ήδη ΗΡΩΝ

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι, είμαι στην ΔΕΗ αυτήν τη στιγμή κι επειδή τελειώνει το συμβόλαιο σε 8 ημέρες θέλω να αλλάξω πάροχο. Γνωρίζεις αν υπάρχει ΚΟΤ σε κάποιο από τα κυμαινόμενα της ΔΕΗ; Ή αυτό υπάρχει πλέον μόνο σε σταθερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, polhs είπε

Καλησπέρα σας 

Έχω NRG @cost και για 130 kwh πλήρωσα σύνολο 29,30€ με όλα μέσα  ( η τιμή της kwh γύρω στα 0.085 με 0.09 ) . 

Η NRG σε θέματα ειδοποιησης/καταχώρησης ένδειξης μέσω app είναι πολύ καλή . 

Ανεβάζω και τις χρεώσεις του ρεύματος να τις δείτε 

Τι λέτε ?? 

Υπάρχει κάτι φτηνότερο ?? 

Σας ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ !! 

Screenshot_20240522-231022~2.png

20€ για 130kw , δε λέει , το έχω προς αποφυγή στο excel , βέβαια μικρή κατανάλωση , μικρή η διαφορά σε φθηνό πρόγραμμα , ειδικά συγκριτικά με τα δώρα που παίζουν

1 λεπτό πριν, merxasomer999 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι, είμαι στην ΔΕΗ αυτήν τη στιγμή κι επειδή τελειώνει το συμβόλαιο σε 8 ημέρες θέλω να αλλάξω πάροχο. Γνωρίζεις αν υπάρχει ΚΟΤ σε κάποιο από τα κυμαινόμενα της ΔΕΗ; Ή αυτό υπάρχει πλέον μόνο σε σταθερά;

για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

38 λεπτά πριν, merxasomer999 είπε

Καλημέρα σας. Προσπάθησα να κάνω εγγραφή στο Ήρων fix generous για να πάρω τα 50€ του e-contract αλλά στην ολοκλήρωση μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα 

"Η εγγραφή δεν ολοκληρώθηκε καθώς η παροχή βρίσκεται ήδη σε διαδικασία εκπροσώπησης"

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον; Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

έχει ξαναγίνει , πάρε τηλ αλλά βεβαιώσου οτι οτι θα σου στείλουν το bonus προγραμμα που έχει το 50ρικο αν και θα χτυπούσα ελπέ , έχει πολλά δώρα (1ο φύλλο απο το excel μου, φύλλο "χρήσιμα" απο doomnx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η Protergia άρχισε τις ανοησίες. Μετά την αλλαγή στο μπλε τιμολόγιο:

  1. Χρέωσε εγγύηση, ενώ αναφέρθηκε ρητά ότι δεν χρεώνεται με την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής.
  2. Χρέωσε κανονικά πάγιο 9,90 ευρώ, ενώ είχε συμφωνηθεί έκπτωση 50 ευρώ επί των παγίων.
  3. Δεν αφαίρεσε το πιστωτικό υπόλοιπο του τελευταίου τελικού λογαριασμού.

Καλά θα πάει κι αυτό.

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Η Protergia άρχισε τις ανοησίες. Μετά την αλλαγή στο μπλε τιμολόγιο:

  1. Χρέωσε εγγύηση, ενώ αναφέρθηκε ρητά ότι δεν χρεώνεται με την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής.
  2. Χρέωσε κανονικά πάγιο 9,90 ευρώ, ενώ είχε συμφωνηθεί έκπτωση 50 ευρώ επί των παγίων.
  3. Δεν αφαίρεσε το πιστωτικό υπόλοιπο του τελευταίου τελικού λογαριασμού.

Καλά θα πάει κι αυτό.

για 1 και 3 λογικά θα διορθωθεί , για το 2 αν δεν το έχεις γραπτώς λίγο δύσκολο , άνοιξε στο myrae αίτημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, korakios said:

για 1 και 3 λογικά θα διορθωθεί , για το 2 αν δεν το έχεις γραπτώς λίγο δύσκολο , άνοιξε στο myrae αίτημα

Το έχουν αυτοί ηχογραφημένο.

Θα πάω σε κατάστημα σήμερα να δω τι θα μου πουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...