Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

τίποτα ορους αντίστοιχους με την ΗΡΩΝ για τα 50€ δωρο που πλέον ειναι ανα 6μηνο;

Του yellow του Ηρων εννοείς , όχι γενικότερα 

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

δεν έχω ξαναπάει volton αλλα αν το συνεχίσουν θα βόλευε περισσοτερο να μετακομίσω εκει και το χειμώνα..

Μέχρι τότε βλέπουμε 

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Γιατι δεν αφορουν; τσπ δεν το καταλαβαινω..

Γιατί οι ρυθμιζόμενες είναι κοινές για όλους τους παρόχους ,

μόνη περίπτωση να ασχοληθούμε είναι να είναι λάθος η τιμολόγηση (όπως του Ηρων συχνά στη διανομή και όπως βλέπω στους τελευταίους της Volton που ίσως είναι σωστό το μαθηματικό αποτέλεσμα και απλά αλλάζουν (κακώς) τα νούμερα λόγω μηχανογράφησης) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί γλίτωσες την ΕΡΤ?

Από λάθος τους?

Εξ'αιτίας του δώρου, βγήκε αξία ρεύματος κάτω από 10 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, korakios said:

Του yellow του Ηρων εννοείς , όχι γενικότερα 

Μέχρι τότε βλέπουμε 

Γιατί οι ρυθμιζόμενες είναι κοινές για όλους τους παρόχους ,

μόνη περίπτωση να ασχοληθούμε είναι να είναι λάθος η τιμολόγηση (όπως του Ηρων συχνά στη διανομή και όπως βλέπω στους τελευταίους της Volton που ίσως είναι σωστό το μαθηματικό αποτέλεσμα και απλά αλλάζουν (κακώς) τα νούμερα λόγω μηχανογράφησης) 

Ήρων σε ποιες χρεώσεις γίνονται συχνά τα λάθη; Αναφέρεις κάτι για διανομή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

Και Σκλαβενίτη ?

Δεν έχει Σκλαβενίτη, έχει 120 στον πρώτο λογαριασμό + 30 Public + 50 Go For More. 

14 λεπτά πριν, prefuse είπε

εχει διαβάσει κανεις το συμβόλαιο της VOLTON αν γράφει τίποτα ορους αντίστοιχους με την ΗΡΩΝ για τα 50€ δωρο που πλέον ειναι ανα 6μηνο;

δεν έχω ξαναπάει volton αλλα αν το συνεχίσουν θα βόλευε περισσοτερο να μετακομίσω εκει και το χειμώνα..

Ναι, ο δωρεάν πρώτος μήνας ισχύει για κάθε νέο πελάτη, δεν έχει κάποιο περιορισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ήρων σε ποιες χρεώσεις γίνονται συχνά τα λάθη; Αναφέρεις κάτι για διανομή..

Πεδίο Β ρυθμιζόμενες , «χρέωση διανομής δικτυου» , συχνά είναι διπλάσια η χρέωση 

(Φαίνεται μόνο αν κάνεις τις πράξεις)

7 λεπτά πριν, doll είπε

Καλησπέρα.

3 παροχές σε elpedison smart up. Τι κάνουμε σε λίγες ημέρες? Που πάμε?

Ηρων generous , ή volton αν έχεις κατανάλωση κοντά στα 500kw το μήνα  

Οτι δηλαδή ισχύει από πέρυσι 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, doll είπε

Καλησπέρα.

3 παροχές σε elpedison smart up. Τι κάνουμε σε λίγες ημέρες? Που πάμε?

Για δώρα, βάλε κατανάλωση και δες τι σε συμφέρει από Volton και ΗΡΩΝ και μετά πίσω ELPEDISON να προλάβεις τις δωράρες.

1 ώρα πριν, stavros_ace είπε

Μπορεί κάποιος με εμπειρία ταχυτουρισμου με τη ΔΕΗ να μου πει αν ολοκληρώνεται γρήγορα η διαδικασία;

Αν και δεν εξαρτάται μόνο από τη ΔΕΗ η μετάβαση, σε ό,τι αφορά το δικό της κομμάτι είναι από τις πιο γρήγορες. 

That said, δεν χρειάζεται να περιμένεις τον προμηθευτή για κάτι. Μόλις πάρεις το ΟΚ από ΔΕΔΔΗΕ ότι άλλαξες πάροχο, παίρνεις προσφορά και πας εκεί που θες. Αν κάνεις το ΕΛΠΕ-ΔΕΗ-ΕΛΠΕ δεν χρειάζεται καν λογαριασμούς ή βεβαίωση εκπροσώπησης σε βρίσκουν και σε δηλώνουν ως win-back.

56 λεπτά πριν, energy52 είπε

Γιατι δεν αφορουν; τσπ δεν το καταλαβαινω.. ανεβαζω τους 2 λογαριασμους  εναντι κ εκκαθαριστικος να μου πειτε οποιος μπορει σορυ αν κουραζω αλλα απο σποϊλερ δεν ξερω..

ENANTI-1.jpg

ENANTI-2.jpg

ENANTI-3.jpg

ENANTI-4.jpg

ENANTI-5.jpg

Εκκαθαριστικος 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Εμένα καλά μου φαίνονται. Δεν έχεις κάποιο δώρο, η παροχή σου είναι 25 kVA, στο δήμο πληρώνεις 23 €/μήνα. Σύνολο γύρω στα 85 €/μήνα με 197 kWh/μήνα.

8 ώρες πριν, korakios είπε

το myelpedison μέσω web σας ζητά κάθε φορά τα στοιχεία για login ? Ανα μέρα μου το κάνει και είναι σπαστικό

άσχετο , σήμερα είδα οτι κολλούσε και τελικά ήταν απο dark mode extension του browser

Κάθε φορά. Και μέχρι πρόσφατα έβγαζε error και έπρεπε να πατήσω και refresh για να δείξει τη σελίδα εισόδου 🤪

6 ώρες πριν, archiezulu είπε

Άλλαξε τίποτα στο preview και βγαίνει φθηνότερο ετήσιο το weblue από home more?

Ναι, η ΤΕΑ ανέβηκε πάνω από 70 €/MWh, οπότε μπήκε σε εφαρμογή η ρήτρα αναπροσαρμογής.

8 ώρες πριν, paul2 είπε

Βγάζει άκρη κανενας με τις ρυθμιζόμενες στη volton? Ας υποθέσω ότι ξεπέρασα το οριο και με ανέβασε κλίμακα στις ΥΚΩ, αλλα οι χρεώσεις μεταφοράς τι γίνεται? Εχει άποψη κάποιος? 🤔

Screenshot_2024-05-22-11-24-37-080_com.microsoft.skydrive-edit.jpg

Αν δεις στην προηγούμενη σελίδα και σε μένα έγραφε ό,τι να 'ναι στην ανάλυση αλλά τα ποσά ήταν σωστά. Κάντα με το χέρι και τσέκαρε.

Στις 21/5/2024 στις 2:36 ΜΜ, doomnx είπε
  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More + 30~70 € δωροεπιταγή Public.
  • Ειδικό (πράσινο), Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More + 30~70 € δωροεπιταγή Public.
  • Double Energy Home Fix: τα δώρα οποιουδήποτε προγράμματος ρεύματος + 120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου + 50 € σε πόντους Go For More (σύνολο 100 € σε πόντοι) + 30~70 € δωροεπιταγή Public.
    Υπενθυμίζω ότι στο σταθερό αέριο δεν υπάρχει πια ρήτρα αποχώρησης και το double μπορεί να γίνει και κατόπιν της ενεργοποίησης στο ρεύμα.

Όποιος θέλει να στηρίξει, ας μου στείλει μήνυμα με ένα όνομα και ένα τηλέφωνο και το πρόγραμμα για το οποίο ενδιαφέρεται.

 

Αναδημοσιεύω γιατί δεν διαβάζετε παλιότερες σελίδες.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εμένα καλά μου φαίνονται. Δεν έχεις κάποιο δώρο, η παροχή σου είναι 25 kVA, στο δήμο πληρώνεις 23 €/μήνα. Σύνολο γύρω στα 85 €/μήνα με 197 kWh/μήνα.

 

Πανακριβα δηλαδη πλεον...εκατσα και ειδα περσινους εκκαθαριστικους και μου εβγαινε παντα η kwh 0,25-0,28 max με ολα μεσα.. Πληρωνα 85 ευρω το μηνα αλλα για 300kw..Εγω ετσι το υπολογιζω κι αυτο εχει σημασια ποσο πληρωνω στο συνολο..

Μιλαμε δηλαδη για αυξηση 25% πανω στην συνολικη χρεωση του ρευματος..και σε περιοδο που οι τιμες βρισκονται σε λογικα επιπεδα υποτιθεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Elpedison με ενεργοποίηση πάγιας εντολής σε (άδειο) τραπεζικό λογαριασμό, επέστρεψαν την εγγύηση σχεδόν άμεσα με έκτακτο. 👍

  Απόκρυψη περιεχομένων

43f.jpg.c81daca7ff43c7d29eb978ea76b4fdf0.jpg

Οπότε παλικάρια, κάντε αυτό που σας είπα... και μη μπλέξετε με ενεργοποίηση πάγιας κάρτας στο myelpedison (wordline epos). Γιατί αν βγει κανένας τρελός λογαριασμός, καλή τύχη να την απενεργοποιήσετε εγκαίρως... που ακόμα κι αν το πράξετε, μπορεί η elpe βάσει όρων να κρατήσει τα στοιχεία της κάρτας σας μέχρι να ολοκληρωθούν οι υποχρεώσεις της παροχής.

edit: Eν τω μεταξύ πάει, άρχισα και το χάνω το μυαλό μου. Είδα "κίτρινο" τιμολόγιο και τρόμαξα... αναρωτήθηκα πως τη πάτησα και ξεχάστηκα σε κίτρινο. Μετά θυμήθηκα ότι έχω smart up με χαμηλή τιμή μέχρι το Μάιο.

Δηλαδή ενεργοποίηση πάγιας μέσω internet banking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αλλαγή της πάγιας σε καρτα στην ελπε από τον Οκτώβριο... Έχει αλλάξει κάτι; Βλέπω δυσανασχετηση.

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αλλαγή της πάγιας σε καρτα στην ελπε από τον Οκτώβριο... Έχει αλλάξει κάτι; Βλέπω δυσανασχετηση.

Έγινε λίγο πιο πολύπλοκη η διαδικασία. Πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο για να γίνει χρέωση, δεν μπορείς απλά να δηλώσεις το νούμερο όπως πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, archiezulu said:

Δηλαδή ενεργοποίηση πάγιας μέσω internet banking?

Ναι. Εγώ δεν την αφήνω καν να εκτελείται... πληρώνω με κάρτα μόλις εκδίδεται ο λογαριασμός. Απλά την αφήνω ενεργή για τη μηδενική εγγύηση.

---

Update απ'τον τελικό της volton, βγήκε το PDF... Απ'τις παραπανίσιες μέρες του έναντι (24 μέρες μετά τη λήξη εκπροσώπησης) επέστρεψαν τα τέλη ΕΡΤ αλλά δεν επέστρεψαν τα δημοτικά τέλη. Αμφισβήτηση για 11 ευρώ, έτσι για να συνεχιστεί το σερί. Το να βγει ένας σωστός λογαριασμός εδώ και 2 χρόνια είναι σπάνιο φαινόμενο. 💣

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2024 στις 2:36 ΜΜ, doomnx είπε

Δεν υπάρχει κάποια προσωπική αντιπαράθεση να λύσουμε σε ΠΜ ούτε συζητάμε κάτι offtopic. Στην αρχή παρουσιάστηκε ένα δώρο που μπορούσε να μαθευτεί μόνο με μήνυμα και στη συνέχεια μια προσφορά που δεν υπήρχε στο site μέχρι στιγμής και είναι λογικό να θέλουμε να μάθουμε λεπτομέρειες γι' αυτή. Δεν έχω μάθει να λειτουργώ στα κρυφά γι'αυτό και οι ερωτήσεις.

Τέλος πάντων, το επιβεβαίωσα και με τη δική μου επαφή. Ισχύει υπό προϋποθέσεις, το 30άρι στα Public γίνεται όντως 70άρι. Αν κάποιος κλείσει και θέλει να τους ανεβάσει τους όρους  να τους δούμε θα του ήμουν ευγνώμων. Οπότε έχουμε και λέμε:

  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More + 30~70 € δωροεπιταγή Public.
  • Ειδικό (πράσινο), Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More + 30~70 € δωροεπιταγή Public.
  • Double Energy Home Fix: τα δώρα οποιουδήποτε προγράμματος ρεύματος + 120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου + 50 € σε πόντους Go For More (σύνολο 100 € σε πόντοι) + 30~70 € δωροεπιταγή Public.
    Υπενθυμίζω ότι στο σταθερό αέριο δεν υπάρχει πια ρήτρα αποχώρησης και το double μπορεί να γίνει και κατόπιν της ενεργοποίησης στο ρεύμα.

Όποιος θέλει να στηρίξει, ας μου στείλει μήνυμα με ένα όνομα και ένα τηλέφωνο και το πρόγραμμα για το οποίο ενδιαφέρεται.

 

 

3 ώρες πριν, stavros_ace είπε

Ναι @korakios! Πέρα από τα υπόλοιπα. Η απορία μου είναι αν τα αναφερόμενα δώρα για πόντους go for more και public, διπλασιαζονται αν πάμε σε αυτούς ρεύμα και αέριο. Από την ανάγνωση της καρτέλας Χρήσιμα του @doomnx, καταλαβαίνω ότι διπλασιαζονται.

50€ go for more για το ρεύμα και 50€ go for more για το αέριο. Σύνολο 100€ go for more. 

30€/70€ public για το ρεύμα και 30€/70€ public για το αέριο. Σύνολο 60€/140€ public. 

Και επιπλέον τα υπόλοιπα.

 

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Ναι, πάει x2!

Πάει και η public x2 ; Γιατί νόμιζα ότι ήταν μόνο για ρεύμα.

Προλαβαίνουμε αν ήρθαμε elpe πριν από μερικές μέρες (με δώρα πάσχα) να φύγουμε και να ξαναέρθουμε για να πάρουμε τα νέα δώρα; :P

Περιμένω να προχωρήσει και η μεταβαση στο αέριο απο ελπε σε δεη. Μέχρι πότε προλαβαίνουμε το παλιό double;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Πάει και η public x2 ; Γιατί νόμιζα ότι ήταν μόνο για ρεύμα.

Ναι

 

44 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Προλαβαίνουμε αν ήρθαμε elpe πριν από μερικές μέρες (με δώρα πάσχα) να φύγουμε και να ξαναέρθουμε για να πάρουμε τα νέα δώρα; :P

Άγνωστο

 

44 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Μέχρι πότε προλαβαίνουμε το παλιό double;

Άγνωστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας 

Έχω NRG @cost και για 130 kwh πλήρωσα σύνολο 29,30€ με όλα μέσα  ( η τιμή της kwh γύρω στα 0.085 με 0.09 ) . 

Η NRG σε θέματα ειδοποιησης/καταχώρησης ένδειξης μέσω app είναι πολύ καλή . 

Ανεβάζω και τις χρεώσεις του ρεύματος να τις δείτε 

Τι λέτε ?? 

Υπάρχει κάτι φτηνότερο ?? 

Σας ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ !! 

Screenshot_20240522-231022~2.png

Επεξ/σία από polhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...