Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Εκτός απο την ΕΛΙΝ που απο τότε που άρχισε το νταβαντούρι, έχει πάντα στον λογαριασμο αναλυτικά την πίστωση ΤΕΜ και όχι απλά ένα ποσό. Οι υπόλοιποι πάροχοι, πώς το έχουν? 

Ρωτάω γιατί στον νέο πάροχο που είμαι , δεν έχει ανάλυση και η απάντηση της ΡΑΕ είναι η εξής

-Η καταχώρηση της ανάλυσης επιδότησης του κράτους (πιστωση ΤΕΜ) στα τιμολόγια δεν είναι εφικτή λόγω χωρητικότητας στο έντυπο-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Εκτός απο την ΕΛΙΝ που απο τότε που άρχισε το νταβαντούρι, έχει πάντα στον λογαριασμο αναλυτικά την πίστωση ΤΕΜ και όχι απλά ένα ποσό. Οι υπόλοιποι πάροχοι, πώς το έχουν? 

Ρωτάω γιατί στον νέο πάροχο που είμαι , δεν έχει ανάλυση και η απάντηση της ΡΑΕ είναι η εξής

-Η καταχώρηση της ανάλυσης επιδότησης του κράτους (πιστωση ΤΕΜ) στα τιμολόγια δεν είναι εφικτή λόγω χωρητικότητας στο έντυπο-

 

WE και ΔΕΗ την έχουν ολοκληρη αλλά δεν έχουν υιοθετήσει το νέο έντυπο. Σε ποιον πάροχο είσαι; Δεν κατάλαβα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

WE και ΔΕΗ την έχουν ολοκληρη αλλά δεν έχουν υιοθετήσει το νέο έντυπο. Σε ποιον πάροχο είσαι; Δεν κατάλαβα.

απο τα μέσα αυγούστου είμαι στην ακατανόμαστη (ΔΕΗ). Πρίν ήμουν ΕΛΙΝ για αρκετά χρόνια, και μου έκανε εντύπωση ο πρώτος λογαριασμός που πήρα απο τον νέο πάροχο. Νόμιζα πώς όλοι πράττουν το ίδιο,δηλαδή έχουν ανάλυση του ΤΕΜ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

απο τα μέσα αυγούστου είμαι στην ακατανόμαστη (ΔΕΗ). Πρίν ήμουν ΕΛΙΝ για αρκετά χρόνια, και μου έκανε εντύπωση ο πρώτος λογαριασμός που πήρα απο τον νέο πάροχο. Νόμιζα πώς όλοι πράττουν το ίδιο,δηλαδή έχουν ανάλυση του ΤΕΜ.

 

ουτε η προτεργια.. αυτο ελεγα πιο πανω γιατι δεν εχει αναλυση και το εχασα δεν μυ εβγαιναν τα νουμερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Merenda7 είπε

απο τα μέσα αυγούστου είμαι στην ακατανόμαστη (ΔΕΗ). Πρίν ήμουν ΕΛΙΝ για αρκετά χρόνια, και μου έκανε εντύπωση ο πρώτος λογαριασμός που πήρα απο τον νέο πάροχο. Νόμιζα πώς όλοι πράττουν το ίδιο,δηλαδή έχουν ανάλυση του ΤΕΜ.

 

Tώρα (που ήπια καφέ) κατάλαβα τι λες. Η WE έχει ανάλυση στους λογαριασμούς... πχ 100kw x 0.304E/kwh. Στον έκτακτο που μπήκε η συμπληρωματική επιδότηση δεν είχε ανάλυση αλλά σκέτα τελικά ποσά. Ήταν διαχωρισμένα πάντως και καταλάβαινες πιο μήνα αφορούσαν. Ο συγκεκριμένος λογαριασμός είναι εξαίρεση, καθώς ήταν έκτακτος... φαντάζομαι στους επόμενους θα υπάρχει ανάλυση.

Η ΔΕΗ ανέκαθεν δεν είχε ανάλυση ΤΕΜ... θυμάμαι αρχές του χρόνου που έγραφαν τα ποσά σούμα και δε καταλάβαινες πόση είναι η κανονική και πόση η αναδρομική επιδότηση.

Στον ΗΡΩΝ που είχα πάρει επιδότηση για το σταθερό τιμολόγιο, το έγραφαν αναλυτικά.

Spoiler

3.jpg.cc4e25e8ed25c788615f176f3a4d24e1.jpg

@xariskk24 Δοκιμάστε να κάνετε αίτημα στη ΡΑΕ με τη παρακάτω αιτιολογία...

444.jpg.d1888f7e7208cd415bf70f85b86fdbc3.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Βλεπω η we παλι απο τις ακριβες ή καπου μπερδευομαι? 

Στα οικιακά ναι, είναι ακριβή με 0.40 τελική.

Επαγγελματικά συμφέρει με 0.37 τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,για επαγγελματικο Γ21 25kva με περιπου 1200kw το μηνα τι συμφερει για Νοεμβριο περισσοτερο?Εκτος απο ηρων.Το excel δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elen46 είπε

Καλημερα,για επαγγελματικο Γ21 25kva με περιπου 1200kw το μηνα τι συμφερει για Νοεμβριο περισσοτερο?Εκτος απο ηρων.Το excel δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.Ευχαριστω εκ των προτερων!

Φυσικό αέριο επαγγελματικό maxi free basic 1 (ρώτα πρώτα αν έχει συνδρομή) 

Αλλιώς nrg prime 4business 1 ή weenergy weblue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΖΕΝΙΘ ρεύμα , λογαριασμός σε πολύμηνη καθυστέρηση με ακυρωμένη πάγια εντολή, τράβηξε όλο το ποσό από τον τραπεζικό λογαριασμό(2.000,00€ όσα είχε δηλαδή.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elen46 είπε

Καλημερα,για επαγγελματικο Γ21 25kva με περιπου 1200kw το μηνα τι συμφερει για Νοεμβριο περισσοτερο?Εκτος απο ηρων.Το excel δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.Ευχαριστω εκ των προτερων!

1.jpg.aa86e9d437f5dc9ad3d28477437700bd.jpg

Κοιτάς τις στήλες Β και Ε.

HΡΩΝ και WE φτάνουν γύρω στο 0.37 με συνέπεια.

Ο ΗΡΩΝ έχει δώρο το 50άρικο αν κάνεις αίτηση μέσω e-contract (το οποίο λόγω συστεμικών προβλημάτων καθυστερούν να αποδώσουν), έχει χάλια εξυπηρέτηση και μεγάλη καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμών.

Η WE βγάζει λογαριασμούς εγκαίρως αν δίνεις ενδείξεις. Βιάζονται πολύ να ανακοινώσουν τα τιμολόγια και μετά κάνουν διορθώσεις. Τον Οκτώβρη ήταν ακριβή.

Η Ελίν μέχρι στιγμής έχει καλούτσικες τιμές. Δε θα έχεις προβλήματα εξυπηρέτησης γιατί δεν έμειναν πολλοί πελάτες από τότε που τη κοπανίσαμε όλοι πέρυσι (όταν ακρίβυναν τα σταθερά).

Η Solar Energy δεν έχει δώσει ποτέ δικαιώματα αλλά είναι πάντα λίγο ακριβότερη.

Φυσικό Αέριο δε ξέρω τι παίζει με τη συνδρομή. Elpedison, Volton, Protergia, NRG, Volterra, Ζenith, W&V και Φυσικό Αέριο εγώ προσωπικά τις έχω σε μαύρη λίστα και μόνο σε εξαιρετικό ενδεχόμενο θα σκεφτώ να υπογράψω.

ΔΕΗ είναι λίγο ακριβότερη στα επαγγελματικά αλλά βγάζει λογαριασμούς στην ώρα της και δίνει τις επιδοτήσεις σωστά (ενώ οι άλλοι πάροχοι έδωσαν μισή επιδότηση Σεπτεμβρίου και την υπόλοιπη σε μεταγενέστερο λογαριασμό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1.jpg.aa86e9d437f5dc9ad3d28477437700bd.jpg

Κοιτάς τις στήλες Β και Ε.

HΡΩΝ και WE φτάνουν γύρω στο 0.37 με συνέπεια.

Ο ΗΡΩΝ έχει δώρο το 50άρικο αν κάνεις αίτηση μέσω e-contract (το οποίο λόγω συστεμικών προβλημάτων καθυστερούν να αποδώσουν), έχει χάλια εξυπηρέτηση και μεγάλη καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμών.

Η WE βγάζει λογαριασμούς εγκαίρως αν δίνεις ενδείξεις. Βιάζονται πολύ να ανακοινώσουν τα τιμολόγια και μετά κάνουν διορθώσεις. Τον Οκτώβρη ήταν ακριβή.

Η Ελίν μέχρι στιγμής έχει καλούτσικες τιμές. Δε θα έχεις προβλήματα εξυπηρέτησης γιατί δεν έμειναν πολλοί πελάτες από τότε που τη κοπανίσαμε όλοι πέρυσι (όταν ακρίβυναν τα σταθερά).

Η Solar Energy δεν έχει δώσει ποτέ δικαιώματα αλλά είναι πάντα λίγο ακριβότερη.

Φυσικό Αέριο δε ξέρω τι παίζει με τη συνδρομή. Elpedison, Volton, Protergia, NRG, Volterra, Ζenith, W&V και Φυσικό Αέριο εγώ προσωπικά τις έχω σε μαύρη λίστα και μόνο σε εξαιρετικό ενδεχόμενο θα σκεφτώ να υπογράψω.

ΔΕΗ είναι λίγο ακριβότερη στα επαγγελματικά αλλά βγάζει λογαριασμούς στην ώρα της και δίνει τις επιδοτήσεις σωστά (ενώ οι άλλοι πάροχοι έδωσαν μισή επιδότηση Σεπτεμβρίου και την υπόλοιπη σε μεταγενέστερο λογαριασμό).

Για ποιο λόγο elpedison κτλ τις έχεις σε μαύρη λίστα ; Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από παρόχους ρεύματος.

Δεν έχω αέριο, μόνο ηλεκτρικό ρεύμα και είμαι στην ΔΕΗ. Σκεφτόμουν να πάω στην elpedison γιατί έχω επιστροφής με κάρτα eurobank (άρα κάποιο κέρδος) + 50 ευρώ που λέει στην αίτηση....

Ποια η γνώμη σας;

Επίσης δεν έχω νυχτερινό, αξίζει ;

 

ΥΓ. Δικαιούμαι και κοινωνικό τιμολόγιο το οποίο δεν έχω ακόμα κάνει , αλλά θα κάνω άμεσα 

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2022 στις 9:56 ΠΜ, xariskk24 είπε

λοιπον ου ηρθε λογαριασμος προτεργια για 5/9 - 6/10. (330kw)

λεει τιμη kwh 0,75797 

μετα εχει ενα πινακακι αναλυση χρεωσης και λεει παγιο 0,0157 = 5,17 και χρωση προμηθειας 0,74230 χ 330κw = 244,96

οποτε συνολο (250,13 + 18,40 ρυθμιζομενες + 0,74 εφκ ) χ φπα  + χρεωσεις τριτων 16,83 - 200,07επιδοτηση = 90,16

κανω λοιπον εγω 0,639 χ 330 = 210,8 γιατι αυτοι βαζουν 200,07 ??? που πηγαν τα 10 ευρω?

 

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα, τους έστειλα ερώτημα μέσω ραε ,ότι  ετσι όπως τα έχω υπολογίσει εγώ βγαίνουν τόσο , εσείς πώς τα υπολογίσατε έτσι; Απάντηση βάση δικών τους υπολογισμών ότι να ναι, περίπου 10 με 15 πάνω η χρέωση,  είπα να μην τρώω τον χρόνο μου για 10- 15 € ,πιο πολλά θα μου στοιχίσουν κάνοντας συνέχεια ερωτήσεις και αντιπαράθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Για ποιο λόγο elpedison κτλ τις έχεις σε μαύρη λίστα ;

την Ελπέδισον ειδικά να προσέχεις , όχι επειδή ήταν η ακριβότερη με διαφορά , αλλά λόγω γνωστών προβλημάτων στο παρελθόν

(καταχρηστική ανανέωση συμβολαίου, αναδρομικές χρεώσεις ρήτρας αναπροσαρμογής , επιστροφή εκπτώσεων κατά τη πρόωρη αποχώρηση και το πρόσφατο loyal pass που είχε κυμαινόμενη έκπτωση )

τώρα μπορεί μεν να μην ισχύουν αυτά , αλλά είναι εταιρία που θέλει προσοχή

17 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Επίσης δεν έχω νυχτερινό, αξίζει ;

ΥΓ. Δικαιούμαι και κοινωνικό τιμολόγιο το οποίο δεν έχω ακόμα κάνει , αλλά θα κάνω άμεσα 

και για τα 2 υπάρχουν αντίστοιχα νήματα , εδώ απλά σου αναφέρω αν κάνεις ΚΟΤ τότε βάλε νυχτερινό μιας και για το όριο μετράν μόνο οι ημερήσιες , συνέχεια και απορίες στα άλλα νήματα ,λινκ θα δεις στη 1η σελίδα ,1ο ποστ

17 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Σκεφτόμουν να πάω στην elpedison γιατί έχω επιστροφής με κάρτα eurobank (άρα κάποιο κέρδος) + 50 ευρώ που λέει στην αίτηση....

εκτός των παραπάνω , τα 50€ θα τα πάρεις σταδιακά ανα μήνα , δλδ είναι 50/24=2,08€ ανα μήνα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Για ποιο λόγο elpedison κτλ τις έχεις σε μαύρη λίστα ; Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από παρόχους ρεύματος.

Δεν έχω αέριο, μόνο ηλεκτρικό ρεύμα και είμαι στην ΔΕΗ. Σκεφτόμουν να πάω στην elpedison γιατί έχω επιστροφής με κάρτα eurobank (άρα κάποιο κέρδος) + 50 ευρώ που λέει στην αίτηση....

Ποια η γνώμη σας;

Επίσης δεν έχω νυχτερινό, αξίζει ;

 

ΥΓ. Δικαιούμαι και κοινωνικό τιμολόγιο το οποίο δεν έχω ακόμα κάνει , αλλά θα κάνω άμεσα 

Καταχραστηκοί/παραπλανητικοί όροι... αυτόματη ανανέωση συμβολαίων μετά τη λήξη, επιστροφή εκπτώσεων όταν αποχωρούσαν οι πελάτες. Τον Αύγουστο χρέωσαν 1 ευρώ τη κιλοβατώρα και πήγανε να παραπλανήσουν τους καταναλωτές με δήθεν έκπτωση που αφορούσε τον Σεπτέμβριο και όχι τον Αύγουστο. Παλαιότερα χρέωναν μικρή ρήτρα αναπροσαρμογής για να μη χάσουν πελάτες και τώρα σκάνε τελικοί λογαριασμοί με αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής. Έχει καεί πολύς κόσμος με την Elpedison.

Οι υπόλοιποι που ανέφερα έβαζαν κρυφούς όρους, ετήσιες συνδρομές κλπ, έκαναν καταχρηστικές τροποποιήσεις συμβολαίων δίχως σωστή ενημέρωση. Γενικώς πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις τι υπογράφεις πριν υπογράψεις. Κυρίως αν υπάρχουν όροι που ναι μεν δεν ισχύουν τώρα (λόγω του προσωρινού μηχανισμού της κυβέρνησης) αλλά μπορεί να μπουν σε ισχύ αν επιστρέψουμε στο παλιό σύστημα τιμολόγησης. Εγώ προκειμένου να μη χάνω το χρόνο μου, απλά δεν ασχολούμαι.

Η Volterra άστο πάει για φούντο, έχει τα πιο ακριβά τιμολόγια.

Οπότε εγώ δε κοιτάω τίποτα πέρα από ΔΕΗ, HΡΩΝ (όπως είπα, τρομερά προβλήματα εξυπηρέτησης), WE, Eλίν, Solar. Εκτός κι αν βρεθεί κάποιος πάροχος που να έχει 0.05Ε/ΚWH φτηνότερο τιμολόγιο... τότε και μόνο τότε θα το σκεφτώ.

ΥΓ: Εδώ είχα ποστάρει τα δωρεάν τηλέφωνα των παρόχων, μη παίρνετε στα 5ψήφια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...